Przejdź do treści
recife

Recife (Brazylia) – odkryj czarującą brazylijską Wenecję!

Recife to jedno z największych miast Brazylii i stolica stanu Pernambuco. To czołowe miasto w regionie znane jest również jako brazylijska Wenecja. Wielu turystów marzy, aby wybrać się w egzotyczną podróż i odkryć nowe miejsca. Recife w Brazylii może stanowić dla nich idealny cel wyprawy. Sprawdź, czym może zaskoczyć Cię to czarujące miasto, leżące nad Oceanem Atlantyckim.

Gdzie leży Recife?

1,5-milionowe Recife położone jest we wschodnim regionie Brazylii nad Oceanem Atlantyckim. Pernambuco – stan, którego stolicą jest „brazylijska Wenecja”, to obszar Ameryki Południowej, który wysuwa się na wschód najbardziej ze wszystkich.

Jak dostać się do Recife?

Do samego Recife najłatwiej się dostać samolotem. Międzynarodowe lotnisko Guararapes-Gilberto Freyre (REC) znajduje się w odległości ok. 11 km od centrum miasta i zaledwie ok. 1 km od dzielnicy Boa Viagem. Decydując się na podróż i będąc na lotnisku, warto zadbać o zapas czasu, ponieważ zdarza się, że obsługiwanych jest tu kilka dużych, europejskich lotów i kolejka do odprawy paszportowej oraz odbioru bagażu może się znacznie wydłużyć. Przed odlotem obsługa grupuje pasażerów według lotów, robiąc podział na oddzielne kolejki. Należy być uważnym i pilnować swojej kolejki.

Z lotniska do centrum możemy dojechać metrem, autobusem lub taksówką. Stacja metra Aeroporto znajduje się ok. 500 m od hali przylotów. W stronę centrum kursuje linia południowa (linha sul). Decydując się na dojazd autobusem, powinniśmy wybrać linię 42, która ma przystanek naprzeciwko wyjścia z hali przylotów. Jedzie w kierunku centrum handlowego shopping Recife oraz dalej, przez dzielnice Boa Viagem, Recife Antigo i Conde da Boa Vista. Nie dojedziemy nim jednak w nocy oraz niedziele i święta, co warto wiedzieć przed podróżą. Po stolicy Pernambuco kursują dwa rodzaje taksówek – comum i especial. Te drugie są droższe.

recife brazylia

Brazylijska stolica wraków — raj dla nurków

Ochronna rafa, za którą znajduje się Recife, sprawia, że jest to miejsce o bogatym życiu morskim. Powszechne jest tu widok rekinów. To, co czyni Recife rajem dla nurków, to liczne wraki statków, które są siedliskiem dla wielu różnych zwierząt, w tym kolorowych ryb raf koralowych. Podczas nurkowania przygotuj się na bliskie spotkanie z płaszczkami, żółwiami i pielęgniarskimi rekinami. Te drugie są ogromną atrakcją tego miejsca. Stolica wraków to ponad 100 statków do odkrycia dla szukających wrażeń. Recife to niepowtarzalny raj dla nurków.

Co musisz zobaczyć w Recife?

Choć barokowe Recife to przede wszystkim raj dla nurków i miłośników uprawiania sportów wodnych na piaszczystych, malowniczych plażach, to odnajdą się tu również miłośnicy zabytków architektonicznych i pieszych wędrówek. Stolica stanu Pernambuco z bogatym dziedzictwem historycznym oferuje wiele atrakcji. Będąc tu, warto zobaczyć Stare Miasto i Targ św. Jana, Instytut Ricardo Brennand, Dom Kultury i Muzeum Ceramiki.

Stare Miasto Brazylia

Stare Miasto i Targ św. Jana

Stare Miasto (Recife Antigo) jest najstarszą częścią miasta. Zwiedzając je, mamy okazję zobaczyć zabytek czasów kolonialnych. Leży w pobliżu Zatoki Południowo-Atlantyckiej i to właśnie ta niezwykła lokalizacja blisko ogromnego portu zadecydowała o uczynieniu go strategicznym punktem na mapie Recife. W XIX w. Recife stało się symbolem handlu i stolicą stanu Pernambuco. Chcąc zobaczyć największe atrakcje turystyczne miasta, warto zacząć od zwiedzenia starówki i Targu św. Jana.

Instytut Ricardo Brennand

Zbudowany przez Holendrów Instytut Ricardo Brennand wygląda jak europejski zamek. Jest to muzeum, w którym możemy podziwiać największą w Ameryce Południowej kolekcję różnego rodzaju broni i zbroi. Dla zwiedzających przygotowano wystawę mieczy, maczug, kusz, sztyletów i zbroi pełnopłytowych. To idealne miejsce dla miłośników czasów średniowiecznych rycerzy.

Brazylia Ricardo Brennand

Dom Kultury

Przechadzając się na spacer po historycznym, Starym Mieście w Recife, warto odwiedzić Dom Kultury i zainteresować się lokalnymi wydarzeniami.

Muzeum Ceramiki

W XX w. został otwarty Warsztat Ceramiczny Francisco Brennanda. Twórcę inspirowały podróże po Europie: zwiedzał głównie Włochy i Hiszpanię, by inspirować się prawdziwymi sławami, takimi jak Gaudi czy Picasso. Gdy po jednej z podróży jego pracowni groziło bankructwo, zdecydował się na współpracę z architektem. W ten sposób stworzył wyjątkowe miejsce, które połączyło jego miłość do ceramiki z malowniczymi ogrodami, świątyniami, fontannami i niezwykłymi basenami. Będąc w Recife, warto zobaczyć to historyczne muzeum.

Karnawał większy niż w Rio

Jedno jest pewne: każdy z nas słyszał o słynnym, brazylijskim karnawale w Rio de Janeiro. Nie każdy jednak wie, że równie popularne, a nawet większe karnawały odbywają się w Recife i miejscowości Olinda. Są to bliźniacze miasta, leżące w odległości ok. 10 km od siebie. Mają za sobą długą historię rywalizacji o to, które miasto jest lepsze, wobec czego powstały dwa oddzielne karnawały – karnawał w Recife i karnawał w Olindzie. To prawdziwa gratka dla miłośników dobrej zabawy! Tym razem skupimy się jednak na karnawale w tym pierwszym mieście.

Karnawał w Recife rozpoczyna się największą na świecie paradą. I w tym słowie nie ma ani cienia przesady, ponieważ „Galo de Madrugada” jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Co roku gromadzi się tu ponad milion osób, świętując to niesamowite wydarzenie. Kiedy kończy się karnawał, nie oznacza to wcale końca zabawy. Recife oferuje wtedy różnorodne koncerty, które odbywają się głównie na Starym Mieście. Ponadto w okolicy organizowane są liczne imprezy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.