kurza góra stok

Kurza Góra – ośrodek narciarski w warmińsko-mazurskim! Trasy, wyciągi, ceny karnetów

Myśląc o trasach narciarskich w Polsce, w pierwszej kolejności do głowy przychodzą południowe rubieże Polski, czyli rejon, przez który przebiegają pasma górskie. Narciarska rozrywka możliwa jest jednak także na północy kraju. To właśnie tam, we wsi Kurzętnik w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się stacja narciarska Kurza Góra.

Gdzie leży Kurza Góra?

Kurzętnik jest położony niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Dystans między tymi miejscowościami to 3,6 km. Większe miasta znajdują się dalej. Toruń położony jest 87 km na południe od Kurzętnika, a Olsztyn – 84 km. Bliżej jest z Grudziądza, który dzieli od Kurzętnika 68 km.

Kurza Góra nie jest niestety dobrze skomunikowana. Najłatwiej dotrzeć do niej samochodem. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 15, która biegnie z południa na północ od Trzebnicy na Dolnym Śląsku do Ostródy w województwie warmińsko-mazurskim.

Komunikacja publiczna do Kurzętnika jest obsługiwana przez Kujawsko–Pomorski Transport Samochodowy S.A. Do wsi można dojechać bez przesiadek z trzech miast – Torunia, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego.

Kurza góra

Trasy narciarskie na Kurzej Górze

Kurza Góra to ośrodek narciarski dysponujący trzema trasami. Ich łączna długość wynosi 2,5 km. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym stopniem trudności. Wszystkie trasy są oświetlone. Aby warunki dla narciarzy zawsze były optymalne, są one sztucznie naśnieżane.

Stok narciarski Kurza Góra położony jest na wysokości 90 – 162 m n.p.m. Prowadząca z niego trasa nr 1 ma 550 m długości. Jest to najłatwiejsza z tras. Druga z nich mierzy 770 m. Najtrudniejsza, a zarazem najdłuższa pozwala przejechać 900 m. Różnica poziomów między najwyższym a najniższym punktem każdego ze stoków wynosi ponad 60 m.

Istnieje jeszcze jeden, dodatkowy zjazd, dzięki któremu nie tylko mniej lub bardziej doświadczeni narciarze mogą korzystać z dobrodziejstw ośrodka narciarskiego Kurza Góra. Długość trasy szkoleniowej wynosi 60 m. Charakteryzuje się ona również niewielkim stopniem nachylenia wynoszącym zaledwie 3,5 m. Osoby, które nie są pewne, czy tego typu rozrywka im się spodoba, nie muszą od razu zaopatrywać się w swój sprzęt. W Kurzej Górze istnieje możliwość wypożyczenia nart.

ośrodek narciarski kurza góra

Jakie jeszcze atrakcje w Kurzętniku?

Największy stok w północnej Polsce to nie tylko narty. Kurza Góra ma do zaoferowania wiele innych atrakcji zimowych i letnich. Spośród tych zimowych warto zwrócić uwagę na kryte lodowisko o powierzchni 800 m². Co ważne, tak samo, jak w przypadku nart, można wypożyczyć łyżwy.

Latem można udać się na tubing. Rozrywka ta polega na zjeżdżaniu na pontonach ze stoku. Do wyboru jest siedem tras. Ich łączna długość wynosi 700 m. Mają różny poziom trudności. Wśród nich są zarówno drogi proste, jak i z zakrętami. Dwie trasy są częściowo zadaszone, dzięki czemu można przejechać przez tunel. Na szczyt stoku można przyjechać wyciągiem. Cena biletu normalnego wynosi 35 zł. Bilety ulgowe kosztują 29 zł i mogą je kupić dzieci do 15 roku życia posiadające ważną legitymację szkolną oraz osoby, które ukończyły 60 lat.

Kolejne atrakcje nie wiążą się już ze zjeżdżaniem. Jedna z nich może ucieszyć zwłaszcza dzieci. Jest to zagroda z owcami wrzosówkami. Zwierzęta są oswojone i pozwalają się głaskać. Oprócz zagrody z owcami odwiedzający Kurzą Górę będą wkrótce podziwiać panoramę ziemi warmińskiej z wieży widokowej o wysokości 35 m.

Atrakcje turystyczne są nie tylko na terenie Kurzej Góry, ale również w samym Kurzętniku. We wsi znajdują się ruiny zamku. Został zbudowany w XIV wieku na potrzeby mnichów z zakonu Krzyżaków. Choć zamek nie został zniszczony przez wojska polsko-litewskie idące na Malbork w 1410 roku, nie przetrwał próby czasu. Został spalony przez najemników w krzyżackiej służbie podczas wojny trzynastoletniej. W XVII wieku zdewastowali go Szwedzi. Ostateczny cios zadała jednak okoliczna ludność, która w XIX wieku wykorzystała cegły z zamku w Kurzętniku jako materiał budowlany. Ruiny zamku znajdują się niedaleko ulicy Władysława Jagiełły, nieco ponad 1 km od Kurzej Góry.

Nocleg kurza góra

Baza noclegowa — czyli jakie noclegi znajdziemy w okolicy?

Przyjeżdżający z daleka turyści mogą wybrać spośród kilku miejsc noclegowych w okolicy. Skorzystać można zarówno z wynajmu prywatnych kwater, jak i ofert hoteli znajdujących się w okolicznych miejscowościach. Najwięcej pokoi gościnnych można znaleźć w nieodległym Nowym Mieście Lubawskim.

Wszystkie miejsca noclegowe mogą pomieścić razem kilkuset turystów. W zależności od standardu i dodatkowo wykupionych usług, takich jak śniadania, kształtują się od około 90 zł do 200 zł za noc od osoby.

Kurza Góra to świetne miejsce na aktywny wypoczynek zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szereg atrakcji pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Dzięki wyjątkowej lokalizacji jest to miejsce godne zainteresowania szczególnie przez osoby, które mieszkają daleko od gór. Warto odwiedzić Kurzą Górę i oddać się białemu szaleństwu w Krainie Tysiąca Jezior.