zieleniec ski

Zieleniec (Duszniki-Zdrój) – miejsce pełne atrakcji o każdej porze roku

Jeśli szukasz pomysłu na weekendowy lub dłuższy wyjazd z rodziną, to Zieleniec i jego okolica stoją przed Tobą otworem! To miejsce, które oferuje zarówno atrakcje w okresie zimowym, jak i letnim. Najliczniejsze grupy turystów przyjeżdżają tam, gdy na stokach narciarskich leży już śnieg, który pozwala amatorom narciarstwa szusować na nartach lub desce. Dlaczego naprawdę warto odwiedzić to miejsce? Co jest w nim urokliwego? Z jakich atrakcji słynie? Dlaczego nazywany jest stolicą narciarstwa alpejskiego Ziemi Kłodzkiej? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Zieleniec — gdzie leży zimowy raj?

Zieleniec położony jest na południu województwa dolnośląskiego — w Sudetach. Jego tereny rozciągają się od kotliny kłodzkiej, aż po granicę z Czechami i przynależą do Dusznik-Zdroju. Taka lokalizacja umożliwia turystom odwiedzenie także licznych, okolicznych miejscowości uzdrowiskowych (Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój).

Zieleniec Ski Arena — co czeka fanatyków sportów zimowych?

Jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce jest Zieleniec Ski Arena. Oferuje on trasy narciarskie, często otwarte aż do Świąt Wielkanocnych. 

Dzięki oświetlonym stokom atrakcją jest również możliwość jazd nocnych. W sezonie wyciągi otwarte są bowiem od godziny 9:00 do 21:00, co zapewnia niezapomniane wrażenia.

ski zieleniec

Zieleniec — stoki

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena oferuje 31 wyciągów i 40 tras zjazdowych. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z nartami, jak i doświadczeni, wymagający narciarze. Dostępne są trasy:

  • łatwe: przeznaczone dla początkujących. Rozciągają się wszerz całego stoku, od szczytu Masarykova Chata (1013 m n.p.m.) do Serlich (1025 m n.p.m.).
  • trudne: przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy. Znajdują się głównie w wyższych partiach wzniesień.
  • bardzo trudne: dedykowane profesjonalistom. Za najtrudniejszą uchodzi tzw. trasa „na krechę”, licząca 810 metrów długości.

Ponadto do dyspozycji narciarzy są także 4 tzw. wyciągi dydaktyczne, które umożliwiają rozpoczęcie przygody z nartami. Są to krótkie trasy odpowiednio wyprofilowane, niewymagające dużych umiejętności. Liczą one od 50 do 124 metrów długości. To doskonałe miejsca na naukę jazdy na nartach, także dla dzieci i młodzieży. Do tras edukacyjnych należą także m.in.: Taśma Sun Kid (125 m), Taśma Sun Kid 2 (65 m), NT-Taśma Sun Kid (60 m) oraz Mieszko S2 (2 × 80 m). Bezpłatną mapę obejmującą wszystkie szlaki można otrzymać przy kasach.

Zieleniec ski arena cennik

W ośrodku istnieje możliwość wykupienia biletów czasowych:

BILET NORMALNY             BILET ULGOWY

2 GODZINY70 zł60 zł
4 GODZINY95 zł80 zł
5 GODZIN100 zł85 zł
7 GODZIN110 zł95 zł
16:00 – 21:0065 zł55 zł
18:00 – 21:0055 zł45 zł
2 DNI 9:00 – 21:00220 zł190 zł
3 DNI 9:00 – 21:00310 zł255 zł
4 DNI 9:00 – 21:00395 zł325 zł
5 DNI 9:00 – 21:00490 zł410 zł
6 DNI 9:00 – 21:00545 zł455 zł
6 DOWOLNYCH DNI 9:00 – 21:00655 zł550 zł

Zieleniec Ski Arena oferuje również możliwość zakupu kart punktowych. Polega to na wykupieniu przez narciarza określonej liczby punktów, którymi może on płacić za pojedyncze przejazdy poszczególnymi wyciągami. Każdy z wyciągów posiada określoną punktowo cenę. Szczegóły możecie znaleźć na oficjalne stronie Ski Areny.

Bilety można nabyć na miejscu oraz za pośrednictwem strony. Taka forma płatności premiowana jest zniżką w wysokości 5%.

stacja narciarska zieleniec

Góry Orlickie — trasy i wycieczki piesze

Przyległe do Zieleńca Góry Orlickie to z pewnością świetny pomysł na aktywną turystykę w szczególności w okresie letnim, ale również zimowym. Liczne trasy spacerowe oraz rowerowe rozciągają się wzdłuż grzbietów górskich i zapewniają zapierające dech w piersiach widoki.

Najwyższym szczytem tych terenów jest Orlica (1084 m n.p.m.), na którą prowadzą dwa łagodne szlaki. Zielony umożliwia wejście od strony Zieleńca, natomiast czerwony prowadzi częściowo przez czeską stronę gór oraz szczyty: Zielony Garb (1026 m n.p.m.) i Serlich (1027 m n.p.m.). Obydwie drogi charakteryzują się niskim stopniem trudności, a zdobycie Orlicy zajmuje dzięki nim niecałą godzinę. Ich łagodność umożliwia również wjazd na górę rowerem.

W XIX wieku na szczycie znajdowała się także wieża widokowa, która uległa zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. W ostatnich latach zdecydowano się wznieść ją na nowo i dziś znów znajduje się ona przy Orlicy. Umieszczony na niej punkt widokowy znajduje się na wysokości 17,7 m, dzięki czemu można z niego podziwiać okoliczną panoramę.

Zieleniec rowerem — poznaj atrakcyjne szlaki rowerowe

Zieleniec i jego okolice bogate są w trasy rowerowe o różnej charakterystyce. Dostępne są m.in. odcinki szosowe. Górzysta charakterystyka terenu wiąże się z obecnością licznych dróg górskich, przeznaczonych głównie dla miłośników kolarstwa, ale także dla rodzin. Prowadzą one z Zieleńca do Dusznik-Zdroju, Międzylesia czy Bystrzycy Kłodzkiej. Pasjonaci kolarstwa górskiego znajdą tu również trasy MTB (prowadzące po ścieżkach górskich), które ze względu na liczne wzniesienia są miejscem treningów dla sportowców.

Ciekawym i wygodnym urozmaiceniem wypraw rowerowych jest również korzystanie z tzw. pętli Singletrack Glacensis. Są to trasy w formie pętli, zapewniające dotarcie do miejsca, z którego rozpoczyna się podróż. W okolicach Zieleńca znajdują się cztery takie pętle: Widokowa, Gajowa, Sołtysia i Orlicka.

Długość wszystkich tras jest zróżnicowana. Najdłuższe z nich osiągają nawet powyżej 100 km długości.

W samym Zieleńcu powstał również Family Bike Park. Jest to teren, na którym znajduje się zestaw dróg wyczynowych, z których korzystać mogą także dzieci. Obecnie do dyspozycji rowerzystów są cztery trasy zjazdowe: Sztos (1,9 km), Patataj (1,8 km), Zig-Zag (2,7 km), Bom-Bel (2,6 km). Jednorazowy bilet, który upoważnia do zjazdu, kosztuje 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy). Oprócz tego dostępne są także wejściówki czasowe, pozwalające na korzystanie z Family Bike Park i wszystkich jego tras.

zieleniec stacja narciarska

Co jeszcze ciekawego robić w Zieleńcu i okolicach?

Zieleniec to jednak nie tylko narty i trasy spacerowo-rowerowe. Okoliczne miejscowości bogate są w atrakcje turystyczne, które są celem wielu turystów.

Dusznicki Express

Podziwianie niezwykłych widoków w okolicach Zieleńca jest możliwe nie tylko podczas wypraw pieszych i rowerowych. Funkcjonuje tam również bowiem Dusznicki Express, który przewozi turystów z Zieleńca do Dusznik oraz Karłowa (w różnych konfiguracjach kolejno odwiedzanych miast). Podczas przejażdżki przewidziany jest 1,5-godzinny postój, który można spożytkować według własnego planu. W tym czasie można wejść do czeskiego schroniska Masarykova Chata lub podziwiać widoki z wieży widokowej na Orlicy.

Przejazd całej trasy to koszt 20 zł (bilet normalny), 13 zł (bilet ulgowy).

Najwyżej położony kościół w Sudetach — kościół św. Anny

Kościół św. Anny w Zieleńcu  — dziś najwyżej położony kościół w Sudetach — dawniej dzierżył miano najwyżej położonego w Prusach. Jego lokalizacja jest więc unikatowa, lecz nie tylko ona sprawia, że obiekt ten jest ważnym miejscem na mapie turystów. Jego wyposażenie składa się bowiem z pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku chrzcielnicy, ambony, obrazów i ołtarzy. Obok kościoła znajduje się także dom św. Anny, w którym można wynająć pokoje i spędzić noc.

Rancho Gryglówka

Zieleniec to bogata i różnorodna oferta turystyczna. Zalicza się do niej także Rancho Gryglówka, które prowadzi naukę jazdy konnej, a po wdrożeniu i nawiązaniu porozumienia z koniem umożliwia także przejażdżki w terenie. Teren rancha obejmuje obszerne pastwiska, na których zwierzęta mogą swobodnie i daleko od zgiełku spędzać czas. Gryglówka oferuje również noclegi i spędzenie weekendu z końmi. Godzina jazdy konnej w hali to koszt 100 zł, przejażdżka w terenie kosztuje 120 zł.

Zieleniec to więc doskonały pomysł zarówno na spędzenie zimowego weekendu na nartach, jak i na letnie wyprawy górskie, zdobywanie kolejnych szczytów, wycieczki piesze, czy też rowerowe. Okoliczne miasta uzdrowiskowe także stanowią kolejną możliwość spędzenia wolnego czasu i relaksu. To jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski — bez wątpienia obowiązkowe na liście pasjonata podróży.