Search The Query
Search

Góra Rushmore – dumny symbol Stanów Zjednoczonych

mount rushmore

Góra Rushmore to największy symbol oraz świadectwo historyczne Stanów Zjednoczonych. Cztery 18-metrowe twarze ukazują kolejnych amerykańskich prezydentów. Za jedną z nich znajduje się też tajemniczy pokój, w którym podobno ukryte są najważniejsze dokumenty – Deklaracja Niepodległości i Konstytucja. Chcesz poznać historię pomnika? A może planujesz wycieczkę i chcesz dowiedzieć się jak najszybciej dostać się z lotniska do Black Hills? Mount Rushmore to obowiązkowy punkt zwiedzania Stanów Zjednoczonych!

Mount Rushmore National Memorial

Mount Rushmore National Memorial to oficjalna nazwa pomnika, który prezentuje twarze kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych. Był budowany przez 14 lat, a główny rzeźbiarz Gutzon Borglum nie dożył końcowego etapu budowy, zmarł 7 miesięcy przed końcem. Jego syn Lincoln, dokończył prace, dzięki czemu do dziś można podziwiać znakomite dzieło.

Mówi się, że pierwotnie rzeźba miała powstać po to, aby promować region i przyciągnąć jak największą liczbę turystów. Obecnie stanowi największy symbol Ameryki, choć wzbudza równie dużo kontrowersji, co zachwytów.

Gdzie znajduje się góra Rushmore?

Wyrzeźbione twarze w skale można znaleźć w Black Hills w hrabstwie Pennington, które znajduje się na zachodzie stanu Dakota Południowa. Dokładny adres pomnika to: 13000 SD-244, Keystone, SD 57751, Stany Zjednoczone

Najbliższym lotniskiem jest Regionalny Port Lotniczy Rapid City – znajduje się zaledwie 56 km od pomnika. W samym Rapid City można też wynająć samochód lub wykupić zwiedzanie z przewodnikiem.

Z lotniska trzeba kierować się drogą nr 44 w kierunku Rapid City, a następnie drogą nr 14 i 244 bezpośrednio do parkingu przy pomniku. Jeśli będziesz dojeżdżać od północy, kieruj się drogą nr 90, a jeśli od południa to autostradą nr 385 do autostrady nr 244.

góry rushmore

Kiedy najlepiej jechać?

Góra z głowami prezydentów przyciąga miliony turystów każdego roku. Mimo że pomnik jest dostępny przez cały rok, są pewne miesiące, które idealnie nadają się na wycieczkę w rejony pomnika.

Z uwagi na to, że jest to bardzo popularne miejsce, w miesiącach od czerwca do sierpnia trudno będzie w spokoju zwiedzać region Black Hills. Warto zrezygnować z odwiedzin w tych miesiącach również przez to, że w sezonie wzrastają ceny w okolicznych restauracjach i sklepach z pamiątkami. Wtedy jest też najładniejsza i najcieplejsza pogoda, co też wpływa na atrakcyjność lokalizacji. Pamiętaj, że nawet mimo dużego ruchu, da się sfotografować i odwiedzić pomnik, jednak może to wymagać więcej cierpliwości niż w innych miesiącach, szczególnie na parkingu.

Wiosna i jesień to zdecydowanie najlepszy moment, żeby wybrać się na wycieczkę. Mimo że temperatury są nieco niższe, aura sprzyja nawet kilkugodzinnemu zwiedzaniu. Uroku pomnikowi dodają wtedy kolorowe drzewa oraz inne rośliny, które są dostępne jedynie w regionie Black Hills.

14 lat niebezpiecznych prac

Osobą odpowiedzialną za budowę był rzeźbiarz Gutzon Borglum, który ostatecznie nie dożył końcowego etapu prac. Zastąpił go jego syn, Lincoln. Początkowo góra była głównym miejscem wypraw dla miejscowych Indian, którzy wierzyli, że znajdą tam złoto. W 1924 r. chciano wykuć w skale sylwetki czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych, jednak z czasem podjęto decyzję, że głowy będą wystarczające. Prace budowlane trwały 14 lat i kosztowały majątek.

Głowy prezydentów powstały poprzez wysadzanie kawałków skał oraz kucie dłutem, młotem i innymi ciężkimi narzędziami do momentu, aż nie można było zobaczyć wizerunków kolejnych postaci. Nie obyło się bez wypadków, wielu robotników doznało poważnych kontuzji z uwagi na nieodpowiednie zabezpieczenie platform, na których pracowali. Oszacowano, że budowlę tworzyło 400 osób – w tym również Korczak Ziółkowski, amerykański rzeźbiarz pochodzący z Polski, który odpowiada również za stworzenie pomnika Szalonego Konia.

Góra prezydentów była kiedyś znana jako Góra Sześciu Dziadów, obecną nazwę otrzymała w 1885 r. Ma upamiętniać prawnika, pochodzącego z Nowego Jorku, Charlesa E. Rushmore’a, który był związany z wyprawami w poszukiwaniu złota. Prace związane z budową pomników trwały 14 lat, zakończyły się w 1941 r.

Prezydenci na górze Rushmore

Rushmore Mountain to pomnik, który ma ogromne znaczenie dla historii całych Stanów Zjednoczonych. Borglum wybrał właśnie tych prezydentów, głównie ze względu na ich wkład w rozwój zarówno samego kraju, jak i kultury. Ukazani prezydenci zostali wybrani pod względem jednej reprezentowanej cechy. Każde popiersie ma ok. 18 m, a przedstawione są głowy następujących prezydentów:

  • 1. prezydent USA George Washington – stworzył podwaliny pod amerykańską demokrację. Z tego względu został też wybrany do pomnika, gdzie stanowi najbardziej widoczną postać.
  • 3. prezydent USA Thomas Jefferson – główny autor Deklaracji Niepodległości. Słynie również powiększenia terytorium kraju. W pomniku symbolizuje demokrację i prawo człowieka do rządzenia samym sobą.
  • 26. prezydent USA Theodore Roosevelt – zajął miejsce dowódcy w XX w., kiedy kraj bardzo mocno rozwijał się gospodarczo. Brał udział w negocjacjach dotyczących budowania Kanału Panamskiego, walczył też na rzecz zniszczenia korporacyjnych monopoli, chcąc zapewnić robotnikom podstawowe prawa pracownicze. Zasłynął przez to jako „niszczyciel zaufania”. W pomniku reprezentuje rozwój.
  • 16. prezydent USA Abraham Lincoln – zarządzał krajem podczas wojny secesyjnej, uważał, że niewolnictwo powinno być zniesiona. Jego rola w pomniku to zapewnienie ochrony całemu społeczeństwu.
góra prezydentów

Sekretny pokój

Góra Rushmore od tyłu jest równie ciekawa co jej przednia część. Znajduje się tam tajemnicza komnata, która jest zlokalizowana zaraz za głową Lincolna. Enigmatyczne pomieszczenie powstało jako Hall of Records, której zadaniem było przedstawienie historii Stanów Zjednoczonych. Można tam było znaleźć najważniejsze dokumenty: Deklarację Niepodległości oraz Konstytucję.

Budowa komnaty rozpoczęła się w 1938 r., jednak już po roku wszelkie prace nad nią się zakończyły. Amerykański rząd uznał, że projekt pochłaniał za duże koszty i lepiej byłoby zainwestować je w budowanie głów prezydenckich. Pokój stał zapomniany przez niemal 60 lat. Potomkowie Borgluma zamieścili tam 16 tablic, na których znalazły się hasła z Deklaracji oraz wizerunek samego twórcy. Ma być to pamiątka dla kolejnych pokoleń.

Pomieszczenie ma 21 m długości, a pierwotnie miała do niej prowadzić 25-metrowa klatka schodowa. Nad wejściem miał wisieć orzeł wykonany z brązu, którego rozpiętość skrzydeł wynosiła 11 m. Pokój nie jest dostępny dla zwiedzających, gdyż bardzo trudno dotrzeć do niego pieszo.

Co robić w Mount Rushmore?

Podczas zwiedzania Góry Rushmore zdecydowanie warto przejść się ścieżką, która prowadzi do dużego tarasu, skąd można podziwiać rzeźbę. Po obu stronach ścieżki znajduje się 56 flag. Reprezentują 50 stanów, Dystrykt Kolumbii, 3 inne regiony: Guam, Samoa oraz Wyspy Dziewicze oraz 2 wspólnoty: Puerto Rico i Mariany Północne. Sam taras znajduje się u stóp pomnika, więc jest to najlepsze miejsce do oglądania twarzy.

Warto zwrócić również uwagę na Muzeum Lincolna Borgluma, które jest poświęcone synowi głównego rzeźbiarza. Znajdują się w nim 2 kina, w których łącznie zmieści się 125 widzów. Odtwarzany jest tam 13-minutowy film o historii Mount Rushmore. Z muzeum można dotrzeć też do Pracowni Rzeźbiarza, gdzie wystawione są m.in. narzędzia użyte do budowy.

Mount Rushmore – cennik i godziny otwarcia

Aby obejrzeć słynne twarze w skale, nie trzeba płacić. Wstęp jest darmowy. Obowiązuje opłata jedynie za parkowanie na terenie placu. Jeżeli poruszasz się samochodem osobowym, opłata to 10 $ – wstęp jest możliwy jednorazowo przez rok od daty zakupu. Za miejsce dla autobusu trzeba zapłacić 50 $, zaś za szkolny autokar 25 $.

Wszystkie atrakcje turystyczne, kawiarnie oraz sklepy z pamiątkami są otwarte dla zwiedzających niemal przez cały rok, nie wliczając 25 grudnia.

Głowy prezydentów oraz pobliski parking są otwarte w godzinach 5:00-21:00

Muzeum Lincolna Borgluma: 8:00-17:00

Sklep z upominkami: 9:00-18:00

Kawiarnia Carvrers: 09:00-16:30

twarze prezydentów usa

Co jeszcze zobaczyć?

Niedaleko prezydenckiej rzeźby znajduje się Pomnik Szalonego Konia, który przedstawia wodza Dakotów – Oglala Szalonego Konia. Stał się znany po bitwie nad Little Bighorn z 1876 r. Prace nad rzeźbą rozpoczęły się w 1948 r., a był za nie odpowiedzialny Korczak Ziółkowski. Obecnie historia pomnika jest kontynuowana przez potomków, np. Aleksandrę Ziółkowską-Boehm, która napisała „Otwartą ranę Ameryki”. Gdyby pomnik został ukończony, stanowiłby największy pomnik świata. Ma 195 m długości i 172 m wysokości. Twarz wodza ma 25 m, głowy z Rushmore 18 m.

Więcej o Pomniku Szalonego Konia przeczytasz w naszym artykule: Pomnik Szalonego Konia – największy pomnik świata tworzony według projektu Polaka

Świetną rozrywkę stanowi również kopalnia złota Big Thunder. Można tam wybrać się całą rodziną – poradzą sobie zarówno młodsi turyści, jak i doświadczeni podróżnicy. Na miejscu można nauczyć się płukania złota przy użyciu piasku i żwiru. Lekcja trwa ok. 20 minut, a następująca potem zabawa, trwa tak długo jak chcesz.

Góra Rushmore – ciekawostki

  • Całkowity koszt budowy pomnika, który prezentuje twarze prezydentów wyniósł 989 992 $.
  • Podczas budowania z góry usunięto niemal 450 000 ton kawałków skalnych.
  • Góra prezydentów nie została ukończona konkretnego dnia. Każda z głów była dokańczana w innym czasie. Twarz Waszyngtona w 1930 r., Jeffersona w 1936 r., Lincolna w 1937 r., a Roosevelta w 1939 r.
  • Rdzenni mieszkańcy uważają, że ich święte miejsce zostało zbezczeszczone i bezprawnie odebrane. Sprawa własności nie została rozwiązana, a spory trwają do dziś.
  • Góra z głowami prezydentów często pojawia się w różnych produkcjach filmowych i telewizyjnych. Najpopularniejsze z nich to: „Północ, północny zachód” Alfreda Hitchcocka, „Marsjanie atakują” z 1996 r., „Superman II” z 1980 r., a także bajki „Naruto”, „Ben 10” czy „Fineasz i Ferb”.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds