Przejdź do treści
santa monica

To tutaj kończy się droga 66. Co do zaoferowania ma dla nas Santa Monica?

Turystyczne miasto u wybrzeża Pacyfiku, nieopodal Los Angeles. Rozległe plaże, wysokie palmy, romantyczne molo (jedno z najsłynniejszych na świecie), śródziemnomorski klimat – to wszystko przyciąga gości z całego świata. Nic dziwnego, że najbogatsi budują domy w Santa Monica.

Co warto wiedzieć o Santa Monica?

Santa Monica to miasto położone w Południowej Kalifornii u słynącego z rozległych piaszczystych plaż wybrzeża Oceanu Spokojnego; 25 kilometrów na zachód od Los Angeles. Panujący tu klimat to klimat śródziemnomorski – zazwyczaj jest słonecznie z wyjątkiem pory deszczowej, która trwa października do końca marca. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień, a najchłodniejsze grudzień, styczeń i luty.

Do Santa Monica najlepiej dojechać autobusem z Los Angeles. Możesz też wynająć samochód w jednej z lokalnych stacjonarnych wypożyczalni lub przez Internet. Do wypożyczenia auta będziesz potrzebował prawa jazdy i karty kredytowej. Zanim Europejczycy zaczęli osiedlać się w Kalifornii, tereny te zamieszkiwała rdzenna ludność Tongva. Santa Monica została założona w 1769 roku przez Gaspara de Portolà, hiszpańskiego oficera i odkrywcę. Osada została nazwana na cześć świętej Moniki (matki św. Augustyna).

W latach 1846 – 1848 Stany Zjednoczone i Meksyk toczyły wojnę o obszary Kalifornii i Teksasu. Wojna skończyła się porażką Meksyku. W 1850 roku Kalifornia została przyłączona do USA. W 1873 wybudowano pierwszy murowany ratusz miejski, potem powstał Santa Monica Hostel – najstarszy budynek w mieście, który zachował się do dziś. Na początku XX wieku w Santa Monica przybywało mieszkańców pochodzenia azjatyckiego – głównie byli to japońscy rybacy. Tu kończyła się słynna Route 66, nazywana Drogą Matką. Trasa biegła przez całe Stany Zjednoczone od Chicago aż do Zachodniego Wybrzeża. Miała długość 3939 km. W latach 30, w czasach Wielkiego Kryzysu i burz pyłowych, straciwszy wszystko, setki migrantów podążyły drogą 66 na zachód w poszukiwaniu lepszego życia.

Więcej o Drodze 66 przeczytasz w naszym artykule: Route 66 – legendarna droga, która stała się symbolem wolności

Autostrada występuje też w popkulturze. Nat King Cole śpiewał:

Jeśli kiedykolwiek będziesz planować wyruszyć na zachód
Podążaj moją drogą, podróżuj autostradą, tak jest najlepiej
Wyrusz trasą 66
Ciągnie się od Chicago do L.A. [Los Angeles]
Ponad 2000 mil drogi
Wyrusz trasą 66

Santa Monica – atrakcje

Zobacz jakie atrakcje czekają na ciebie zaledwie 20 kilometrów od Los Angeles!

Plaża w Santa Monica (Santa Monica beach)

Przestronna publiczna plaża z atrakcjami dla wypoczywających. Znajdziesz tu domek plażowy – w którym odbywają się zajęcia sportowe i wydarzenia kulturalne, boiska do siatkówki plażowej, deptak i ścieżkę rowerową (5 kilometrów długości), wzdłuż których rosną palmy. Plaża w Santa Monica to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych za najlepsze plaże w południowej Kalifornii. Odwiedzają ją goście z całego świata.

santa monica beach
Plaża w Santa Monica

Molo w Santa Monica (Santa Monica pier)

Molo zostało zbudowane w 1909 roku. W 1922 na molo stanęła karuzela z 44. ręcznie rzeźbionymi końmi, która stoi tam po dziś dzień. Wkrótce nieopodal karuzeli powstała największa sala balowa na Zachodnim Wybrzeżu. Występowało na niej wiele znanych osób. Z tego miejsca swój cotygodniowy program telewizyjny nadawał Spade Cooley, gwiazdor muzyki tanecznej, nazywany Królem Zachodniego Swingu. Karierę muzyka przerwało oskarżenie o morderstwo żony i wyrok skazujący na dożywocie. Później salę przekształcono w lodowisko. Ostatecznie budynek został rozebrany po 37 latach funkcjonowania.

W czasach Wielkiego Kryzysu upadł park rozrywki na molo, a większość atrakcji wyprzedano. W 1934 roku zbudowano falochron, który zapewniał dokowanie 100 łodzi rybackich i rekreacyjnych w pobliżu molo. W latach 70. władze miasta chciały zburzyć molo, ale mieszkańcy miasta protestami powstrzymali tę decyzję. Dekadę później potężny sztorm częściowo zniszczył konstrukcję.

Molo jest scenerią wielu filmów (m.in.: oscarowe Żądło), seriali telewizyjnych (Star Trek: Voyager, NCIS: Los Angeles), a nawet… gier komputerowych (Midnight Club: Los Angeles).

Santa Monica Pier Aquarium

Oceanarium znajduje się przy molo. Można tu podziwiać około 100 lokalnych gatunków. Niektóre z nich zaskakują niezwykłym wyglądem. Co ciekawe, w 2009 roku w oceanarium doszło do niezwykłego incydentu – ośmiornica odkręciła kurek do opróżniana zbiornika, wskutek czego dwieście galonów wody zalało przestrzeń dla odwiedzających.

santa monica pier
Oceanarium w Santa Monica posiada wiele rzadkich morskich okazów

Pacific Park

Jedyny park rozrywki na Zachodnim Wybrzeżu położony na molo. Największymi atrakcjami są wielki diabelski młyn i karuzela zbudowana w latach dwudziestych.

Muzeum lotnictwa

W muzeum można podziwiać szereg zabytkowych samolotów, w tym myśliwce z II wojny światowej. Muzeum gościło wielu wybitnych pilotów i astronautów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.