Przejdź do treści
wodospad szklarki

Wodospad Szklarki – drugi największy wodospad w polskich Karkonoszach

Wodospad Szklarki to urokliwe miejsce, które mimo niewielkiego rozmiaru, gości mnóstwo odwiedzających. Jeżeli chcesz udać się tam w sezonie letnim, przygotuj się na to, że aby wykonać pamiątkowe zdjęcie na metalowym tarasie widokowym, trzeba zaczekać w długiej kolejce. Jednak widok z niego wynagrodzi Ci wszystkie niedogodności! Daj się zaczarować romantycznemu klimatowi wodospadu Szklarki!

Wodospad Szklarki – informacje ogólne?

Wodospad Szklarki jest drugim, co do wielkości, wodospadem w Karkonoszach. Jego wysokość to 13,3 m. Jest położony na wysokości 250 m n.p.m.

Obok wodospadu wybudowano taras widokowy, skąd można podziwiać spływającą kaskadowo wodę o każdej porze roku. Na dole wodospadu tworzy się kocioł eworsyjny w formie cylindra, na co wpłynęło to, że woda spływa szeroką kaskadą, a u dołu się zwęża i skręca spiralnie.

Pierwsza informacja o wodospadzie pojawiła się w średniowieczu. Wtedy dość często prezentowano go na obrazach oraz rycinach.

Legenda głosi, że kiedyś w okolicach Szklarskiej Poręby mieszał smok, którego ludzie omijali. Żywił się głównie rybami, które pływały w rzecze Kamienna. W mieście mieszkał szklarz wraz z córką – mówiło się na nich Śklarz i Śklarka. Dziewczyna była ciekawa otaczającego ją świata, więc często spacerowała po lesie. Pewnego razu spotkała Ducha Gór, który przyniósł do niej ranną sarnę. Dziewczyna zaopiekowała się nią, nie oczekując nic w zamian. Uratowane zwierzę polubiło Śklarkę i ciągle za nią biegało. W pewnym momencie sarenka wbiegła do głębokiej doliny, dziewczyna ruszyła za nią, jednak nie zorientowała się, że biegną prosto na legowisko smoka. Jeden z mieszkańców chciał zwrócić uwagę dziewczyny – bezskutecznie. Rzucił więc kamieniem w smoka – skałka spadła do potoku, łamiąc jego dno, co spowodowało utworzenie urwiska. Śklarka spadła w sam jego środek. Duch Gór zabrał jej ciało i dostarczył ojcu. Okoliczni mieszkańcy nazwali wodospad na cześć córki szklarza. Tak według legendy powstał wodospad Szklarki.

Godziny otwarcia i cennik

Wodospad Szklarki jest otwarty przez całą dobę oraz przez każdy dzień w roku. Jeżeli chcesz dostać się do niego poza godzinami pracy kasy, pobierz aplikację Karkonoskiego Parku Narodowego. Na tablicy informacyjnej jest pokazane, w jaki sposób można to zrobić. Zamieszczono także informacje, że dzięki zakupieniu biletu, wspierasz Grupę Karkonoską GOPR.

W miejscu, gdzie Potok Szklarki łączy się z rzeką Kamienną, znajduje się punkt informacyjny. Pracownicy, którzy reprezentują Karkonoski Park Narodowy bilety sprzedają zaraz przed wejściem na jego teren. Koszt biletu normalnego wynosi 6 zł, natomiast za ulgowy trzeba zapłacić 3 zł. Obowiązuje on uczniów, studentów, emerytów oraz osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy gmin Kowary, Karpacz, Jelenie Góra, Szklarska Poręba, Podgórzyn oraz Piechowice są zwolnieni z opłat.

karkonoski park narodowy bilety
Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki – parking

Parking znajduje się ok. 300 m od wodospadu. Leży przy drodze krajowej nr 3 na odcinku trasy między Piechowicami a Szklarską Porębą. Jest tam dość dużo miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, znajdzie się też trochę miejsca dla autobusów i autokarów. Zaraz obok parkingu znajdują się również przystanki autobusowe PKS, zatem nie ma problemu, aby dojechać do wodospadu również transportem zbiorowym i to niezależnie od tego, którą stronę wybierzesz – od Piechowic oraz Jeleniej Góry lub od Szklarskiej Poręby.

Parking jest bezpłatny, a w weekendy ustawiane są na nim stoiska z pamiątkami.

Jak dojść do Wodospadu Szklarki?

Jeżeli chcesz odwiedzić Wodospad Szklarki szlak, który został wcześniej sprawdzony przez innych turystów pozwoli Ci znacznie szybciej osiągnąć cel.

  • Szlak niebieski z Piechowic – ta trasa mierzy ok. 500 m i jest najszybszą opcją na dotarcie do wodospadu. To najpopularniejszy szlak, najczęściej wybierany przez odwiedzających.
  • Szlak czarny ze Szklarskiej Poręby Dolnej – ta ścieżka może okazać się najbardziej wymagającą i zawierać bardziej strome podejścia, ponieważ prowadzi nieco naokoło. Jeżeli wybierzesz ten szlak, pamiętaj, że po drodze nie natkniesz się na kasę biletową, za wstęp powinno się płacić online za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.
  • Szlak zielony ze Szklarskiej Poręby – pokonanie tej trasy zajmuje najwięcej czasu, jednak pozwala na jak najlepsze poznawanie karkonoskiej przyrody.

Każdy szlak, oprócz czarnego, da się również pokonać z wózkiem lub nosidełkiem dziecięcym. Początek trasy, który prowadzi od parkingu, ma drewnianą kładkę, która sprawdzi się świetnie podczas weekendowej wyprawy również dziećmi. Przy samym wodospadzie znajdują się dość strome kamienne schody, które mogą stanowić kłopot, jeżeli masz ze sobą wózek. Są jednak na tyle krótkie, że spokojnie można zostawić go na dole.

Ze ścieżką niebieską i zieloną poradzą sobie również osoby, które poruszają się na wózku inwalidzkim.

Schronisko przy Wodospadzie Szklarki

Schronisko PTTK „Kochanówka” znajduje się zaraz obok wodospadu Szklarki. Położone jest na wysokości 510 m n.p.m.

Pierwszym budynkiem w tej lokalizacji była gospoda Kochellfalbaude. Powstała w 1868 r. 10 lat później przebudowano ją i utworzono schronisko. W XIX w. główną atrakcją tego miejsca była możliwość regulowania przepływu wody, która napływała do wodospadu, a potem spuszczanie jej.

Kilkanaście miejsc noclegowych jest dostępnych w cenie 40 zł za osobę. W budynku znajduje się również bufet, który oferuje ciepłe lub zimne posiłki oraz sklep z pamiątkami z Karkonoszy. Z każdego pokoju rozciąga się niesamowity widok na Wodospad.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.