Przejdź do treści
Los Glaciares Argentyna

Park Narodowy Los Glaciares – perła Argentyny

Bezkresne tereny patagońskich pamp i błękitnych lodowców rocznie zachwycają tysiące turystów podróżujących do rejonu Santa Cruz. W Los Glaciares odkryjesz zapierające dech w piersi widoki i przeżyjesz niezapomniane chwile dzięki licznym aktywnościom organizowanym na terenie parku. Podróż łodzią u podnóży Perito Moreno, czy wycieczka po górnej warstwie tego lodowego olbrzyma? Poznaj tajemnice, jakie kryje perła Argentyny!

Los Glaciares – podstawowe informacje

Jasny błękit pokrywający lodowcowe tereny, malownicze lasy i liczne gatunki zwierząt zamieszkujących dzikie, patagońskie ziemie zachwycają swoją autentycznością. Prowincja Santa Cruz jest wyjątkowym miejscem wartym uwagi niezależnie od pory roku.

Park Narodowy Los Glaciares znajduje się w klimacie umiarkowanym zimnym, gdzie najwyższa temperatura sięga niecałe 13,5 stopnia Celsjusza. W najchłodniejsze miesiące wskaźnik termometru nie spada poniżej czerwonej strefy. Rezerwat został założony w 1945 roku, a w 1981 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poza imponującymi lodowcami i terenami zalesionymi Los Glaciares może pochwalić się obecnością zdumiewających gór: Fitz Roy i Cerro Torre. Szczyt pierwszej widoczny jest z każdego miejsca w pobliskiej wiosce El Chalten. Cerro Torre uznawany jest za jeden najtrudniejszych szczytów do zdobycia.

step argentyński

Perito moreno

Gigantyczny lodowiec Perito Moreno jest perłą argentyńskiego Parku Narodowego – każdego roku niezliczona ilość turystów odwiedza dzikie tereny w nadziei na doświadczenie cielenia się lodowca. Intrygujące dźwięki odpadającego lodu towarzyszą turystom odwiedzającym nieprzebrane obszary pokryte zielenią, z których mogą oglądać długi na 30 kilometrów teren lodowy. Spadające kawałki lodu nie powodują strat w wielkości całego lodowca – każdego dnia przybywa go około 2 metry.

Jak się dostać do Los Glaciares?

Jeśli nie planujesz dłuższej wycieczki po Argentynie, do Los Glaciares dostaniesz się samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w El Calafate, a stamtąd dojedziesz na teren parku w mniej niż godzinę. Poleca się wypożyczenie samochodu, jednak można też wykupić miejsce w busie dedykowanym dla turystów.

Jak zaplanować wycieczkę do Los Glaciares?

Planowanie wycieczek nie musi należeć do czasochłonnych i nużących. Warto zastanowić się nie tylko nad miejscami, które zwykle odwiedzamy, będąc na wycieczce, ale też nad tym, co Los Glaciares może nam zaoferować, a czego nie ma w Polsce. Warto też zainteresować się środkiem transportu, który dowiezie nas pod same bramy Parku Narodowego – bus jadący prosto z lotniska, czy wynajęty samochód terenowy?

Wiedząc, że na terenie Parku znajdują się przygotowane szlaki, gotowe na przyjęcie wielu turystów można pozwolić sobie na relaks – informatorzy turystyczni i mapy pomagają dobrać odpowiednią trasę skupioną na wybranym przez miłośników natury celu podróży.

Na miejscu można zapisać się na wiele aktywności wykorzystujących atuty środowiska – wyprawa łodzią w towarzystwie olbrzymich lodowców, a może piesza wycieczka po Perito Moreno?

los glaciares

Zachwycająca natura Los Glaciares

Imponujące rozmiary błękitnych lodowców nie są jedyną atrakcją wartą zobaczenia w argentyńskim Parku Narodowym. Pokryta pampami i lasami wschodnia część parku kryje w sobie takie skarby jak fuksja magellańska, bukan chilijski czy embothrium coccineum.

Jeziora polodowcowe

Jeziora polodowcowe są ogromną częścią parku. Dwa największe jeziora rejonu, Viedma i Argentino na dwóch krańcach rejonu rezerwatu podzielone są niedostępnym dla turystów terenem zalesionym – Zona Centro. Jezioro Viedma znajduje się w północnej części rezerwatu, sąsiadując tym samym z górami Fitz Roy i Cerro Torre.

Zwierzęta w Los Glaciares

Na terenach malowniczego parku Los Glaciares można spotkać liczne gatunki lokalnych zwierząt. Na drzewach pokrywających tereny parku zidentyfikowano już ponad 100 gatunków ptaków, a zielone obszary pamp goszczą wiele ssaków.

Obszar Los Glaciares dzięki zróżnicowanemu klimatowi stwarza idealne warunki do koegzystowania wielu gatunkom zwierząt. Spotkać tam można kradnące serca pudu, zwinne pumy, skunksy czy nibylisy andyjskie. Patagońskie pampy zamieszkują m.in. nandu i huemale chilijskie.

los glaciares national park

Tereny pokryte lasami zapewniają dom dla takich gatunków ptaków jak niewielkie magelańczyki żółtoskrzydłe, aguje wielkie, uszatki błotne czy kondory wielkie.

Patagońskie tereny z pewnością zachwycą niejednego entuzjastę pieszych wycieczek pośród natury, a szczęściarze doświadczą cielenia się lodowców. Odkryj tajemnice Parku Narodowego Los Glaciares!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.