Przejdź do treści
kraków atrakcje

Kraków – atrakcje i zabytki, które musisz zobaczyć!

Kraków, czyli dawna stolica Polski co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zachwyca poczuciem wolności i różnorodnością kulturową na każdym kroku. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jeśli zadajcie sobie pytania typu: „co warto zobaczyć w Krakowie, będąc tam po raz pierwszy?” lub „czy miasto ma coś więcej do zaoferowania, niż tylko wzgórze wawelskie i rynek? Na to wszystko odpowiemy w tym artykule.

Kraków – podstawowe informacje

Miasto leży w południowej części kraju nad rzeką Wisła. Jest drugim pod względem wielkości i liczby mieszkańców miastem. To stolica małopolski i skupisko wielu dużych, lokalnych i światowych przedsiębiorstw. Kraków przez wiele lat był stolicą państwa, cieszył się renomą miasta nauki i kultury, którą do dzisiaj się cieszy. Trudna sytuacja wojenna, zabory i potop szwedzki, zniszczyły Kraków i pozbawił go funkcji stolicy.

Dziś miasto tętni życiem, przyciąga młode osoby do rozpoczęcia nauki i pracowników w poszukiwaniach pracy. To również kolebka kultury i miejsce stworzone dla artystów, które zachwyca tradycyjnością budowli i nowoczesnym podejściem do życia.

Dojazd do Krakowa

Od zarania dziejów, Kraków znajdował się na szlaku handlowym, dlatego dojazd do miasta ze wszystkich stron Polski jest dogodny. Do wyboru mamy kilka opcji transportu od pociągu zaczynając, na samolocie kończąc. W oddalonym o 20 km od centrum miasta lotnisku w Balicach, ląduje wiele międzynarodowych samolotów.

Trasy linii kolejowych docierają z każdego końca kraju. Odnowiony w 2014 roku dworzec główny, mieści się w samym centrum miasta i jest połączony z galerią handlową. Autobusy również kursują z wielu większych miast Polski, ceny są różne w zależności od przewoźnika. Dworzec autobusowy znajduje się w niedalekiej odległości od Rynku. Samochód to chyba jedna z najczęściej wybieranych przez turystów opcji komunikacji, głównie ze względu na liczne autostrady i drogi ekspresowe, które prowadzą do miasta.

Kraków – komunikacja miejska, czyli jak się poruszać po Krakowie

Opcji poruszania się po Krakowie jest wiele, komunikacja miejska obejmuje autobusy i tramwaje z biletami:

 • jednorazowymi,
 • godzinnymi,
 • 24 godzinnymi
 • 48 godzinnymi,
 • 72 godzinnymi.

Można kupić bilety rodzinne bądź grupowe. Automaty znajdują się w transporcie lub kioskach. Kraków posiada gęstą sieć transportową, tramwaje i autobusy kursują dość często, niestety zdarzają się również liczne opóźnienia. Dlatego w okresie letnim i wiosennym dobrą opcją na ominięcie korków, jest wypożyczenie rowerów miejskich, a od niedawna również hulajnóg. Wystarczy doładować swoje konto poprzez aplikacje i system odblokowuje nam pojazd.

Samochodem poruszać się nie jest najłatwiej w takim mieście. Będąc w centrum Krakowa, trzeba pamiętać o płatnych parkingach 3 zł za godzinę od poniedziałku do piątku w godzinach 10- 20. Po mieście lepiej przemieszczać się pieszo lub miejską komunikacją, gdyż w godzinach szczytu ulice są zakorkowane.

kraków zabytki
Hejnał Mariacki można usłyszeć co godzinę – gra on z wieży Bazyliki Mariackiej – głównego symbolu Krakowa

Taksówkarzy w Krakowie jest stosunkowo dużo, ceny różnią się w zależności od przewoźnika. To wygodna opcja, jeśli zależy nam na komforcie jazdy, lecz mniej polecana w godzinach szczytu, ze względu na korki. Zwiedzanie Krakowa na własnych nogach nawet w ponury dzień może okazać się dobrym pomysłem. Krążenie po wąskich uliczkach czy zwiedzanie lokalnych knajpek to zawsze wspaniały pomysł. Taki rodzaj zwiedzania pozwala poczuć prawdziwy klimat miasta.

Nocleg w Krakowie

W Krakowie co roku gości się wielu turystów z całego świata. Organizując wycieczkę do Krakowa, warto odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Zwłaszcza w okresie turystycznym, kiedy ceny podskakują, a ilość dostępnych miejsc może być ograniczona.

Rodzajów noclegów w Krakowie jest dość sporo, zaczynając od typowych hoteli, na wynajmowaniu całych mieszkań kończąc. Wszystko zależy od długości pobytu i naszego budżetu. Są miejsca, gdzie za noc zapłacimy kilkaset złotych – ekskluzywne hotele, ze spa i wieloma innymi udogodnieniami.

Ekonomiczne wersje to pokoje w hostelach lub noclegowniach, gdzie do wyboru mamy pokoje koedukacyjne i jedynki. Minusem tego typu miejsc jest często brak własnej łazienki, ale jeśli chcemy trochę przyoszczędzić na budżecie to z pewnością warto. Coraz popularniejsze stają się kawalerki, czy apartamentowce, przeznaczone do krótkotrwałego wynajmu. Ich ceny w zależności od sezonu mogą być delikatnie wyższe, niż w hostelach, ale zapewniają większy komfort i swobodę. Rynek noclegowy w Krakowie, z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Spowodowane to jest z pewnością rosnącym zainteresowaniem i popytem.

Booking.com

Najważniejsze zabytki Krakowa

Ilość zabytków w Krakowie jest pokaźna – zaczynając od Wawelu, na Sukiennicach kończąc. Jest oczywiście kilka głównych punktów, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Większość z tych budowli ma kilkaset lat i przetrwały nawet burzliwy okres wojenny.

Zamek Królewski na Wawelu

Na szczycie wzgórza wawelskiego wzniesiono siedzibę królów i władców polskich, którą Jagiellonowie z gotyckiego stylu przekształcili w renesansowy zamek. Budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Krakowa. Wejście do wnętrza zamku jest płatne: 15 zł bilet ulgowy i 25 zł normalny. Przed wejściem wszelkie bagaże i wózki dziecięce trzeba zostawić w przechowalni. Zamek w poniedziałki jest nieczynny, od wtorku do piątku można wejść w godzinach 9-17, a w weekendy 11-17.

Zobacz także: Zamek Królewski na Wawelu – zwiedzanie najważniejszego krakowskiego zabytku. Przewodnik turystyczny

Katedra Wawelska

Najstarszym Polskim kościołem jest Katedra Wawelska, która jest również miejscem pochówku władców Polskich. Znajdziemy tu groby ważnych osobistości takich jak Adam Mickiewicz, czy Juliusz Słowacki. W katedrze jest wejście na wierzę Zygmuntowską, z której rozpościera się panorama na Wisłę.

atrakcje kraków
Katedra Wawelska

Smok Wawelski

Symbolem Krakowa jest Smok Wawelski. Smocza jama to kryjówka mitycznej postaci, która znajduje się u podnóża wzgórza wawelskiego. Zauważymy go przy wchodzeniu lub schodzeniu z Wawelu. Tu dzieci często robią sobie zdjęcia oraz mają okazję do zabawy. Największą atrakcją jest ziew smoka, który powtarza się co 10 minut przez całą dobę.

Zobacz także: Smok wawelski – symbol Krakowa, znany już od średniowiecznych legend

Rynek główny w Krakowie

Po zejściu ze wzgórza wawelskiego, warto swój spacer po Krakowie zacząć od Rynku głównego, który przyciąga liczne grono artystów przez cały rok. Możemy tam podziwiać występy muzyczne, czy taneczne wielu ludzi. Rynek jest największym placem średniowiecznym w Europie, który został stworzony na wzór kwadratu. To właśnie tu rozgrywały się w dawnych czasach najważniejsze zgromadzenia ludu. Atrakcyjność turystyczną Krakowa zdecydowanie podbija Rynek, który został wpisany na listę UNESCO.

Sukiennice

Obowiązkowym punktem usytuowanym również na Rynku, są sukiennice, czyli hala targowiskowa. Pełniła tę funkcję przez wieki, gromadziła tłumy kupców i kupujących. Obiekt był kilka razy odbudowywany. Murowane Sukiennice powstały w XIV wieku, ale również przez stulecia były poddawane renowacji. Aktualnie pełnią funkcję targowiska z pamiątkami, czy tradycyjnym polskim jedzeniem. Przyciągają tłumy turystów z kraju i zagranicy.

zabytki krakowa
Dziś w sukiennicach nie handluje się już suknem a pamiątkami, wyrobami rzemieślniczymi i biżuterią

Kościół Mariacki

Kościół swoje początki miał już w 1222 roku, pełnił wtedy funkcję parafii, po dziś dzień odbywają się tam msze oraz zrzesza turystów. Zwiedzanie tego miejsca w Krakowie, warto zacząć od jego zewnętrznej stron, ściany pokrywają liczne ornamenty i zdobienia. Po podniesieniu głowy w górę dostrzeżemy wieżę o wysokości 81 metrów. Właśnie z niej cogodzinne wybrzmiewa hejnał mariacki. Kiedyś był grany o wschodzie i zachodzie słońca. W środku kościoła główną atrakcją jest ołtarz, stworzony przez Wita Stwosza. Ma ogromne gabaryty, jest perełką wśród rzeźb. Kolejnym istotnym punktem jest polichromia wykonana przez Jana Matejkę.

Barbakan

Kolejną atrakcją w Krakowie jest gotycka budowla z 7 wieżami, czyli Barbakan. W XV i XVIII pełnił funkcję fortecy, bronił wejścia do Bramy Floriańskiej. Dziś możemy wejść do środka Barbakanu, podziwiać wystawy, czy uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych. W budynku otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, do którego musimy mieć kupione bilety w cenie 8 zł za normalny i 6 zł za ulgowy. Atrakcja otwarta jest od kwietnia do października, codziennie w godzinach 10:30-18, a od listopada do marca zamknięta.

Atrakcje Krakowa – co warto zobaczyć?

Co trzeba zwiedzić w Krakowie? Czy weekendowy pobyt w zupełności wystarczy na odhaczenie głównych punktów w mieście? Jeśli chcemy być pewni, że niczego nie pominęliśmy podczas tego typu podróży, warto zrobić sobie listę z zabytkami i atrakcjami w Krakowie. Jest ich dużo, ale każda z nich ma w sobie coś zupełnie innego, co zachwyca i przyciąga turystów.

Smocza Jama

Jednym z głównych punktów znajdujących się na wzgórzu wawelskim jest Smocza Jama, powstała w wyniku procesów krasowych. Jej nazwa wiąże się z legendą o smoku wawelskim, dlatego też umieszczono rzeźbę potwora przed wejściem do jaskini. Do wnętrza można wejść od strony zamku wawelskiego, gdzie długimi, krętymi schodami wejdziemy do jaskini. Wyjście jest natomiast poza obszarem zamku. Atrakcja otwarta jest codziennie od kwietnia do października, a od listopada do marca jest zamknięta.

kraków ciekawe miejsca
Pomnik smoka wawelskiego pilnujący wejścia do smoczej jamy

Uniwersytet Jagielloński – Collegium Maius

Zwiedzanie w Krakowie nie może się odbyć bez odwiedzenia Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli najstarszej placówki wyższej w Polsce. Uniwersytet składa się z kilku budynków:

 • Collegium Maius
 • Collegium Minus
 • Collegium Novum

Wszystkie z nich przeznaczone są do innych dziedzin naukowych. Collegium Maius posiada najstarszy gmach gotycki, a kolejną atrakcją jest tam grający zegar z tańczącym w rytm hymnu orszakiem. W tej części znajduje się również Muzeum Collegium Maius z figurami ważnych osobistości Polski, takich jak Kazimierz Wielki. Za ogrodami profesorskimi znajdują się kolejne dwa kolegia. Zwiedzanie wystaw i muzeum jest płatne, w zależności od wieku bilety kosztują od 12 do 6 zł.

Zobacz także: Lanckorona – atrakcje w małopolskim „mieście aniołów”

Kopiec Kościuszki

Zwiedzanie Krakowa nie musi być ograniczone jedynie do centrum miasta. Poza jego granicami również znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Na górze świętej Bronisławy na Zwierzyńcu Krakowa znajduje się jeden z pięciu kopców krakowskich. Kopiec jest poświęcony czci Tadeusza Kościuszki, a przy nim powstało nawet muzeum o tej samej nazwie. To wzgórze jest istotnym elementem krajobrazu kulturowego oraz uznano go za dokument Polskiego patriotyzmu. Dojazd do kopca jest dość prosty, kursuje tu wiele linii tramwajowych i autobusowych z centrum miasta.

Dom Jana Matejki

Jan Matejko mieszkał w Krakowie. To tu spędził długi okres swojego życia, dlatego też po jego śmierci w kamienicy na ulicy floriańskiej, w jego dawnym mieszkaniu urządzono muzeum. Dawne pomieszczenia odnowiono, umeblowano go na wzór tego, jak to wyglądało za życia artysty. W jednym z pokoi, podziwiać można aktualnie kolekcję rzemiosła artystycznego Matejki. Bilety dla dorosłych kosztują 15 zł, studenci płacą 10 zł, jest również opcja biletu rodzinnego za 25 zł, a w każdy wtorek wejście do domu Jana Matejki w Krakowie jest za darmo.

Kazimierz

Miejscem, gdzie łączy się ze sobą kultura ze sztuką, jest Kazimierz. To część Krakowa znajdująca się między Starym miastem a Dzielnicą. To miejsce powstało z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, które przez jakiś okres było uznawane za osobne miasto królewskie.

Północno-wschodnia część Kazimierza należała do żydowskiej społeczności, dlatego też tak powszechnym zjawiskiem było przenikanie się kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. Organizując wycieczkę po Kazimierzu w Krakowie, warto pokrążyć po tutejszych ulicach, knajpach, by poczuć panujący tam klimat.

co zobaczyć w krakowie
Synagoga na krakowskim Kazimierzu

Plac bohaterów getta

W dzielnicy Podgórze znajduje się plac bohaterów getta, który kiedyś pełnił funkcję punktu ochronnego. Gromadzono tu pojmanych żydów przed przewozem ich do obozów koncentracyjnych.

Po tych tragicznych wydarzeniach z 1941-1943 roku, w opuszczonej aptece powstało muzeum pamięci. Dogłębna renowacja placu odbyła się w 2005 roku, wzniesiono wtedy pomnik — żeliwne krzesła stojące obok siebie. To miejsce upamiętniające sytuację żydów i ich cierpienie. Ten punkt zdecydowanie powinien znaleźć się na liście każdego turysty odwiedzającego Kraków.

Synagoga Remuh

Spacerując po Krakowskim Kazimierzu, warto wstąpić na ulicę Szeroką 40, gdzie znajduje się jedna z dwóch synagog w mieście. Świątynia Remuh, jako jedyna organizuje msze święte i zrzesza duże grono wierzących. Synagoga sąsiaduje z cmentarzem żydowskim, o takiej samej nazwie. Oba obiekty są miejscem kultu religijnego, ale również historycznym zabytkiem na mapie Krakowa.

Kościół św. Wojciecha

Kamienny kościół rzymskokatolicki imienia Świętego Wojciecha znajduje się na rynku krakowskim. Budowla powstała w XII wieku, a jej wnętrze jest wykonane w stylu barokowym i rokokowym. Ciekawą atrakcją kościoła, o której warto pamiętać, jest zwiedzanie podziemi świątyni krakowskiej. Tam znajduje się rezerwat archeologiczny, gdzie przedstawiono fazy powstania kościoła oraz opisy przemian, jakie zaszły podczas przebudowywania rynku.

ciekawe miejsca w krakowie
Kościół św. Wojciecha

Teatr Stary

Najstarszym budynkiem teatralnym w Polsce jest Teatr Stary imienia Heleny Modrzejewskiej. Miał wiele problemów w czasach wojny, kilka razy był przebudowywany, ale po dziś dzień funkcjonuje. Na deskach teatru grały wielkie polskie sławy, takie jak Anna Dymna czy Helena Modrzejewska. Wystawiano tu wiele popularnych i cenionych sztuk, takich jak „Wesele”, „Dziady” czy „Tango”.

Będąc w Krakowie, warto wybrać się na spektakl do Teatru Starego, by nie tylko podziwiać sztukę, ale też i piękno budynku.

Zobacz także: Zakopane — najciekawsze szlaki i atrakcje górskiego kurortu

Krakowskie Planty

Jednym z największych ogrodów miejskich w Krakowie są Planty, znajdujące się w najstarszej części miasta. Zajmują powierzchnię 20 hektarów, a obwód to aż 4 kilometry. W dawnych czasach na terenach plantów rozciągały się mury miasta i fosa, którą zburzono na początku XIX wieku. W 1820 roku rozpoczęto tworzenie ogrodów miejskich, które możemy po dziś dzień podziwiać. Zwłaszcza w okresie letnim i jesiennym planty są oblegane przez dużą liczbę turystów.

Kolorowe schody

Wzdłuż ulicy Tatrzańskiej, na Podgórzu znajdziemy kolorowe schody w Krakowie. To 55 stopni pomalowanych na wszystkie kolory tęczy, dodatkiem są cytaty zapisane na każdym stopniu. Celem tych zdań jest zachęcenie do refleksji nad życiem i aktualną chwilą. Wśród nich możemy znaleźć przykładowo:

 • “Nigdy nie dorośnij”
 • “Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Pomysł i całe wykonanie powstało w 2013 roku, niestety z biegiem lat schody niszczą się i wiele słów zostało zmazanych. Schody pną się w górę i prowadzą do Parku Bednarskiego. To ciekawy i dość nietypowy punkt na mapie Krakowa, który warto odwiedzić.

atrakcje w krakowie
Popularne kolorowe schody znajdziemy w Krakowie przy ulicy Tatrzańskiej

Najbardziej znane ulice w Krakowie

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić będąc w Krakowie oprócz zwiedzania typowych atrakcji turystycznych, zdecydowanie warto wybrać się po prostu na spacer ulicami miasta. Każda z nich kryje perełki pod postacią klimatycznych, zabytkowych kamienic.

Ulica Floriańska znajduje się w południowo-wschodniej części rynku, to jedna z najstarszych ulic, a jej nazwa od 700 lat nie została zmieniona. Spacerując po Floriańskiej, dotrzemy do drugiej popularnej ulicy Grodzkiej, która jest częścią drogi królewskiej. Właśnie po niej w XIII wieku przemieszczali się władcy polski w drodze na Wawel. Z ciekawych atrakcji na ulicy znajdują się znane kościoły Świętego Andrzeja oraz Apostołów Piotra i Pawła.

Zobacz także: Zamek Ogrodzieniec – najsłynniejszy z zamków na Szlaku Orlich Gniazd

Muzea w Krakowie

Kraków to miejsce, gdzie tradycja styka się z kulturą i sztuką, tę różnorodność zauważymy już na ulicach miasta, czy atrakcjach historycznych. Mimo to ważnym punktem, o którym warto pamiętać podczas zwiedzania, są muzea. Wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, różnorodność tematyczna jest dość duża. Od historii po sztukę współczesną, muzea w Krakowie są jednymi z najczęściej obleganych w Polsce.

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej

Wśród atrakcji w Krakowie zdecydowanie dopisać trzeba Muzeum Sztuki Współczesnej, czyli tak zwany MOCAK. To miejsce powstało w 2010 roku i przyciąga całą rzeszę fanów. Posiada aż 3 wystawy stałe a co jakiś czas wystawy czasowe, które zmieniają się w określonych porach. Muzeum pokazuje, jak sztuka łączy się z otaczającą nas rzeczywistością, celem większości wystaw jest ukazanie sensu artyzmu i tego, że sztuka jest wśród nas. Dlatego też tak wiele osób odwiedza MOCAK, to na tyle różnorodne muzeum, że każdy się tam odnajdzie.

Podziemia rynku w Krakowie

Przechadzając się po rynku w Krakowie, ciekawą atrakcją zwłaszcza dla dzieci, jest wstąpienie do podziemi. Tu znajdziemy liczne pozostałości ze średniowiecza, takie jak monety z XIV wieku, fragmenty bruku ulicznego, czy olbrzymią bryłę ołowiu o wadze 693 kg. Muzeum utworzone w podziemiach posiada opisy życia codziennego mieszkańców Krakowa sprzed wieków, to ciekawa lekcja historii nie tylko dla najmłodszych.

Fabryka Schindlera

Fabryka, gdzie produkowano emaliowane i blaszane wyroby, aktualnie jest przerobiona na muzeum ku czci Schindlera – znanej osobistości działającej na rzeczy żydów. Wytwórnia znajduje się na krakowskim Zabłocie, gdzie w czasie drugiej wojny światowej Schindler zatrudniał skazanych żydów. Stąd też nazwa lista Schindlera, bo dzięki tej pracy wiele ludzi uniknęło śmierci.

kraków zwiedzanie
W muzeum znajdującym się w byłej fabryce Schindlera wciąż możemy podziwiać oryginalne wyroby

Muzeum pod sukiennicami

Kolejne muzeum krakowskie znajduje się w podziemiach pod sukiennicami. Należy do oddziału Muzeum Historycznego, oficjalne otwarcie odbyło się dopiero w 2010 roku. Posiada liczne wystawy związane głównie z historią i tworzeniem się miasta. Bilety można zakupić przez internet lub na miejscu, ulgowy kosztuje 20 zł, a normalny 25 zł.

Muzeum lotnictwa polskiego w Krakowie

Ciekawą atrakcją w Krakowie jest muzeum lotnictwa, które znajduje się na terenie starego lotniska Rakowice-Czyżyny. W swoich zbiorach posiada aż 200 statków powietrznych i organizuje liczne imprezy oraz projekty edukacyjne. Na terenie muzeum znajduje się również biblioteka z książkami o tematyce lotnictwa, wiele wystaw jest poświęconych całej historii rozwoju samolotów. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że muzeum zajmuje 8 miejsce na świecie wśród punktów o tematyce lotnictwa.

co warto zobaczyć w krakowie
Muzeum lotnictwa polskiego w Krakowie

Muzeum narodowe w Krakowie

Muzeum narodowe w Krakowie zostało wpisane przez Radę Miasta Kraków do Państwowego Rejestru Muzeów w 1879 roku, a dokładniej 7 października. W swoich zbiorach posiada liczne dzieła sztuki, wywodzące się nie tylko z Polski, ale też z innych państw europejskich. W całym Krakowie jest kilka oddziałów tego muzeum, jeden z pierwszych powstał w Sukiennicach.

Kraków – ciekawostki

Ciekawostek o Krakowie jest wiele. To miasto z głęboką tradycją oraz kulturą. Na samym początku warto wspomnieć, że miasto w okresie 1038-1596 było stolicą Polski, a sam proces przenoszenia dworu Zygmunta III Wazy trwał 15 lat.

 • Znany wszystkim uniwersytet Jagielloński powstał w 1364 roku. Wszystko za sprawą Kazimierza Wielkiego, który pragnął kształcić swoje społeczeństwo, wierzy, że nauka jest bardzo potrzebna w umacnianiu państwa.
 • Istotną datą w sferze kultury jest rok 1978, kiedy to cały Kraków został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego też tak liczne grono turystów ze świata odwiedza miasto.
 • Rynek krakowski jest największym nie tylko w całej Polsce, ale też i w Europie, każdy bok placu ma po 200 metrów długości. Znajdujący się na rynku dzwon Zygmunta waży aż 11 ton.
 • Dużą część społeczeństwa w Krakowie tworzą studenci, aż 200 tysięcy uczniów przyjeżdża do miasta, by dalej się kształcić.
 • Z ciekawostek kulturowych, to właśnie na ulicach Krakowa w 1993 roku nagrywano znany film „Lista Schindlera”. Głównie akcja rozgrywała się w fabryce i kościele Mariackim.
 • Jeśli zastanawiacie się co zwiedzić w Krakowie i czy miasto naprawdę ma tak dużo do zaoferowania, to po pierwszej wizycie będziecie mieli stuprocentową pewność, że warto. Miasto zachwyca z każdej strony, to nie tylko rynek główny i Wawel, to też ogromne parki i place poza centrum.
 • Kraków ma głęboką tradycję, przez stulecia wiele walk i bitew tu się odgrywało. Mimo to wszystkie zniszczenia udało się odbudować i po dziś dzień można podziwiać piękno sztuki i kultury.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.