Przejdź do treści
hydropolis wrocław

Hydropolis we Wrocławiu – przewodnik po muzeum wody

Czym jest woda? Jakie znaczenie ma dla Ziemi i ludzi? Jakie stworzenia czają się w mrocznych głębinach oceanów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć we wrocławskim Hydropolis. Jedno z zaledwie kilku takich miejsc na świecie to doskonały punkt wycieczki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zobacz, co można zobaczyć w Hydropolis!

Hydropolis Wrocław – co to za miejsce?

Wrocławskie centrum edukacyjne Hydropolis to unikatowe miejsce nie tylko na mapie Dolnego Śląska, lecz Polski. Jest to bowiem jedyna w kraju placówka, w której zwiedzający mogą poznać całą wiedzę na temat wody. Zakres tematów z nią związanych jest bardzo szeroki. Dzięki wizycie w Hydropolis goście mają okazję dowiedzieć się zarówno o tym, czym jest ta substancja, jak i zaznajomić się z rolą, jaką odegrała w powstaniu życia na Ziemi. Hydropolis to także miejsce, w którym zwiedzający zobaczyć mogą zabytki związane z inżynierią wodną oraz przyjrzeć się, jak ważna jest woda w życiu miasta.

Sam budynek stanowi udany przykład rewitalizacji obiektu przemysłowego przez miasto Wrocław. Hydropolis mieści się bowiem w dawnym zbiorniku oczyszczania wody z Odry. Konstrukcję tę wzniesiono w latach 1890-1892. W latach 20. XX wieku przepompownia rozpoczęła filtrowanie wód gruntowych. Magazynowano ją w dzisiejszym Hydropolis. Budowla pełniła swoją funkcję do roku 2011. Podjęto wówczas decyzję o stworzeniu kompleksu edukacyjnego. Hydropolis otwarto w 2015 roku.

Wrocław atrakcje Hydropolis

W Hydropolis na zwiedzających czeka 11 atrakcji podanych w atrakcyjnej, nowoczesnej formie. Pierwszą można podziwiać, jeszcze nim wejdzie się do samego ośrodka. Jest nią drukarka wodna, czyli maszyna służąca do tworzenia grafik i napisów przy pomocy spadających kropli wody.

Pierwszą wewnętrzną atrakcją jest Planeta Wody. Jest to sala, w której goście zapoznają się z pochodzeniem i charakterystyką tej substancji. W tym pomieszczeniu można dowiedzieć się także, ile jest wody we Wszechświecie. Fakty prezentowane są w formie filmu. W Planecie Wody znajduje się także hologram przedstawiający kulę ziemską. Dzięki niemu zwiedzający mogą obserwować przebieg pływów wody na całej planecie.

Dalej jest Strefa Głębiny. W miejscu tym prezentowane są stworzenia, które na żywo okazję ma zobaczyć niewiele osób. Są to niezwykłe ryby żyjące 1500-2000 m pod taflą wody. Nieliczne osoby, które mogły zobaczyć te stworzenia osobiście, odwiedzały głębiny w batyskafie. Replikę takiej maszyny, i to w skali 1:1 posiada właśnie Hydropolis. Jest to łódź podwodna Trieste, która jako pierwsza, 23 stycznia 1960 roku, zeszła do najniższego punktu Rowu Mariańskiego.

W Strefie Ocean Życia zobaczyć można, jak bogate są podwodne ekosystemy. W tym miejscu pokazywane są różne stworzenia – od mikroorganizmów po największe walenie. W kolejnej części Hydropolis, Strefie Człowiek i Woda, zebrano informacje o roli wody w wielu kulturach świata.

Idąc zgodnie z kierunkiem zwiedzania, goście Hydropolis trafią do Strefy Historii Inżynierii Wodnej, w której można m.in. zakręcić repliką śruby Archimedesa. W następnym pomieszczeniu, Strefie Miasto i Woda pokazano, jak wygląda proces uzdatniania wody dla mieszkańców, a także wizualizację wielkiej powodzi z 1997 roku. W Strefie Stany Wody obejrzeć można m.in. makietę ukazującą obieg wody w przyrodzie i symulator zamieci śnieżnej.

Co ważne, nie tylko dorośli mają powód, by zwiedzić Wrocław. Atrakcje dla dzieci w Hydropolis obejmują gry multimedialne, które uczą poprzez zabawę. W jednej z nich zadaniem jest oczyszczenie rafy koralowej. Strefa Dzieci znajduje się obok Oceanu Życia.

Hydropolis bilety

Nie tylko same wystawy mogą zachęcać do odwiedzenia Hydropolis Wrocław. Cennik obejmuje bilet ulgowy w cenie 23 zł, a także normalny kosztujący 32 zł i rodzinny (dla rodziców z dwójką dzieci) za 85 zł. Największą uwagę przykuwają jednak ulgi oferowane przez Hydropolis. Bon turystyczny, o który mogą ubiegać się rodzice lub opiekunowie dziecka uprawnia do darmowej wizyty w placówce. Za darmo mogą wejść także osoby, które rozliczają swoje podatki w Gminie Wrocław. Aby z tego upustu skorzystać, należy pobrać aplikację Nasz Wrocław 365 i zarejestrować się w niej.

Hydropolis godziny otwarcia

Centrum edukacyjne otwarte jest przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00. Trzeba pamiętać, że ostatnie osoby wpuszczane są na godzinę przed zamknięciem. Godzina może jednak nie wystarczyć, by zwiedzić Hydropolis. Czas zwiedzania obiektu to bowiem około 2 godziny.

Booking.com

Hydropolis parking i informacje praktyczne

Hydropolis mieści się przy ulicy Na Grobli 17. Niestety, zaplecze parkingowe i lokalizacja to największe wady Hydropolis. Znajdujący się 70 m od wejścia parking przeznaczony jest dla autokarów i osób niepełnosprawnych. Przy niewielkim zapełnieniu może się zdarzyć, że wpuszczane będą tam także inne pojazdy. Nie można jednak tego traktować jako pewną opcję.

Dojazd komunikacją miejską możliwy jest tramwajami linii 0L, 0P, 4 i 16, które zatrzymują się na przystanku Urząd Wojewódzki (Impart). W tym samym miejscu stają także autobusy 145 i 146. Inną możliwością jest dojazd tramwajami nr 3 i 5 na przystanek Plac Wróblewskiego. We wszystkich tych przypadkach należy się następnie kierować w stronę ulicy Na Grobli. Na niej samej nie kursuje komunikacja miejska.

Hydropolis to jedno z niewielu miejsc na świecie poświęcone edukacji ludzi o wodzie. Już samo to może być powodem, dla którego warto odwiedzić to niezwykłe miejsce. Dodając do tego atrakcyjne, interaktywne wystawy zwiedzający otrzymują propozycję miejsca, którego nie sposób ominąć podczas wycieczki do Wrocławia.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.