Przejdź do treści
wyspa jeju

Wyspa Jeju (Czedżu) – ulubione miejsce Koreańczyków

Wyspa Jeju jako geograficznie odizolowana wyspa wykształciła swój własny, charakterystyczny dialekt, kulturę i obyczaje. Urokliwa, wulkaniczna wyspa należąca do Korei Południowej jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Poznaj fascynujące ciekawostki i sprawdź co warto zobaczyć na Wyspie Czedżu!

Najważniejsze informacje o Wyspie Jeju

Wyspa Jeju jest autonomiczną prowincją Korei Południowej, najmniejszą z republiki i znajduje się na Morzu Wschodniochińskim. Największym miastem i stolicą prowincji jest Czedżu. Owalna wyspa mierzy 64 km ze wschodu na zachód i 26 km z północy na południe. Składa się z rdzenia z materiału wulkanicznego, który wznosi się symetrycznie do szczytu góry Halla, na której kraterze znajduje się jezioro. Góra i jej okolice stanowią park narodowy. Setki utworzonych w kraterach wzgórz, z których kiedyś wypływał materiał wulkaniczny, nadmorskie urwiska z wodospadami i tunele lawowe to międzynarodowe atrakcje turystyczne. Kanały lawy na wyspie i niektóre inne formacje wulkaniczne (w tym góra Halla) zostały wspólnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2007 roku. Jeju jest skąpane w ciepłych prądach, a klimat oceaniczny jest siedliskiem roślin subtropikalnych.

Wyspa przez wieki była izolowana od lądu, dlatego ludność ją zamieszkująca wykształciła specyficzną kulturę, odrębną od tej panującej w kontynentalnej części Korei. Na przestrzeni wieków wyspa nosiła różne nazwy m.in. Doi, Juho, Seobla, Tamna, Cheju-do itd. Ma to związek z jej burzliwą historią. Rdzenni mieszkańcy często byli przedmiotem przemocy i uciśnień. Działalność koreańskiego ruchu niepodległościowego na obszarze wyspy jak i krwawe powstanie komunistyczne to historie warte bliższego poznania. Czedżu jest Specjalną Autonomiczną Prowincją od 1946 roku, a jej narodowymi symbolami są rododendrony, cynamonowce oraz dzięcioł białogrzbiety.

Korea Południowa – kiedy jechać na Czedżu?

Położona w południowej części Korei i otoczona morzem wyspa Jeju jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, dzięki łagodnemu klimatowi przez cały rok. Wiosna to czas kwitnienia wiśni, to zjawisko obserwować można od początku do połowy kwietnia. Jest to dobry czas dla tych, którzy lubią oddychać świeżym, rześkim powietrzem, ponieważ termometry w kwietniu pokazują tam maksymalnie 16°C. Dla osób pragnących nieco większych temperatur najlepszym okresem na odwiedzenie wyspy będą miesiące od czerwca do września. Najcieplejszymi miesiącami jest lipiec i sierpień, w których spodziewać się można 26-28°C. W lipcu temperatura wody w morzu potrafi wynosić aż 26°C. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń, w którym temperatura powietrza waha się między 4°C, a 7°C.

Jeju – wyspa nazywana rajem

Wyspa Jeju w Korei ma do zaoferowania bogatą przyrodę z niesamowitymi krajobrazami, słońcem, plażami, smacznym jedzeniem i wiele więcej – nic dziwnego, że stała się tak popularna. Ze swoimi górami, plażami i swobodnym stylem życia, Jeju jest uwielbiana przez turystów krajowych i zagranicznych. Jest najpopularniejszym miejscem w Korei – zaraz po Seulu – dla podróżujących z całego regionu Azji i Pacyfiku. Wędrówkom po górach sprzyja zimowy klimat, kiedy wilgotność jest niższa, niebo czyste, a powietrze chłodniejsze. Latem, rzecz jasna, największym magnesem są spektakularne plaże Jeju. Wybrzeże oferuje zadziwiająco różnorodny wachlarz naturalnych scenerii – widok fal rozbijających się o ogromne kamienne schody zapiera dech w piersiach.

wyspa jeju
Wyspa Jeju – koreański raj?

Co warto zobaczyć na Wyspie Jeju?

Urokliwa, wulkaniczna wyspa Czedżu leżąca ok. 130 km od południowego wybrzeża Korei Południowej ma wiele do zaoferowania. Piękne plaże, niezwykłe krajobrazy i doskonała kuchnia to tylko niektóre z atutów wyspy Jeju. Wyspa słynie z cudów natury, wśród których znajdują się niezwykłe formy skalne, strome klify, jaskinie, wulkany, fantazyjne lawowe formacje i wodospady. Wyspa jest wymarzoną przestrzenią dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu. Co warto zobaczyć na Jeju?

Halla-san

Jako jedna z trzech gór duchów w Korei, Góra Hallasan znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części Półwyspu Koreańskiego i pretenduje do tytułu najwyższej góry Korei Południowej o wysokości 1950 m n.p.m. Hallasan jest charakterystycznym elementem krajobrazu wyspy Jeju. Uśpiony wulkan jest całkowicie bezpieczny – Hallasan nie wybuchał od 1000 lat – ale wiele jaskiń Czedżu zachowało ślady przejścia lawy i od dawna wzbudza ciekawość podróżników. Hallasan jest domem dla wszelkiego rodzaju roślinności i ma ogromną wartość naukową, jest prawdziwą skarbnicą zwierząt i roślin. Góra została wyznaczona jako Park Narodowy 24 marca 1970 roku, a Rezerwat Biosfery UNESCO w grudniu 2002 roku. Poza samym wulkanem, do ważnych atrakcji turystycznych wyspy należy jaskinia lawowa Manjanggul Lava Tube (7,4 km długości) zawierająca różnorodne formacje jaskiniowe, w tym największą na świecie kolumnę lawy oraz ogród botaniczny Yeomiji Botanic Garden, który uważa się za najpiękniejszy tego typu ogród na całym kontynencie azjatyckim.

Wodospad Cheonjeyeon

Wodospad Cheonjeyeon oznacza „Staw Cesarza Niebios” co symbolizuje sama nazwa: „Cheon” oznacza niebo, „Je” oznacza króla, a „Yeon” znaczy staw. Wodospad składa się z trzech poziomów. Legenda o wodospadach Cheonjeyeon głosi, że siedem wróżek, które służyły Cesarzowi Niebios zsuwało się z nieba każdej nocy za pośrednictwem fioletowego promienia księżyca i kąpało się w stawie wodospadu. W okolicy zobaczyć można również ośmiokątny pawilon Cheonjeru i obraz na jego powierzchni, który opowiada legendę o 7 nimfach i Bogu Gór Cheonjeyeon. W maju każdego roku (o numerach parzystych) odbywa się tu Festiwal Chilseonyeo. Na wschodzie znajduje się jaskinia, w której z sufitu wylewa się zimna woda, tworząc pierwszy wodospad. Woda zbiera się do basenu, a stamtąd spada jeszcze dwa razy, tworząc drugi i trzeci wodospad, które następnie wpływają do morza. Pływanie i kąpiele w stawie są niestety zabronione.

czedżu
Wodospad Cheonjeyeon

Most Seonimgyo

W dolinie Cheonjeyeon znajduje się słynny most łukowy zwany „Mostem Seonimgyo” (czyli most 7 nimf) łączący Cheonjeyeon z kompleksem turystycznym Jungmum. Ten most z wyrzeźbioną po obu stronach legendą o siedmiu nimfach jest świetnym miejscem do robienia zdjęć. Most przecina wodospad Cheonjeyeon ze wschodu na zachód nad wodospadem między trzecim a drugim poziomem wodospadu Cheonjeyeon, dzięki czemu wygląda bardziej czarująco i kusząco dla odwiedzających. Został ukończony w 1984 roku i przez wielu uważany za jeden z najbardziej spektakularnych mostów dla pieszych na świecie, stał się jedną z wielu pierwszorzędnych atrakcji na wyspie. Ma około 120 metrów długości, 4 metry szerokości i 78 metrów wysokości. Na stalowych kolumnach mostu znajduje się 14 nimf, po siedem z każdej strony, a każda wróżka ma około 20 metrów długości. W zależności od oświetlenia dnia, most zapewnia gościom spektakularny widok na wszystkie trzy wodospady.

Klasztor Gwaneumsa

Świątynia Gwaneumsa znajduje się u podnóża północno-wschodniej strony Mt. Halla w Ara-dong w Jeju. Powszechnie uważa się, że świątynia została zbudowana po raz pierwszy w erze dynastii Tamra (p.n.e. 476 ~ 1005 r.), która miała miejsce przed dynastią Goryeo ( p.n.e. 918 ~ 1392 r.). Nie ma jednak konkretnych dowodów wskazujących na dokładny rok budowy świątyni. Na początku XVIII wieku, kiedy przywódcy dynastii Joseon ogłosili konfucjanizm jako religię narodową, przeprowadzili politykę zniszczenia wszystkich świątyń buddyjskich w regionie Jeju – zburzono wtedy świątynię Gwaneumsa. Została odbudowana w 1912 roku przez buddyjską zakonnicę Anbongryeokwan i odnowiona w 1964 roku. Klasztor składa się z głównej świątyni, Myeongbujeong Hall, dzwonnicy, Sanshingak Pavilion i Bulimun Gate. Istnieje również szkoła buddyjska prowadzona przez świątynię Gwaneumsa w centrum Jeju. W jej pobliżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak drewniany posąg buddyjskiej bogini, który został uznany za namacalny dobro kulturowe Jeju. W pobliżu świątyni znajdują się także Arboretum Mokseokwan, Sancheondan, Góra Halla, Dolina Uerimok, Dolina Tamra i Wzgórze Gewaloreum. Stromy szlak prowadzący na zbocze góry Halla, „Gwaneumsa Trail”, jest szczególnie popularny ze względu na kolorowe jesienne liście i zapierającą dech w piersiach scenerię niekończących się wąwozów.

Olle Trail

Olle Trail to 425 kilometrowy szlak spacerowy, umożliwiający zwiedzenie prawie całej wyspy. Trasa biegnie głównie wzdłuż linii brzegowej i składa się z 21 połączonych numerowanych tras głównych, 5 podrzędnych i krótkiej odnogi łączącej międzynarodowe lotnisko Jeju. Średnio trasy mają 16 km długości. Jeju Olle Trail została założona przez byłego dziennikarza Suh Myung-suk, założyciela Fundacji Jeju Olle, której zadaniem było zbadanie Jeju-Si w celu rozwinięcia szlaku turystycznego, takiego jak szlak pielgrzymkowy do Santiago w Korei Południowej. Pierwsza trasa łączy Oreum z oceanem. Trasa zaczyna się w pobliżu Siheung Elementary School i łączy się z wiecznie zielonym polem Malmi Oreum i Al Oreum (małe wygasłe wulkany) oraz z panoramicznym widokiem na Seongsan Ilchulbong i wyspę U-do.

Hamdeok Beach

Położona 14 kilometrów na wschód od terminala autobusowego Jeju Intercity i łatwo dostępna plaża Hamdeok słynie z czystej i płytkiej wody, która latem przyciąga wielu turystów. Plaża oferuje wspaniałe krajobrazy ze szmaragdowo-błękitną wodą, łukowym mostem nad czarnym bazaltem i czerwoną latarnią morską. Osłonięta od wiatru zakrzywionym brzegiem, plaża po obu stronach jest dość spokojna pomimo zmiany kierunku wiatru, co czyni ją idealnym miejscem do pływania kajakiem lub nauki surfingu. Puby i restauracje na brzegu oferują szeroki wybór dań i napojów. Plaża Hamdeok Seoubong jest gigantyczna, może gościć dziennie nawet 50 tysięcy osób. Wyposażona jest w nowoczesne przebieralnie, prysznice, parking na 300 samochodów, kwatery prywatne i pola namiotowe – jest najbardziej rozbudowana pod względem udogodnień, ze wszystkich plaż wyspy.

jeju korea
Hamdeok Beach

Jeju Love Land

Jeju Love Land to tematyczny park rzeźb oparty na zmysłowości i erotyzmie. Dwudziestu artystów, głównie absolwentów czołowej szkoły artystycznej Hongik University, pomogło w jego otwarciu w listopadzie 2004 roku. Było to wówczas pierwsze takie muzeum w Korei. W rozległym parku (39 667 m²) znajduje się ponad 140 rzeźb (40 w galerii i 100 na zewnątrz). Jeju Loveland jest otwarta codziennie, a obejrzenie parku zajmuje zwykle 30-40 minut. Mieści restaurację ze szklaną kopułą, kawiarnię na świeżym powietrzu, sklep z dziełami sztuki i różne dzieła, których można dotknąć. Jeju Loveland to atrakcyjne miejsce, w którym sztuka i erotyka spotykają się w ciekawych, zabawnych, humorystycznych stylizacjach. Park jest dogodnie zlokalizowany w pobliżu lotniska Jeju, zaledwie 10-15 minut jazdy samochodem.

Z czego słynie Jeju – ciekawostki

  • Wyspa Jeju nazywana jest również „Hawajami Korei” oraz „Samdado”, co oznacza „wyspę trzech obfitości”. Trzy obfitości, do których się odnosi, to wiatr, skały i kobiety – mówi się, że tutejsze kobiety są niezwykle piękne.
  • Czedżu można też nazwać „wyspą muzeów”, ponieważ są tutaj dziesiątki różnych ciekawych obiektów rozsianych po całej wyspie. Jest tutaj na przykład PLAY KPOP, które opowiada o historii i kulturze koreańskiego K Popu.
  • Na wyspie znajdują się kamienne posągi znane jako „dolharubang”, co oznacza „kamienny dziadek”. Pierwszy został wyrzeźbiony z lawy w 1750 roku. Te posągi przedstawiają mężczyzn w hełmach i są naturalnej wielkości. Obecnie istnieje 45 takich posągów. Posąg w Jeju-mok został wyznaczony jako maskotka wyspy w 1971 roku.
  • Podczas wojny w Korei wielu uchodźców wykorzystywało wyspę jako miejsce pobytu.
  • Wyspa Jeju jest domem dla 947 gatunków owadów. Jest również domem dla 8 różnych gadów, 8 gatunków płazów, 198 różnych ptaków i ponad 17 ssaków.
  • Korea Południowa ma 9 prowincji, a Jeju, jako jedna z nich, jest jedyną samorządną prowincją. Wyspę, na której znajduje się ponad 600 tysięcy mieszkańców, odwiedza każdego roku ponad 15 mln turystów.
  • Mówi się, że Jeju ma około 2 miliony lat i powstało w wyniku działalności wulkanicznej. Znaleziska archeologów sugerują, że ludzie mieszkali tam od czasów prehistorycznych.
  • Naturalny krajobraz Czedżu, od wulkanów po góry i doliny, sprawia, że jest to raj dla miłośników turystyki pieszej. Zwiedzanie tej wyspy pieszo jest najlepszym sposobem na pełne zapoznanie się z jej okolicą i docenienie jej piękna.
  • Czedżu jest popularnym celem podróży poślubnych zarówno dla Koreańczyków jak i obcokrajowców. Wyspa sprzyja romantycznej atmosferze. Są tutaj urocze kawiarnie, restauracje, sklepy, oraz park rozrywki Love Land.
  • Na wyspie kultywowana jest tradycja połowów owoców morza i wodorostów przez kobiety. Są one nazywane Haenyeo, co oznacza „kobietę z morza”. Potrafią wstrzymać oddech nawet na dwie minuty, by w tym czasie eksplorować morskie dno. W połowach korzystają z takich narzędzi jak haki, harpuny czy noże.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.