Search The Query
Search

Krasnale Wrocławskie – spacer śladem wrocławskich krasnoludków

krasnale wrocław

Wrocław nosi miano miasta Krasnali – nie bez przyczyny. Na jego terenie jest ich aż 382. Nie trzeba ich specjalnie szukać, dlatego spacer ich śladami może okazać się świetną zabawą, ale też dobrym sposobem na zwiedzenie Wrocławia. Jak wyglądają krasnale wrocławskie, skąd się wzięły oraz kim są ich twórcy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule!

Czym są Krasnale Wrocławskie i jak wyglądają?

Z czego słynie Wrocław? Z Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia, ale także.. z krasnali. Każdy krasnal wrocławski ma swoją niepowtarzalną osobowość i historię. Najnowszy z nich jest podróżnikiem, a u swego boku posiada wiernego towarzysza, psa. Pierwszy krasnal, który pojawił się we Wrocławiu – to Papa Krasnal. Nie brakuje również krasnali turystów, syzyfków, rzeźników, śpiochów czy więzienników. Małe skrzaty zadomowiły się na uliczkach Wrocławia, a nawet możemy śmiało powiedzieć, że stały się symbolem tego miasta. Każdy z nich jest wyjątkowy i ma swój charakter, dlatego warto je wszystkie zobaczyć! Większość z nich bezpośrednio nawiązuje do miejsca, przy którym się znajdują.

Zobacz także: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Skąd we Wrocławiu wzięły się krasnale? – legendy

O wrocławskich krasnalach krąży wiele legend. Za prawdziwą wersję uznaje się formę protestu, który został wytoczony w celu zniesienia cenzury. Ruch Pomarańczowej Alternatywy rysował krasnale na plamach farby, która służyła do zakrywania haseł antysocjalistycznych. Krasnale miały charakter prześmiewczy, a samo działanie nie było zbyt skuteczne. Zapomniano o krasnalach, aż do roku 2005 – wtedy pojawiły się pierwsze figurki.

Jedna z ciekawszych legend opowiada o Chochliku Odrzańskim, który dostał się do Wrocławia za pomocą tratwy. Miał zatrzymać się w mieście, aby robić mieszkańcom psikusy – i tak też było. Rozwiązywał ludziom sznurówki czy wsypywał sól do cukierniczek. Jego psikusy były tak uciążliwe, że mieszkańcy postanowili go złapać. Z pomocą przyszli im właśnie krasnale. Według legendy, pod przywództwem Życzliwika udało im się wygonić Chochlika z Wrocławia i od tamtej pory strzegą mieszkańców.

Inna popularna teoria głosi, że krasnale żyją we Wrocławiu od kiedy tylko pamięć sięga. Pomagały mieszkańcom w codziennych czynnościach – pracowały w polu, łatały dziury w ubraniach, naprawiały przedmioty codziennego użytku czy nawet pomagały w wychowywaniu dzieci. W zamian krasnale miały gdzie mieszkać i co jeść. Od tamtej pory uznaje się je za dobrych opiekunów, a w miejscach, w których żyją – panuje dobrobyt i porządek.

ile jest krasnali we wrocławiu
Krasnale stały się prawdziwym symbolem miasta

Pomarańczowa Alternatywa – twórcy Wrocławskich Krasnali

Jak już wyżej wspomniano, krasnale wrocławskie powstały dzięki Pomarańczowej Alternatywie, która była antykomunistycznym ruchem happeningowym. Ich działania wynikały najprawdopodobniej z poczucia absurdu otaczającej rzeczywistości. Pierwszą znaną akcją Pomarańczowej Alternatywy było namalowanie krasnoludków w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku. Od tamtej pory postać krasnoludka stała się symbolem Pomarańczowej Alternatywy.

PA po roku 1990 mocno ograniczyła swoją działalność we Wrocławiu i przypominała o sobie średnio co kilka lat. Choć to właśnie członkowie Pomarańczowej Alternatywy byli twórcami pierwszych Wrocławskich Krasnali, szybko stały się one integralną częścią przestrzeni miejskiej, a nowe postacie zaczęli tworzyć artyści z całej Polski. Obecnie krasnoludki we Wrocławiu cieszą się tak dużą popularnością, że organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, a nawet wydawane są mapy dla turystów, którzy chcieliby zobaczyć każdego krasnala.

Zobacz także: Hydropolis we Wrocławiu – przewodnik po muzeum wody

Jakie krasnale jako pierwsze pojawiły się we Wrocławiu?

Pierwszym krasnalem, który pojawił się we Wrocławiu, jest Papa Krasnal. Nie bez powodu więc nazywa się go ojcem krasnali. Pomnik ten powstał w 2001 roku przy ulicy Świdnickiej. Został ufundowany przez spółkę Agora i miał być upamiętnieniem Pomarańczowej Alternatywy. Kolejnych pięć krasnali pojawiło się dopiero w roku 2005 – byli to Pracz Odrzański, Rzeźnik, Szermierz oraz dwie Syzyfki. W 2007 roku powstał pierwszy krasnal o charakterze komercyjnym. Jest to Pierożnik – znajduje się przed STP. Z kolei w roku 2008 powstały trzy krasnale w ramach programu “Wrocław bez barier”, który miał na celu ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Krasnale te noszą imiona Ślepak, Głuchak oraz W-Skers.

Booking.com

Ile jest krasnali we Wrocławiu?

Ile krasnali jest we Wrocławiu? W drugiej połowie roku 2020 we Wrocławiu było około 360 wrocławskich krasnoludków, a obecnie jest ich 382. Osoby, które są zaciekawione tematem i chciałyby zlokalizować każdego krasnala, mogą nabyć mapę, która im to umożliwi. Specjalne przewodniki pozwalają nie tylko zlokalizować każdą z figurek, ale także poznać ich historie.

Warto wiedzieć, że niektórych wrocławskich krasnali już nie ma. Jest to spowodowane ich zniszczeniem, oddaniem do renowacji i tylko czasową wystawą – warto więc być na bieżąco i móc zobaczyć je wszystkie.

wrocławskie krasnale
Zwiedzając Wrocław należy być niezwykle czujnym, krasnale czają się wszędzie!

Mapa Wrocławskich Krasnali

Jak już wspomniano, we Wrocławiu możemy zakupić mapę wrocławskich krasnali, która umożliwia zlokalizowanie każdej figurki. Takiego zakupu dokonamy przede wszystkim w punktach informacji turystycznej i niektórych kioskach. To jednak nie wszystko – powstała nawet specjalna aplikacja na telefon, która pozwala wyszukiwać, odwiedzać i oznaczać krasnale z Wrocławia. Została ona przygotowana przez firmę Cubesoft, która zajmuje się technologiami mobilnymi. Aplikacja jest dostępna za darmo na urządzenia z systemem Android. Jest ona rozbudowana oraz pozwala nawet sprawdzać, jak inni odkrywcy radzą sobie z odwiedzaniem krasnali czy też kto ma największą liczbę odwiedzin. Możliwe jest również zastosowanie radaru, wówczas aplikacja sama wyszuka najbliższych krasnali i zaprowadzi do nich turystów. Spacer śladem krasnoludków to idealny sposób na zwiedzenie i poznanie Wrocławia!

Co ciekawe, stworzona została również gra miejska, odbywająca się w wyznaczonym wcześniej dniu. Jest ona przeznaczona dla osób w każdym wieku. Polega na wcieleniu się w detektywa i podążaniu ulicami Wrocławia i odkrywaniu tajemnic figurek.

Ile trwa spacer śladem Wrocławskich Krasnali?

Krasnoludki Wrocław stały się jedną z popularniejszych atrakcji w tym mieście. Spacer ich śladem trwa około 2 godzin, jednak jest to oczywiście kwestia indywidualna i może się wydłużyć, jeśli postanowimy gdzieś się zatrzymać. We Wrocławiu możliwe jest wynajęcie przewodnika, który nas oprowadzi i opowie co nieco o poszczególnych krasnalach wrocławskich i ich historii. Taka wycieczka z przewodnikiem również trwa około 2 godziny. Pozwala nie tylko zobaczyć krasnale, ale także zwiedzić Wrocław.

Zobacz także: ZOO Wrocław – co warto zobaczyć w jednym z największych zoo na świecie!

Kto może postawić swojego krasnala we Wrocławiu?

Krasnoludki wrocławskie są już nie tylko atrakcją tego miasta – stały się także skutecznym elementem kampanii marketingowych. Ustawiane są nie tylko przy ważnych instytucjach i urzędach, ale także przy hotelach, siedzibach firm, restauracjach, muzeach czy uniwersytetach.

Pierwsze krasnale, które pojawiły się we Wrocławiu, mają jednego autora. Szybko się to zmieniło i obecnie są one ustawiane przez wiele różnych osób. Na dzień dzisiejszy każdy z nas po spełnieniu odpowiednich warunków może postawić swojego krasnoludka. Nie są potrzebne żadne ustalenia z Urzędem Miejskim, potrzebna jest przede wszystkim zgoda właściciela terenu, na którym ma się znaleźć krasnal. Niezbędne jest oczywiście znalezienie rzeźbiarza, który przygotuje taką figurkę, a następnie zamontuje ją na miejscu. Aby krasnal dołączył do reszty, należy dodać go do bazy, zwanej Urzędem Rejestracji Krasnali. Wówczas zostanie umieszczony na specjalnej mapie i będziemy mogli znaleźć go m.in. w aplikacji czy mapach dostępnych w sklepach stacjonarnych.

wrocław krasnale
Krasnal pilnujący wejścia do swojego domku

Cały proces może wydawać się prosty, jednak wcale taki nie jest – niezbędne jest wymyślenie unikatowego pomysłu na imię, wygląd i osobowość skrzata. Postawienie i wykonanie krasnala wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, które w zależności od konkretnego przypadku, mogą wynosić od 500 złotych do nawet kilku tysięcy. Satysfakcja jest jednak niezastąpiona – każdy chciałby postawić swojego oryginalnego krasnala we Wrocławiu!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds