Przejdź do treści
ciekawe miejsca we wrocławiu

Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Historyczna stolica Dolnego Śląska jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Pomimo ogromu wojennych zniszczeń we Wrocławiu zachowało się mnóstwo zabytków i powstało wiele interesujących budowli. Miasto nie bez powodu w 2016 roku było Europejską Stolicą Kultury. Sprawdź co zobaczyć we Wrocławiu!

Wrocław – podstawowe informacje

Wrocław leży w południowo-zachodniej Polsce i jest stolicą województwa dolnośląskiego. Jego początku sięgają końca X wieku, co czyni je jednym z najstarszych miast Polski. Co ciekawe, miasto plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby mostów i kładek w Europie. Więcej znajduje się tylko w Amsterdamie, Wenecji oraz w Petersburgu.

Dojazd do Wrocławia

Wrocław, będący stolicą województwa dolnośląskiego jest dobrze skomunikowany. Bez większego problemu można dotrzeć do niego z każdego dużego miasta w Polsce. Ze względu na wiele możliwości transportu wybór połączenia powinien być dostosowany do osobistych potrzeb i preferencji. Podróżując z Warszawy można wręcz przebierać w ofertach przewoźników. Możliwe jest skorzystanie z pociągu, autobusów, a nawet samolotu, ponieważ we Wrocławiu znajduje się Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika – położony w odległości około 10 km od centrum miasta. Na trasie z Warszawy do Wrocławia kursuje pociąg Express InterCity Premium (składy Pendolino), który drogę pokonuje już w trzy i pół godziny. Niezależnie z którego miejsca rozpoczyna się wycieczkę, wygodną – jeśli nie najwygodniejszą opcją – jest skorzystanie z samochodu. Ułatwi to przemieszczanie się po mieście i umożliwi odwiedzenie okolic Wrocławia według indywidualnego harmonogramu.

Wrocław – komunikacja miejska, czyli jak się poruszać po Wrocławiu

Komunikacja miejska we Wrocławiu to 22 linie tramwajowe oraz 58 dziennych i 13 nocnych linii autobusowych. Autobusy dzienne i tramwaje kursują w dni robocze zwykle w godzinach od 05:00 do 23:00, natomiast w dni wolne od pracy od 06:00 do 22:00. Autobusy nocne kursują między godziną 23:30, a 05:00, co pół godziny spotykają się na autobusowym Dworcu PKS, skąd jadą we wszystkie części miasta. Atrakcją turystyczną jest od 2013 roku kolej linowa, która łączy Politechnikę Wrocławską z Geocentrum na Grobli. Polinka umożliwia studentom szybkie przedostanie się z jednej części kampusu do drugiej, a dla turystów stanowi nie lada atrakcję.

Oznaczenia autobusów mają w mieście znaczenie:

  • linie normalne – oznaczone są liczbami od 100 do 149
  • autobusy podmiejskie – oznaczone na początku cyfrą 6 np. 612 etc.
  • autobusy pospieszne – oznaczone są literami
  • linie nocne – oznaczone numerami od 240 do 259

Korzystając z komunikacji miejskiej należy kupić bilet jednorazowy lub okresowy, w wyznaczonych punktach lub automatach biletowych. Znajdują się one w okolicach przystanków oraz bezpośrednio w pojazdach MPK. Co ważne, korzystając z automatu umieszczonego w autobusie lub tramwaju można płacić wyłącznie kartami płatniczymi.

Jakie są przykładowe ceny biletów MPK?

  • Bilet jednorazowy na wszystkie linie: bilet normalny 4,60 zł / bilet ulgowy 2,30 zł
  • Bilet 30-minutowy na wszystkie linie: bilet normalny 4,00 zł / bilet ulgowy 2,00 zł
  • Bilet 24-godzinny na wszystkie linie: bilet normalny 15,00 zł / bilet ulgowy 7,50 zł
  • Bilet 72-godzinny na wszystkie linie: bilet normalny 32,00 zł / bilet ulgowy 16,00 zł
  • Bilet jednorazowy na Kolej Linową „Polinka”: bilet normalny 4,60 zł / bilet ulgowy 2,30 zł

Przejazdy bezpłatne przysługują m.in. dzieciom do lat 7, uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do ukończenia 21 roku życia, oraz osobom, które ukończyły 66 lat. Pełna lista osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów dostępna jest na oficjalnej stronie MPK.

wrocław ciekawe miejsca
Wrocław nie bez powodu nazywany jest miastem stu mostów

Nocleg we Wrocławiu

Nocleg jest niezwykle indywidualną kwestią. Wrocław jako stolica województwa ma do zaoferowania bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znaleźć tu można luksusowe hotele i apartamenty w samym sercu miasta wyposażone w restauracje, baseny i spa oraz budżetowe hostele czy mini apartamenty lub pokoje, które można wynająć bezpośrednio od właściciela. W obrębie jednego kilometra od rynku bez większego problemu znaleźć można nocleg odpowiadający wszelkim oczekiwaniom. Odwiedzający mogą przenocować w uroczych, kolorowych kamieniczkach, na osiedlach pośród lokalnych mieszkańców, a nawet w najwyższym budynku w Polsce jakim jest Sky Tower, który również oferuje apartamenty na krótkie pobyty zapewniając przy tym niesamowity widok na panoramę miasta.

Bez względu na budżet, we Wrocławiu znaleźć można lokalizacje odpowiadającą oczekiwaniom każdego – nawet najbardziej wybrednego turysty. Decyzja o tym gdzie spać, zależy jednak od wielu indywidualnych czynników i potrzeb, dlatego podejmując ją warto wziąć pod uwagę wszystkie oczekiwania oraz plan podróży i to co zamierza się zobaczyć podczas wizyty w mieście.

Booking.com

Miasto uwielbiane przez turystów i studentów

Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce, które swym pięknem przyciąga co rok tłumy turystów z całego świata. Jest to jedno z najpiękniejszych miast i jednocześnie jeden z najprężniejszych ośrodków akademickich w kraju. Mówi się, że Wrocław jest miastem stu mostów, często usłyszeć można również, że jest miastem przyjaznym studentom. Oba sformułowania są prawdziwe – chociaż w rzeczywistości miasto liczy nie 100, a ponad 130 mostów i kładek.

Co sprawia, że Wrocław jest doskonałym miejscem do studiowania? Bez wątpienia szeroka oferta edukacyjna, wykwalifikowana kadra naukowa licząca wielu specjalistów z najróżniejszych branż, ciekawe propozycje szkoleń i praktyk oraz prawdziwa studencka atmosfera. We Wrocławiu każdy student jest w stanie znaleźć kierunek odpowiadający jego zainteresowaniom. W mieście funkcjonuje bardzo wiele szkół wyższych, z których największą popularnością cieszą się Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska. Równie chętnie wybierany jest Uniwersytet Ekonomiczny czy Uniwersytet Przyrodniczy. Dobrze rozwinięte są także uczelnie specjalistyczne takie jak Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych czy Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. To tylko ułamek z bardzo długiej listy uczelni wyższych we Wrocławiu.

Oprócz doskonałych perspektyw na przyszłość, Wrocław ma bardzo bogate życie kulturalne, które również znacząco wpływa na decyzję o studiowaniu właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Młodych ludzi charakteryzuje otwartość, chęć poznawania świata i zabawy. Tej ostatniej we Wrocławiu nie brakuje – w mieście nie sposób się nudzić, szczególnie w nocy życie studenckie kwitnie w licznych barach, imprezowniach czy na świeżym powietrzu np. na Wyspie Słodowej.

Od czego zacząć zwiedzanie Wrocławia?

Zwiedzanie Wrocławia najlepiej rozpocząć od Starego Miasta i Rynku. To właśnie tutaj skumulowanych jest najwięcej zabytkowych budowli i atrakcji. Jest to też dobra lokalizacja wypadowa do dalszych części miasta, ponieważ z Rynku w łatwy sposób można przedostać się do dowolnej dzielnicy czy konkretnego punktu.

Całą dzielnicę wypełniają przepiękne kolorowe kamienice, które w większości są efektem powojennej odbudowy zniszczonego Wrocławia. Rynek tętni życiem bez względu na godzinę, porę roku czy dzień tygodnia. Centrum mieści wiele gastronomicznych perełek, proponujących kuchnię z całego świata. Warto zatrzymać się w jednym z licznych lokali, lub usiąść latem w ogródkach wystawianych przez restauracje, napić się kawy i rozkoszować widokiem bajecznego Wrocławia.

Jeśli do miasta przyjeżdża się pociągiem, chcąc nie chcąc zwiedzanie rozpoczyna się od razu po dotarciu na dworzec kolejowy Wrocław Główny – jest on jedną z najstarszych budowli tego typu w Polsce. Nietuzinkowy ze względu na styl i rozmach stanowi jeden z ciekawszych zabytków miasta. Co ciekawe, pierwszy pociąg odjechał stąd w 1856 r. i połączył Wrocław z Poznaniem.

Najważniejsze zabytki Wrocławia

Wrocławskie zabytki należą do najpiękniejszych w kraju. Wiele z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta, przez co można do nich dotrzeć urządzając sobie ciekawy spacer. Zabytkowe kamienice, Stary Ratusz czy Opera to tylko ułamek całości. Sprawdź jakie są najciekawsze zabytki Wrocławia!

Wrocławski Rynek i Stary Ratusz

Wrocławski Rynek ma powierzchnię niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Jest to element Starego Miasta, który robi na turystach największe wrażenie. Rynek powstał w XIII wieku i dziś prowadzi do niego ok. 10 ulic – m.in. ulica Świdnicka, Oławska czy Więzienna. W średniowieczu znajdował się tutaj główny plac handlowy, którego uliczki wypełnione były straganami i ulicznymi sprzedawcami. Obecnie Rynek we Wrocławiu pełni nieco inną funkcję – nie ma już na nim przekrzykującego się tłumu handlarzy, mimo że handel nie zniknął z niego całkowicie, w końcu nie brakuje tu licznych restauracji, barów i kawiarni, które zapraszają do swoich przestrzeni o każdej porze dnia i nocy. Latem Rynek zapełnia się ulicznymi artystami, którzy prezentują swoje talenty i dzieła przed mieszkańcami i odwiedzającymi miasto gośćmi.

atrakcje wrocław
Wrocławski Rynek

Najważniejszym zabytkiem znajdującym się w Rynku jest Stary Ratusz, który niezaprzeczalnie jest symbolem miasta. Późnogotycka budowla stoi pośrodku wrocławskiego rynku i jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Będąc w centrum nie sposób nie zauważyć tego cennego, architektonicznego zabytku. Obecnie Stary Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc jego główny eksponat. Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, warto więc zajrzeć do wnętrza Ratusza i dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Więcej o wrocławskim ratuszu przeczytasz w naszym artykule: Dlaczego warto poświęcić czas na zwiedzenie ratusza we Wrocławiu?

Hala Stulecia i wrocławska Iglica

Monumentalna Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX wieku i kolejny ważny punkt turystycznej mapy Wrocławia. Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hala Stulecia została otwarta w 1913 roku – żelbetowy gmach był wtedy największym na świecie obiektem postawionym w tej technologii. W roku otwarcia na terenach wystawowych powstały także Pawilon Czterech Kopuł oraz Pergola, która dziś otacza multimedialną fontannę. Po II wojnie światowej budowlę nazwano Halą Ludową (niektórzy mieszkańcy wciąż używają tego określenia), dopiero po roku 2000 powrócono do pierwotnej nazwy – Hala Stulecia. Przez wiele lat działało tu kino „Gigant” z największą we Wrocławiu widownią. Dziś przestrzenie Hali Stulecia wykorzystywane są do organizowania największych wystaw, targów, wydarzeń kulturalnych, sportowych, konferencji oraz koncertów.

Więcej o Hali Stulecia przeczytasz w naszym artykule: Hala Stulecia we Wrocławiu – zobacz jedno z największych dzieł architektury XX w.

W 1948 roku przy Hali Stulecia stanęła stalowa Iglica, z okazji Wystaw Ziem Odzyskanych, która dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych miasta. Stalowy obiekt ma ponad 96 metrów wysokości (pierwotnie miała 106 metrów) i waży ponad 40 ton. Iglica podparta na trójnogu symbolizuje jedność narodową zbudowaną na sojuszu robotników, chłopów i inteligencji pracującej. Pierwotnie na jej szycie zainstalowana była lustrzana konstrukcja, która oświetlona reflektorami miała dawać dodatkowe efekty. Niestety podczas burzy, jeszcze przed odsłonięciem Iglicy, lustra rozpadły się.

Dzielnica Czterech Wyznań

Funkcjonująca we Wrocławiu Dzielnica Czterech Wyznań (znana także jako Dzielnica Wzajemnego Szacunku) jest unikatem na skalę światową. Dzielnica kryje w sobie wiele zagadek, tajemniczych przejść i klimatycznych zaułków, lecz najważniejsza w niej jest siła pojednania, którą symbolizuje. W jej bezpośrednim sąsiedztwie działają świątynie: prawosławna, rzymskokatolicka, protestancka oraz synagoga. Bogactwo historii, kulturowych doświadczeń i zabytkowej architektury składa się na wyjątkowy klimat tej części Starego Miasta.

Synagoga pod Białym Bocianem

Synagoga pod Białym Bocianem jest główną świątynią Gminy Żydowskiej we Wrocławiu i mieści się na ulicy Włodkowica. Wybudowano ją na działce, na której wcześniej stała gospoda „Pod Białym Bocianem”. Synagoga to nie tylko miejsce modlitw, ale także miejsce, w którym prowadzone są różne działania kulturalne oraz naukowe – współpracuje z wydziałem filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Tuż przy świątyni znajduje się słynna restauracja „Mleczarnia”, bardzo lubiana przez mieszkańców i chętnie odwiedzana przez turystów.

Katedra Prawosławna Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Kolejną świątynią działającą w Dzielnicy Czterech Wyznań jest Katedra Prawosławna. XV-wieczna budowla powstała w miejscu drewnianej kaplicy cmentarnej. Początkowo Sobór był kościołem katolickim św. Barbary wybudowanym na przełomie XV i XVI wieku, następnie przeszedł w ręce protestantów, a w 1963 roku przekazano go kościołowi prawosławnemu. Budowla odniosła liczne szkody podczas II wojny światowej, była zniszczona w ok. 70%. Wnętrze było wielokrotnie przebudowywane i modernizowane, finalnie obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Kościół Opatrzności Bożej to ewangelicko-augsburski odpowiednik katedry i siedziba biskupa. Późnobarokowy obiekt wybudowano w 1750 roku. Dawniej był zwany Kościołem Dworskim, ponieważ znajduje się w pobliżu Pałacu Królewskiego.

Kościół św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu

Kościół św. Antoniego z Padwy znajduje się przy dzisiejszej ulicy św. Antoniego. To najstarszy we Wrocławiu barokowy kościół, w którym częściowo zachowało się wyposażenie z początku XVIII wieku. Po II wojnie światowej świątynia kilkukrotnie zmieniała właścicieli – obecnie zajmują ją paulini, którzy aktywnie biorą udział w wydarzeniach organizowanych w obrębie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia – odkryto tu pozostałości pierwszej osady pochodzące z X wieku. Wtedy nad Odrą powstał drewniany gród, który z czasem się rozrastał. Pierwsze kamienne i murowane budowle pojawiły się tu w XI i XII wieku. Najstarszą budowlą na Ostrowie Tumskim jest kameralny, późnoromański kościół św. Idziego, wybudowany na początku XIII wieku.

Wyraz „Ostrów” w staropolszczyźnie oznaczał wyspę, zaś „Tum” pochodziło od niemieckiego słowa dom, które także tłumaczono jako kościół. Kiedyś, przez setki lat ta część Wrocławia funkcjonowała jako wyspa – dopiero w 1824 roku, dzięki zasypaniu jednej odnogi Odry, Ostrów Tumski stał się częścią stałego lądu.

Więcej na temat Ostrowa Tumskiego przeczytasz w naszym artykule: Ostrów Tumski. Co warto zobaczyć w najstarszej części Wrocławia?

W czasie II wojny światowej obszar ten dość mocno ucierpiał, a wśród zabytków które przetrwały ten dramatyczny czas, w najlepszym stanie zachował się m.in. Kościół św. Marcina. Do najważniejszych zabytków Ostrowa Tumskiego zalicza się przede wszystkim gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża.

Ostrów przez swój unikatowy nastrój jest popularny wśród turystów, spacerowiczów oraz zakochanych, którzy na Moście Tumskim (popularnie nazywanym Mostem Miłości) wieszają kłódki z nadzieją, że ich miłość będzie wieczna.

Opera Wrocławska

Na południu Starego Miasta przy ulicy Świdnickiej znajduje się okazały budynek Opery Wrocławskiej. Wrocławska Opera jest miejscem, w którym można spotkać się z wielką sztuką sceniczną i doświadczyć niezwykłych emocji w towarzystwie niecodziennej muzyki.

Opera miała w swej powojennej historii okresy świetności, kiedy znajdowała się w centrum zainteresowania, stawiana zaś była w rzędzie najlepszych teatrów w Polsce. Na trwałe wpisała się w życie kulturalne miasta, regionu i Polski dzięki odważnym eksperymentom i wystawianiu wielkich polskich dzieł.

co warto zobaczyć we wrocławiu
Neoklasycystyczny budynek Opery Wrocławskiej jest perłą w środku miasta

Od jakiegoś czasu oprócz wybrania się na jeden z wielu genialnych spektakli, można zwiedzać Operę Wrocławską na wycieczce, która wprowadza w historię tego miejsca oraz pozwala zajrzeć w miejsca niedostępne z poziomu widza takie jak scena czy pracownie artystyczne.

Hala Targowa

Znajdująca się na ul. Piaskowej, u zbiegu placu Nankiera i ul. św Ducha, Hala Targowa jest kolejnym zabytkiem architektonicznym Wrocławia, który warto odwiedzić. Halę wybudowano w latach 1905-1908 w miejscu XVI-wiecznego Arsenału Piaskowego. Koncepcje wykorzystania w konstrukcji żelbetu przypisuje się Heinrichowi Kusterowi, ów metoda była w tamtym czasie niezwykle nowatorskim rozwiązaniem dla tej wielkości obiektu.

Początkowo Hala Targowa była wykorzystywana jako stajnia dla Armii Czerwonej, ale niedługo później zaczęła służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dzisiaj Hala jest stałym miejscem zakupów mieszkańców, który kupują tu świeże warzywa i owoce, kwiaty, mięso i inne produkty spożywcze. Oprócz klientów, Halę Targową odwiedzają liczne wycieczki. W jednej z piwnic znajduje się restauracja, w której chętnie przesiadują wrocławianie.

Najlepsze atrakcje we Wrocławiu

Atrakcje Wrocławia to nie tylko historyczne zabytki, ale również wciąż pojawiające się nowe aktywności dla dzieci i dorosłych. Liczne kawiarnie i kluby, muzea, wystawy, teatry, punkty widokowe i krasnale to tylko część tego, co można zobaczyć we Wrocławiu. W tym mieście nie sposób się nudzić – sprawdź najlepsze atrakcje we Wrocławiu!

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Na skraju Parku Szczytnickiego, tuż przy Hali Stulecia znajduje się Fontanna Multimedialna. Została ona uruchomiona w czerwcu 2009 roku, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Ma powierzchnie bliską hektara, 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych, które mogą wystrzelić wodę na wysokość aż 40 metrów oraz 3 dysze ogniowe. Światło i woda w połączeniu z muzyką tworzą widowiskowe prezentacje. Tłem dla wodnych spektakli jest muzyka klasyczna, kontemplacyjna, a także przeboje muzyki popularnej.

Więcej o Fontannie Multimedialnej przeczytasz w naszym artykule: Wyjątkowa Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Największe wrażenie Fontanna Multimedialna robi podczas wieczornych pokazów, wykorzystywane są wówczas nie tylko światło, ale i wiązki lasera. Dzięki temu powstaje olbrzymich rozmiarów wodny ekran, na którym wyświetlane są spektakularne projekcje multimedialne.

Ogród Japoński

Umiejscowiony w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia przy ulicy Mickiewicza, Ogród Japoński to piękny kompleks z niecodzienną roślinnością. Ogród jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej, która miała miejsce w 1913 roku. Po wydarzeniu zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, staw oraz układ alejek. Dzięki zaangażowaniu największych entuzjastów kultury japońskiej udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało i nawiązywało do kultury i sztuki japońskiej.

Więcej o Ogrodzie japońskim przeczytasz w naszym artykule: Ogród Japoński we Wrocławiu – poczuj się jak w Kraju Wschodzącego Słońca

W swojej historii ogród był kilkukrotnie rewitalizowany. Największe straty poniósł podczas powodzi w 1997 roku, kiedy to przepadło 70 % roślin. Dziś do Ogrodu Japońskiego prowadzi ozdobna brama główna i aleja kierująca odwiedzających do centralnej części, która jest jednocześnie największą atrakcją – pięknego mostu, zwieńczonego ozdobnym dachem, który spina dwa brzegi stawu. Ogród funkcjonuje od kwietnia do listopada i zachwyca swym pięknem każdego, kto go odwiedza.

co zobaczyć we wrocławiu
Ogród Japoński to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów we Wrocławiu

Zoo i Afrykarium

Atrakcje Wrocławia to również wyjątkowe ZOO, a od kilku lat także Afrykarium prezentujące środowisko wodne Afryki. Wrocławskie ZOO jest najstarsze w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt – ponad 1100 gatunków. Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia podczas pobytu w mieście. Warto zarezerwować sobie jeden dzień, aby poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów.

Największą atrakcją od lat jest jednak unikatowe na skalę światową Afrykarium poświęcone wyłącznie gatunkom zamieszkującym plaże Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Kompleks został otwarty w 2014 roku i znajduje się w nim 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową, hipopotamy, kolorowe ryby, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz dziesiątki innych wspaniałych stworzeń.

Wrocławski Aquapark

Aquapark Wrocław jest jednym z największych obiektów rekreacyjno-sportowych w Polsce. Na mapie miasta istnieje od 2008 roku i jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków wodnych w kraju. Do dyspozycji gości są baseny rekreacyjne, sportowy basen o wymiarach olimpijskich, nowoczesna i wielofunkcyjna strefa fitness, saunarium z kompleksem saun i łaźni oraz ogród i baseny zewnętrzne.

Dzień we wrocławskim Aquaparku to idealny pomysł na aktywne spędzenie czasu dla całej rodziny. Liczne zjeżdżalnie, leniwa rzeka, jacuzzi, basen z falami czy basen solankowy sprawiają, że kompleks to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy szukają relaksu, aktywnego wypoczynku, czy beztroskiej zabawy.

Mostek Pokutnic

Znajdujący się na Katedrze św. Marii Magdaleny, Mostek Pokutnic to jeden z wielu wspaniałych punktów widokowych we Wrocławiu. Umieszczony na wysokości 45 metrów pozwala na podziwianie panoramy wrocławskiego rynku i okolic. Mostek Pokutnic jest otwarty dla odwiedzających przez cały rok, jednak nie ma windy, a na górę prowadzą kręte schody liczące prawie 250 schodów.

Jak sama nazwa sugeruje, z Mostkiem Pokutnic wiąże się legenda. Opowiada ona, że na kładce można było zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się domem i dziećmi, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę miały co wieczór męczyć się, sprzątając wąski mostek.

Wieża Matematyczna

Wieża Matematyczna to punkt widokowy, który jest częścią gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Taras znajduje się na wysokości 42 metrów i rozpościera się z niego widok na Wyspę Słodową oraz na część Starego Miasta.

Wieża była niegdyś Obserwatorium Astronomicznym założonym przez zapalonego astronoma. Na tarasie umieszczono rzeźby przedstawiające alegorię czterech nauk. W ramach jednego biletu można zwiedzić również Aulę Leopoldyńską, Oratorium Marianum oraz wystawę Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławskie krasnale

„Wrocław miasto krasnali” – z takim określeniem miasto spotyka się dość często, oczywiście nie bez powodu. Krasnale we Wrocławiu stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji i symboli stolicy Dolnego Śląska.

Każdy krasnal – a jest ich obecnie około 360 – ma swoje imię i nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje. Na temat tego, skąd wzięły się krasnale, od lat krąży wiele pogłosek i sporów pomiędzy historykami, dziennikarzami i mieszkańcami miasta. Wśród teorii są te mocno surrealistyczne, ale najprawdopodobniejszą wersją jest ta, która mówi o formie protestu, który wytyczony został w celu zniesienia cenzury.

Więcej o krasnalach przeczytasz w naszym artykule: Krasnale Wrocławskie – spacer śladem wrocławskich krasnoludków

Spacer w poszukiwaniu krasnali jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, z której chętnie korzystają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy.

wrocław co zobaczyć

Rejs statkiem po Odrze

Zwiedzanie Wrocławia z perspektywy Odry to kolejna lubiana przez turystów atrakcja. Rejs statkiem to okazja na lepsze poznanie miasta oraz świetny pomysł na spędzenie czasu z najmłodszymi podróżnikami. Na trasie rejsów zobaczyć można najważniejsze atrakcje turystyczne we Wrocławiu takie jak Ostrów Tumski, Bulwary Xawerego Dunikowskiego, Wybrzeże Wyspiańskiego, Most Pokoju, Most Grunwaldzki, Dom na wodzie i wiele innych. Rejsy statkami i jachtami po Odrze są popularne szczególnie latem i organizowane są na nich nie tylko rejsy wycieczkowe, ale także imprezy integracyjne, urodzinowe, panieńskie czy kawalerskie.

Punkt widokowy Sky Tower

Usytuowany na 49 piętrze drapacza chmur, będącego najwyższym budynkiem w mieście, punkt widokowy Sky Tower gwarantuje niezapomniane widoki panoramy miasta. Co ciekawe jest on najwyżej położonym punktem widokowym w Polsce. Choć Sky Tower zdobi mapę miasta dopiero od 2007 roku, to szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych. Dla miłośników fantastycznych widoków jest wręcz miejscem obowiązkowych odwiedzin. Oprócz panoramy miasta, w pogodny dzień dostrzec można górę Ślężę, Chełmiec, a nawet Śnieżkę. Zdania mieszkańców na temat budynku są podzielone, jedni mówią, że szpeci inni zaś są zachwyceni jego wyglądem. Niezależnie od tego, krajobrazy widziane zza okien punktu widokowego robią nieprawdopodobne wrażenie o każdej porze roku.

atrakcje wrocławia
Punkt widokowy najlepiej odwiedzić podczas zachodu słońca lub późnym wieczorem

Wrocławskie muzea

Wrocław jako jedno z najpopularniejszych miast w Polsce swoje zasługi przypisuje nie tylko licznym zabytkom, uroczym krasnalom czy fantastycznym atrakcjom, ale również muzeom, których w mieście jest ponad 20. Zastanawiając się więc, co warto zobaczyć we Wrocławiu należy rozważyć umieszczenie w planie wycieczki co najmniej kilku muzeów. Dobrym rozwiązaniem, aby zwiedzić ich najwięcej, jest przyjechanie do miasta w czasie, kiedy organizowana jest tzw. „Noc Muzeów”, czyli jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Podczas takiej wycieczki często można zobaczyć obiekty zazwyczaj niedostępne, koncerty, warsztaty i specjalne atrakcje dla dzieci.

Więcej na temat wrocławskich muzeów przeczytasz w naszym artykule: 10 Najlepszych muzeów we Wrocławiu. Które z nich zobaczysz za darmo?

Bogata oferta wrocławskich muzeów sprawia, że trudno wybrać, które zwiedzić najpierw. Warto zacząć np. od Panoramy Racławickiej, w której znajduje się ogromne dzieło z lat 1893-1894 upamiętniające 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. W Centrum Historii Zajezdnia przybliżona zostanie historia Dolnego Śląska i dzieje Wrocławia po 1945 roku. Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą, poświęcone wodzie spodoba się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Dla najmłodszych ciekawą atrakcją może być Kolejkowo, czyli największa w Polsce makieta, z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami i samochodami. Fani sztuki współczesnej nie będą zawiedzeni odwiedzając Muzeum Współczesnej.

Jak oszczędzać pieniądze podczas zwiedzania Wrocławia?

Choć życie we Wrocławiu nie należy do najtańszych, a ceny w ostatnich latach zbliżone są do tych w stolicy to nie należy się tym zanadto przejmować. Wbrew pozorom w mieście jest mnóstwo atrakcji, za które nie trzeba płacić. W darmowej ofercie znaleźć można liczne muzea, festiwale, jarmarki czy kina w plenerze. Zwiedzanie Wrocławia i jego architektonicznych dzieł z zewnątrz, rozkoszowanie się widokiem kolorowych kamienic w Rynku czy spacer po licznych parkach nic nie kosztuje, a może stanowić rozrywkę samą w sobie.

Sporą dawkę adrenaliny dostarczyć może Labirynt w Parku na Brochowie, bo trzeba się nagłówkować, by znaleźć z niego wyjście. Zastanawiając się co trzeba zobaczyć we Wrocławiu warto rozważyć również spacer do Galerii Neonów znajdującej się w bliskim sąsiedztwie Rynku. Atrakcje Wrocławia to także liczne wykłady i warsztaty odbywające się w najróżniejszych przestrzeniach miejskich. Wszystkie te aktywności udowadniają, że nie potrzeba worka pieniędzy, aby w ciekawy i angażujący sposób spędzić w mieście niezapomniany czas.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.