Przejdź do treści
Szklarska Poręba

Szklarska Poręba — odkryj karkonoskie miasto. Przewodnik turystyczny po najciekawszych atrakcjach

Szklarska Poręba to miejsce, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjazd do Karkonoskiej miejscowości na pewno będzie bogaty w atrakcje, które sprostają oczekiwaniom osób szukających sportowych wrażeń, chcących wypoczywać na łonie natury i tych, które szukają miejsca na relaks. Ze względu na unikatową przyrodę, występującą w tym regionie, będziesz mieć okazję spotkać rośliny i zjawiska, które nie występują w żadnym innym regionie Polski.

Szklarska Poręba — TOP 10 miejsc, które musisz odwiedzić!

Jeśli jesteś głodny wrażeń, koniecznie sprawdź, co Cię czeka, gdy Twoim podróżniczym celem będzie Szklarska Poręba. Deptak, park linowy, muzeum mineralne… to tylko kilka rzeczy zachęcających do odwiedzenia miasta. Wyjątkowe zjawiska, takie jak wodospady, formy skalne i górskie szczyty to kolejne atrakcje zapewniające moc wrażeń w Karkonoskim Parku Narodowym.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad, o łącznej długości 27 m. Jest najwyżej położonym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy, na wysokości 846 m n.p.m. Warto poświęcić chwilę, aby do niego dotrzeć i móc podziwiać prawdziwy żywioł. Droga do schroniska prowadzi czerwonym szlakiem od Czeskiej Szosy, bezpośrednio do ośrodka, spacer zajmie około pół godziny. Drugą opcją dostania się na Wodospad Kamieńczyka jest przejście czarnym szlakiem z centrum Szklarskiej Poręby przez obiekt Ski Arena Szrenica, wędrówka potrwa niecałą godzinę. Wodospad Kamieńczyka można podziwiać z dwóch miejsc; gdy dotrzesz do schroniska, będziesz mieć okazję bezpłatnie spojrzeć z góry na przelewającą się w dół wodę, widok robi szczególne wrażenie po ulewnych deszczach. Druga opcja to zejście w dół wąwozu i podziwianie z kamiennego tarasu spadającej wody, które jest dodatkowo płatne. Ceny biletów wynoszą 8 i 4 złote; wejście na wodospad jest możliwe w godzinach 9-17 (poza sezonem do 16).

szklarska poręba wodospad

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki nie zachwyci Cię łoskotem spadających wodnych toni, swoją siłą czy żywiołowością. Sekret popularności drugiego pod względem wielkości wodospadu w Karkonoszach kryje się w subtelności i romantyczności; pewnego rodzaju delikatności nieadekwatnej do zjawiska, jakim jest. Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki to dwa przeciwieństwa – głośno trzaskająca woda, spadająca kaskadami, rozbijająca się o kamienne ściany Wąwozu Kamieńczyka w żaden sposób nie pasuje do spokojnego nurtu i leniwie przelewającej się wody przez wodospad Szklarki. Aby zobaczyć ten urokliwy, naturalny twór wybierz się na rogatki Szklarskiej Poręby. Od Parkingu Szklarki kieruj się na niebieski szlak, którym dotrzesz do wodospadu.

Dinopark

Wyjazd z dziećmi często może być nużący dla najmłodszych, z powodu braku rozrywek, które wystarczająco i na długo pochłoną ich uwagę. Nie będzie to zmartwieniem w takim miejscu jak Park Dinozaurów. Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci przygotowała na najwyższym poziomie. Wytyczone leśne ścieżki, przystosowane do turystów z różnymi potrzebami, z których możesz podziwiać makiety prehistorycznych stworzeń. Następnie seans w kinie 6D, zdjęcie w fotogalerii 3D w paszczy dinozaura, a to tylko początek atrakcji. Mali odkrywcy z pewnością odnajdą się w piaskownicy T-Rex i podczas płukania złota, na śmiałków poszukujących wrażeń czeka park liniowy, kolejka Flinstonów, dmuchańce, tyrolki i strzelnica paintballowa. Atrakcje Szklarskiej Poręby mogą być wyczerpujące, szczególnie przy takim nagromadzeniu, ale spokojnie, na terenie parku znajdziesz też chwilę, aby odpocząć, a nawet coś zjeść. Przy parku znajduje się bezpłatny parking, na którym będziesz mógł zostawić samochód. Osoby posiadające psy również bez problemu skorzystają z atrakcji parku, jest jednak jeden warunek – zwierzę musi być na smyczy, a jeśli waży więcej niż 10 kg, dodatkowo musi mieć założony kaganiec.

szklarska poręba,dolnyslask

Zakręt Śmierci

Na Drodze Sudeckiej, 775 m n.p.m znajduje się najbardziej charakterystyczny punkt na trasie – Zakręt Śmierci. Droga w tym miejscu zatacza łuk blisko 180° na odcinku 440 metrów. Nazwa tego miejsca wzięła się z licznych wypadków, które odnotowano na zakręcie w XX wieku. Najgłośniejszym z nim, był ten w roku 1945, gdy kilka radzieckich ciężarówek przewożących żołnierzy spadło w przepaść. W trakcie wojny Zakręt Śmierci był taktycznym punktem militarnym, który w wypadku przejścia drogą wrogich wojsk, miał zostać wysadzony. Ostatecznie do detonacji nie doszło, ale nadal można dojrzeć półki skalne na skarpie, pozostałe po usuniętych ładunkach wybuchowych.

Złoty Widok i punkt widokowy

Wzgórze znajduje się przy tzw. trasie Jeleniogórskiej, naprzeciwko Wodospadu Szklarki. Szczyt osiąga wysokość 610 m n.p.m. i stanowi zakończenie Pogórza Karkonoskiego. Na wysokości 585 metrów znajduje się oddany w drugiej połowie 2020 roku punkt widokowy, z którego rozciąga się krajobraz na Karkonosze – oglądając górskie masywy, spróbuj odnaleźć Śnieżne Kotły, Szrenicę i karkonoską królową – Śnieżkę. Wejście na punkt widokowy możesz połączyć z przejściem do wodospadu Szklarki, po drodze mijając Lipę Sądową – jest to pomnik przyrody o blisko 700-letniej historii, która sięga pierwszych osadników karkonoskich ziem. Na Złoty Widok najłatwiej jest się dostać kierując się na dom Wlastimila Hofmana.

Chybotek

Jeśli po zejściu ze Złotego Widoku będziesz mieć ochotę na więcej atrakcji Szklarskiej Poręby, ale nie masz ochoty daleko wędrować, wybierz się na Chybotek, idąc niebieskim szlakiem w stronę Piechowic. Po drodze będziesz mieć okazję natknąć się na ogromną, kamienną płytę z napisem Rubezahl, co oznacza Liczyrzepa. To właśnie tutaj według podań znajduje się grobowiec Ducha Gór, przegnanego przez ludzi z Równi pod Śnieżką, gdzie mieszkał przez długie lata. Odległość do pokonania to niecały kilometr, na miejscu będziesz mieć okazję zobaczyć kilkumetrową, granitową formację kamienną. Ułożone na sobie bloki nie mogą wydawać się niczym szczególnym, dopóki nie przyjrzysz się ułożonemu najwyżej z nich, kiludziesięciotonowy głaz ma tylko dwa punkty poparcia! Kamień, jeśli odpowiednio nim poruszysz, zacznie się delikatnie kołysać, stąd też jego nazwa. Legenda głosi, że Chybotek zasłaniał wejście do leśnego skarbca Ducha Gór; inna historia mówi o tajemnym przejściu prowadzącym na Zamek Wieczorny, czyli kolejne zgrupowanie skalne, według legend siedzibę Walonów – ludu z francuskich ziem, który w Karkonoszach poszukiwał cennych kamieni i minerałów.

Chybotek, szklarska poręba

Huta Szkła

Szklarska Poręba słynie ze swojej hutniczej historii, na którą duży wpływ miał dostęp do źródlanej wody, drewna i kwarcu – głównego składnika szkła. W 1842 została otwarta największa i najnowocześniejsza jak na tamte czasy huta szkła w Szklarskiej Porębie – Josephine, za którą odpowiadał Franz Pohl, technolog hutniczy. Szklarska Poręba szybko stała się rozpoznawalna na całym świecie z uwagi na swoje szklane wyroby, prezentowane podczas światowej wystawy przemysłowej w Londynie (1851). Kolejne pokazy w Paryżu (1867) i Wiedniu (1873) były jedynie potwierdzeniem zasłużonej sławy, jaką cieszyła się Josephine, oraz jakości produktów wypuszczanych z huty. Charakteryzowały się bogatą, malowaną dekoracją, połączoną ze złoceniami, a także niezwykłymi grawerami, tworzonymi przez Wenzla i Edgara Benna, głównie jako motywy fauny i flory. Pod koniec XIX wieku, w gminie Piechowice pojawiła się rafineria, między przedsiębiorstwami wywiązała się współpraca, a w 1923 oku doszło do ich fuzji. Po wojnie zakład przeszedł na własność Polski i musiał zmienić nazwę na Julia. W związku z następującymi prywatyzacjami, w latach 90, huta znajdująca się w Szklarskiej Porębie podupadła, w końcu stając się budynkiem-widmo z wielowiekową przeszłością. Huta pozostała w Piechowicach, gdzie nadal działa pod nazwą Julia. Specjalizuje się w produkcji szkła kryształowego, jest otwarta dla turystów, a wyprodukowane tu szklane dzieła sztuki możesz spotkać na całym świecie. Były pracownik huty Julia, Henryk Łubkowski, w latach 90 XX wieku założył prywatną hutę szkła w Szklarskiej Porębie, która poza produkcją zdobionego szkła pełni funkcję żywego muzeum, w którym możesz wziąć udział w pokazie kształtowana i dmuchania szklanych ozdób, a także sprawdzić, czy obróbka szkła to zajęcie dla Ciebie!

Muzeum Minerałów

Prywatne Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie powstało w 1993 rok. Za przedsięwzięcie odpowiada rodzina Sokołowskich, a udostępnione eksponaty to zbiory Grzegorza Sokołowskiego, kolekcjonowane blisko 5 dekad. Muzeum mineralogiczne mieści się w bardzo urokliwym, drewnianym budynku przy ul. Kilińskiego 20. Przed wejściem do domostwa czeka na Ciebie pierwsza atrakcja – Las Karboński, czyli skamieniałe pnie drzew Dadoxylon, które porastały Ziemie blisko 300 mln lat temu! Na wystawie będziesz mieć okazję podziwiać zbiór ponad 2500 minerałów i skamieniałości z całego świata. Osobna wystawa została poświęcona skamieniałościom i szkieletom dinozaurów, w dodatku stanowi największą prywatną ekspozycję tego typu w Polsce. Wśród eksponatów czeka na Ciebie także kawałek kosmosu – meteoryt Gibeon.

Trollandia

Park linowy Trollandia to rozrywka, która pochłonie nie tylko najmłodszych. Zbudowane na kilku wysokościach platformy tworzą cztery trasy o różnym poziomie trudności. Ścieżki przebiegają na wysokości od 1,5 do 5 metrów nad ziemią. Specjalny system asekuracyjny pozwala na poruszanie się po zawieszonych przeszkodach, bez konieczności przepinania uprzęży. Park linowy Trollandia przygotował również ofertę zimową, w której poza atrakcjami w powietrzu będziesz mógł skorzystać z torów do zjazdów i tyrolki.

Zamek Chojnik

Wycieczka na zamek Chojnik to skok kilka epok wstecz, który może się spodobać nie tylko fanom rycerskich obyczajów. Jest to jedna z lepiej zachowanych ruin na Dolnym Śląsku, przynależąca do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Na miejscu czekają na Ciebie takie atrakcje, jak strzelanie z łuku, Jaskinia Przemytników (znajdująca się jeszcze na szlaku do zamku) oraz wejście na wieżę, z której fantastycznie podziwia się karkonoskie widoki. Średniowieczny klimat będzie otaczał Twoje zmysły za sprawą dobiegającej z głośników folkowej muzyki oraz opowiadanych przez przewodników historii z przeszłości zamku.

atrakcje szklarskiej poręby

Szklarska Poręba atrakcje w okolicy

Atrakcje Szklarskiej Poręby niektórych mogą przytłoczyć, decydując się na urlop w sercu Karkonoszy z pewnością nie będziesz się nudzić. Poza atrakcjami, jakie proponuje Szklarska Poręba, centrum wrażeń kryje się w okolicach miasta i wszechobecnej, sudeckiej naturze. Grupy skalne to coś, co urozmaici Twoje wyjścia w Karkonosze, pozwoli na poznanie tutejszych legend, pobudzi wyobraźnię i będzie niemałą atrakcją dla najmłodszych. Formacje skalne, takie jak Trzy Świnki, Owcze Skały, Końskie Łby czy Twarożnik to tylko kilka spośród naturalnych rzeźb upiększających krajobraz i wędrówki, chociażby na Szrenicę czy w Góry Izerskie. Każde ze skałek to dobry moment na krótką przerwę w wędrówce, dokładniejsze spojrzenie na powalający górski widok, a także poznanie historii, związanej z kształtnymi granitami. Zastanów się przez chwilę, czemu właściwie ktoś nazwał kilka skał Trzy Świnki? Legenda głosi, że Duch Gór podjął się kiedyś pracy jako świniopas. Gdy nadszedł czas wypłaty, gospodarz chciał oszukać Liczyrzepę i nie zapłacić mu za jego pomoc, dlatego ukrył trzy świnki ze swojego stada i oskarżył Ducha Gór o stratę zwierzyny. Liczyrzepa wyczuł jednak podstęp, zaprowadził gospodarza w miejsce ukrycia prosiąt i na jego oczach nadął je tak, że pękły, po czym zamienił je w kamienie. Teraz możesz spokojnie wrócić do swojej wędrówki, a postój zaplanować na kolejną niebywałą historię związaną z kolejną formacją. Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić Wodospad Szklarki i Kamieńczyka, a mimo to brakuje Ci wodnych wrażeń, wybierz się do jeszcze jednego miejsca, jakie oferuje Szklarska Poręba. Wodospad Podgórnej jest trzecim pod względem wielkości w Karkonoszach, ponadto trafia tu niewielu turystów, dlatego uroki 10-metrowej kaskady możesz podziwiać bez zbędnego zgiełku wokół. Na miejscu będziesz mógł wejść na niewielki mostek, z którego obserwowanie spadającej wody to chwila relaksu dla umysłu. Podobnie może na Ciebie podziałać wyprawa na Śnieżne Kotły, z których roztacza się powalająca panorama na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, a przy dobrej pogodzie dojrzysz nawet Ślężę.

Zimowa Szklarska Poręba

Karkonosze przykryte śniegiem robią wrażenie, niezależnie od tego, czy widzisz je po raz pierwszy, czy ten widok to dla Ciebie codzienność. Przez bardzo długi okres zalegania śniegu (blisko 1/3 roku) Szklarska Poręba stała się chętnie odwiedzanym miejscem przez narciarzy i fanów sportów zimowych, a także stanowi główny ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce.

atrakcje szklarska poręba

Polana Jakuszycka i narty biegowe

Specyficzny klimat panujący na Polanie Jakuszyckiej powala na utrzymywanie się śniegu w tym rejonie aż przez 156 dni w roku. Walory te zostały docenione już w latach 30 XX wieku przez Niemców, którzy utworzyli w Szklarskiej Porębie ośrodek szkoleniowy dla swoich pilotów. Dopiero w latach 70. teren zostaje przeorganizowany na ośrodek sportowy i udostępniony narciarzom i turystom dzięki COS. W kolejnych latach dzięki pracy wielu sportowców i ich osiągnięciom na arenie międzynarodowej Szklarska Poręba staje się centrum narciarstwa sportowego, w którym co roku odbywają się imprezy sportowe, wśród nich, najbardziej znany Bieg Piastów. Trasy wyznaczone na Polanie Jakuszyckiej będą odpowiednie dla narciarzy rekreacyjnych i zawodowych. Ponad 63 km tras wyczynowych i blisko 100 km tras spacerowo-biegowych należą do atrakcji Szklarskiej Poręby, które złapią za serce nawet najbardziej odpornych na urok zimowych szaleństw. Plan rozbudowy Polany Jakuszyckiej i utworzenia Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu ma pozwolić na ponowne organizowanie międzynarodowych imprez, stworzenie warunków pod profesjonalną bazę treningową dla sportów zimowych i letnich; obiekt będzie działał całoroczne, obsługując aktywności zarówno amatorskie, jak i zawodowo-wyczynowe. Inwestycja ma pozwolić na utworzenie najnowocześniejszego ośrodka tego typu w Europie.

Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba w okresie zimowym pęka w szwach od turystów, chcących wypocząć pośród karkonoskich wzgórz. Jedni wybiorą narciarstwo biegowe, inni zdecydują się na wędrówki w zimowej aurze, a spora część będzie szaleć na stokach narciarskich. Jeśli należysz do ostatniej grupy, na pewno nie poczujesz się zawiedziony wytyczonymi trasami narciarskimi, jakie oferuje Szklarska Poręba i Hala Szrenicka. Ośrodek Ski Arena Szrenica zapewnia odwiedzającym 12 km tras z systemem dośnieżania, podzielonych na 5 nartostrad; na początek każdej z nich wjedziesz wyciągiem lub kolejka liniową, w sumie kompleks jest obsługiwany przez 8 takich mechanizmów. Utworzone trasy są o różnym poziomie trudności, dostosowane do zjazdów na nartach i snowboardzie, nie brakuje także tras dla początkujących, uczących się i dzieci. Na miejscu będziesz mieć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych instruktorów i wypożyczalni sprzętu. Szklarska Poręba w samym mieście oferuje aż 5 stoków, o różnym poziomie trudności i długości. Osoby początkujące odnajdą się na każdym ze stoków, jeśli poszukujesz większych wrażeń, lepszym wyborem będzie Szrenica lub Góry Izerskie.

szklarska poręba warunki narciarskie

Szklarska Poręba szlaki — gdzie iść w góry?

Ze względu na swoje położenie pośród Karkonoskich wzgórz, Szklarska Poręba jest świetnym miejscem na rozpoczynanie pieszych wycieczek, aby przemierzać wyznaczone, górskie szlaki. Szklarska Poręba-Szrenica, Szklarska Poręba- Śnieżne Kotły, Szklarska Poręba- Łabski Szczyt czy Szklarska Poręba-Piechowice to tylko kilka tras, na które możesz poświęcić swój czas, odwiedzając Karkonosze. Przez miejscowość przebiega Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, który ze Świeradowa Zdrój prowadzi aż do Prudnika, a Ty możesz wybrać się nim do Karpacza. Alternatywą może być wycieczka szlakiem Tematycznym. Magiczny Szlak Ducha Gór przebiega przez 33 punkty i każdy z nich jest na swój sposób magiczny – ma związek z legendami, siłami natury i przesądami. Podczas wędrówki przejdziesz przez Chybotek, Sowie Skały, zobaczysz kościół pw. Bożego Ciała i wiele innych atrakcji Szklarskiej Poręby. Trasa została przewidziana na pokonanie w przeciągu 3 dni.

Rowerem po Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to nie tylko miejsce dobre dla narciarzy i chodziarzy, równie zadowoleni będą przyjeżdżający tu cykliści. 19 przystosowanych i oznakowanych tras rowerowych o łącznej długości 450 km, o różnym poziomie trudności, długości i przewyższeniach to coś, co zajmie Twój czas na co najmniej kilka dni. Najkrótsze trasy zajmą niecałą godzinę (8 km), ale te 50-kilometrowe będą rozrywką na cały dzień. Pośród ścieżek znajdziesz Trasę Radiowej Trójki (20 km), która objedziesz Szklarską Porębę, Łącznik Trzech dzielnic (9 km) odpowiedni na rozgrzewkę i krótszą wycieczkę, Trasę Towarzystwa Izerskiego (18,5 km), która biegnie drogami w Górach Izerskich oraz wiele innych, pośród pozostałych 9 tras.

Szklarska Poręba to niezastąpiona baza, dzięki której odkrywanie Karkonoszy i Gór Izerskich to czysta przyjemność. Ze względu na połączenia aż trzema przewoźnikami kolejowymi (KD, PolRegio, IC) z różnych miast w Polsce, a także bliskie położenie drogi krajowej nr 3 ( E65) w łatwy sposób dostaniesz się do karkonoskiej miejscowości. Są to cechy, które czynią ze Szklarskiej Poręby atrakcyjną bazę wypadową, np. do pobliskiej Jeleniej Góry, a nawet Czech i Niemiec. Spędzając cały urlop tylko w mieście, również nie będziesz zawiedziony. W pobliżu nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić i które urozmaicą spędzony przez Ciebie czas w Szklarskiej Porębie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.