Nazaret

Nazaret – co warto zobaczyć w arabskim mieście Izraela?

Nazwę tego izraelskiego miasta kojarzy prawie każdy. Praktycznie zawsze od dzieciństwa Nazaret przeplata się w naszym słowniku. A co gdyby tak odwiedzić największe miasto Izraela i miejsce, w którym według (Nowego Testamentu) Biblii swoje dzieciństwo spędził Jezus? Okazuje się, że w tym miejscu można zobaczyć wiele i pogłębić swoją wiedzę. Przed Wami kilka najważniejszych kwestii przed wylotem w to „egzotyczne” miejsce. Zaczynamy!

Krótka historia miasta

Miasteczko pojawia się dopiero w I wieku p.n.e. Ocenia się, że Nazaret liczył około 480 mieszkańców. Według opisu Ewangelii Łukasza Nazaret był domem Józefa i Maryi, rodziców Jezusa. Według Biblii, Józef i Maria po narodzeniu się Jezusa uciekli przed prześladowaniami ze strony króla Heroda. Po jego śmierci powrócili do Nazaretu, gdzie Jezus spędził swoje dzieciństwo. Przebywał on w Nazarecie do czasu podjęcia się publicznej działalności. Zgodnie z tradycją katolicką już w pierwszych latach po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, istniała w Nazarecie silna grupa judeochrześcijan, która spotykała się w domu jego rodziców. Kolejne lata wiązały się z falą ciężkich prześladowań chrześcijan, a także i Żydów. Miasto Nazaret pozostawało żydowskim co najmniej do VII wieku, jednak jego historia była już nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem. Mimo wielu wydarzeń, które miały miejsce w Nazarecie, najważniejszą historią jest ta związana z Jezusem, dlatego warto przyswoić sobie powyższe informacje.

stare uliczki nazaretu

Pochodzenie nazwy Nazaret

Pochodzenie nazwy miasta nie jest dokładnie znane, ale jest bardzo prawdopodobne, że wywodzi się ona z hebrajskiego słowa „necer”, oznaczającego „zieloną gałązkę”. Chrześcijanie przyjmują ten tok argumentacji, ponieważ wydaje się im zgodny z proroctwem biblijnym mówiącym, że Jezus jest potomkiem z rodu Dawida. Kolejna teoria głosi, że nazwa miasta wywodzi się od wcześniejszej aramejskiej nazwy lub semickiej formy językowej. W języku arabskim miasto nazywa się An-Nasira (Ci, którzy poszli za Jezusem – tak w Koranie określa się chrześcijan). Nazwa ta odnosi się do pochodzenia ludzi z określonej krainy geograficznej lub plemienia. Jest bardzo prawdopodobne, że arabska nazwa miasta odnosi się do faktu, że było ono zamieszkałe przez dużą społeczność chrześcijańską.

Odwiedź miejsca święte w Nazarecie

Będąc w Nazarecie, „grzechem jest” nie odwiedzić świętych miejsc. Przed zwiedzaniem warto zrobić sobie listę, na której koniecznie znaleźć się powinny takie miejsca jak:

Kościół św. Józefa

Kościół na terenie kompleksu klasztoru franciszkanów położony obok Bazyliki Zwiastowania Pańskiego. Według tradycji zlokalizowany w miejscu, gdzie mieścił się warsztat ciesielski św. Józefa i prawdopodobnie dom gdzie wychował się Jezus Chrystus. Pod kościołem znajduje się grota z fragmentami trzech cystern i mozaiką podłogową z okresu bizantyjskiego. Obecny kościół został wybudowany w stylu neoromańskim, zastępując wcześniejszy niewielki kościół, który został zniszczony w połowie XIII wieku.

Kościół św Józefa Nazaret

Bazylika Zwiastowania Pańskiego

Sama bazylika Zwiastowania Pańskiego jest jedną z trzech najważniejszych świątyń odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów przybywających do Ziemi Świętej. Jest to jedno z najważniejszych świętych miejsc. Bazylika jest unikalną budowlą, która uznawana jest za symbol miasta. Składa się ona z dwóch dużych, ale całkowicie innych kościołów. Kościół dolny obejmuje Grotę Zwiastowania oraz pozostałości ruin znajdujących się pod bazyliką. Kościół górny jest bardzo nowoczesną świątynią, która również robi wrażenie. Oba poziomy są ze sobą połączone dużym otworem, dzięki któremu bez problemu można przejść z jednego obiektu do drugiego. Bazylika jest bogato zdobiona, a wszystkie jej elementy są mocną symboliką związaną z Maryją z Nazaretu. Nie bez powodu Bazylika Zwiastowania Pańskiego, potocznie nazywana jest „Domem Maryi”.

Bazylika Jezusa Młodzieńca

Jeden z największych i najpiękniejszych kościołów w Nazarecie, który znajduje się na najwyższym wzniesieniu po zachodniej stronie miasta. Oprócz tego, że Bazylika Jezusa Młodzieńca jest perfekcyjnym punktem widokowym, z którego widać całą stolicę, to z daleka jest mocno widoczna i można podziwiać ją również z dołu. Co ciekawe, obok Bazyliki wybudowano klasztor salezjanek.

Szlak Jezusa

Szlak Jezusa to 65-kilometrowy szlak turystyczny w regionie Galilei w Izraelu, który łączy ważne miejsca z życia Jezusa oraz inne miejsca historyczne i religijne. Jesus Trail stanowi alternatywę dla podróżników i pielgrzymów, którzy chcą doświadczyć życia Jezusa w sposób autentyczny, pełen przygód i pouczający, wędrując piechotą tak jak Chrystus po surowym i pięknym Izraelu.

Trasa zaczyna się oczywiście w Nazarecie i przebiega przez pozostałości miasta PN Zippori, gdzie Jezus najprawdopodobniej pracował wraz z Józefem, Mash’had, Kanę Galilejską, w którym nastał pierwszy cud Jezusa, Horns of Hittin, czyli miejsce ostatniej bitwy Krzyżowców z wojskami Saladyna, świątynię Druzów, PN Arbel, z którego można podziwiać przepiękny widok na jezioro Kineret i Galilę, Magdalę, czyli miejsce urodzenia Marii Magdaleny, Ginosar gdzie znajduje się Muzeum Łodzi z czasów Jezusa, Tabghę, czyli miejsce cudu rozmnożenia ryb i chleba, a także miejsce trzeciego ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa, Górę Błogosławieństw, czyli miejsce, w którym Jezus Chrystus wygłosił osiem błogosławieństw, Kafarnaum, czyli miasto Jezusa, gdzie dokonał najwięcej cudów i na końcu Tyberiadę, czyli święte miasto judaizmu. Jest sporo do zobaczenia, ale warto! Idąc tym szlakiem można chociaż trochę poczuć to na własnej skórze, czego kiedyś doświadczał Jezus.

Grobowiec Jezusa Nazaret

Piękna panorama z Góry Tabor

Jeśli już macie „odhaczone” powyższe miejsca, koniecznie musicie się wybrać do Góry Tabor, 8 kilometrów od Nazaretu. Widok, który zobaczycie ze „świętej góry”, jest jedyny w swoim rodzaju. Cały obszar góry  jest zalesiony i chroniony przez Park Narodowy Góry Tabor. Jest to miejsce Przemienienia Jezusa i dodatkową nazwą dla tego miejsca jest „Góra Przemienienia Pańskiego”. Na jej szczycie znajduje się bazylika oraz klasztor. Mimo tego, że widok jest wspaniały, do bazyliki też warto wejść, jednak trzeba mieć na uwadze to, że podczas nabożeństwa wstęp jest wzbroniony. Przez walory przyrodnicze i swoją historię owa góra jest jedną z najbardziej popularnych destynacji dla pielgrzymów. Co jakiś czas odbywają się tam pielgrzymki z całego świata.

Czarujące stare miasto

Oprócz niesamowitej historii i przeróżnych ciekawostek, które kryje w sobie Nazaret, można na spokojnie określić go mianem czarującego miasta. Niezwykle klimatyczne uliczki na starym mieście, zabytki, kolory… To wszystko jest magią! Wystarczy jeden spacer, żeby przenieść się kilkaset tysięcy lat wstecz i poczuć ten klimat. Oczywiście, Nazaret bardzo się rozwija i są też nowoczesne budynki, ale to jest na takiej samej zasadzie, jakby postawiło się wieżowiec w centrum Rzymu… Prawda, że dalej czuć ten czarujący klimat starego miasta mimo szczypty nowoczesności? I o to chodzi! Wszystkie najważniejsze zabytki położone są na terenie starego miasta, jednak władze Izraela sfinansowały renowację wielu z nich. Spacer po starym mieście nazywany jest „Drogą Pielgrzymów”, ponieważ stare miasto przechodzi przez najważniejsze święte miejsca dla chrześcijaństwa. Stare miasto na spokojnie można przejść w 3 godziny (z krótkimi przystankami na kawę bądź herbatę w czarujących lokalnych kafejkach i oczywiście z przystankami na kupno pamiątek).

Ruiny Bazylki Zwiastowania

Bezpłatna wycieczka piesza

Po Nazarecie wyznaczono tylko (a może i aż) cztery szlaki turystyczne. O jednym z nich była mowa wyżej, ponieważ chodzi o spacer po starym mieście…

  • Pierwszy szlak: po starym mieście (przejście zajmuje około 3 godzin)
  • Drugi szlak: spacer po Rynku pozwala poznać atmosferę Starego Miasta, które znajduje się wokół rynku (przejście zajmuje około 1 godziny)
  • Trzeci szlak: ukryte Kościoły i Klasztory (przejście około 2 godzin)
  • Czwarty szlak: nocny spacer, podobno robi największe wrażenie, ponieważ szlak prowadzi po miejscach, gdzie poszczególne budynki Nazaretu są przepięknie oświetlone (przejście około 2 godzin)

Dodatkowo do Nazaretu odbywają się pielgrzymki praktycznie z całego świata. Jeśli macie pewną misję do spełnienia i nie boicie się wyzwań, to może być coś dla Was. Zawsze można pomyśleć, że jest to wartościowa przygoda i przeżycie, które zapamiętasz na zawsze. Dodatkowo darmowe (w jedną stronę, bo wrócić jakoś trzeba. Oczywiście nie na nogach). Bardzo często pielgrzymki do Ziemi Świętej nazywane są „Szlakiem Jezusa”. 

Noclegi

Jeśli chodzi o chrześcijańskich pielgrzymów, to dostępne są noclegi w zabudowaniach klasztornych nazaretanek lub we franciszkańskim schronisku. Największy i najbardziej luksusowy (baseny, centrum rekreacyjne) hotel w centrum to Golden Crown-Nazareth (standard: pięć gwiazdek) Ciekawostka: przez kilka lat służył on jako ośrodek do przetrzymywania nielegalnych cudzoziemców. Najbliżej centrum leży hotel Galilee (standard: trzy gwiazdki). Zapewnia on atmosferę hostelu pielgrzymów, łącząc ją z wygodą nowoczesnego hotelu, czyli można powiedzieć, że jest on tańszą, ale dobrą alternatywą. Na obrzeżach miasta położony jest Tabar Hotel (standard: cztery gwiazdki). Oczywiście przy Nazarecie też są hotele i hostele, jednak jeśli ma się zamiar zwiedzać miasto, to lepiej mieć nocleg „bliżej większości miejsc i zabytków”. Niepotrzebne będzie wydawanie pieniędzy na taksówki i komunikację miejską.