Przejdź do treści
yosemite

Park Narodowy Yosemite – kraina wodospadów i gigantycznych sekwoi

Stany Zjednoczone zaskakują różnorodnością atrakcji. Nowoczesne drapacze chmur, ogromne miasta i ciekawe budowle przeplatają się z piękną przyrodą i tajemniczą naturą, o której człowiek jeszcze mało wie. W USA znajduje się aż 59 parków narodowych. W każdym z nich można doświadczać piękna okalającego ludzi świata, zagłębiać się w tajniki życia zwierząt, czy podziwiać środowisko naturalne. Jednym z bardziej znanych i chętniej zwiedzanych jest Park Narodowy Yosemite.

Park Narodowy Yosemite (Yosemite National Park) – praktyczne informacje

Yosemite National Park to jeden z najciekawszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje ok. 3080 km2 zróżnicowanej powierzchni obejmującej lasy, skały, rzeki, kaniony, jeziora i piękne wodospady. Park Yosemite powstał w 1890 roku i jest trzecim najstarszym parkiem narodowym w USA. Znajduje się w stanie Kalifornia, w środkowej jej części, przy zachodnich zboczach gór Sierra Nevada.

Oprócz podziwiania pięknych widoków, park oferuje wiele ciekawych aktywności. W zależności od doświadczenia i czasu spędzonego w Parku Yosemite, można udać się na piesze wędrówki z plecakiem, wędkować, jeździć konno i urządzić biwak. Jednorazowy wjazd samochodem do parku kosztuje 30$. Jednak turyści często chcą odwiedzić więcej niż jeden park, wtedy warto wykupić kartę (annual pass) za 80$. Dzięki niej można zwiedzać wszystkie parki, karta ważna jest przez rok od daty zakupu. Wchodząc do parku pieszo, należy zapłacić 20$ od osoby.

yosemite national park
Tabliczka przy wjeździe do Parku Narodowego Yosemite

Park Narodowy Yosemite – jak wymawiać?

Nazwę Parku Yosemite wymawia się w taki sposób, że akcentuje się drugą sylabę, czyli „se”. Całość wymawia się jak: „jozemiti”.

Jak dostać się do Parku Narodowego Yosemite?

Do parku Yosemite można dostać się z San Francisco, wypożyczając samochód, podróż trwa ok. 4 godzin. Dojazd do Parku jest trudniejszy w zimie, ale bez obaw można się do niego dostać drogami nr 140, 120 i 41. Z okolicznych miejscowości do celu można dojechać autobusem (przewoźnik Yarts), który kursuje w ciągu całego roku.

Gdzie nocować w Yosemite?

Na terenie Parku Yosemite do dyspozycji turystów pozostają pola namiotowe, campingi, domki o różnych rozmiarach, luksusowe domki z dostępem do prywatnej plaży. Posiadają różny standard i wielkość, a z niektórych rozciąga się przepiękny widok na otaczającą naturę. Trzeba pamiętać, aby rezerwować noclegi dużo wcześniej, ponieważ to bardzo popularną forma pobytu. W okolicznych miejscowościach nie brakuje wygodnych kwater, a dojazd z takich miasteczek jak Fresno, czy Mariposa nie stanowi problemu.

Spotkanie z dziką naturą

Ponad 95% terenu Parku Yosemite to piękne i dziewicze tereny, które nie zostały przekształcone przez człowieka. Okazałe granitowe formy skalne, głębokie doliny, krystaliczne strumienie i rzeki, zapierające dech w piersiach wodospady, czy ogromne sekwoje powodują, że park zwiedza ponad 3 miliony ludzi rocznie. Nie brakuje tutaj również zwierząt. Spotkanie z lisem rudym, niedźwiedziem, nietoperzem, czy sikorką górską jest bardzo prawdopodobne. Dolina Yosemite musi znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia każdego podróżnika.

dolina yosemite
Szacuje się, że w Yosemite żyje od 300 do 500 niedźwiedzi

Z czego słynie Park Narodowy Yosemite?

Yosemite Park Narodowy to olbrzymie tereny dziewiczej przyrody. Jest kilka bardzo charakterystycznych miejsc, dla których park odwiedzają miliony turystów.

Tunnel View

To popularny i piękny punkt widokowy. Po wyjeździe z tunelu oczom ukazuje się cudowny widok na góry i zalesioną dolinę w parku. Znajduje się tam również parking, gdzie można się zatrzymać i podziwiać naturę. Przy zachodzie słońca i fenomenalnym świetle uda się tam zrobić wyjątkowo piękne zdjęcia.

El Capitan

El Capitan to słynny szczyt górski, fragment słynnego punktu widokowego Tunnel View. Ten blok skalny zbudowany jest z granitowego monolitu i mierzy 2 307 m n.p.m., należy do pasma górskiego Sierra Nevada. Szczyt został zdobyty w 1958 roku przez Warrena J. Hardinga, Wayne’a Merry’ego i George’a Whitmore’a po 47 dniach wyprawy.

Glacier Point

Glacier Point to kolejny punkt z oszałamiającym widokiem na panoramę całej Doliny Yosemite. Przy samym punkcie znajduje się parking, z którego można ruszyć na pieszą wycieczkę po górach.

Droga wiodąca do Glacier Point może być zamknięta z powodu warunków pogodowych, np. śniegu, warto więc sprawdzić wcześniej jej status. Nocą organizowane jest tutaj obserwowanie gwiazd, któremu przewodniczy astronom.

park narodowy yosemite
Punkt widokowy Glacier Point

Half Dome

To legendarna formacja skalna, licząca 2 693 m n.p.m., uznawana kiedyś za „niemożliwą do zdobycia”. Dziś szczyt ten można zdobyć na kilka sposobów i nie jest to wcale tak trudne do osiągnięcia, na jakie wygląda. Aby wspiąć się na szczyt Half Dome, należy postarać się o specjalne pozwolenie.

Mirror Lake

Mirror Lake to jezioro słynące z czarującego widoku, jakim jest odbicie szczytów gór w krystalicznej tafli wody. To malutkie jezioro, położone w kanionie Tenaya między North Dome i Half Dome, jest pozostałością po dużym polodowcowym jeziorze. To atrakcja sezonowa dostępna jedynie wiosną i wczesnym latem, potem niestety wysycha.

Wodospady

Piękne punkty widokowe i wodospady nieodłącznie kojarzą się z Yosemite National Park.

Wodospad Yosemite to najwyższy wodospad w tym parku. Mierzy aż 739 metrów i składa się z trzech kaskad. Na każdej wysokości wodospadu są umieszczone punkty obserwacyjne, przez które prowadzi szlak turystyczny. Najwyższa kaskada ma 440 metrów i jednocześnie jest jednym z największych wodospadów na świecie. Siła z jaką woda uderza o skały jest niesamowita. Druga część wodospadu, zwana kaskadami środkowymi to zbiór kilku mniejszych kaskad. Nie są one dobrze widoczne z doliny wodospadu, ale istnieje kilka punktów widokowych, z których można je obserwować. Dolna kaskada ma długość 98 metrów i jest najczęściej obserwowanym punktem Wodospadu Yosemite. To tutaj rzeka Yosemite Creek wpada do rzeki Merced.

wodospad yosemite
Wodospad Yosemite

Bridalveil Fall to liczący 188 metrów wodospad o charakterystycznym wyglądzie. Strumień spadającej z góry wody jest silnie rozdmuchiwany przez wiatr, tworząc mgiełkę. W pobliżu wodospadu utworzono szlak turystyczny z kilkoma atrakcyjnymi punktami, z których można podziwiać wodospad.

Vernal Fall to wodospad utworzony w miejscu, gdzie rzeka Merced przelewa się przez próg skalny i płynie dalej po Dolinie Yosemite. Wodospad ten jest wyraźnie widoczny z daleka, nawet z punktu widokowego Glacier Point. Charakterystyczne dla wodospadu Vernal Fall jest to, że pod koniec lata może rozdzielać się na kilka pasm, z powodu mniejszej objętości wód.

National Yosemite Park to miejsce pełne cudownych widoków. Dla bardziej aktywnych park kryje wiele szlaków turystycznych i szczytów o różnych poziomach trudności, a dla mniej aktywnych turystów biwak, czy przejażdżka rowerem to świetny pomysł na spędzanie czasu. Na wycieczkę po Parku Yosemite warto zarezerwować sobie kilka dni, aby zobaczyć większość atrakcji, ale jednodniowa wyprawa również może być interesująca. Kiedy wybrać się do Parku? To miejsce o każdej porze roku jest bardzo urokliwe, jednak zimą nie wszystkie drogi mogą być przejezdne, a punkty widokowe dostępne.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.