Search The Query
Search

Dlaczego warto poświęcić czas na zwiedzenie ratusza we Wrocławiu?

ratusz we wrocławiu

Ratusz wrocławski jest nazywany perłą architektury gotyckiej Dolnego Śląska. Kiedyś obradowały tam władze miasta, a dziś mieści się tam Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które skupia się na historii wrocławskich rzemieślników. Ze względu na położenie w samym sercu Rynku, Ratusz uważany jest za najważniejszą budowlę tego regionu oraz największy symbol Wrocławia. Poznaj jego historię i dowiedz się, jak możesz się do niego dostać!

Jeden z najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce

Ratusz wrocławski to jeden z najwspanialszych zabytków gotyckiej architektury niesakralnej w całej Europie. Konstrukcja oraz większość dekoracji jest niemal w całości zachowana w niezmienionej od setek lat formie.

Być może swoją świetność zapewnia temu, że był budowany przez 250 lat – nieustannie go upiększano, powiększano oraz doskonalono. Został nieco uszkodzony podczas II Wojny Światowej, jednak od razu przystąpiono do renowacji, co pozwoliło na zachowanie realistycznego średniowiecznego wyglądu do dziś.

Przed Ratuszem stoi też najpopularniejszy wrocławski słup. Kiedyś stanowił symbol władzy sądowniczej, gdyż jest to pręgierz w otoczeniu dwóch kamiennych rzeź, które ukazują heroldów. W tym miejscu dokonywano honorowych egzekucji, zaś tych niechlubnych dokonywano poza miastem. Rodzaj dokonanego przestępstwa decydował o tym, czy rodzina będzie mogła pochować zmarłego.

Gdzie znajduje się wrocławski ratusz?

Ratusz wrocławski znajduje się na Rynku w stolicy województwa dolnośląskiego. Dzięki temu, że jest to centralny punkt miasta, łatwo dostaniesz się tam z niemal każdego zakątka Wrocławia i okolic.

Więcej na temat atrakcji Wrocławia przeczytasz w naszym artykule: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Z dworca kolejowego na Rynek dojedziesz komunikacją miejską. Dojeżdżają tam tramwaje linii 20 oraz 23, a także autobusy linii K. Zdecydowanie trudniej będzie dojechać samochodem. W okolicy znajdują się płatne parkingi, a w bocznych uliczkach bardzo trudno znaleźć wolne miejsce szczególnie w godzinach popołudniowych.

Dokładny adres Ratusza to: Rynek 50, 50-996 Wrocław

Historia ratusza we Wrocławiu

W 1299 r. powstała najstarsza część budynku. Nazywano ją wtedy „consistorium”, czyli miejscem zgromadzeń. Składała się z parterowej hali, która przylegała do stropu wieży. Początkowo należała do wójta, jednak kiedy miasto wykupiło budynek od jego potomków, zwiększono kompetencje i wartość tego miejsca. W latach 1328-1333 dobudowano „praetorium”, czyli siedzibę przywódców, gdzie gromadziła się Izba Rady i Ławy.

Najwyższym punktem budowli jest wieża z dzwonem zegarowym, który pochodzi z 1368 r. Wieża jest nakryta renesansowym hełmem. Jednak Ratusz nie był pierwszym budynkiem na Rynku – wyprzedził go Dom Kupców, który powstał w pierwszej połowie XIII w. Został zburzony w XIX w.

ratusz wrocław
Zabytkowy zegar znajdujący się na fasadzie wrocławskiego ratusza

Stary ratusz we Wrocławiu – architektura

Ratusz wrocławski jest utrzymany w stylu gotyckim. Swoją obecną formę zawdzięcza wielu przebudowom, które trwały praktycznie przez cały okres jego istnienia. Jest dwukondygnacyjną, murowaną z cegły piaskowca budowlą. Jest trójaktowy, a zbudowano go na planie wydłużonego prostokąta z aneksami.

Na parterze można zwiedzić zachwycające wnętrza Hali Mieszczańskiej ze sklepieniem kolebkowym, Salę Sądową ze sklepieniem gwiaździstym, a także Kancelarię oraz Izbę Rady. Piętro jest niemal w całości zajęte przez Wielką Salę z trzema nawami, która niejako przykryta jest sklepieniem sieciowym. Obok niej znajduje się Izba Ławników oraz Skarbiec.

Z uwagi na okres historyczny, w jakim powstała ta budowla, na jej ścianach można odnaleźć figury związane z chrześcijaństwem. Na południowej ścianie widać św. Krzysztofa, nad którym jest kamienny Jan Chrzciciel. Nieco dalej na zachód znajdują się wyrzeźbione sceny związane ze Zwiastowaniem Marii Pannie. Są również fryzy z podobiznami zwierząt, przedstawiono też sceny z polowania, pojedynków rycerskich lub ujęcia z dawnego targowiska.

Booking.com

Ratusz Wrocław – zwiedzanie

Ratusz Wrocławski jest obecnie siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Miejskiego. W 2000 r. powstało tam Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Zgromadzono w nim przedmioty związane z wrocławskimi rzemieślnikami i artystami z różnych epok.

Jednym z piękniejszych pomieszczeń jest Sala Wielka, gdzie można zobaczyć późnogotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe, a także portale i płaskorzeźby. Zajmuje ok. 650 m2, co czyni ją jedną z największych sal w Europie, biorąc pod uwagę zlokalizowanie w gotyckich ratuszach.

W miejscu dawnej kaplicy mieści się Sala Książęca, gdzie można obejrzeć przedmioty wykonane ze srebra z okresu od XVI do XIX w. Wykonali je wybitni wrocławscy mistrzowie złotniczy. Kontynuując spacer po pomieszczeniach Ratusza, warto zajrzeć też do Izby Seniora Rady – wyeksponowano tam portret ławników z 1668 r., który wykonał Georg Scholz.

Świetnym punktem jest też Sala Mieszczańska, gdzie zaprezentowano Galerię Sławnych Wrocławian. Może odnajdziesz tam znajomą twarz?

Cennik i godziny otwarcia

Cennik obowiązujący podczas wystaw czasowych:

  • bilet normalny – 15 zł
  • bilet ulgowy – 10 zł
  • bilet grupowy (powyżej 20 osób) – 10 zł
  • bilet rodzinny – 30 zł

Jest również możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Oprowadzanie w języku polskim kosztuje 150 zł, natomiast w języku obcym 250 zł.

Jeżeli chcesz odwiedzić wystawy stałe, wybierz się do muzeum w czwartek – wstęp jest wtedy darmowy.

Ratusza nie można zwiedzać w poniedziałki i wtorki. W niedziele natomiast jest dostępny dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00. W pozostałe dni tygodnia jego godziny otwarcia to 10:00-17:00.

wrocław ratusz
Stary Ratusz we Wrocławiu swoimi początkami sięga końca XIII wieku

Piwnica Świdnicka w Ratuszu

Piwnica Świdnicka działała w latach 1273-2017, co czyni ją najstarszą średniowieczną restauracją we Wrocławiu. Obecnie jest często mylona z Browarem, który znajduje się w piwnicy Nowego Ratusza.

Nazwa wzięła się od dolnośląskiego miasta Świdnicy, skąd było dostarczane piwo jęczmienne. Ówcześnie panowała zasada, że piwa, które były warzone poza Wrocławiem, mogły być sprzedawane jedynie w lokalach, które były nadzorowane przez władze miasta. Odnaleziono rachunki z 1332 r., którymi potwierdzono sprowadzanie piwa z zewnątrz.

Oprócz piwiarni, Piwnica Świdnicka była przede wszystkim restauracją. W 1904 r. przekształcono część pomieszczeń w specjalne kuchnie. Lokal mieścił ponad 700 gości, którzy byli obsługiwani przez 110 osób: 45 kelnerów i 8 kucharzy.

W 1960 r. Piwnica stała się klubem młodzieżowym, zagospodarowano niektóre pomieszczenia na salę kinową, bilardową oraz na cele edukacyjne – organizowano w nich różne wystawy i spotkania z twórcami. Po powodzi z 1997 r., która zalała ściany i wszystkie instalacje, Piwnicę przebudowano. Obecnie zajmuje prawie 1700 m2, a 900 m2 zajmują sale dla gości. Niestety od 2017 r. Piwnica pozostaje nieczynna.

Ratusz we Wrocławiu – ciekawostki

Wschodnia ściana budynku zdecydowanie przyciąga największą uwagę. Znajduje się na niej zegar wieżowy, którego wskazówki były sterowane mechanicznie. Jedna wskazówka określa godziny, natomiast druga odpowiada za wskazanie faz księżyca. Wokół złotej tarczy można dostrzec egipskie symbole pór roku: symbol zimy to litera „T” z dwoma nogami, finezyjna litera „U” odpowiada za lato, „O” z ogonkiem to wiosna, zaś jesień oznaczono odwróconą literą „W”.

Po zachodniej stronie widać wejście, a nad nim dwie płaskorzeźby. Jedna z nich ukazuje postać rycerza w zbroi, a druga to prawdopodobnie mężczyzna ze zwiniętą kartką w ręku – to herold, który kiedyś obwieszczał najważniejsze informacje całemu miastu. Jeżeli wytężysz wzrok, pod jednym z okien dostrzeżesz kolejne kamienne głowy. Przypominają kobiety w chustach na głowach. Do dziś nie odgadnięto ich roli i pochodzenia. Może podczas wizyty we Wrocławiu uda Ci się odgadnąć ich historię?

Wrocław to miasto, które słynie z Krasnali. W punktach informacyjnych można kupić mapę, na której zaznaczone są wszystkie ich lokalizacje, w ten sposób możesz spróbować je znaleźć. Jeden z nich -Życzliwek znajduje się zaraz obok Ratusza, Googler i Kawiarek czekają na zwiedzających na Ostrowie Tumskim, a jeszcze jeden, Kirklandysta, przy Auli Leopoldina.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds