dziki wodospad

Dziki Wodospad – malowniczy wodospad na Łomnicy

Karpacz jest miastem położonym tuż u podnóża Śnieżki. Oferuje wiele atrakcji i ciekawych miejsc, a jednym z nich jest bez wątpienia Dziki Wodospad. Powstał on na rzece Łomnica i od tamtej pory jest często odwiedzany przez turystów z całej Polski i nie tylko. Również w okolicy wodospadu znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić, będąc w Karpaczu. Jak powstał wodospad, skąd wzięła się jego nazwa oraz jak do niego dojechać?

Dziki Wodospad (Karpacz) — kamienna zapora na Łomnicy

Dziki Wodospad na Łomnicy jest jedną z najciekawszych atrakcji całego Karpacza. Powstał on w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy i znajduje się na wysokości 1407 m n.p.m. Łomnica jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rzek Karkonoszy, charakteryzuje się ogromnym spadkiem wód, zwłaszcza w górnym biegu. Szczególne zagrożenie powodzią przychodzi razem z ulewnymi deszczami i wiosennymi roztopami. W końcu powstał nawet zbiornik zabezpieczający — Dziki Wodospad. Zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo.

Co ważne, wodospad ten nie jest tworem natury — powstał na rzece Łomnica w wyniku działań człowieka. Sama Łomnica wbrew pozorom nie jest wcale wielka, jednak bywa groźna ze względu na wspomniany spadek wód. Łomnica po pokonaniu 19 kilometrów swojej długości, opada aż o 927 metrów.

Wodospad jest wspaniały latem, gdy otacza go piękna zieleń i wyjątkowe promienie słoneczne. To właśnie o tej porze roku najlepiej wybrać się na Dziki Wodospad. Robi ogromne wrażenie i zachwyca przede wszystkim swoją wielkością. To jeden z najpiękniejszych wodospadów, jakie możemy zobaczyć w Karkonoszach.

dziki wodospad karpacz
Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad — nazwa

Nazwa Dzikiego Wodospadu wcale nie jest przypadkowa. Choć miejsce to niekoniecznie kojarzy się z dzikością, wzięło się od charakteru wodospadu. Rzeka Łomnica wielokrotnie się wylewała i powodowała duże straty. Ogromne zniszczenia w całej Kotlinie Jeleniogórskiej miały miejsce w roku 1816, kiedy to suma strat wyniosła aż 109 946 talarów. Jeszcze większe straty przyniosła powódź w roku 1897. To właśnie po niej postanowiono zbudować zbiorniki zabezpieczające, które obecnie pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Zaporą jest oczywiście Dziki Wodospad.

Gdzie znajduje się Dziki Wodospad?

Dziki Wodospad znajduje się powyżej hotelu „Biały Jar”, na rzece Łomnicy, w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Ta wyjątkowa zapora przeciwrumoszowa mieści się w Karpaczu — mieście, będącym wspaniałą bazą turystyczną dla fanów Karkonoszy. W pobliżu Dzikiego Wodospadu znajduje się największy sudecki marmit, zwany Studzienką. Jest równie ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem. Nie jest to jednak jedyne ciekawe miejsce, które mieści się w okolicy wodospadu.

Dziki Wodospad — jak dojechać i gdzie zaparkować?

Chcąc dostać się do Dzikiego Wodospadu, powinniśmy kierować się ulicą Olimpijską, bo to właśnie na niej znajduje się atrakcja. Nie posiada ona co prawda dokładnego adresu, jednak można uznać go za Olimpijską 9. To właśnie naprzeciwko takiego budynku znajduje się atrakcja. Dojazd z centrum Karpacza do Dzikiego Wodospadu zajmuje około 5 do 10 minut, w zależności od panujących warunków i sytuacji na drodze.

Przy wodospadzie jest kilka parkingów, zarówno prywatnych, jak i miejskich. Każdy z nich jest płatny. Najbliższy parking mieści się około 150 metrów od wodospadu, przy ulicy Olimpijskiej. Godzina postoju kosztuje 3 złote i w zupełności wystarczy, aby zwiedzić wodospad. Pieniądze pobierane są przez parkomat, można płacić zarówno gotówką, jak i kartą.

wodospad karpacz
Dziki Wodospad na zbliżeniu

Jak dojść na Łomnicę?

Zapora została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Jej początek znajduje się na wysokości 1407 m n.p.m i jest dość charakterystyczny. Chcąc jak najszybciej dojść na Łomnicę, należy kierować się ulicą Łączną w stronę „Nad Łomnicą”. Szlak jest dobrze oznakowany i nie sposób jest się zgubić czy przypadkowo z niego zejść. Kierując się ciągle znakami „Nad Łomnicą”, natrafimy na ulicę Konstytucji 3 Maja, następnie Karkonoską i Pustą. Jest to najszybsza droga na Łomnicę, ale oczywiście nie jest jedyna. Czas jazdy z ulicy Łącznej do ulicy Pustej nie powinien zbyt długo wynosić, droga obejmuje zaledwie niecałe 3 kilometry. Jest bardzo przyjemna i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami czy problemami.

Jakie atrakcje znajdziemy w pobliżu?

W pobliżu Dzikiego Wodospadu znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, podobnie jak i w całym Karpaczu. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć Kościół Wang, Miasteczko Western City, Miejskie Muzeum Zabawek, Krucze Skały, Słoneczniki, Karpatka, jak i szereg ciekawych schronisk oraz gór. Oczywiście nie brakuje również atrakcji, które znajdują się w pobliżu samego Karpacza. Miejscowości takie jak Jelenia Góra czy Szklarska Poręba również oferują wiele możliwości i są warte odwiedzenia!

Dziki Wodospad to szczególne miejsce w Karpaczu, które robi wręcz ogromne wrażenie! Odpoczywając w tym szczególnym mieście, warto je odwiedzić. Mimo iż nie jest to jedyny wodospad, jest naprawdę intrygujący.