Search The Query
Search

Giewont – wędrówka na najpopularniejszy szczyt Zakopanego

Giewont

Tatry są jednymi z chętniej odwiedzanych gór w całej Polsce, a szlaki prowadzące na Giewont uznawane są za najpiękniejsze w okolicy Zakopanego. Wybierz jedną z wielu tras prowadzących na grzbiet góry i napawaj się zapierającym dech w piersi krajobrazem województwa małopolskiego. Dowiedz się, jakie trasy prowadzą na Giewont, jaka historia wiąże się z popularnym krzyżem na szczycie oraz jak brzmi wiążąca się z ową górą legenda.

Szlaki na Giewont

Na Giewont prowadzi kilka szlaków o różnej długości oraz stopniu zaawansowania. Pierwszą i najchętniej wybieraną trasą jest szlak prowadzący z Kasprowego Wierchu na Giewont, a następnie biegnący do Kuźnic. Długość do przejścia wynosi 11,9 km, a spacer zajmie około 5 godzin 30 minut. Szlak oznaczany jest jako średniotrudny. Największe wyzwanie może stanowić oznaczony na czerwono odcinek od Kasprowego Wierchu do Kondrackiej Kopy. Następnie aż do Kondrackiej Przełęczy biegnie żółta trasa, a reszta szlaku oznakowana jest na niebiesko.

Zobacz także: Zakopane — najciekawsze szlaki i atrakcje górskiego kurortu

Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów, trasa prowadząca z Gronik będzie dla Ciebie wręcz idealna. Parking znajdziesz przy kasie TPNw w Groniku. Szlak ma 12 km, a jego przebycie zajmie Ci około 6 godzin. Prowadzi przez Dolinę Małej Łąki, przez Giewont, a następnie zejściem przez Grzybowiec prosto do punktu startu.

Ostatnią i zdecydowanie najbardziej wymagającą trasą, jest ta wiodąca przez Dolinę Strążyską. Szlak ma swoje trudniejsze momenty jak, chociażby od Polany Strążyskiej do Przełęczy w Grzybowcu i od Skrzyżowania przy Kaltówkach ponownie do Polany Strążyskiej. Cała trasa ma około 18 km i zajmie Ci mniej więcej 8 godzin 40 minut. Szlak jest przystosowany dla osób bardziej doświadczonych w turystyce górskiej. Wytrwali miłośnicy trekkingu zdecydowanie powinni się go podjąć.

Szlaki na Giewont

Giewont dla początkujących

Na Giewont prowadzi jedna niebieska trasa, której powinien podołać każdy, nawet jeśli nie czuje się zbyt pewnie w górskiej wspinaczce. Szlak prowadzi z Kuźnic na Giewont i z powrotem do punktu startowego. Dystans do przejścia wynosi 11,9 km, co powinno zająć około 6 godzin. Maksymalne przewyższenie wynosi 933 m. Trasa zaczyna się za kolejką linową na Kasprowy Wierch.

Giewont – najważniejsze informacje

Giewont zachwyca swoimi pięknymi szlakami oraz widokami, jakie można z nich ujrzeć, jednak to nie wszystko, co oferuje najpopularniejszy szczyt Tatr. Poznaj historię krzyża na Giewoncie oraz jedną z piękniejszych polskich mitów, mianowicie Legendę o Śpiącym Rycerzu.

Zobacz także: Morskie Oko (Zakopane) – jaki szlak wybrać? Tatrzańskie ciekawostki i najważniejsze informacje!

Krzyż na Giewoncie

Wjeżdżając do Zakopanego trudno przeoczyć górujący na Giewoncie krzyż, który od ponad 100 lat jest symbolem Tatr. Został wybudowany z okazji 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Jego budowa zakończyła się 19 sierpnia 1901 roku, tak więc trwała na przełomie XIX i XX wieku. Monument zainspirowany został popularnymi w tamtych czasach krzyżami jubileuszowymi wywodzącymi się z Włoch. Zachwycony tym pomysłem ks. Kazimierz Kaszeleski postanowił zrealizować projekt krzyża i zaczęły się od tamtego czasu poszukiwania miejsca, w którym pomnik będzie się pięknie prezentować.

Początkowo planowano umieszczenie monumentu na Czerwonych Wierchach, jednak ostatecznie zdecydowano się na budowę na Giewoncie. Szczyt ten oprócz swojego charakterystycznego kształtu kojarzony jest również ze sztuką, literaturą i malarstwem. Od zarania dziejów przyciągał wielu artystów, między innymi Leona Wyczółkowskiego oraz Stanisława Witkiewicza. Głównym powodem decyzji o wybraniu Giewontu jako lokalizacji krzyża jest prawdopodobnie kojarzenie go z motywem niepodległości oraz lokalną legendą o śpiących wewnątrz góry Rycerzach korony, czekających na sygnał do walki o wolność ojczyzny.

Giewont popularny jest pośród turystów oraz miłośników górskiej wspinaczki, jednak stanowi również obiekt wielu pielgrzymek religijnych. Jedna z popularniejszych odbywa się 19 sierpnia w rocznicę postawienia krzyża, a druga 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Obie procesje odbywają się w kościele św. Krzyża w Zakopanem.

Krzyż na Giewoncie

Legenda o Śpiącym Rycerzu

Polskie legendy słyną ze swojej tajemniczości oraz piękna. Jedną z popularniejszych i wyjątkowych jest legenda o Śpiącym Rycerzu. Opowiada ona o młodym juhasie, który wypasał swoje owce na łąkach pod Giewontem. Pewnego dnia zauważył szczelinę w skale. Zaintrygowany postanowił przez nią przejść i zobaczyć co się za nią kryje. Ujrzał olbrzymią jaskinię, która aż zachęcała do zwiedzenia. Przemierzając korytarze, niespodziewanie usłyszał rżenie koni. Zdziwiony, postanowił, że tym bardziej musi dowiedzieć się, co kryje się w dalszej części skalnego labiryntu. Zbliżając się do miejska, z którego dochodziły dźwięki poczuł nagle ciepło. Ponownie go to zdziwiło, ponieważ jaskinie naturalnie kojarzą się z wilgocią i zimnem.

Oczom juhasa ukazała się nagle olbrzymia sala, a w niej płonące ognisko. Dookoła ognia siedzieli z głowami wspartymi o miecze śpiący rycerze ubrani w ciężkie zbroje, a nieopodal nich znajdowały się konie. Juhas zaskoczony krzyknął z przerażeniem i zaczął uciekać. Z nieuwagi potknął się jednak o wielki kamień. Hałas zbudził jednego ze śpiących rycerzy, który zapytał juhasa, czy to już czas. Przerażony młodzieniec zapytał wojownika kim jest. Ten odpowiedział mu, że tak jak jego pogrążeni w sen towarzysze jest Rycerzem Korony. Powiedział również, że śpią tu od wieków i czekają na sygnał o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Gdy Tatry będą zagrożone, przybędą oni, by je obronić. Juhas odpowiedział rycerzowi, że nie jest to jeszcze czas na ich walkę. Wojownik z powrotem zapadł w sen.

Zobacz także: Tatrzański Park Narodowy – czym jest perła małopolski i co warto tam zobaczyć?

Młodzieniec wydostał się z jaskini, a następnie zaczął opowiadać o owym zdarzeniu na całym Podhalu. Pokrzepiło to serca górali, którzy żyli w spokoju ze świadomością, że w razie zagrożenia przybędą im z pomocą Rycerze Korony. Wielu śmiałków próbowało odnaleźć ponownie jaskinię, jednak żadnemu się to nie udało.

Giewont popularny jest zarówno wśród turystów, jak i wiernych przyjeżdżających z całej Polski, pragnących złożyć swoją modlitwę pod pięknym krzyżem na szczycie. Oprócz niezwykłych górskich szlaków i malowniczej panoramy najpopularniejszy grzbiet górski Tatr słynie również z niezwykłej Legendy o Śpiącym Rycerzu oraz majestatycznego krzyża, który jest celem licznych pielgrzymek. Wybierz się do Zakopanego i wespnij się na jeden z piękniejszych szczytów w Polsce!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds