santa monica

To tutaj kończy się droga 66. Co do zaoferowania ma dla nas Santa Monica?

Turystyczne miasto u wybrzeża Pacyfiku, nieopodal Los Angeles. Rozległe plaże, wysokie palmy, romantyczne molo (jedno z najsłynniejszych na świecie), śródziemnomorski klimat – to wszystko przyciąga gości z całego świata. Nic dziwnego, że najbogatsi budują domy w Santa Monica.

Co warto wiedzieć o Santa Monica?

Santa Monica to miasto położone w Południowej Kalifornii u słynącego z rozległych piaszczystych plaż wybrzeża Oceanu Spokojnego; 25 kilometrów na zachód od Los Angeles. Panujący tu klimat to klimat śródziemnomorski – zazwyczaj jest słonecznie z wyjątkiem pory deszczowej, która trwa października do końca marca. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień, a najchłodniejsze grudzień, styczeń i luty.

Do Santa Monica najlepiej dojechać autobusem z Los Angeles. Możesz też wynająć samochód w jednej z lokalnych stacjonarnych wypożyczalni lub przez Internet. Do wypożyczenia auta będziesz potrzebował prawa jazdy i karty kredytowej. Zanim Europejczycy zaczęli osiedlać się w Kalifornii, tereny te zamieszkiwała rdzenna ludność Tongva. Santa Monica została założona w 1769 roku przez Gaspara de Portolà, hiszpańskiego oficera i odkrywcę. Osada została nazwana na cześć świętej Moniki (matki św. Augustyna).

W latach 1846 – 1848 Stany Zjednoczone i Meksyk toczyły wojnę o obszary Kalifornii i Teksasu. Wojna skończyła się porażką Meksyku. W 1850 roku Kalifornia została przyłączona do USA. W 1873 wybudowano pierwszy murowany ratusz miejski, potem powstał Santa Monica Hostel – najstarszy budynek w mieście, który zachował się do dziś. Na początku XX wieku w Santa Monica przybywało mieszkańców pochodzenia azjatyckiego – głównie byli to japońscy rybacy. Tu kończyła się słynna Route 66, nazywana Drogą Matką. Trasa biegła przez całe Stany Zjednoczone od Chicago aż do Zachodniego Wybrzeża. Miała długość 3939 km. W latach 30, w czasach Wielkiego Kryzysu i burz pyłowych, straciwszy wszystko, setki migrantów podążyły drogą 66 na zachód w poszukiwaniu lepszego życia.

Więcej o Drodze 66 przeczytasz w naszym artykule: Route 66 – legendarna droga, która stała się symbolem wolności

Autostrada występuje też w popkulturze. Nat King Cole śpiewał:

Jeśli kiedykolwiek będziesz planować wyruszyć na zachód
Podążaj moją drogą, podróżuj autostradą, tak jest najlepiej
Wyrusz trasą 66
Ciągnie się od Chicago do L.A. [Los Angeles]
Ponad 2000 mil drogi
Wyrusz trasą 66

Santa Monica – atrakcje

Zobacz jakie atrakcje czekają na ciebie zaledwie 20 kilometrów od Los Angeles!

Plaża w Santa Monica (Santa Monica beach)

Przestronna publiczna plaża z atrakcjami dla wypoczywających. Znajdziesz tu domek plażowy – w którym odbywają się zajęcia sportowe i wydarzenia kulturalne, boiska do siatkówki plażowej, deptak i ścieżkę rowerową (5 kilometrów długości), wzdłuż których rosną palmy. Plaża w Santa Monica to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych za najlepsze plaże w południowej Kalifornii. Odwiedzają ją goście z całego świata.

santa monica beach
Plaża w Santa Monica

Molo w Santa Monica (Santa Monica pier)

Molo zostało zbudowane w 1909 roku. W 1922 na molo stanęła karuzela z 44. ręcznie rzeźbionymi końmi, która stoi tam po dziś dzień. Wkrótce nieopodal karuzeli powstała największa sala balowa na Zachodnim Wybrzeżu. Występowało na niej wiele znanych osób. Z tego miejsca swój cotygodniowy program telewizyjny nadawał Spade Cooley, gwiazdor muzyki tanecznej, nazywany Królem Zachodniego Swingu. Karierę muzyka przerwało oskarżenie o morderstwo żony i wyrok skazujący na dożywocie. Później salę przekształcono w lodowisko. Ostatecznie budynek został rozebrany po 37 latach funkcjonowania.

W czasach Wielkiego Kryzysu upadł park rozrywki na molo, a większość atrakcji wyprzedano. W 1934 roku zbudowano falochron, który zapewniał dokowanie 100 łodzi rybackich i rekreacyjnych w pobliżu molo. W latach 70. władze miasta chciały zburzyć molo, ale mieszkańcy miasta protestami powstrzymali tę decyzję. Dekadę później potężny sztorm częściowo zniszczył konstrukcję.

Molo jest scenerią wielu filmów (m.in.: oscarowe Żądło), seriali telewizyjnych (Star Trek: Voyager, NCIS: Los Angeles), a nawet… gier komputerowych (Midnight Club: Los Angeles).

Santa Monica Pier Aquarium

Oceanarium znajduje się przy molo. Można tu podziwiać około 100 lokalnych gatunków. Niektóre z nich zaskakują niezwykłym wyglądem. Co ciekawe, w 2009 roku w oceanarium doszło do niezwykłego incydentu – ośmiornica odkręciła kurek do opróżniana zbiornika, wskutek czego dwieście galonów wody zalało przestrzeń dla odwiedzających.

santa monica pier
Oceanarium w Santa Monica posiada wiele rzadkich morskich okazów

Pacific Park

Jedyny park rozrywki na Zachodnim Wybrzeżu położony na molo. Największymi atrakcjami są wielki diabelski młyn i karuzela zbudowana w latach dwudziestych.

Muzeum lotnictwa

W muzeum można podziwiać szereg zabytkowych samolotów, w tym myśliwce z II wojny światowej. Muzeum gościło wielu wybitnych pilotów i astronautów.