Przejdź do treści
Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy – czym jest perła małopolski i co warto tam zobaczyć?

Tatrzański Park Narodowy to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Charakteryzuje się wyjątkowymi warunkami przyrodniczymi i stanowi naturalną perłę nie tylko małopolski, ale i całego kraju. TNP – szlaki pełne wspaniałej roślinności czekają właśnie na Ciebie! Przekonaj się, o czym musisz pamiętać podczas zwiedzania i jakie gatunki zwierząt oraz roślin możesz spotkać.

Szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy oferuje odwiedzającym go podróżnikom mnóstwo szlaków turystycznych. Łącznie ich długość wynosi aż 275 kilometrów. Różnią się one między sobą przede wszystkim stopniami trudności. Niektóre z nich są bardzo łatwe do pokonania i można na nich spotkać osoby w każdym wieku, w tym rodziny z dziećmi. Inne natomiast wymagają sporego doświadczenia i przede wszystkim odpowiedzialności. Znajdują się na nich nawet specjalne poręcze czy łańcuchy, które wspomagają odważniejszych turystów.

Tatrzański Park Narodowy – szlaki możesz zobaczyć tutaj. Zasady zwiedzania i informacje objaśniające ikony z mapy znajdują się tutaj.

Jeśli wybierasz się do TPN, zwróć uwagę na kilka kwestii – wstęp na teren szlaków jest płatny, a w parku obowiązują specjalne zasady (m.in. zakaz dokarmiania zwierząt, zakaz zbierania roślin, zakaz wprowadzania psów czy wzniecania ognia). Niektóre szlaki w wyznaczonych okresach są zamykane. Dlatego, jak czytamy na oficjalnej stronie TPN, od początku grudnia do połowy maja nie odwiedzisz poszczególnych odcinków:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz;
  • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka;
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.
narodowy park tatrzański

Tatrzański Park Narodowy – bilety wstępu, godziny zwiedzania

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny, tak samo jak znajdujące się wokół niego parkingi. Bilety warto kupić na oficjalnej stronie TPN, ale można je nabyć także w licznych punktach biletowych przy parku. Całodniowy bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 3,50 zł. Można też kupić bilety tygodniowe – wtedy cena normalnego to 35 zł, a ulgowego 17,50 zł. Poza biletami indywidualnymi w ofercie znajdują się jeszcze wejściówki grupowe. Normalny bilet dla 10-osobowej grupy kosztuje 63 zł, a ulgowy 31,50 zł. Część opłat przeznaczana jest m.in. na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Parking dla motocykli i samochodów osobowych przy szlaku prowadzącym do Morskiego Oka kosztuje 35 zł za cały dzień. Jeśli chcesz zaparkować kamperem, cena wynosi 70 zł. Miejsca dla osób z niepełnosprawnościami są darmowe. Jeśli chcesz zrobić sesję zdjęciową na terenie parku, opłata wynosi 150 zł. Możesz też przekazać dowolną darowiznę o minimalnej kwocie 10 zł. Wędrówki po Tatrzańskim Parku Narodowym są dozwolone od świtu do zmroku.

Ochrona walorów naturalnych Tatr

Wyjątkowa roślinność w Tatrach wymaga odpowiedniej ochrony. Nie inaczej jest z żyjącymi tam zwierzętami. Park Tatrzański to miejsce z niezwykłymi okazami zarówno flory, jak i fauny. Niektóre z tamtejszych gatunków występują tylko tam (np. warzucha tatrzańska, przymiotno węgierskie czy przywrotnik). Poniżej omawiamy zwierzęta i rośliny, które można spotkać podczas zwiedzania rezerwatu, którego około 55% znajduje się pod ochroną.

park narodowy tatrzański

Tatrzański Park Narodowy – zwierzęta, które tam żyją

W Tatrzańskim Parku Narodowym żyją m.in. kozice, świstaki i niedźwiedzie brunatne, które od lat znajdują się pod ochroną i są charakterystycznymi dla tamtego obszaru zwierzętami. Poza tym do istotnych gatunków należą też łasica pospolita, jeleń czy orzeł przedni. Wśród zwierząt, które żyją jedynie w Tatrzańskim Parku Narodowym i nigdzie indziej na świecie, znajduje się m.in. świstak tatrzański.

Flora TPN

Jak podaje portal ezakopane.pl, w Tatrzańskim Parku Narodowym żyje ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych (w tym 85 pod ochroną), blisko 600 gatunków mszaków, 550 gatunków porostów i 900 gatunków glonów. Charakterystyczną cechą TPN jest piętrowy układ roślinności. Na samym dole rosną lasy, głównie jodłowo-bukowe. Nieco wyżej znajdują się bory świerkowe, a następnie kosodrzewina. Kolejne piętro to hale z bujnymi trawami, ponad którymi znajduje się najwyższe piętro alpejskie i turni.

Tatrzański Park narodowy – ciekawostki na temat tego obszaru można opowiadać w nieskończoność, jednak najważniejsze jest to, by zobaczyć tamtejszą przyrodę na własne oczy. Nie wahaj się i zaplanuj swoją wycieczkę do TPN jeszcze dziś!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.