Search The Query
Search

Cała prawda o Tel Awiwie (Tel Aviv). Sprawdźmy co to miasto ma do zaoferowania

tel aviv

Tel Awiw-Jafa, popularnie nazywany po prostu Tel Awiwem to jedno z miast Bliskiego Wschodu, które w bardzo szybkim czasie osiągnęło status jednego z nowocześniejszych miejskich kompleksów. W zabytkowej części miasta wciąż obecna jest tradycja i kultura żydowskiego narodu. Poza tym, że w czasie odwiedzin można poznać historię tej ziemi podczas wizyty w muzealnych instytucjach, to przyjeżdżający turyści mogą zażyć luksusowego wypoczynku na złotych piaskach izraelskich plaż!

Tel Aviv – historia miasta

Jeszcze w XX wieku teren, na którym obecnie prężnie rozwija się miasto pokryty był niezagospodarowanym, pustynnym obszarem, a jedyna ludność tego regionu – Żydzi wraz z licznymi rodzinami zamieszkiwali teren starożytnego portu Jaffa. Historia ma swój początek w 1881 roku, kiedy to mieszkańcy opuścili zamieszkały port i wykroczyli poza jego zasięgi, co stanowiło podstawę do rozwoju pierwszej jemeńskiej dzielnicy. W 1887 roku w rozbudowie mieszkalnego terytorium pomogli im wschodnioeuropejscy Żydzi, którzy utworzyli kolejną dzielnicę Neve Tzedek. Gdy kolejna z rodzin w 1909 roku zdecydowała się opuścić miejsce zamieszkania przy porcie, nastąpił pierwszy urbanizacyjny wzrost, wobec którego przydzielono mieszkańcom nowo zakupione ziemie i zaczęto gospodarować wydmy.

Kolejno w 1918 roku, w czasie którym między imigrującymi do Palestyny Żydami a Arabami wybuchły zamieszki, konsekwencją czego większość żydowskiego społeczeństwa udała się do rosnącego w siły Tel Awiwu. Natomiast w latach ‘30 XX wieku do miasta napłynęła kolejna ludność z zachodniej Europy, powodując wzrost miejskiej populacji do 160 000 obywateli.

Wykształceni Żydzi, wśród których obecni byli liczni architekci wprowadzili do miasta nieco nowego architektonicznego stylu. W ten sposób powstało tak zwane „Białe miasto”. W jednym z domów, które należały do kompleksu, premier Izraela – David Ben-Gurion ogłosił powstanie izraelskiego państwa, ustanawiając Jerozolimę na jego stolicę, a Tel Awiw na jedno z większych miast, które będzie potęgą handlu, krajowej gospodarki i pozwoli na życie w godnych warunkach.

W miarę upływu dekad, metropolia się rozrastała, włączając do miasta mniejsze, sąsiednie ośrodki, jednak mimo ogromnego rozwoju, zachowany został w nim cały historyczny i kulturalny dobytek narodu żydowskiego.

Tel Awiw – zwiedzanie

Tel Awiw jest jednym z tych miast, którego odkrywanie może sprawić, że już w trakcie pobytu, w myślach pojawi się kolejny plan odwiedzenia tego miejsca! Nie jest tak duży jak Hajfa, ale zabudowa o urokliwej architekturze, historyczne stare miasto, port, wspaniała kuchnia i uliczki pełne życia to nieliczne z powodów, aby tu przyjechać. Nie bez przyczyny mówi się, że to miasto nigdy nie śpi, a na każdym rogu można znaleźć coś nowego i różniącego się od znanych Europejczykom idei. Bez względu, czy będzie to sztuka uliczna czy wizyta w muzeum pełnym dzieł wybitnych artystów, warto zagłębić się i poznać historię tego miejsca.

tel aviv jerozolima
Sarona Market i nowoczesne wieżowce w tle

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

W mieście nie brakuje miejsc do obcowania z artyzmem, a jednym z nich jest Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, które gromadzi dzieła współczesne i nowoczesne artystów izraelskich oraz pochodzące z innych krajów. Oprócz wystaw obrazów można w tym miejscu uczestniczyć w pokazach sztuki wizualnej, projektowej. Odbywają się performance a także występy teatralne i filmowe. Muzeum cechuje wielka otwartość i gościnność, a wśród głównych dywiz można wyróżnić edukację poprzez inspirację. Cena regularnego biletu wstępu to koszt 50NIS, a muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty o różnych porach dnia. W niedziele obiekt jest nieczynny.

Muzeum Ziemi Izraela

Prawdziwa podróż po dawnych czasach, epokach i życiu ludzi w tym regionie możliwa jest w Muzeum Ziemi Izraela. W zbiorach znajdują się gromadzone przez wiele lat eksponaty z różnych historycznych dziejów i znaleziska archeologiczne nawet z czasów prehistorii. Wśród dostępnych artefaktów można podziwiać przedmioty ceramiczne, szklane bądź numizmaty. Wśród atrakcji odbywają się pokazy ręcznego rzemiosła, np. tworzenie biżuterii i naczyń lub proces mielenia ziaren kawy. W oddzielnej części mieści się planetarium. Muzeum czynne jest od soboty do poniedziałku, wyłączając niedziele, w różnych godzinach. Bilet wstępu to koszt 52NIS dla osoby dorosłej i 35NIS ze zniżką studencką. Młodzież do 18 roku życia może zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Muzeum Beit Hatfutsot

Wizyta w Muzeum Beit Hatfutsot to dobry wybór, jeśli turystom zależy na zrozumieniu żydowskiej kultury i poznaniu najwybitniejszych postaci tego narodu. W muzeum znajdują się wystawy stałe i czasowe, które umożliwiają inne spojrzenie na żyjące w Tel Awiwie społeczeństwo. Wśród stałych ekspozycji, jedna poświęcona jest bohaterom tej ziemi – naukowcom, odkrywcom, wielkich przywódcom, sportowcom czy postaciom medialnym.

To świetna propozycja dla młodszych, gdyż wytłumaczone w przyjazny sposób zagadnienia, urzeczywistniają proces stawania się bohaterem. Druga wystawa prezentuje makiety 21 synagog, wzniesionych na całym świecie, których oglądaniu towarzyszy interaktywna nauka. Muzeum czynne jest codziennie, a normalny bilet wstępu to wydatek 52 NIS, natomiast dla seniorów – 26NIS.

Muzeum Palmach to jedno z tych miejsc, w którym można poczuć powiew historii. W środku opowiedziana jest historia o Palmach – strajkowych kompaniach, które brały udział w obronie Izraela przed powstaniem państwa. Innowatorskie jest to, że wewnątrz obiektu nie ma żadnych wystaw z eksponatami, dzieł czy dokumentów, a turyści mają styczność z żywą historią w postaci filmowych nagrań i opowieści żołnierzy, którzy uczestniczyli w walce o istnienie narodu.

Wizyta w muzeum musi być zgłoszona odpowiednio wcześniej i odbywa się w wydzielonych grupach. Obiekt otwarty jest codziennie, a bilet wstępu to koszt: dla osoby dorosłej – 30NIS, dla młodzieży i seniorów – 20 NIS, natomiast żołnierze wchodzą nieodpłatnie.

Stara stacja kolejowa

Wartym odwiedzenia punktem na turystycznej mapie Tel Awiwu jest Stara stacja kolejowa, która obecnie jest znana jako jedna z bardziej popularnych publicznych przestrzeni. W dawnej kolejowej zabudowie znajduje się obecnie jedno z bardziej tętniących miejsc handlu, w którym można znaleźć odnowione sklepy, butiki, stragany a nawet kawiarnie i restauracje. Dawniej był to pierwszy kolejowy dworzec Bliskiego Wschodu, nie wliczając Turcji i Egiptu a dziś – to miejsce, które otrzymało nowe życie i wciąż posiada obecnego ducha dawnego miasta.

telawiw
Zabytkowa stacja kolejowa w Tel Awiwie

Dom Ben Guriona

Interesujacym doświadczeniem może być wizyta w domu byłego premiera Izraela – Ben Guriona, w którym obecnie znajduje się muzeum na podstawie jego życia i działalności. Ciekawostką jest że Ben Gurion urodził się w Polsce, a następnie emigrował do Izraela. Jego przedśmiertną wolą było to, by z jego dawnego domu uczynić miejsce do rozwoju, nauki i badań – rząd przychylnie podszedł do tych próśb i w 1974 roku dom zostaw otwarty dla odwiedzających. Wszystkie rzeczy, które się w nim znajdują są w stanie nienaruszonym od momentu opuszczenia rezydencji przez jego i małżonkę, a wizyta w miejscu życia przywódcy pozwala poznać jego działania i decyzje w rozwoju państwa oraz przybliżyć historię syjonizmu. Na teren domostwa można wejść bezpłatnie, każdego dnia tygodnia.

Tel Awiw – atrakcje

Zwiedzanie miasta to nie tylko edukacyjno-historyczna podróż, a wśród uliczek i pięknych zabudowań znajdą się atrakcje, ukazujące bardziej rozrywkowy charakter tego miejsca. Co zobaczyć w Tel Awiwie? Te miejsca można fotografować do woli i korzystać z uroków wizyty w mieście, słynącym z technologii, innowacyjnych rozwiązań, otwartości i świetnej kuchni.

Wieża zegarowa w Jafie

Charakterystyczną budowlą Tel Awiwu jest wznosząca się w starym mieście wieża zegarowa. Wieża została wybudowana w 1901 roku na pamiątkę obchodów 25. rocznicy rządów tureckiego sułtana Abdula Hamida II, a poza nią znajduje się w państwie jeszcze 6 podobnych obiektów oraz 100 w całym osmańskim imperium. Ozdabiają ja cztery zegarowe tarcze, z których dwie pokazują godzinę w Izraelu, a kolejne dwie w Europie.

tel awiw
Kolorowy kwietnik na placu Yossi Carmel, w tle Wieża Zegarowa w Jaffie

Sarona Market

Miejscem, które koniecznie należy odwiedzić, aby poznać wszystkie smaki tutejszego regionu jest Sarona Market – rozległa hala targowo-spożywcza, która stanowi główne kulinarne centrum Tel Awiwu. Funkcjonuje tu około 100 sklepów i ponad 40 restauracji oraz wiele stoisk ze świeżo przygotowywanymi specjałami izraelskiej kuchni, takimi jak hummus czy chałwa. Sarona Market można odwiedzać każdego dnia tygodnia i delektować się oryginalnymi potrawami i produktami.

Luna Park

Dla miłośników ekstremalnych atrakcji i dostarczania sporych dawek adrenaliny jest jedno takie miejsce, które z pewnością zachwyci najodważniejszych i spodoba się rodzinom z dziećmi. Park rozrywki Luna mieści się w Tel Awiwie przy ogrodach wystawowych, a miejsce to posiada wiele karuzeli, wodnych zjeżdżalni i zapierających dech w piersiach atrakcji. Koszt wizyty to około 115NIS.

Dzielnica Neve Tzedek

Przechadzając się uliczkami Tel Awiwu warto zawitać w dzielnicy Neve Tzedek. Ta część starszej części miasta wciąż zachwyca klimatem i świetnością, a ogólny jej wygląd stale poddawany jest renowacjom. Budynki wykonane są zgodnie z nowoczesną architekturą początków Izraela, dając uczucie oazy wśród pozostałych, unowocześnionych okolic.

telaviv
Neve Tzedek

Tel Aviv – praktyczne informacje

Planując podróż do Tel Awiwu, najlepszą opcją transportu jest lot samolotem. Najlepsza pora do odwiedzenia miasta to czas od późnej wiosny do wczesnej jesieni, ponieważ wtedy jest tu najcieplej. Letnia pogoda służy wypoczynkami na plażach miasta, natomiast zwiedzanie jak najbardziej możliwe jest także podczas zimy.

Miasto posiada rozwiniętą noclegową bazę, więc o nocleg nie należy się martwić, choć aby uzyskać niższe ceny warto zarezerwować wybrane lokum z wyprzedzeniem. Po Tel Awiwie zdecydowanie wystarczy przemieszczać się, korzystając z miejskiej komunikacji – jeżdżą tu autobusy oraz szerut – mniejsze busiki. Dla dalszych odległości poleca się podróż pociągiem lub wynajęcie samochodu.

Lotnisko Tel Awiw

Z Polski można podróżować bezpośrednio samolotem, z większości dużych miast, jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, a czas lotu wynosi około 4 godzin. Lotnisko znajduje się około 20 kilometrów od miasta. Transfer do centrum możliwy jest, korzystając z kolejowych linii, którymi dotarcie do dworca centralnego Savidor wynosi około 20 minut. Innym sposobem jest także przejazd autobusem. Z lotniska poprowadzona jest jedna autobusowa linia 475 do głównego dworca autobusowego w Tel Awiwie. Należy uważać, ponieważ podczas szabatu wiele połączeń jest wyłączonych z działalności. Z lotniska można dojechać także taksówką, jednak należy liczyć się z tym, że koszty przejazdu będą dużo droższe.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds