Search The Query
Search

Most Tumski, nazywany przez wrocławian mostem zakochanych

most tumski

Most Tumski nazywany jest przez mieszkańców Wrocławia mostem kłódek, miłości lub miejscem dla zakochanych. W świadomości wielu z nich jest największą atrakcją stolicy Dolnego Śląska. Łączy malowniczy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek, co zdecydowanie zwiększa jego walory estetyczne. Most zakochanych we Wrocławiu to idealnie miejsce na spotkanie z ukochaną osobą. Poznaj historię dawnego dombrucke i odkryj wszystkie legendy z nim związane!

Dombrucke, czyli Most Katedralny

Dombrucke to dawna nazwa miejsca, które obecnie jest znane jako najpopularniejszy most zakochanych we Wrocławiu. Został zbudowany w 1889 r. w miejsce drewnianego odpowiednika. Swoją poprzednią nazwę nosił aż do 1945 r. Jego historia łączy w sobie wątki, które dziś doceniane są jedynie w filmach – miłość, ogień, wojna i katastrof naturalne.

Więcej o Ostrowie Tumskim przeczytasz w naszym artykule: Ostrów Tumski. Co warto zobaczyć w najstarszej części Wrocławia?

Gdzie znajduje się Most Tumski?

Most Tumski, znany też jako most kłódek, łączy ulicę Katedralną z ulicą Najświętszej Marii Panny. Idąc nim, można dostać się z Wyspy Piasek do najstarszej dzielnicy Wrocławia, jakim jest Ostrów Tumski.

Często mylony jest z mostem w Parku Szczytnickim, jednak tamtejszy ma o wiele mniej kłódek. Może zakochani przeniosą się właśnie tam, kiedy władze miasta podejmą decyzję o wyczyszczeniu Mostu Miłości z kłódek?

most tumski wrocław
Most Tumski we Wrocławiu

Most Tumski – historia

Poprzednie konstrukcje znajdowały się w miejscu obecnego Mostu Tumskiego już w XII w. Wiele razy go niszczono, potem odnawiano, a potem ponownie dewastowano. Najstarsza wzmianka o tym moście pochodzi właśnie z początków XII w., jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy został stworzony. Kiedyś wyznaczał niemalże granicę państwową, ponieważ Ostrów Tumski stanowił teren kościelny i podlegał prawy kościelnemu, a nie wrocławskim książętom.

Oficjalnie otwarcie mostu było wielkim wydarzeniem. Przemówienie wygłosił m.in. radca budowlany Alexander Kaumann, inspektor Alfred von Scholtz oraz nadburmistrz Ferdinand Friedensburg.

W 1945 r. zdecydowano się na kapitalny remont – usunięto wszelkie uszkodzenia, które zostały wyrządzone podczas Festung Breslau. Do dziś jednak gdzieniegdzie widać ślady po odłamkach. W październiku 1976 r. Most Tumski we Wrocławiu wpisano do rejestru zabytków.

Legendy związane z Mostem Tumskim

W 1241 r. przez most przeszli Mongołowie. Stosowali terror, okrutnie traktując wszystkich napotkanych po drodze ludzi. Jedynym spokojnym miejscem miał być Ostrów Tumski. Czesław Odrowąż uratował mieszkańców, kierując ich właśnie tam. Nagle wybuchł wielki pożar, który uniemożliwił ucieczkę. Najpierw płonęło miasto nieco w oddali, a w końcu zapalił się również jeden z krańców mostu. Jednemu z mieszkańców ogień całkowicie odciął drogę ucieczki. Odrowąż zaczął modlić się najporządniej jak umiał, a pożar wkrótce ustał i wszyscy mieszkańcy byli bezpieczni.

W 1423 r. wydarzyła się jedna z najbardziej tragicznych procesji Bożego Ciała. W tamtym czasie most był drewniany i nie wytrzymał masy wszystkich wiernych. Idąc wspólnie po konstrukcji, stworzyli zbyt duży napór. Kilka osób wpadło do Odry. Wydarzenie zostało opisane na tablicy pamiątkowej, którą można podziwiać do dziś.

Mówi się, że właśnie na tym moście doszło do zaręczyn Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą. Ceremonia była iście królewska. Uderzano mieczami w tarcze na znak szacunku, a ludność wrzucała figury pogańskich bogów do rzeki.

Figura św. Jadwigi śląskiej

Święta Jadwiga Śląska to ważna postać dla Dolnego Śląska. Figury z jej podobizną można dostrzec niemal na każdym kroku, jednak rzeźba, która znajduje się zaraz przy moście, uchodzi za najpiękniejszą. Święta Jadwiga ukazana jest w stroju zakonnicy, przy pasie wiszą jej trzewiki. Spowiednik księżnej uznał ją za zbyt pobożną i aby nieco ostudzić jej zapał, kazał nosić Jadwidze trzewiki. Kobieta zamiast założyć je na stopy, nosiła je na rzemieniu. Rzeźba ukazuje ją, gdy modli się do krzyża o zbawienie dla wszystkich biednych i chorych.

most zakochanych wrocław
Kłódki zakochany wiszące na Moście Tumskim

Jadwiga pochodzi z bawarskiej rodziny Diessen-Andechs. Na ziemiach dolnośląskich pojawiła się po to, aby poślubić księcia Henryka I, pochodzącego z dynastii Piastów – znany szerszemu gronu jako Henryk Brodaty. Broda wyrosła możnowładcy jako symbol pokuty. Mówi się, że złożył śluby czystości po wieloletnim obcowaniu z żoną.

Kiedy Henryk zmarł, Jadwiga wyjechała do Trzebnicy. Zamieszkała w klasztorze, który sama ufundowała. Wiele podań głosi, że podczas jej gorliwej modlitwy była podglądana przez jedną z sióstr zakonnych. Kobieta ujrzała jak Bóg wyciąga rękę do Jadwigi. Ten moment jest bardzo popularnym motywem w sztuce sakralnej.

Booking.com

Most zakochanych we Wrocławiu

Most Tumski nazywany jest Mostem Miłości ze względu na ogromną liczbę kłódek, które wiszą na częściach konstrukcji. Zgodnie z tradycją zakochani przypinają kłódkę, a kluczyk wrzucają do wody, aby ich miłość pozostała trwała na wieki.

To idealne miejsce dla zakochanych, gdyż spacerując, można przejść się pieszo również w okolice Katedry św. Jana Chrzciciela, która znajduje się w samym centrum Ostrowa Tumskiego, wrocławskiego Ratusza czy Auli Leopoldina.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds