Przejdź do treści
kolorado rzeka

Wielki Kanion Kolorado (Canyon Colorado) – miejsce, które musisz zobaczyć!

Zachodnie wybrzeże USA to istna mnogość atrakcji. To tu znajduje się Miasto Aniołów, centrum filmowego świata, bajeczny Disnayland, straszne Alcatraz oraz jedyna stolica rozrywki. Dla miłośników przyrody, szukających wytchnienia na łonie natury, czekają rezerwaty przyrody. Prym wiedzie Park Narodowy Wielkiego Kanionu Kolorado. Wycieczka nad jego krawędź, doświadczenie nieograniczonej przestrzeni, magicznie zmieniające się barwy, zapierające dech w piersiach widoki to niezapomniane emocje przyspieszające bicie każdego serca. Właśnie tam zabieram Was dziś na wielką wyprawę!

Wielki Kanion Kolorado – ogólne informacje

Wielki Kanion rzeki Kolorado to jedna z największych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. Położony w stanie Arizona, niecałe 5 godzin drogi od Las Vegas, jest głównym celem podróży do rozległego (blisko 5 tysięcy kilometrów kwadratowych) stuletniego parku narodowego. Dzięki temu, że jego unikatowa natura chroniona jest przepisami prawa, w tym wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO z 1979 roku, możemy tu nie tylko dotknąć nieskazitelnych uroków przyrody, ale wręcz przenieść się w czasie.

Do Wielkiego Kanionu Kolorado każdego roku przyjeżdża blisko 6 milionów osób! Mimo to, będąc tu, bez problemu znajdziemy miejsca, w których nikogo nie spotkamy. Nic dziwnego, to naprawdę olbrzymi teren. O jego sakli świadczą wymierne liczby. To ponad 445 kilometrów długości mierzonej nurtem rzeki Kolorado – odległości wyznaczonej przez Lee’s Ferry (punkt w pobliżu niewielkiej miejscowości Page) oraz Grand Wash Cliff położonego nad samym brzegiem jeziora Mead. Szerokość kanionu potrafi być naprawdę imponująca, sięga nawet 29 kilometrów. Oczywiste więc jest to, że mamy do czynienia z największym przełomem rzeki na świecie!

Historia powstania

O to, kiedy właściwie powstał Wielki Kanion Kolorado wciąż spierają się naukowcy. Choć każdy z nich się zgadza, że za unikatową na świecie formę odpowiada płynąca na jego dnie rzeka, to trwa nieustająca dyskusja o moment jego narodzin. Powszechnie uważa się, że ten cud natury, choć składa się z elementów ukształtowanych nawet 70 mln lat temu, ostatecznego kształtu nabrał „zaledwie” 5-6 mln lat temu. Prawdziwą naukową przygodą jest więc piesza wędrówka w kierunku rzeki Kolorado, podczas której możemy zaobserwować geologiczną historię ostatnich dwóch miliardów lat! Najwyższe warstwy kanionu tworzą skały wapienne sprzed 270 mln lat, natomiast na samym dole spotkamy granity i łupki liczące nawet 1,75 mld lat. Takiej podróży w czasie nie doświadczysz nigdzie indziej!

wielki kanion mapa
Wielki Kanion Kolorado (Canyon Colorado)

Odkrywcy Wielkiego Kanionu

Nigdy nie dowiemy się, kto pierwszy zobaczył Wielki Kanion Kolorado. Najstarsze udokumentowane zapisy sięgają czasów hiszpańskich podbojów. W 1540 roku, podczas wyprawy Francisca Vasqueza de Coronado, grupa zwiadowców z Garcia Lopez de Caradenas na czele, natknęła się na monumentalne górskie kształty skutecznie stojące na straży dostępu do wody pitnej. Trzydniowe próby zejścia do brzegów płynącej na dnie rzeki, spełzły na niczym. Pierwszym zdobywcą Wielkiego Kanionu Kolorado był Joseph Christmas Ives, który w 1857 roku podjął próbę przepłynięcia całej długości rzeki przy użyciu łodzi parowej. Prawdziwym sukcesem zakończyła się za to trzy miesięczna misja podróżnika Johna Wesley Powell, który przepłynął cały kanion robiąc podstawowe badania geologiczne. Nie wdając się w dalsze losy, skupmy się jednak na teraźniejszości i najlepszych sposobach zwiedzania tego niezwykłego miejsca.

Kiedy najlepiej zwiedzać Wielki Kanion?

Każdy się zgodzi, że wrażenia z pobytu w Wielkim Kanonie Kolorado pozostawiają trwały ślad w pamięci, wspomnienia są niezatarte niezależnie od pory roku zwiedzania. Mając jednak możliwość wyboru czasu odwiedzin warto skupić się na możliwie najlepszych miesiącach. To wiosna i jesień. Każda inna pora wiąże się z uciążliwymi przeszkodami. Mroźne zimy z obfitymi opadami utrudniają dostęp do większości atrakcji turystycznych a palące lato skutecznie odbiera sił niezbędnych przy tak intensywnym zwiedzaniu. Mimo wszystko, decydując się na zwiedzanie kanionu zarówno z góry jak i z dołu koniecznie należy uwzględnić, że jego krawędzie i dno znajdują się w dwóch różnych strefach klimatycznych!

Wielki Kanion Kolorado – jak dotrzeć na miejsce

Chcąc odwiedzić Wielki Kanion Kolorado podróż najlepiej rozpocząć od sąsiadujących dużych miast, do których bezproblemowo dotrzemy praktycznie z każdego zakątka na Ziemi. To światowe centrum rozrywki, Las Vegas oraz ciut mniej znane Phoenix. Z obu miejsc czas dojazdu do największej atrakcji turystycznej regionu jest zbliżony i wynosi niecałe 5 godzin. Ciekawsze turystycznie połączenie to jednak zdecydowanie pierwszy wariant. W trakcie takiej podróży możemy zrobić sobie przerwę tuż przy samej zaporze Hoovera, niewątpliwego cudu technologicznego na świecie. Z imponującymi rozmiarami (sama tama ma ponad 220 metrów wysokości oraz prawie 380 metrów długości) jest jedną z największych elektrowni wodnych i konstrukcji betonowych na świecie. Co więcej, jadąc w kierunku celu podróży, możemy skorzystać z najbardziej znanej na świecie trasy nr 66, łączącej Los Angeles z Chicago.

Jeżeli zdecydujemy się na podróż do Wielkiego Kanionu samochodem musimy pamiętać o wielu ograniczeniach w okolicy celu naszej podróży. Auto należy zostawić tylko w wyznaczonych miejscach – w szczycie sezonu są to bardzo zatłoczone parkingi. Dalsza podróż musi odbywać się pieszo lub z wykorzystaniem dobrze zorganizowanej sieci lokalnych autobusów. Alternatywą może być wykupienie zorganizowanej wycieczki, a liczne jej warianty sprawią, że bez problemu dobierzemy optymalną dla nas propozycję.

Najdroższym, ale także najbardziej komfortowym i przede wszystkim najszybszym, połączeniem jest lot samolotem. Małe lotnisko, położone w miejscowości Flagstaff, wciąż przyjmuje niewielkie maszyny. Stąd do Wielkiego Kanionu Kolorado jest zaledwie godzina drogi.

wielki kanion
Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Park Narodowy Wielkiego Kanionu – zwiedzanie

Przed przyjazdem do Wielkiego Kanionu Kolorado musimy dokładnie zaplanować naszą podróż. Tylko w ten sposób mnogość atrakcji nie spowoduje destrukcyjnego chaosu w naszych planach. Wśród nich wybierzmy tylko te, które chcemy i możemy naprawdę zobaczyć. Liczmy się z czasem, który tutaj, pomiędzy poszczególnymi miejscami, szybko ucieka. Pamiętajmy, Wielki Kanion Kolorado to ogromny teren z wieloma, odległymi od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów, atrakcjami.

Choć na dokładne zapoznanie się z największymi atrakcjami Wielkiego Kanionu Kolorado potrzeba nawet kilkunastu dni, to najczęściej spotykanymi wariantami zwiedzania są kilkugodzinne wycieczki. Prawie wszyscy udają się na południową krawędź (South Rim), na której znajduje się większość atrakcji takich jak: Hermit’s Resets, Hopi Point, Mojave Point, Shoshone Point, Yavapai Point, Desert View Point czy Desert View Watchtower. Druga część Wielkiego Kanionu Kolorado, choć niższa zaledwie o 300 metrów i położona na „wyciągnięcie ręki” wymaga przejazdu blisko 500 kilometrów! Nic dziwnego, że dociera tu znacznie mniej osób. Jeżeli jednak wybierzemy północny wariant (North Rim) to mamy całkowitą gwarancję błogiej ciszy i nostalgicznego spokoju. Z dala od wielkiego ruchu turystycznego mamy szansę na prawdziwy kontakt z dziką przyrodą. Która propozycja bardziej Ci odpowiada?

Horseshoe Bend

Niecałe dwie godziny podróży od Wielkiego Kanionu Kolorado znajduje się największa atrakcja stanu Arizona – „Horseshoe Bend”. To właśnie tu, wokół urokliwego wzniesienia, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Wielki Kanion, rzeka Kolorado zakręca w malowniczym Glenn Canyon tworząc niepowtarzalną podkowę. Aby nacieszyć się tym pocztówkowym widokiem musimy pieszo pokonać zaledwie ¾ mili utwardzonej ścieżki. Niby nic trudnego, ale pamiętajmy – na tej trasie nie będzie się gdzie schować przed palącym słońcem, które potrafi rozgrzać powietrze do nawet 40 stopni Celsjusza.

Wodospady Havasu Falls

Po słonecznej kąpieli przy Horseshoe Bend możemy skutecznie ochłodzić się przy wodospadach Havasu Falls. Decydując się na odwiedziny tego bajkowego miejsca musimy wziąć pod uwagę, że nie jest to krótki wyjazd, a ze względu na obowiązujące przepisy, powinniśmy zarezerwować wskazaną liczbę noclegów w wiosce Indian. Pomimo wysokiej ich ceny chętnych nie brakuje a wolne miejsca rozchodzą się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Trudności organizacyjne wynagrodzi nam za to wspaniała przyroda. Turkusowa woda rozbryzgująca się o monumentalne czerwone skały Wielkiego Kanionu sprawiają, że w takich miejscach można naprawdę się zatracić.

Wielki Kanion – taras widokowy Skywalk

Najnowszą atrakcją Wielkiego Kanionu Kolorado jest szklany taras widokowy zawieszony 1220 metrów nad rzeką Kolorado. Masz odwagę spojrzeć w dół? Dasz radę odejść na 20 metrów od krawędzi urwiska? Nikt nie musi tu gwarantować niezapomnianych wrażeń. A to nie wszystkie atrakcje. Wkrótce powstanie tutaj prawdziwy kompleks turystyczny przybliżający odwiedzającym nie tylko geologię Wielkiego Kanionu czy historię tego unikatowego miejsca. Będzie to również centrum kultury mieszkających tu Indian z plemienia Hualapai.

park narodowy wielkiego kanionu
Taras widokowy Skywalk

Wielki Kanion Kolorado – atrakcje

Wielki Kanion Kolorado to nie tylko cudownie położone punkty widokowe i widoki, których nie sposób zapomnieć. Trzeba przyznać, że stworzono tu prawdziwy turystyczny raj kierujący swoją ofertę do każdego. Mnogość atrakcji sprawia, że dostaniemy prawdziwego zawrotu głowy bez potrzeby podchodzenia nad samą krawędź kanionu. Dla spragnionych wysiłku fizycznego przygotowano liczne szlaki turystyczne, włącznie z możliwością zejścia na sam dół. Możliwość spojrzenia z szerokiej perspektywy daje lot helikopterem, który zabierze nas nawet w najbardziej niedostępne miejsca. Płynąca dnem Wielkiego Kanionu rzeka Kolorado jest chętnie odwiedzana przez miłośników ekstremalnych sporów wodnych. Różny poziom trudności jak i długość tras sprawia, że każdy, niezależnie od umiejętności, może dać się wpaść w wir prawdziwej przygody.

Do Wielkiego Kanionu Kolorado można tez przyjechać zabytkowym pociągiem. Wsiadając do historycznych wagonów podpiętych pod olbrzymi parowóz możemy cofnąć się do czasów Indian i kowbojów. W tą pełną wrażeń podróż wyruszymy z urokliwego miasteczka Williams, które dziś jest swoistą perełką łączącą zamierzchłe czasy z wymaganiami nowoczesności.

Mało kto wie, ale Wielki Kanion Kolorado jest na oficjalnej liście najlepszych na świecie miejsc do oglądania nocnego nieba. Tak więc, po dziennych atrakcjach, nie ma czasu na wypoczynek. Możliwość obserwacji niezwykłego nieba zachęca do wypowiadania życzeń towarzyszących spadającym gwiazdom.

Wielki Kanion – wielka podróż

Nie ma co ukrywać, wycieczka do Wielkiego Kanionu Kolorado to podróż życia. To magiczne miejsce łączące burzliwe dzieje historyczne z tajemnicami geologii w najnowocześniejszym wydaniu wakacyjnego centrum. To prawdziwa oaza turystyczna, w której skutecznie zregenerujesz siły i napełnisz swoje życiowe akumulatory. Kto z Was jest już gotów do drogi?

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.