buenos aires atrakcje

8 miejsc, które musisz odwiedzić będąc w stolicy Argentyny – Buenos Aires

Argentyna to wyjątkowe państwo, które większości z nas kojarzy się z piłką nożną. Położone jest w Ameryce Południowej oraz zachwyca swoim bogactwem i pięknym krajobrazem. Stolicą tego kraju jest Buenos Aires – jedno z największych miast w całej Ameryce Południowej. W artykule przedstawiamy 8 najciekawszych miejsc, które musisz odwiedzić, będąc w stolicy przepięknej Argentyny.

Historia powstania stolicy Argentyny

W 1536 roku w miejscu, w którym obecnie leży Buenos Aires, założono pierwszy obóz hiszpańskich kolonizatorów. Odpowiedzialny był za to Pedro de Mendoza, szybko się jednak wycofał ze względu na silny opór Indian. Teren został ponownie zasiedlony przez Europejczyków dopiero w roku 1580. Miasto przez wiele lat rozwijało się naprawdę słabo, a przełomem miało okazać się utworzenie w 1776 r. w Buenos Aires stolicy nowo powstałego Wicekrólestwa Rio de la Plata. Nie zmieniło to jednak zbyt wiele. Na przełomie wieków XIX i XX Buenos Aires stało się największym miastem Ameryki Łacińskiej. Choć do dziś miasto boryka się z wieloma problemami charakterystycznymi dla wielkich aglomeracji Ameryki Łacińskiej, obecnie radzi sobie całkiem dobrze.

Buenos Aires zwiedzanie

Stolica Argentyny jest ogromnym miastem, mieszczącym kolonialne budynki, parki, portowe promenady i inne wyjątkowe miejsca. Ma swój urok, którym zachęca do zwiedzania. Poruszanie się po mieście pomimo jego powierzchni nie jest skomplikowane. Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Linii autobusowych w samym Buenos jest bezmiar i zawsze możemy dojechać nimi do dowolnego punktu w mieście. Dostępne są również pociągi, jednak linii kolejowych jest niewiele. Większą popularnością cieszy się metro. Dobrą alternatywą może okazać się minibus, taksówka, rower czy samochód.

Jeśli chcemy nie tylko zobaczyć przepiękne i popularne miejsca, ale także dowiedzieć się nieco więcej o stolicy i samej Argentynie, możemy skorzystać z usług lokalnych przewodników. Dzięki nim poszerzymy nie tylko swoją wiedzę, ale także poznamy miejsca, których nie sposób znaleźć w informatorach turystycznych.

Plaza de Mayo

Plaza de Mayo (Plac Majowy) to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w stolicy Argentyny. To najstarszy plac publiczny w mieście, który niegdyś był sceną wielu ważnych wydarzeń historycznych. Nazwa ta pochodzi od rewolucji argentyńskiej, która rozpoczęła się 25 maja 1810 r. Obok niego znajduje się wiele instytucji Argentyny, w tym m.in. Casa Rosada, bank narodowy, sekretariat wywiadu, Cabildo, Katedra Metropolitalna czy AFIP (Krajowy Urząd Skarbowy).

argentyna stolica
Casa Rosada – różowy Pałac prezydencki

Casa Rosada (Pałac prezydencki)

Casa Rosada to kolejne miejsce, które należy zwiedzić, będąc w stolicy Argentyny. Oficjalnie nazywa się je również Palacio Presidencial oraz Casa de Gobierno. W języku polskim oznacza to “Różowy Dom”. Jest to siedziba prezydenta Argentyny. Jako pierwszy zamieszkał w nim Domingo Faustino Sarmiento podczas swojej prezydentury – od 1868 roku do 1874.

Budynek posiada charakterystyczne balkony, z których przemawiali znani argentyńscy politycy, a konkretniej Generał Leopoldo Galtieri czy Juan i Eva Perón. W jego podziemiach odkryto pozostałości Fuerte Viejo, czyli dawnego fortu z XVIII wieku. Obecnie ich część możemy zobaczyć w muzeum Museo de la Casa Rosada.

Avenida 9 de Julio (Aleja 9 Lipca)

Avenida 9 de Julia (Aleja 9 Lipca) to aleja w centrum samego Buenos Aires. Jest to wyjątkowe miejsce – jego nazwa upamiętnia dzień, w którym Argentyna uzyskała niepodległość (9 lipca 1816 r.). Aleja ta jest jedną z najszerszych arterii miejskich w skali świata. Odległość od jednej pierzei do drugiej wynosi 140 metrów. Cała aleja powstawała jednak etapami – pierwszy odcinek powstał w 1937 roku i liczył zaledwie 500 metrów. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku aleja uzyskała połączenie z system autostradowym, stając się arterią metropolitalną, która umożliwia komunikację między dzielnicami północnymi i południowymi.

Aleja 9 Lipca na środku Plaza de la Republica krzyżuje się z Avenida Corrientes. Zlokalizowany w tym miejscu został El Obelisco, zwany także Obelisco de Buenos Aires. Jest to nowoczesny monument, który został wybudowany w maju 1936 roku. Jego wysokość wynosi 67 metrów, z kolei podstawa – 49 metrów kwadratowych. Jest to wyjątkowa wizytówka miasta.

Cmentarz Recoleta

Kolejnym miejscem w Buenos Aires, które warto odwiedzić jest zabytkowy cmentarz Recoleta. Mieści się on w dzielnicy o dokładnie tej samej nazwie, która swoją drogą wywodzi się od francuskich zakonników, ojców “Recollets”. W roku 1822 rozwiązano zakon, a w miejscu ogrodu przy kościele założono pierwszy w Buenos Aires publiczny cmentarz. W 2011 roku BBC nazwało Cmentarz Recoleta jednym z najwspanialszych, a dwa lata później CNN zaliczyło go do dziesięciu najpiękniejszych na świecie.

Na Cmentarzu Recoleta pochowanych zostało wiele osobistości, których imieniem nazwano ulice w całej Argentynie. Mowa tu o Dorrego, Sarmiento, Saavedra czy Mitre. Najczęściej odwiedzanym punktem jest jednak grób rodziny Peron, w którym pochowana została Maria Eva Duarte de Peron, druga żona prezydenta Argentyny Juana Perona. Aż do swojej śmierci działała w obronie biednych i uciśnionych osób. Dla wielu stała się symbolem i inspiracją. Na podstawie jej życia powstał nawet musical Evita. W jej postać wcieliła się sama Madonna.

Cmentarz Recoleta - Buenos Aires
Monumentalne grobowce na Cmentarzu Recoleta

Dzielnica San Telmo

San Telmo jest jedną z najstarszych dzielnic Buenos Aires. Położona jest pomiędzy Puerto Madero, Montserrat, Constitución a Barracas. Początki San Telmo związane są z dynamicznym rozwojem portu i masowym napływem ludności do Argentyny. XX wiek nie był zbyt łaskawy dla tej dzielnicy. Zaczęła podupadać, aż pojawiła się nawet propozycja wyburzenia kolonialnych budynków i postawienia nowoczesnych osiedli. Projekt nie został przyjęty, jednak mimo to nie wszystkie kamienice dotrwały dzisiejszych czasów. W latach 70. poszerzono niektóre ulice i wyburzono kilka budynków, w tym Casa del Naranjo. W międzyczasie otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które mieści się przy Avenida San Juan. Dzielnica charakteryzuje się pięknymi, lecz podniszczonymi kamienicami. Budynki ozdobione są ciekawymi muralami. Mają swój urok i śmiało możemy zaliczyć je do atrakcji pięknej stolicy Argentyny.

Dzielnica La Boca

La Boca znana jest jako najbardziej kolorowa dzielnica Buenos Aires. Jej cechą charakterystyczną, jak można się domyślić – są piękne, kolorowo malowane domy z blachy za zasługą marynarzy. Chcąc uatrakcyjnić wygląd szarych, skromnych domów, malowali je farbami, które zostawały im po malowaniu statków. Rzadko jednak mieli takie ilości farby, które pozwalałyby im pomalować cały dom na jeden kolor. I tak powstały wyjątkowe, kolorowe domostwa. Z czasem zaczęto dostrzegać wyjątkowość tej dzielnicy i malować w ten sposób kolejne budynki. Dzielnica oferuje wiele możliwości osobom, które chcą zacząć tańczyć tango – znajdziemy w niej (i nie tylko) wiele szkół tańca.

To jednak nie wszystko – La Boca jest również siedzibą najsłynniejszego piłkarskiego klubu z Buenos Aires, Boca Juniors. Ulice dzielnicy hołdują zespołowi. Możemy zauważyć graffiti z wizerunkami piłkarzy, a także barwy tego klubu.

Floralis Genérica

Od momentu otwarcia w 2002 roku Floralis Genérica jest wyjątkowym symbolem miasta Buenos Aires. To ogromny, srebrny kwiat zaprojektowany i opłacony przez argentyńskiego architekta Eduardo Catalano. Każdego dnia kwiat zakwita na nowo, odsłaniając w środku cztery długie pręciki. Posiada sześć 13-metrowych płatków, które otwierają się o ósmej rano i zamykają o zachodzie słońca. To wyjątkowa atrakcja Buenos Aires i jednocześnie symbol tego pięknego miasta.

la boca buenos aires
Kolorowe domy w portowej dzielnicy La Boca

Ogród botaniczny im. Carlosa Thaysa

Ogród botaniczny im. Carlosa Thaysa jest zlokalizowany w dzielnicy Palermo. Znana jest ona z wielu ciekawych restauracji i kafejek, jednak to właśnie ogród botaniczny jest jedną z jej najlepszych atrakcji. Posiada on trójkątny kształt i jest położony na wysokości 25 m n.p.m. Znajdziemy w nim wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Co jakiś czas odbywają się również warsztaty, które pozwalają poszerzyć wiedzę.

Jak się dostać do Buenos Aires?

W Buenos Aires znajdują się dwa lotniska – Buenos Aires Ministro Pistarini oraz Buenos Aires Jorge Newbery. Obecnie z Polski możemy dolecieć do Buenos Aires wyłącznie z przesiadką – wówczas lot trwa około 16-19 godzin. Jeśli chodzi lotniska w Polsce, które oferują loty do stolicy Argentyny, jest to m.in. Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków czy Szczecin. Nie ma problemu z dotarciem do Buenos Aires. W zależności od konkretnego lotniska w Polsce ceny mogą się różnić. Czas również może się odrobinę wydłużyć, a zamiast jednej przesiadki mogą być dwie. Warto zapoznać się z ofertą linii lotniczych i wybrać takie rozwiązanie, które odpowie na nasze wszelkie potrzeby. Buenos Aires to wyjątkowa miejscowość, a jej zwiedzanie to czysta przyjemność, jednak ważne, by odpowiednio zaplanować całą podróż.