Przejdź do treści
ojcowski park narodowy atrakcje

Ojcowski Park Narodowy – jaką trasę wybrać? Co musisz zobaczyć?

Położony w pobliżu Krakowa, w Dolinie Prądnika, najmniejszy Park Narodowy w Polsce. Okolice Ojcowa potrafią zachwycić nietypowymi formacjami skalnymi, tajemniczymi wnętrzami jaskiń, klimatycznymi chatkami z drewna i rozległą panoramą Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Symbol Ojcowskiego Parku Narodowego to nietoperze, licznie zamieszkujące tamtejsze jaskinie. Sprawdź, co koniecznie powinieneś zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym!

Historia Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim, zajmując tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz środkową część Doliny Prądnika. Centrum Parku Narodowego stanowi niewielka wieś – Ojców. Niezwykle malownicze tereny przyciągają nie tylko mieszkańców pobliskiego Krakowa, ale i turystów z całej Polski.

Tereny Doliny Prądnika przez lata cierpiały na skutek wycinek drzew, rozkopywania jaskiń i dewastacji ich walorów przyrodniczych przez wrocławskich kupców. XIX wiek w historii Ojcowskiego Parku Narodowego wiążę się z wieloma stratami i zniszczeniami, ale i rozpoczęciem badań archeologicznych oraz eksploracją miejscowej flory i fauny. W okolicach Ojcowa odkryto ciekawe gatunki roślin i zwierząt oraz zaczęto badać tamtejsze jaskinie. Wzrost zainteresowania Doliną Prądnika doprowadził do podjęcia pierwszych prób ochrony tamtejszych terenów – na łamach prasy opublikowano artykuły na ten temat. Do ochrony Ojcowskiego Parku Narodowego przyczynił się Jan Zawisza – miłośnik archeologii, który stopniowo wykupował tereny Doliny Prądnika od wrocławskich kupców. Proces wykupywania ziem kontynuował Ludwik Krasiński. Niszczenie przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego nie pozostało obojętne społeczeństwu. Pod koniec XIX wieku powstała spółka akcyjna, która wykupiła zamek w Pieskowej Skale i otaczające go tereny. Założono również muzeum regionalne.

Już przed wybuchem drugiej wojny światowej powstał projekt utworzenia rezerwatu przyrody, obejmującego tereny Doliny Prądnika. W 1953 roku finalnie został utworzony Ojcowski Park Narodowy, wokół którego w późniejszych latach ustanowiono strefę ochronną. Obecnie jest to najmniejszy spośród 23 parków narodowych w Polsce.

ojcowski park narodowy atrakcje

Ojcowski Park Narodowy – informacje praktyczne

Wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Planując odwiedzenie malowniczego terytorium Jury Krakowsko-Częstochowskiej należy wziąć pod uwagę godziny otwarcia jaskiń, które stanowią bardzo popularną atrakcję turystyczną tego miejsca. Wstęp do jaskiń jest płatny, a bilety można kupić w kasie biletowej na miejscu. Za bilet normalny do Jaskini Łokietka, czynnej od 10 kwietnia do 14 listopada zapłacisz 26 zł, a cena biletów ulgowych to 13 zł. Jaskinia jest czynna codziennie od 9:00 do 19:00, a wejścia do jej wnętrz odbywają się co 30 minut. Jaskinia Ciemna podczas sezonu zimowego jest niedostępna dla zwiedzających, ze względu na ochronę znajdujących się w niej nietoperzy. Ceny biletów podczas sezonu letniego w 2021 roku to 14 zł za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy. Cennik na rok 2022 zostanie udostępniony na oficjalnej stronie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Gdzie zaparkować?

Do dyspozycji odwiedzających przygotowano dwa parkingi, płatne w godzinach 8:00-20:00 przez cały rok. „Parking pod Ruinami Zamku w Ojcowie” wyposażony jest w parkomaty, gdzie kupisz bilet w cenie 8 zł za godzinę postoju dla samochodów osobowych oraz motocykli. Drugim miejscem, gdzie bezpiecznie możesz zostawić samochód, jest „Parking Ojców – Złota Góra”. Bilet godzinny dla samochodów osobowych to koszt 5 zł, a za pozostawienie motocykla należy zapłacić 3 zł.

Jakie atrakcje znajdziemy w Ojcowskim Parku Narodowym?

Co robić w Ojcowskim Parku Narodowym? Atrakcje Ojcowa przypadną do gustu szczególnie miłośnikom archeologii i formacji skalnych. To świetne miejsce na weekendowy wypad również dla rodzin z dziećmi, aby odpocząć od zgiełku miasta w zaciszu zieleni Ojcowa.

Zamek w Ojcowie

Wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku na skalistym wzgórzu Góry Zamkowej. Obecnie z Zamku wzniesionego w średniowiecznym systemie Orlich Gniazd pozostały jedynie ruiny, które udostępniono do zwiedzania turystom. Pierwotna nazwa warowni – Ociec, miała zostać nadana przez Kazimierza Wielkiego jako symbol walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka. Według legend to właśnie król Władysław Łokietek schronił się w jednej z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego, ale o tym później. Ruiny Zamku w Ojcowie zostały poddane wielu pracom konserwatorskim i obecnie turyści mogą je zwiedzać przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na wieżę bramną, w której znajduje się historyczna ekspozycja oraz basztę obronną, która pierwszy raz została udostępniona turystom dopiero w 2019 roku.

Godziny otwarcia różnią się w poszczególnych miesiącach (publikuje je Ojcowski Park Narodowy na swojej stronie internetowej). Wstęp do Zamku jest płatny: za bilet zwykły należy zapłacić 18 zł, a za bilet ulgowy 9 zł.

Kaplica Na Wodzie

Z powstaniem Kaplicy na Wodzie wiąże się ciekawa historia. Początkowo pełniła ona funkcję łazienek dawnego sanatorium „Goplana”. Goście uzdrowiska mogli w tym miejscu zażywać kąpieli w wodach Prądnika, jednak później zdecydowano się na przekształcenie budynku na kaplicę. Mówi się, że był to sposób, aby obejść decyzję cara Mikołaja II, który zakazał budowy kościołów i kaplic „na ziemi ojcowskiej”, więc powstała ona „Na Wodzie”. Niewielką Kaplicę w stylu szwajcarskim udostępniono na początku XX wieku, a jej ściany zewnętrzne reprezentują miejscowy styl architektoniczny, zwany stylem ojcowskim. Wnętrza kaplicy ozdobiono według popularnego wówczas stylu zakopiańskiego, którego prekursorem był Stanisław Witkiewicz. Znajdują się tam trzy ołtarze przypominające kształtem szczyty górskich chat oraz figury świętych w stylu ludowym. Drewniana Kaplica jest pełna symbolicznych znaczeń: stanowiła przykład narodzin XIX-wiecznych uzdrowisk, mających dbać zarówno o ciało, jak i ducha kuracjuszy. Po bokach ołtarzy znajdują się orły, umiejscowione nad trzema wężami jako symbol wyzwolenia się Polski z rąk zaborców. Nieopodal Kaplicy Na Wodzie znajduje się źródło św. Jana. Kapliczka, choć niewielka, zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom architektury ludowej.

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

W dawnym hotelu Pod Łokietkiem, należącym niegdyś do kompleksu uzdrowiskowego, mieści się Centrum Edukacyjno-Muzealne Ojcowskiego Parku Narodowego. Dla turystów przygotowano tam ekspozycję, opowiadającą o powstaniu Doliny Prądnika oraz historii parku. Wystawę połączono z projekcją filmów 3D, prezentacją wnętrz jaskini, miejscowej flory i fauny oraz zabytków archeologicznych. Część wystaw Centrum Edukacyjno-Muzealnego poświęcono profesorowi Władysławowi Saferowi, który przyczynił się do założenia Ojcowskiego Parku Narodowego. Obiekt znajduje się w pobliżu ruin Zamku, a odwiedzenie jego ekspozycji będzie ciekawym urozmaiceniem czasu dla dzieci i dorosłych. Obecnie Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Jego zwiedzanie wraz z projekcją filmu 3D to koszt 16 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy. Ceny obejrzenia ekspozycji bez projekcji filmu są niższe – 10 zł bilet normalny oraz 5 zł bilet ulgowy. Godziny otwarcia obiektu zmieniają się w zależności od miesiąca.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego jest położony około 9 kilometrów od centrum Ojcowa i stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Był on elementem łańcucha Orlich Gniazd, stworzonych w celach obronnych na wypadek najazdu obcych wojsk na Kraków. Przez pewien czas Zamek w Pieskowej Skale pełnił funkcję schronienia dla rabusiów, którzy napadali na kupców przemierzających Dolinę Prądnika. W XVI wieku budowle przekształcono na rezydencję w stylu renesansowym. Mimo burzliwych zdarzeń w kolejnych latach historii zamku, dzięki wielu remontom i pracom konserwatorskim budowla bardzo dobrze się prezentuje, a jej wnętrza są udostępnione dla zwiedzających.

Zamek Pieskowa Skała

Niektórzy mogą kojarzyć zamek ze scen filmów i seriali. Na Zamku w Pieskowej Skale kręcono między innymi słynnego „Janosika”, „Ogniem i Mieczem”, „Stawkę większą niż życie” oraz „Podróż za jeden uśmiech”. Zwiedzanie wewnętrznych ekspozycji i zamkowego Ogrodu włoskiego przebiega indywidualnie. Trasa zewnętrzna, obejmująca dziedzińce, lamus (dawny budynek gospodarczy, należący do Zamku) i Skałę Dorotkę przewiduje zwiedzanie w towarzystwie przewodnika. W poniedziałki możliwy jest bezpłatny wstęp jedynie na teren dziedzińca zewnętrznego i arkadowego w godzinach od 9:00 do 17:00. We wtorki turyści mogą bezpłatnie i w tych samych godzinach odwiedzić dziedzińce i zamkowy Ogród. Od środy do piątku umożliwiono zwiedzanie trasy zewnętrznej, ekspozycji: „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej” oraz „Historia Zamku” (od 10:00 do 17:00) i ogrodu włoskiego (9:00-16:00). W weekendy udostępniono dodatkowo Galerię Malarstwa Angielskiego. Ceny biletów mogą się różnić w zależności od dnia. Weekendowe zwiedzanie obejmuje 3 warianty:

  • ekspozycje „Przemiany stylowe w sztuce” oraz „Historia Zamku”, trasa zewnętrzna oraz Ogród włoski w cenach 24 zł za bilet normalny, oraz 18 zł za bilet ulgowy;
  • ekspozycje „Przemiany stylowe w sztuce”, „Historia Zamku” i „Galeria Malarstwa Angielskiego”, trasa zewnętrzna i Ogród włoski w cenach 28 zł za bilet normalny i 22 zł za bilet ulgowy;
  • trasa zewnętrzna w cenach 14 zł za bilet normalny i 12 zł za bilet ulgowy.

Kasy biletowe są czynne od środy do niedzieli do godziny 18:30. Bilety można zakupić online za pośrednictwem strony internetowej Zamku w Pieskowej Skale.

Źródełko miłości w Ojcowie

Przy głównym szlaku Ojcowskiego Parku Narodowego z głębi skał wybija woda o wdzięcznej nazwie Źródełka Miłości. Według opowieści przewodników, zakochanych, którzy napiją się wody z owego źródła, połączy wieczna miłość. Warto być jednak ostrożnym i nie próbować wody ze Źródełka Miłości – w 2009 roku wykryto w niej obecność niebezpiecznej dla człowieka bakterii. Źródełko można potraktować symbolicznie, a otaczające je ławki wykorzystać jako miejsce odpoczynku przy urokliwym sercu wymurowanym pod taflą wody.

Ojcowski Park Narodowy – szlaki

Park narodowy w Dolinie Prądnika to świetne miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas wolny. Przez park biegnie kilka szlaków turystycznych – niektóre z nich splatają się, stanowiąc ścieżki o łącznej długości ponad 37 kilometrów. Po szlakach można poruszać się pieszo i rowerem. Wyjątek stanowią jedynie fragmenty zielonego, czarnego i niebieskiego szlaku, gdzie turyści nie mogą wjechać rowerami.

Szlak Czerwony

Najdłuższy szlak, obejmujący trasę Kraków – Giebułtów – Prądnik Korzkiewski – Ojców – Grodzisko – Młynnik – Pieskowa Skała – Sułoszowa (dalej: Rabsztyn – Klucze – OgrodzieniecCzęstochowa). Trasa, nazywana Szlakiem Orlich Gniazd ma długość 13,6 km i biegnie dnem Doliny Prądnika. Poruszając się tym szlakiem, będziesz miał okazję zobaczyć między innymi chatę pustelnika w skałce Sukiennice, większość formacji skalnych OPN, Źródło Miłości, Źródło św. Jana, willę „Pod Koroną”, ojcowskie brzozy, ruiny Zamku Kazimierzowskiego i Kaplicę Na Wodzie.

Ojcowski Park Narodowy – szlaki

Szlak Niebieski

Wędrówka szlakiem o długości 9 km ma początek w Rudawie, a kończy się we wsi Mstów. Trasa jest nazywana szlakiem Warowni Jurajskich i prowadzi między innymi przez wąwóz Ciasne Skałki i skalną Bramę Krakowską, skąd można podziwiać panoramę masywu Góry Koronnej.

Szlak żółty

Trasa szlakiem żółtym rozpoczyna się w Krzeszowicach i prowadzi przez Szklary, Wierzchowie, Murownię, Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspowską, Sąspów do Pieskowej Skały i ma długość 9,5 kilometra. Główną atrakcją szlaku są Dolinki Jurajskie (w tym Wąwóz Jamki), jaskinie i łąki.

Szlak zielony

Wybierając szlak zielony rozpoczniesz wędrówkę w Dolinie Sąspowskiej, a zakończysz przy Parku Zamkowym. To najkrótsza trasa o długości 5,3 km, wędrując, którą zobaczysz budynki dawnych hoteli „Pod Łokietkiem” i „Pod Kazimierzem”. Na szlaku znajdują się liczne punkty widokowe, gdzie możesz zatrzymać się, aby odpocząć i zrobić zdjęcia. Dodatkowo szlak obejmuje ścieżkę dydaktyczną, znajdującą się w Parku Zamkowym, wzdłuż której znajduje się arboretum pełne drzew, krzewów, roślin skalnych i nadwodnych.

Szlak czarny

Długość szlaku na terenie OPN to ponad 9 km. Przebiega on przez Grotę Łokietka, Chełmową Górę, Jonaszówkę, Ojców, „Parking Ojców – Złota Góra”, Kaliski, Młynnik, Słoneczną Górę, Herianówkę, tak zwane „stawy” i kończy się przy Pieskowej Skale. Do punktu startowego szlaku, czyli Groty Łokietka można dojść z przystanku we wsi Czajowice lub tamtejszego parkingu. Szlak czarny to różnorodne formacje skalne, panorama wsi Ojców i ruiny zamku. Meta trasy znajduje się przy parkingu pod Zamkiem w Pieskowej Skale, nieopodal willi „Chopin”.

Naturalne twory w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy słynie z wyjątkowych formacji skalnych, jaskiń oraz niezwykłego ukształtowania terenu, a wszystko to powstało za sprawą samej natury oraz jak podaje legenda o Panu Twardowskim… czarcich mocy!

Dolina Prądnika

Przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego biegnie dolina rzeki o nazwie Prądnik. Uznawana za najpiękniejszą dolinę Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Dolina Prądnika przyciągała ludzi w swoje okolice już w okresie paleolitu. Szukali tam schronienia w licznych jaskiniach, polując na miejscowe zwierzęta. W okresie średniowiecza wykorzystywano położone nad jej dnem skały i terasy w celach obronnych. Powstały wówczas grodziska, na przykład gród na Górze Okopy czy grodzisko we wsi Sułoszowa. Wapienna dolina oprócz jaskiń bogata jest w wąwozy, bramy skalne i iglice o fascynujących kształtach. Już od XVI wieku jej tereny zaczęto zabudowywać, aby następnie stała się ośrodkiem turystycznym, do którego chętnie przyjeżdżali między innymi Fryderyk Chopin i poetka Jadwiga Łuszczewska, opisująca w swoich utworach uroki Doliny Prądnika. Obecnie niemal cały teren Doliny należy do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka

Jako miejsce zamieszkania Jaskinię Ciemną tysiące lat temu wybrali Neandertalczycy, a obecnie stanowi ona jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju nad Wisłą. W 2018 roku znaleziono tam kości, uznane za najstarsze szczątki ludzkie odkryte na terenie Polski. Ich wiek to około 115 tysięcy lat! Wstępna komora jaskini jest największą ze wszystkich dotychczas badanych komór jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość niemal 90 i szerokość około 20 metrów. We wnętrzach jaskini powstały liczne stalagmity i kotły wirowe, a jej wnętrza są chętnie zamieszkiwane przez nietoperze. Na zwiedzanie jaskini, które odbywa się w towarzystwie przewodnika, należy poświęcić około 15 minut. Wnętrza są nieoświetlone, dlatego turyści poruszają się przez jaskinię ze świeczkami, co stanowi bardzo ciekawą formę zwiedzania.

Tylko dwie jaskinie spośród ponad 700 w Ojcowskim Parku Narodowym są udostępnione do zwiedzania turystom. Druga z nich to Jaskinia Łokietka, której nazwa wywodzi się od króla Polski. Wiąże się to z legendą o Władysławie Łokietku, który miał znaleźć w grocie schronienie przed czeskim królem Wacławem II i jego bojownikami. Według podań, życie Łokietka uratował pająk, który utkał sieć przy wejściu do jaskini. Czescy rycerze stwierdzili więc, że polski król nie mógł wejść do jej wnętrza i dzięki temu Łokietek uszedł z życiem. W jaskini miał spędzić wiele czasu, a w poszczególnych komorach spał, jadł i przyjmował rycerzy. Stąd wzięły się nazwy części jaskini, czyli Sala Rycerska, Kuchnia czy Sypialnia, o których ochoczo opowiadają miejscowi przewodnicy. Jest to najdłuższa z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego, do której wnętrza dostaniesz się wąską szczeliną o długości 20 metrów. Łączna długość korytarzy jaskini to około 270 metrów. Ceny biletów wstępu do obu jaskiń zostały podane we wcześniejszej części artykułu.

Brama Krakowska

Bramą Krakowską została określona jedna z najpopularniejszych formacji skalnych Ojcowa. Jak opowiadają przewodnicy Ojcowskiego Parku Narodowego, niegdyś przebiegał tam szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk, a naturalna brama skalna stanowiła jego początek. Stąd wzięła się jej nazwa. Kolumny bramy są zbudowane z wapieni skalistych o wysokości do 20 metrów. Z tą atrakcją również wiąże się legenda, według której brama powoli się zwęża, a gdy dojdzie do jej zamknięcia, skończą się dzieje świata.

Maczuga Herkulesa

W okolice Ojcowa miał ją przenieść sam diabeł, spełniając jedno z trzech życzeń Mistrza Twardowskiego, który odsprzedał mu swoją duszę. Maczuga o wysokości około 25 metrów w rzeczywistości powstała na skutek działalności krasowej. Niezwykła skała znajduje się tuż przy drodze do Zamku w Pieskowej Skale, warto więc połączyć obie atrakcje. Wejście na skalne wzniesienie o nazwie Fortepian, na którym leży Maczuga Herkulesa jest bezpłatne.

Maczuga Herkulesa, Ojcowski Park Narodowy

Rękawica

Skała o charakterystycznym kształcie rękawicy, znajdująca się w masywie Góry Koronnej mieści się w pobliżu wejścia do Jaskini Ciemnej. Wiąże się z tym miejscowa opowieść, która jak to z legendami bywa – ma wiele wersji. Według jednej z nich mieszkańcy Ojcowa ukryli się we wnętrzach Jaskini Ciemnej przed najazdem tatarskim. Zostali ocaleni dzięki zasłonięciu wejścia do groty jak w przypadku króla Łokietka. W tym przypadku dokonał tego nie pająk, a sam Bóg. W miejscu zbawiennego czynu powstała skała, przypominająca swoim wyglądem dłoń. Skały nie można wykorzystywać do wspinaczki górskiej, jednak warto zatrzymać się przy jej wzniesieniu, znajdującym się nieco za Bramą Krakowską.

Panieńskie i Kawalerskie Skały

Są to dwie grupy stromych, wapiennych skał, które znajdują się naprzeciwko siebie. Pomiędzy nimi położona jest Igła Deotymy, czyli igła skalna, której nazwa pochodzi od pseudonimu literackiego poetki i powieściopisarki, Jadwigi Łuszczewskiej. Deotyma miała zamieszkiwać willę „Pod Koroną”, wybudowaną w okresie zaborów około 1910 roku. Niestety willa niszczeje, a jej remont trwa już wiele lat. Mimo wszystko wygląd budynku jest klimatyczny i stanowi ona jedną z wielu architektonicznych perełek Ojcowa. Do Panieńskich i Kawalerskich Skał dostaniesz się zmierzając w kierunku Wąwozu Wrześnik, którego wylot znajduje się naprzeciwko Igły Deotymy.

Skała Krukowskiego

W pobliżu Bramy Krakowskiej i Skał Panieńskich znajduje się także Skała Krukowskiego. Nadano jej taką nazwę, aby uczcić zasługi polskiego archeologa, profesora Stefana Krukowskiego w jego setne urodziny. Do miejsca dotrzesz, poruszając się zielonym szlakiem widokowym Ojcowskiego Parku Narodowego, który nieopodal ma swój początek. Nad skałą znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Doliny Prądnika.

Zwierzęta w Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy to dom dla blisko 11 tysięcy gatunków zwierząt! Do tej pory, naukowcom udało się wykazać i opisać około 6 tysięcy z nich. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście nietoperze, zamieszkujące ojcowskie jaskinie. W Polsce żyje 25 gatunków tych ssaków, a aż 17 z nich zaobserwowano na terenie Doliny Prądnika. Z tego względu nietoperza umieszczono w godle Ojcowskiego Parku Narodowego. W miejscowych lasach spostrzegawczy turyści być może będą mieli okazję dostrzec zające, wiewiórki i piżmaki. Miejscowe potoki są zamieszkiwane przez bobry, które sprowadzono z Pojezierza Suwalskiego. Wizyta w Ojcowskim Parku Narodowym będzie gratką dla zainteresowanych ornitologią. Czas poświęcony na cierpliwym wypatrywaniu ptaków może zaowocować możliwością dostrzeżenia drapieżnych jastrzębi, krogulców i trzmielojadów. Podczas wieczornego spaceru możesz spotkać puszczyka i sowę uszatą, a o poranku czas umilał Ci będzie śpiew między innymi kosów i drozdów. Rzadkimi gatunkami ptaków, które upodobały sobie tereny OPN są mysikróliki, zniczki i muchołówki. Park zamieszkują liczne gady i płazy, dlatego w ciepłe dni należy uważać na żmiję zygzakowatą, która może wygrzewać się w promieniach słonecznych na skałach.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski pstrąg

Obowiązkowym punktem wycieczki do Ojcowskiego Parku Narodowego jest wizyta w Pstrągarni. Hodowlą pstrągów zajmowano się w Ojcowie już w 1935 roku, najpierw pod pieczą księżnej Ludwiki Czartoryskiej, do której należały tamtejsze ziemie. Później obiekt upaństwowiono, aby wreszcie przeszedł w ręce matki i córki – Magdy Węgiel i Agnieszki Sendor, które postanowiły przywrócić mu dawną świetność. Pstrąg Ojcowski to produkt tradycyjny, ryby hodowane są w wodach pochodzących z potoku Młynówka, a obiekt serwujący pstrągi potokowe znajduje się przy punkcie widokowym Jonaszówka. Hodowla pstrąga stawia na naturę i prostotę. Ryby zjesz w formie wędzonej i grillowanej, w towarzystwie lokalnego pieczywa i wina. Obiekt oferuje miejsca siedzące oraz taras. Wizyta w ojcowskiej Pstrągarni będzie świetnym zakończeniem wycieczki do najmniejszego w Polsce parku narodowego, gdzie turyści zachwycą swoje kubki smakowe, jednocześnie ciesząc się przepięknym pejzażem Doliny Prądnika.

Wybierając się w okolice Krakowa, nie można ominąć malowniczego Ojcowa. Zamki, skały i klimatyczne zabudowania dawnego uzdrowiska dostarczą wielu atrakcji podczas jednodniowego wypadu. Wszyscy, którzy choć trochę lubią klimat legend, małych miejscowości i otoczenie przyrody, miło spędzą czas w Ojcowskim Parku Narodowym.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.