park sekwoi

Park Narodowy Sekwoi – to tu znajdziesz największe drzewo świata

Smukłe i wiecznie zielone drzewa przywodzą na myśl najlepsze i najpiękniejsze rzeczy – spokój, ciszę, ciepłe słońce, delikatnie szumiącą wodę i orzeźwiający wiaterek. Widok majestatycznych sekwoi sprawia, że chcemy się wzbić ponad ich korony. Gdzie można je zobaczyć? Jakie doświadczenie daje spotkanie z nimi? Poznajmy kilka tajemnic Narodowego Parku Sekwoi.

Sekwoje – największe drzewa na świecie

Sekwoje to piękne i często stare drzewa. To iglaki z rodziny cyprysowatych, czyli wysokich i smukłych drzew i krzewów, które są zawsze zielone. Pochodzi z wybrzeży Kalifornii i Oregonu. Jest także tzw. endemitem, czyli swoistym naturalnym unikatem, co sprawia, że dany region staje się wyjątkowy, dzięki roślinom, które na nim rosną.

Sekwoje „dożywają” ok. 2000 lat, więc wiele z nich niejedno widziało. To ciekawe doświadczenie wyobrazić sobie, że te piękne drzewa mogły być świadkami polowania na czarownice albo były miejscem, pod którym odpoczywali żołnierze walczący w wojnie secesyjnej. Ci świadkowie historii są biologicznie ciekawym organizmem. Jej drewno ma delikatnie czerwony kolor i nie gnije. Liście są najczęściej płaskie i miękkie z delikatnym szarym odcieniem na spodniej stronie. Szyszki sekwoi są małe i okrągłe lub owalne najczęściej zamknięte. Drzewa sekwoi są traktowane jako rośliny ozdobne.

Największe drzewo na świecie jest bardzo odporne, a w powalonej sekwoi można wyciąć tunel wielkości samochodu. Ciekawym faktem jest, że pożary przyczyniają się do wypadania nasion z szyszek. Pod wpływem wysokiej temperatury szyszki wysychają i otwierają się, a nasiona wpadają w ziemię. Sekwoje są obecnie gatunkiem chronionym.

sequoia national park
Drogowskaz prowadzący do Narodowego Parku Sekwoi

Sekwoja w Polsce

Sekwoja olbrzymia jest drzewem odpornym na choroby i szkodniki. W naszym klimacie największym wrogiem sekwoi jest mróz, ponieważ to drzewa „wschodnie” lubiące wyższe temperatury przez cały rok. Najbardziej narażone na wymrożenie są młode sekwoje. W naszym kraju sekwoi nie powinno się uprawiać we wschodniej i północno-wschodniej części kraju.

W Polsce nie ma praktyki rozmnażania mamutowca olbrzymiego, czyli sekwoi z nasion. Najczęściej w ziemię wkopuje się sadzonkę o wysokości ok. 50-ciu cm. Sekwoje rosną bardzo szybko – ok. 0,5 m w ciągu roku. Sekwoje w Polsce można zobaczyć w kilku miejscach, którymi są:

 1. Gdańsk Oliwa – ogród botaniczny,
 2. Brwice w gminie Chojna – największy i najstarszy okaz w kraju,
 3. Glinna – ogród botaniczny, okaz martwej sekwoi,
 4. Wojsławice – ogród dendrologiczny,
 5. Poznań – ogród botaniczny.

Historia obszaru parku Sekwoi

Park Narodowy Sekwoi to początkowo dom plemienia Monachee, którzy w lecie wędrowali przez wysokogórskie przełęcze, by móc handlować z innymi wschodnimi plemionami. Ciekawym faktem jest, że w parku można znaleźć różne narzędzia do przyrządzania dań z żołędzi, które były podstawą diety Monachee. Plemię zostało zdziesiątkowane przez epidemię ospy jeszcze przed przybyciem na te tereny Europejczyków.

Jednym z pierwszych osadników ze Starego Kontynentu był Hale Tharp. Swój dom zbudował w pniu jednej z powalonych sekwoi. Thaerp zachwycił się majestatem lasu i bardzo mocno sprzeciwiał się budowaniu osad na tym terenie. W latach 80. XIX wieku rozkwitł handel drewnem mamutowca, na którym wzbogacali się białoskórzy osadnicy.

Sequoia National Park powstał w 1890 roku jako drugi najstarszy Park Narodowy w USA i kilkukrotnie zwiększał swój teren. Jedno z największych rozszerzeń obszaru parku miało miejsce w 1978 roku dzięki działaniom ruchu społecznego Sierra Club.

Co warto zobaczyć w parku Sekwoi?

Park sekwoi to nie tylko ogromne drzewa, ale również jaskinie i dom dla dzikich zwierząt, które rzadko można zobaczyć w innych regionach świata. Las Olbrzymów jest również domem niedźwiedzi czarnych, trzeba na nie uważać, ponieważ jak każde dzikie zwierzę mogą być niebezpiecznie, mimo tego, że być może przyzwyczaiły się do obecności ludzi na ich terenie.

Jakie tajemnice kryją sekwoje kalifornijskie?

General Sherman Tree

To największy okaz gatunku, którego wiek szacuje się na ok. 3000 lat. Drzewo ma 84 m wysokości, średnicę pnia 8 m, wagę ponad 1200-stu ton i średnicę korony prawie 33 m. Dlatego, że system korzenny sekwoi jest dość płytki wokół korzeni Generała Shermana jest ustawiony płot, który chroni korzenie.

Tunnel Log

Tunel Log to nazwa nadana przewróconej sekwoi, w której wydrążono tunel wielkości samochodu. Sekwoja Wawrona, czyli obecny Tunnel Log przewróciła się w 1969 roku, ale tunel wycięto w 1881 roku. Przez 88 lat tunel był wydrążony w żyjącym drzewie. Dzisiaj jest jedną z największych atrakcji w Parku Sekwoi w USA.

sekwoja w polsce
Wydrążenie tunelu w przewróconym drzewie okazało się łatwiejsze niż usunięcie go z drogi

Crescent Meadow

Cresecent Meadow to „delikatny” szlak między sekwojami kalifornijskimi idealny zarówno dla dorosłych o słabszej kondycji, jak i dorosłych. Ten szlak oferuje piękne widoki na zróżnicowany krajobraz. Jego dodatkowym atutem jest możliwość wyjścia na jedną z łąk, na której można na chwilę przysiąść i złapać oddech. Crescent Meadow ma 2,7 km długości i jest szlakiem pętlowym.

Tharp’s Log

Sekwoje USA to nie tylko ogromne i żywe drzewa, ale także drzewa, które obumarły i zostały inaczej wykorzystane. Tharp’s Log to wydrążony pień sekwoi, w którym Hale Tharp stworzył swoją chatę. W tym specyficznym mieszkaniu Tharp miał kominek, drzwi oraz okna.

Moro Rock Trail

Moro Rock to kopuła w granicie w centralnej części parku. Szlak na szczyt jest otwarty latem z powodów bezpieczeństwa. Pierwsze schody do szczytu powstały w 1917 roku. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach i jest niezapomnianym doświadczeniem. W weekend nie można do Moro Rock dojechać samochodem, ale można się dostać do groty specjalnym autobusem wahadłowym.

Muzeum Wielkiego Lasu

Muzeum Wilekiego Lasu znajduje się w dawnym zabytkowym budynku targowym ok. 16 mil od wejścia na teren parku. Można tutaj dowiedzieć się więcej o parku oraz kupić pamiątki. Muzeum jest otwarte od 9.00 do 17.00.

Kryształowa jaskinia

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Parku. Marmurowa jaskinia jest wypełniona niezwykłymi stalaktytami i stalagmitami. Jaskinię odkryto w 1918 roku. Na zwiedzanie jaskini trzeba zaplanować 45 min. Można spróbować ją zwiedzić samodzielnie. Temperatura w środku wynosi ~9 stopni.

największe drzewo na świecie
Kryształowa jaskinia w Narodowym Parku Sekwoi

Dzikie tereny Parku i niedźwiedzie

Park Sekwoi mimo dość dużego ruchu turystycznego jest domem sporej liczby gatunków dzikich zwierząt. W parku można spotkać:

 1. mulaka czarnoogonowego – ssak z rodziny jeleniowatych,
 2. świstaka,
 3. niedźwiedzia czarnego,
 4. lisa,
 5. pumę,
 6. kojota preriowego,
 7. bobra,
 8. owcę kanadyjską,
 9. rosomaka tundrowego.

W parku można również zobaczyć sporo jaskiń, wąwozów i kanionów, których widok inspiruje do dalszych wędrówek i urozmaica krajobraz parku, wzbogacając otoczenie wokół sekwoi.

Większa część parku to odludzia. Sprawia to, ze ok. 85 proc. parku to dzikie tereny. Można się po nich przemieszczać pieszo lub konno. Podczas spacerów w tej części parku można podziwiać górskie krajobrazy, które są jednymi z najpiękniejszych widoków.

W parku trzeba być uważnym, ponieważ niedźwiedzie amerykańskie lubią zapuszczać się na te tereny i włamywać do samochodów. To zwierzę o masywnym korpusie, więc lepiej nie stawać mu na drodze, ponieważ gdy uderzy łapą może poważnie uszkodzić ciało.

Park Narodowy Sekwoi (Sequoia National Park) – praktyczne informacje

Park znajduje się u podnóża łańcucha górskiego Sierra Nevada w centralnej części Kalifornii.

Opłata za wejście do Parku wynosi:

 • 20 USD dla osoby poruszającej się pieszo lub rowerem,
 • 35 USD za pojazd, np. samochód osobowy,
 • 30 USD za motocykl,
 • 70 USD – roczna przepustka.

Wejściówka może być ważna od 1-go do 7-miu dni. Preferowane są płatności kartą, bilety można również zarezerwować na stronie internetowej: www.yourpassnow.com.

 1. Do Parku można wejść przez cały rok 7 dni w tygodniu.
 2. Na terenie parku można zorganizować camping, jednak warto pamiętać, że niektóre z miejsc campingowych mogą być czynne sezonowo.
 3. Przy wejściu wchodzący otrzymują mapę oraz gazetę z praktycznymi informacjami.
 4. Na zwiedzanie parku należy zarezerwować 3–4 godz.
 5. Obiad można zjeść w kilku miejscach, w okolicach parku, np. w restauracji Gateway Restaurant na obrzeżach parku. Ogólnie miejsc, w których można zjeść obiad na terenie parku i jego obrzeżach jest 5.

Jak dojechać do Parku Narodowego Sekwoi?

Do parku można dojechać od strony miasteczka Three Rivers oraz od zachodniej strony od Fresno. Można również wykupić przejazd Giant Forest.

park narodowy sekwoi
Wejście na szczyt Moro Rock

Park Narodowy Sekwoi – gdzie nocować?

Na terenie National Sequoia Park można przenocować w kilku miejscach:

 1. John Muir Logde – przestronne i skromne pokoje o rustykalnym wystroju.
 2. Grant Groove Cabins – najtańsza opcja cenowa.
 3. Wuksachi Lodge – jedyny hotel w centru parku/
 4. Cedar Grove Lodge – zaciszny hotel o wysokim standardzie i przystępnej cenie.

Sekwoje – ciekawostki

 1. Współcześnie można zobaczyć tylko jeden gatunek – sekwoje wieczniezielone.
 2. Sekwoja Hyperion to najwyższe drzewo z gatunku. Ma 155 m wysokości.
 3. W naturalnym środowisku sekwoje występują tylko w Kalifornii i Oregonie.
 4. Sekwoje są jednymi z najstarszych żywych stworzeń na Ziemi.
 5. Co roku park odwiedza ponad milion osób.