rio de janeiro

Jakie atrakcje skrywa Rio de Janeiro i dlaczego jest nazywane „Cudownym Miastem”?

Rio de Janeiro to jedno z najpiękniejszych miast świata, które cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Ten fantastyczny kraj znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki głośnym i kolorowym karnawałom, które odbywają się w przeddzień Wielkanocy. Miasto może pochwalić się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych plaż świata ze słynną Copacabaną na czele. Poznaj atrakcje Cudownego Miasta!

Cidade Maravilhosa, czyli Cudowne Miasto

Rio de Janeiro jest drugim co do wielkości miastem Brazylii i choć nie posiada tytułu stolicy, bez wątpienia jest najbardziej rozpoznawalnym miastem w kraju. Rio de Janeiro to jedno z geograficznie najpiękniej położonych miast na świecie. Ocean, góry, wysepki, plaże, laguny, a w samym środku jezioro – to wszystko sprawia, że określenie „Cidade Maravilhosa” – co po portugalsku oznacza „cudowne miasto” jest jak najbardziej trafne. Boskie Rio rozbrzmiewa dźwiękami wszechobecnej samby nie tylko w okresie karnawału. To miasto kontrastów, które wzbudza strach i fascynuje jednocześnie. Rio de Janeiro jest jak narodowy drink Brazylii – caipirinha – słodki, ale kwaśny jednocześnie i choć wszyscy go kochają, potrafi wpędzić w kłopoty!

Dojazd z lotniska do centrum miasta

W Rio de Janeiro znajdują się dwa lotniska – Rio Galeao, które obsługuje loty międzynarodowe i jest nieco oddalone od miasta oraz lotnisko Santos Dumont obsługujące loty krajowe. Z portu lotniczego Santos Dumont dość łatwo dostać można się do różnych części miasta poprzez metro i autobusy, których rozkład jazdy sprawdzić można m.in. w Google Maps. W przypadku lotniska Galeao najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z Ubera lub taksówek. Nie jest to niestety najtańsze rozwiązanie, ale pozwoli ono w najkrótszym czasie dostać się dokładnie tam, gdzie się chce.

Z lotniska Galeao kursuje kilka linii autobusowych m.in. linie BRT (Bus Rapid Transport), które jeżdżą po specjalnych pasach, omijając tym samym korki. Jest to relatywnie najtańsza metoda transportu z lotniska, linie BRT kursują całą dobę. Niestety czas przejazdu jest dość długi, ponieważ standardowe linie zatrzymują się aż na 47 przystankach. Dostępne są również ekspresowe autobusy BRT, które w przeciwieństwie do standardowych nie zatrzymują się na każdym przystanku.

Jak poruszać się po Rio de Janeiro?

W Rio de Janeiro komunikacja miejska jest bardzo rozbudowana, miasto posiada kilkaset autobusów, tramwaje oraz metro. Mimo tego najlepszym sposobem na przemieszczanie się po nim jest korzystanie z Ubera. Przejazdy nim są często wielokrotnie tańsze niż zwykłymi taksówkami, a czasami są tańsze nawet od autobusów czy metra. Gwarantuje on również dość dużą oszczędność czasu, ponieważ korzystając z Google Maps w celu sprawdzenia rozkładów jazdy i cen często okazuje się, że dojazd w wybrane miejsce wymaga bardzo długiego czasu oczekiwania i konieczności przesiadania się. Dodatkowo dochodzi kwestia bezpieczeństwa i komfortu – Uber dowozi bezpośrednio pod wskazany adres i nigdzie się nie zatrzymuje, aplikacja umożliwia weryfikacje kierowcy, a za przejazd płaci się z góry.

Chcąc korzystać z autobusów miejskich należy wiedzieć, że na przystankach nie ma rozkładów jazdy, a jedynie tabliczki z numerami autobusów. Dopiero w ich wnętrzu znajdują się wyświetlacze z nazwą ostatniego przystanku lub dzielnicy, do której kursują. Wszystkie przystanki są „na żądanie”, więc jeśli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze skorzystania z autobusu np. przez machnięcie ręką, autobus nie zatrzyma się. Bilet należy zakupić bezpośrednio u kierowcy.

rio de janerio
Zabytkowy tramwaj jest jedną z atrakcji Rio de Janeiro

Możliwe jest również skorzystanie z tramwajów, które kursują od 6:00 do północy, a bilety na nie zakupić można na przystankach. W Rio de Janeiro znajduje się także metro, które nie jest zbyt rozbudowane, a mimo to stanowi główną oś transportu w mieście. Kursują trzy linie, którymi dojechać można do wielu atrakcji turystycznych Rio – w niektórych miejscach przedłużenie metra stanowią autobusy. Metro funkcjonuje w od poniedziałku do soboty w godzinach od 05:00 do północy, a w niedziele od 07:00 do 23:00.

Czy w Rio de Janeiro jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo w Rio de Janeiro to dość drażliwy temat, doniesienia medialne dotyczące miasta oraz kraju sprawiają, że wiele osób obawia się podróży w te rejony. Skala przestępstw w Rio jest bardzo wysoka przez sytuację ekonomiczną i gospodarczą kraju. Miliony bezrobotnych i osób zamieszkujących dzielnice, które dla przeciętnego Europejczyka dalekie są od nawet najniższego standardu. Statystyki pokazują, że Brazylia należy do jednych z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, w których notorycznie dochodzi do setek morderstw, napadów i kradzieży. Należy jednak wiedzieć, że te statystyki zazwyczaj zawyżają walki gangów, karteli narkotykowych, ludzie nieprzestrzegający prawa na fawelach (tzw. „dzielnice nędzy w Brazylii”) lub policjanci wydający samosądy. W teorii są to sytuacje, które nie dotyczą turystów, choć w praktyce zawsze można znaleźć się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Wybierając się w podróż należy martwić się głównie o kradzieże, niekoniecznie o napady z bronią w ręku i porwania. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo należy przestrzegać podstawowych zasad tzn.: nie chodzić po zmroku, nie afiszować się drogim sprzętem lub ubraniami, nie zostawiać rzeczy bez nadzoru, nie zapuszczać się w niebezpieczne dzielnice oraz starać się nie zwracać na siebie szczególnej uwagi. Fakty są takie, że Rio nie jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi. Mimo tego nie należy się przesadnie bać podróży do Cudownego Miasta, ale z pewnością trzeba zachować w nim wzmożoną ostrożność.

Najważniejsze atrakcje Rio de Janeiro

Rio de Janeiro robi zdumiewające wrażenie na każdym kto je odwiedza. Drugie co do wielkości miasto Brazylii przyciąga mnóstwem atrakcji, które nie sposób zobaczyć w ciągu jednego dnia. Rio spodoba się miłośnikom plażowania, życia nocnego, natury i nie tylko – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czego będąc w Rio nie można przegapić?

Pomnik Chrystusa Odkupiciela

Jednym z najsłynniejszych symboli miasta jest odsłonięty w 1931 roku posąg Chrystusa Odkupiciela. Ogromny pomnik zlokalizowany jest na wzgórzu Corcovado, przez co góruje nad Rio obejmując miasto swymi ramionami rozłożonymi szeroko na znak opieki. Statua widoczna jest z praktycznie każdego miejsca w mieście, ale warto znaleźć się u jej stóp, by poczuć jej majestatyczną wielkość. Aby zobaczyć posąg z bliska należy skorzystać z kolejki, która wjeżdża na sam szczyt Corcovado. Przy dobrych warunkach pogodowych podziwiać można zapierający dech w piersiach widok na miasto i bezkres oceanu.

Więcej o Pomniku Chrystusa w Rio przeczytasz w naszym artykule: Statua Chrystusa Zbawiciela. Ikona Rio de Janeiro

rio de janeiro atrakcje
Pomnik Chrystusa Odkupiciela

Głowa Cukru

Jedną z największych atrakcji Rio de Janeiro niezaprzeczalnie jest Głowa Cukru, czyli wzgórze, z którego rozpościera się przepiękna panorama ukazująca miasto jak na dłoni. Na pierwszym planie zatoki i plaże, za nimi góry, u których stóp piętrzą się liczne budynki dzielnic Flamengo i Botafogo. Wzrok przykuwa pomnik Chrystusa Odkupiciela, który z perspektywy Głowy Cukru wydaje się niewielki. Na szczyt jej kursują przeszklone wagoniki kolejki linowej, gotowe pomieścić nawet 65 osób. Nazwę górze nadali Portugalczycy w XVI wieku twierdząc, że przypomina bryłę cukru.

Więcej o Głowie Cukru przeczytasz w naszym artykule: Głowa Cukru – zobacz Rio de Janeiro z wysokości 400 metrów nad poziomem morza

Park Narodowy Tijuca

Park Narodowy Tijuca to ogromny las deszczowy, będący jednym z największych miejskich lasów na świecie. Park został niegdyś niemal całkowicie zniszczony przez założenie na tym obszarze plantacji kawy. Od lat 60. XX wieku jest Parkiem Narodowym, w którym rośnie blisko 1500 gatunków roślin. Zobaczyć w nim można wodospad Cascatinha oraz Vista Chinesa, czyli miejsce inspirowane chińskimi budowlami, z którego podziwiać można krajobraz Rio de Janeiro. Na terenie Narodowego Parku Tijuca znajduje się słynny pomnik Chrystusa Odnowiciela.

Fort Copacabana

Fort Copacabana został zbudowany w 1914 roku na miejscu, gdzie kiedyś była kaplica Nossa Senhora. Motywacją do jego budowy była ochrona plaży i wejścia do portu w Rio de Janeiro, był wówczas jednym z najważniejszych punktów obrony miasta. Obecnie wciąż można zobaczyć jego oryginalne elementy, w tym mury o grubości bliskiej 12 metrów, chronione przez armaty. Wewnątrz Fortu Copacabana znajduje się muzeum przedstawiające początki kolonii portugalskiej do połowy XIX wieku. Kolejnym powodem dla którego warto odwiedzić to miejsce, są oszałamiające widoki na całej długości Copacabana.

Stadion Maracana

Prawdopodobnie nie ma na świecie fana piłki nożnej, który nie słyszałby o tym miejscu. Stadion Maracana został wybudowany w 1950 roku i na początku mógł pomieścić blisko 200 tysięcy widzów. Obecnie, posiada niespełna 80 tysięcy miejsc dla widowni. W 1997 roku papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę dla pielgrzymów. Na arenie oprócz meczów piłki nożnej odbywały się również koncerty wielkich gwiazd, takich jak Madonna czy The Police. Stadion Maracana jako jeden z najbardziej znanych stadionów świata udostępniony jest dla zwiedzających. Podczas wycieczki zajrzeć można na płytę boiska, do szatni, centrum konferencyjnego oraz muzeum.

Schody Selaron

Escadaria Selaron to najsłynniejsze schody w Rio de Janeiro. Zostały ozdobione przez chilijskiego artystę Jorge’a Selarona’a, który poświęcił temu projektowi 23 lata życia. Początkowo artysta zaczął od pokrywania schodów płytkami w kolorach brazylijskiej flagi – żółtymi, zielonymi i niebieskimi. Schody Selaron to dzieło sztuki, które podzielone jest na kilka sekcji, na których oglądaniu spędzić można wiele godzin odkrywając fascynację twórcy sztuką, podróżami i współczesną muzyką rozrywkową. Jorge Selaron tworzył swoje dzieło, aż do śmierci w 2013 roku, gdy jego ciało zostało znalezione właśnie na schodach.

brazylia rio de janeiro
Escadaria Selaron – najsłynniejsze schody w Rio de Janeiro

Katedra św. Sebastiana

Katedra św. Sebastiana znana również jako Catedral Metropolitana jest stolicą Arcybiskupów Metropolitalnych Rio de Janeiro. Zlokalizowana w centrum miasta jest jedną z niewielu ekscentrycznych budowli sakralnych na świecie. Ma nieoczywisty kształt ogromnego stożka, co według kościelnych władz było nawiązaniem do dawnych świątyń Majów. Budowla ma imponujące wymiary, a największą uwagę przykuwają cztery gigantyczne okna witrażowe zbiegające się w centralnym punkcie świątyni. Katedra swoją wielkością i niekonwencjonalnym stylem architektonicznym daje wyraz ogromnej potędze wiary chrześcijańskiej w Brazylii.

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny ma łącznie 540 tys. m2 powierzchni uprawnej i ponad 3,5 tysiąca różnych gatunków roślin (w tym egzotycznych), pochodzących z całego świata. Jego symbolem jest palma cesarska, posadzona przy głównym wejściu, w czasie gdy go budowano. Ogród został zbudowany na polecenie księcia regenta Portugalii, Dom João, w 1808 roku. Dziś Ogród Botaniczny w Rio de Janeiro funkcjonuje jako ważny instytut badawczy i jest uważany przez UNESCO za narodowe dziedzictwo i rezerwat biosfery Lasu Atlantyckiego.

Cinelândia i Theatro Municipal

Cinelândia to popularna nazwa głównego placu w centrum Rio de Janeiro, o tej samej nazwie zlokalizowano stację metra linii 1 i 2. Na zwiedzanie centrum miasta warto poświęcić cały dzień, a jeśli chce się je poznać dogłębniej to nawet kilka dni. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jest Theatro Municipal czyli Teatr Miejski, który jest głównym teatrem w Brazylii i jednym z najważniejszych w Ameryce Południowej. W swej historii budynek gościł wiele osób o znanych nazwiskach z Brazylii i świata w tym przedstawicieli tańca, muzyki, opery i sztuk widowiskowych. Dziś teatr jest wyjątkową instytucją kulturalną, która jednocześnie prowadzi chór, orkiestrę symfoniczną i zespół baletowy.

Muzeum Jutra

Muzeum Jutra (Museu do Amanhã) mieści się w niegdyś zaniedbywanej dzielnicy Rio de Janeiro. Autorem projektu muzeum jest Santiago Calatrava znany z charakterystycznych form, które nadaje swoim budynkom. Są one białe, miękkie, ale jednocześnie dynamiczne. Przypominają szkielety wymarłych istot w gigantycznych rozmiarach. Budynek powstał na wysuniętym w morze sztucznym cyplu w dzielnicy Puerto Maravilha, ma łączną powierzchnię bliską 13 tysięcy m2. W środku rozplanowano przestrzeń wystawienniczą oraz ekspozycje które obejmują scenariusze przyszłości. Muzeum skłaniać ma do refleksji nad rolą człowieka w ekosystemie. Wystawa podejmuje takie tematy jak zmiany klimatu, globalny wzrost populacji czy postęp w dziedzinie technologii.

rio de janeiro bezpieczeństwo
Muzeum Jutra

Najlepsze plaże w Rio de Janeiro

Rio de Janeiro to miasto, w którym nie brak wspaniałych atrakcji i miejsc do odpoczynku i rekreacji. Rajskie plaże Rio zyskały popularność wśród turystów z całego świata. Ciepła woda Atlantyku spotyka się tutaj z pięknymi wybrzeżami i wysokimi temperaturami. Słońce, lazurowa woda, złocisty piasek i tętniące życiem plaże miejskie to idealne miejsce na odpoczynek po aktywnym dniu spędzonym na zwiedzaniu Rio de Janeiro.

Copacabana

Plaża Copacabana to prawdopodobnie najsłynniejsza plaża na świecie i choć nie jest najpiękniejsza ze wszystkich plaż Rio de Janeiro, to właśnie tu toczy się toczy się towarzysko-rozrywkowe życie miasta. Plaża jest długa na kilka kilometrów i zwykle mieści tłumy plażowiczów. Wzdłuż Copacabana poprowadzona jest promenada, która jest równie chętnie odwiedzana przez turystów i mieszkańców. Plaża Copacabana zlokalizowana jest w jednej z droższych dzielnic miasta, dlatego też przez wiele lat utożsamiana była z luksusem.

Więcej o Copacabanie przeczytasz w naszym artykule: Copacabana – zobacz kawałek brazylijskiego raju w Rio de Janeiro

Plaża Ipanema

Choć Ipanema jest przedłużeniem Copacabany, uważa się ją za odrębną plażę. Często nazywana jest „ładniejszą siostrą”, ponieważ jest niezwykle fotogeniczna co zawdzięcza m.in. znajdującymi się w tle wzgórzom Dois Irmaos. Plaża Ipanema jest bardzo szeroka i pokryta miękkim, białym piaskiem. W jej okolicy znaleźć można liczne butiki i najróżniejsze sklepy, w których kupić można niemal wszystko. Choć jest mniej popularna, wciąż gości tłumy plażowiczów, którzy chętnie korzystają z jej uroków o każdej porze dnia i nocy.

Leme

Kolejną plażą położoną obok Copacabana jest Leme Beach. Choć często granica między tymi plażami pozostaje niezauważona, na Leme nie ma wielu turystów. Plaża Leme jest bardziej popularna wśród mieszkańców, zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Jest więc stosunkowo cicha i spokojna, a widoki z plaży wciąż zapierają dech w piersiach, szczególnie o zachodzie słońca. Zbudowano na niej platformę dla rybaków, którzy chętnie łowią tu ryby i owoce morza.

Leblon

Plaża Leblon uchodzi za najbardziej ekskluzywną w Rio de Janeiro ze względu na swoje położenie w luksusowej dzielnicy o tej samej nazwie. Chętnie przybywają tu zamożni turyści oraz fani surfingu, ponieważ fale bywają tu dość wysokie, a momentami uniemożliwiają wręcz wejście do wody. Plaża podzielona jest na tzw. postos, czyli numerowane fragmenty, z których każdy ma swoich stałych bywalców. Plaża Leblon uchodzi za najbezpieczniejszą w Rio, ponieważ jest częściej kontrolowana przez policję od pozostałych plaż miejskich.

Praia Vermelha

Plaża Vermelha zwana również Czerwoną Plażą ma długość ok. 200 metrów i jest jednym z najmniejszych obszarów plaży w mieście. Zlokalizowana jest w dzielnicy Urek nad brzegiem zatoki Guanabara. W przeciwieństwie do innych plaż, na Vermelha woda zawsze jest spokojna, bez dużych fal i silnych wiatrów. Piasek pokrywający Plażę Vermelha ma czerwono-żółty odcień i staje się lekko różowy w świetle zachodzącego słońca. Plaża oferuje piękne panoramiczne widoki na skaliste wybrzeża i wzgórze Morro da Urca.

rio de janeiro ciekawostki
Praia Vermelha – Czerwona Plaża

Rio de Janeiro – ciekawostki

  • Karnawał w Rio jest klasyfikowany w Księdze Rekordów Guinessa jako największy karnawał świata.
  • Street Art w Rio jest legalny – artyści mający pozwolenie właściciela budynku (o ile nie jest zabytkiem) mogą pokryć jego ściany dowolnymi projektami.
  • W 2006 roku podczas trasy koncertowej, Rolling Stones wystąpili na Copacabana Beach dla 1,5 miliona widzów. Największym koncertem świata był jednak występ Roda Stewart’a w 1994 roku, na tej samej plaży, dla blisko 3,5 miliona widzów.
  • Rio de Janeiro było niegdyś jedyną europejską stolicą poza Europą.
  • Jeden z najpopularniejszych piłkarzy świata – Ronaldo, pochodzi z Rio de Janeiro.