Przejdź do treści
karnawal w rio

Karnawał w Rio de Janeiro – weź udział w największej imprezie na świecie!

Karnawał w Rio de Janeiro to czysta celebracja życia – żywiołowa muzyka, taniec, oszałamiające stroje nasycające zmysły i radość w najprawdziwszej postaci. To wydarzenie z pewnością słusznie zasłużyło na miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy karnawał na świecie. Jak wygląda karnawał w Rio De Janeiro i czy warto wziąć w nim udział? Dowiesz się, dzięki naszemu artykułowi!

Światowa stolica karnawału

Karnawał w Rio de Janeiro jest najsłynniejszym karnawałem na świecie, jednak nie jest on jedynym w Brazylii. Dobrze jest wiedzieć, że w czasie karnawału, Rio jest żelaznym punktem na mapie, aczkolwiek niejedynym. Inne karnawałowe miasta to na przykład Salvador, São Paulo, Recife, Olinda czy Manaus. Warto je odwiedzić, aby przekonać się, że Brazylia w tym okresie niemalże w każdej części tryska energią! Historia karnawału w Rio sięga XVII wieku, ale znane nam dziś parady z efektownymi strojami tak naprawdę rozpoczęły się w XIX wieku. Od zawsze był to czas czystej radości, związanej z celebracją życia.

Więcej o Rio de Janeiro przeczytasz w naszym artykule: Jakie atrakcje skrywa Rio de Janeiro i dlaczego jest nazywane „Cudownym Miastem”?

Kiedy odbywa się karnawał w Rio de Janeiro?

Cała wielka impreza rozpoczyna się na 5 dni przed Popielcem, który wyznacza początek wielkiego postu. Święto rozpoczyna się symbolicznym przekazaniem kluczy do miasta przedstawicielom szkół samby. Nic w tym dziwnego, w końcu głównym wydarzeniem w trakcie święta jest rywalizacja szkół samby z całego kraju o miano najlepszej. Dosłownie każdy może wziąć udział w tej zabawie i dać się porwać szaleństwu w tańcu!

karnawał

Nocleg podczas karnawału

Podczas karnawału w Brazylii ważna jest kwestia noclegu. Wybierając się do Rio, jest to kwestia związana z bezpieczeństwem podczas festiwalu. Oddając się wszechobecnej zabawie, często można o tym zapomnieć. Zasadniczo przyjmuje się, że turyści powinni szukać noclegu w południowej części miasta, unikając raczej tej północnej. Turyści najczęściej wybierają nocleg w dzielnicach takich jak Gamboa, Centro, Santa Teresa, Copacabana, Ipanema, Gloria, Botafogo czy Leblon. Nie poleca się szukać noclegu w tzw. fawelach, czyli dzielnicach nędzy w Brazylii. Może to być niebezpieczne dla turystów mniej obeznanych w mieście, nie warto więc kierować się niską ceną w tych okolicach. Trzeba pamiętać, że podczas karnawału ceny za nocleg osiągają zawrotne wartości. Dobrze jest zarezerwować coś z dużym wyprzedzeniem. W bezpieczniejszych dzielnicach Brazylii wybór noclegów jest naprawdę spory, a czasami można upolować pokój w świetnym apartamencie za stosunkowo niską cenę.

Jak to wszystko się zaczęło?

Istnieje wiele teorii na temat tego, co zapoczątkowało tradycję karnawału w Brazylii. Niektórzy uważają, że jest to pogańskie święto, które swoje początki miało w czasach starożytnego Rzymu. Najczęściej uznaje się jednak, że karnawał ma swoje początki w Brazylii i XVIII wieku, kiedy portugalscy kolonizatorzy przejęli pewne zwyczaje i zachowania od afrykańskich niewolników. Po pewnym czasie zostały one włączone do religijnych obrządków. Właśnie wtedy powstałą uroczystość nazwana „entrudo”, która z czasem ewoluowała do tego, co dzieje się w Rio w dzisiejszych czasach. 

Sambodrom i cztery dni rywalizacji

Zdecydowanie najistotniejszym wydarzeniem w trakcie festiwalu są rywalizacje przedstawicieli szkół tańca na Sambodromie. Zastanawiasz się, czym jest Sambodrom? Jest to ogromna platforma taneczna, która porusza się ulicami Rio w trakcie karnawału. Jest ona głównym, najbardziej widowiskowym elementem festiwalu. Na najbardziej ekstrawagancki, piękny i porywczy spektakl, który się na niej odbywa, świat czeka cały rok.

Przygotowania do występu na Sambodromie zaczynają się już na długo przed samym karnawałem. Przedstawiciele szkół tańca trenują, aby wypaść jak najlepiej i wejść do Grupy Specjalnej, która występuje na Sambodromie w karnawałową niedzielę oraz poniedziałek. Te dni są głównymi dniami imprezy. Tancerze, którzy otrzymają mniej punktów za taniec, nie są włączani do tej grupy i występują na Sambodromie w piątek i sobotę.

karnawał na ulicach

Ile kosztują bilety na Sambodrom?

Ceny biletów na Sambodrom są bardzo zróżnicowane. Wszytko, zależy od tego, w jakim sektorze będziemy usytuowani, czy chcemy zobaczyć główną paradę i czy zależy Ci na wliczonych w cenę posiłkach, napojach, toalecie itd. Sambodrom jest podzielony na sektory, zupełnie jak na meczu piłkarskim. Im lepszy sektor, tym lepsza widoczność całej parady, a tym samym wyższa cena. Jeżeli zależy Ci na bilecie vipowskim musisz liczyć się z kwotą nawet do 2 100 zł za osobę. Co wlicza się w taki bilet? Przede wszystkim obecność na paradzie w dniach, kiedy występują najlepsi tancerze oraz sektor z bardzo dobrą widocznością. Dodatkowo w cenę biletu jest wliczone jedzenie, napoje oraz możliwość skorzystania z toalet. Za bilet w trakcie parady głównej, w gorszym sektorze należy zapłacić od 250 do 450 zł. Dokładna cena zależy od sektora. Ceny najtańszych biletów wahają się w kwotach od 45 do 80 zł. Są to jednak miejsca na piątek oraz sobotę, czyli dni, kiedy występują gorsi tancerze. Dodatkowo sektor może być usytuowany bardzo daleko od dobrej widoczności głównej sceny.

Karnawał na ulicach Rio – czym są brazylijskie blocos?

Nie martw się, jeżeli nie jesteś w stanie sobie pozwolić na droższe bilety na udział w Sambodromie. W trakcie festiwalu odbywają się tak zwane „blocos”, czyli bloki karnawałowe, w których bawią się miliony osób. Są one kwintesencją karnawału, często rywalizują między sobą pomiędzy jak największą ilością zgromadzonych ludzi i jak najbardziej kreatywnymi zabawnymi nazwami. Ich przemarsze blokują ulice brazylijskich miast już od stycznia. Najpopularniejsze bloki sprzedają własne gadżety i koszulki, zapraszają gwiazdy, nagrywają piosenki. 

Jakie blocos są najlepsze?

Jeżeli chcesz znaleźć blok karnawałowy, którego klimat najbardziej będzie Ci odpowiadał, najlepiej jest porozmawiać o nich z mieszkańcami brazylijskich miast. To właśnie oni mają na ten temat najlepszą wiedzę! Ewentualnie możesz zrobić research przed wyjazdem, aby znaleźć blok, w którym będziesz się najlepiej bawić.

przebranie karnawałowe

Karnawał w Rio a bezpieczeństwo

Biorąc udział w festiwalu musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Podstawą jest znalezienie noclegu w dobrej lokalizacji, o czym już wcześniej wspominaliśmy, jak i uważanie na kieszonkowców. Mimo tego, że ulice Rio podczas karnawału są pilnie strzeżone należy o tym pamiętać, ponieważ tak duża ilość osób naraz w jednym miejscu to zawsze dobra okazja dla kieszonkowców oraz przestępców.

Karnawał w Rio de Janeiro – przydatne wskazówki

Będąc w Rio w czasie karnawału, trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeżeli udajesz się w miejsce, gdzie roi się od turystów, czy to na ulice Rio w trakcie karnawały, czy też planujesz zobaczyć pomnik Jezusa z Rio lub odwiedzić plażę Copacabana – uważaj na to, co dzieje się naokoło Ciebie. Bardzo łatwo jest zatracić się we wszechobecnym szaleństwie i dać złodziejowi szanse podczas chwili Twojej nieuwagi. Pamiętaj, aby pilnować swoich dokumentów oraz gotówki i ubierz się tak, aby nie zwracać na siebie uwagi. Warto o to zadbać, aby później nie żałować pojawienia się nieprzyjemnych sytuacji.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.