Przejdź do treści
książański park krajobrazowy

Najlepsze atrakcje w Książańskim Parku Krajobrazowym

Książański Park Narodowy to rewelacyjne miejsce zarówno na rodzinny spacer z rodziną wśród bogatej przygody, jak i podjęcie aktywności fizycznej – to popularne miejsce wśród rowerzystów, czy biegaczy. Trzy średniowieczne zamki, malownicze szlaki turystyczne, stadnina koni… to tylko niektóre z licznych atrakcji, które przyciągają turystów. Książański Park Krajobrazowy to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia podczas Waszej podróży po malowniczym Dolnym Śląsku.

Książański Park Krajobrazowy to nie tylko Zamek Książ

Choć Zamek Książ to główna atrakcja Parku, to zdecydowanie warto zaplanować wycieczkę tak, by móc odwiedzić inne z atrakcji turystycznych, które skrywa to wyjątkowe miejsce. Leżący na pograniczu Sudetów Środkowych i Pogórza Sudeckiego Park Krajobrazowy jest niesamowitym miejscem przede wszystkim pod względem fauny oraz flory. Tereny wokół Parku charakteryzują się iście górskim krajobrazem. To miejsce zdecydowanie należy do tych, które skrywają wiele sekretów, a wysokie, stare buki i ogromne krzewy różaneczników niewątpliwie podsycają tę aurę.

Rozlegające się na 31,55 km² lasy tworzą bezpieczne schronienie dla wielu gatunków ptaków, gadów, czy ssaków takich jak sarny, dziki i… muflony! Natomiast w tunelach zlokalizowanych pod Zamkiem Książ stwierdzono aż 8 różnych gatunków nietoperzy.

Parki Krajobrazowe na Dolnym Śląsku liczą sobie już ponad 20 lat, a Park Książański jest jednym z pierwszych, które powstały, by chronić zagrożone gatunki i ekosystemy. Łączy w sobie 2 Rezerwaty Przyrody – Przełomy pod Książem obok Wałbrzycha i Jeziorko Daisy.

Przyroda to nieodłączny element tego miejsca, ale tereny Parku mają do zaoferowania odwiedzającym o wiele więcej. Przeczytajcie sami!

Gdzie znajduje się Książański Park Krajobrazowy?

Park zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska. Jego tereny rozprzestrzeniają się między północno-zachodnią granicą Wałbrzycha i północną Świebodzic. To unikatowe miejsce jest oddalone tylko o około 80 kilometrów od centrum Wrocławia.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Wjazd na Parking Główny zlokalizowany jest około 150 metrów przed Rondem Unii Europejskiej w Wałbrzychu, na drodze krajowej nr 35 kierując się od strony Wrocławia. Opłata za samochód osobowy wynosi 10 zł, a parking jest strzeżony. W sezonie (od kwietnia do października) jest czynny całodobowo. Jeśli planowana podróż do Książańskiego Parku Krajobrazowego wypada poza sezonem (listopad-marzec) parking jest czynny jeszcze przez godzinę od zamknięcia Zamku, czyli do 21:00. Po tej godzinie traci status parkingu strzeżonego. Parking Główny znajduje się w odległości około 900 m od Zamku Książ.

Alternatywą jest tak zwany Parking Stado Ogierów Książ. Wjazd znajduje się nieco wcześniej niż na Parking Główny. Kierując się z Wrocławia drogą krajową 35 należy skręcić w lewo. Szutrowa droga poprowadzi podróżnych na niestrzeżony, a zarazem płatny parking. Opłata wynosi 10 zł za samochód osobowy. Ważną informacją jest natomiast to, że wjazd na parking uwarunkowany jest pogodą – w przypadku intensywnych opadów parking jest nieczynny. Plusem tej lokalizacji jest niewątpliwie możliwość podziwiania wypasających się na łąkach koni z pobliskiej Stadniny Stado Ogierów Książ.

Lokalizacja trzeciego parkingu znajduje się nieco dalej, bo w Świebodzicach przy ulicy Wałbrzyskiej. Jest to mniej często wybierane miejsce postoju w porównaniu do powyższych, lecz zdecydowanie warte uwagi. Trasa do Zamku Książ prowadzi przez Bramę Książańską, która prowadzi do zespołu parkowo-pałacowego w Książu. Już po kilku minutach spaceru zaczyna się obszar parku krajobrazowego.

Zasady panujące na terenie parku

Parki krajobrazowe mają na celu ochronę wielu zagrożonych ekosystemów. Ponadto, parki te mają wiele do zaoferowania w sferze turystycznej, często charakteryzują się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, w postaci ciekawych ścieżek, tablic informacyjnych i dobrze oznakowanych szlaków.

Na terenie parków krajobrazowych nie dopuszcza się działań na rzecz szkody i ingerencji w naturalne środowisko. Zakazane jest między innymi: biwakowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych, polowania na zwierzęta, niszczenie roślinności.

Ścieżka Hochbergów

Biegnie wąwozem lokalnej rzeki Pełcznicy. Ścieżka powstała w XIX wieku, stworzono ją z myślą odzwierciedlenia stanu świetności z XIX wieku. Obecnie trasa łączy ze sobą dwa miasta – Wałbrzych i Świebodzice. Ścieżka swą nazwę otrzymała na cześć Rodziny Hochberów. Zamieszkiwali oni Zamek Książ w XVI wieku i nadali mu renesansowy charakter, a dodatkowo zadbali o tereny roztaczające się wokół zamku.

Doskonałym uzupełnieniem bajkowego miejsca są liczne pozostałości po historycznych obiektach, które zachowały się aż do dnia dzisiejszego. Miejscami można zobaczyć pozostałości po niemieckich budowlach z czasów II Wojny Światowej, ruiny XIII wiecznego Zamku Stary Książ, a także miejsca wyjątkowe pod względem przyrodniczym.

ścieżka hochbergów
Fragment ścieżki Hochbergów

Trasa wbrew temu, co ma do zaoferowania zwiedzającym nie należy do popularnych miejsc na terenie parku. Zdecydowana większość turystów skupia się w bliższych terenach Zamku Książ. Brak spacerujących tłumów niewątpliwie nadaje jeszcze większego uroku tej części Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Tereny parku skrywają wiele tajemnic, niektóre z nich zostały już odkryte, ale ich zdecydowana większość pozostanie zagadką być może na zawsze. Taka właśnie jest ta okolica – baśniowa i nadal nieodkryta, mimo odwiedzających tłumów.

Najlepsze atrakcje Książańskiego Parku Narodowego

Dowiedz się, co kryje się w Książańskim Parku Narodowym. Poznaj najciekawsze atrakcje tego regionu!

Zamki

Dolny Śląsk słynie z historycznych zamków wpisujących się w jego krajobraz. Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego nie mogło ich zabraknąć, znajdują się tu aż trzy wiekowe budowle.

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i skrywa niewyjaśnione sekrety. Malowniczo położony, otulony jarem… rodem z bajki! W jego podziemiach znajdują się niezliczone korytarze, których część jest udostępniona do zwiedzania. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem lub samemu. Ceny biletów wahają się od 39 zł, do 69 zł w zależności, który wariant zwiedzania wybierzecie.

Więcej o Zamku Książ przeczytasz w naszym artykule: Zamek Książ – poznajcie najpiękniejszy zamek Dolnego Śląska

Zamek Stary Książ, a raczej jego ruiny są udostępnione dla zwiedzających całkowicie za darmo. Ruiny oddalone są od Książa o ok. 2,5 km i prowadzi do nich niebieski szlak. To idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku głównego Zamku i podziwiać otaczającą nas naturę.

Zamek Cisy usytuowany jest na kamienistym wzgórzu, którego wysokość osiąga nawet 350 m n.p.m. Niegdyś pełnił funkcję warowni, bacznie monitorując kupieckie szlaki między Świdnicą, Wrocławiem a Pragą. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny.

rodzina hochbergów
Zamek Książ

Palmiarnia przy Zamku Książ

To miejsce kusi swym iście tropikalnym klimatem. Znajdziecie tu kilkadziesiąt gatunków tropikalnych roślin. Każda z roślin jest szczegółowo opisana, a oprócz obszernych charakterystyk konkretnych gatunków, dla ich miłośników jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Najciekawsze okazy botaniczne przeznaczone są do sprzedaży. Więc jeśli jesteście miłośnikami roślinek, to obowiązkowy przystanek na mapie!

Więcej na temat palmiarni przeczytasz w naszym artykule: Atrakcja dla całej rodziny w okolicach Zamku Książ. Palmiarnia w Wałbrzychu ma już ponad 100 lat i ciągle zachwyca!

W sezonie (kwiecień-październik) w ciągu tygodnia bramy Palmiarni są otwarte w godzinach 9-17, w weekend natomiast czas zwiedzania wydłuża się do 18. Poza sezonem czas otwarcia jest nieco krótszy: w tygodniu 10-15, a w weekendy do 16. Ceny biletów wynoszą 8 zł za bilet ulgowy i 12 zł za normalny.

Tarasy i ogrody przy Zamku Książ

Jeśli jednak macie ograniczony czas spacerowanie po terenach zamku, to w sezonie letnim dla zwiedzających są udostępnione zamkowe tarasy. Jest ich aż 14, rozlokowane na różnych poziomach zachwycają swymi kompozycjami i stylem. Bilety można kupić w kasie głównej i kosztują 25 zł. 

Dolina Różaneczników

Różaneczniki to olbrzymie krzewy, zwane także rododendronami, a te w Dolinie Różeczników rosną nawet do kilkunastu metrów. To miejsce bez wątpienia zachwyca, nie tylko pięknymi kwiatami, ale także ukształtowaniem i panującym tam spokojem. Wokół doliny prowadzi ścieżka edukacyjna, z przydrożnych tablic można dowiedzieć się więcej na temat historii miejsca, żyjących tam zwierząt czy właśnie krzewów.

Stado Ogierów Książ

To chlubny punkt na mapie okolicy, który specjalizuje się w hodowli ogierów rasy śląskiej. Stado ulokowane jest w zabytkowych, murowanych stajniach, które swą historią sięgają czasów Księcia Hochberga. W skład całego obiektu należy także ujeżdżalnia, która zaliczana jest do najpiękniejszych w całej Europie. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, od kwietnia do września w godzinach 10-18, natomiast w październiku godziny otwarcia to 9-17. Ceny biletów wstępu wynoszą za osobę dorosłą 10 zł, a za bilet ulgowy zapłacicie 5 zł.

stado ogierów książ
W Książu znajdziecie także piękną stadninę koni

Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, możecie udać się (po wcześniejszym umówieniu) także na lekcję jeździecką, cena obejmuje 45 min praktyki i wynosi 70 zł.

Mauzoleum Rodziny Hochbergów w Książu

Zostało wybudowane w 1734 roku i pierwotnie pełniło funkcję belwederu – miejsca widokowego. Następnie w roku 1883 zostało przekształcone w rodzinny grobowiec Hochbergów. Pochowana została tam również Księżna Daisy, lecz jej trumnę przeniesiono w obawie przed zbezczeszczeniem szczątków przez Armię Czerwoną. Dziś mauzoleum jest udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem. Czas takiej wycieczki wynosi około 20 minut. Bilety można kupić bezpośrednio przy grobowcu i ich cena to 8 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy.

Wąwóz Pełcznicy (Wąwóz Książ)

Podczas wędrówki można napotkać tablice edukacyjne dla turystów przedstawiające historyczne i przyrodnicze ciekawostki, a wąskie przejścia i mostki zdecydowanie podkreślą urok tego miejsca. Miejscami skalne ściany osiągają nawet 80 metrów wysokości, a płynąca Pełcznica dopełnia obraz krajobrazu. Momentami trasy w Wąwozie bywają wymagające. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w deszczowe dni lub gdy podróżuje się z dzieckiem – strome zbocza, a niekiedy przepaści są nieodłącznym elementem trasy. W tych najbardziej stromych, przejście ułatwiają przytwierdzone do skał poręcze.

Jeziorko Daisy

Jeziorko położone jest na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i niegdyś było ulubionym miejscem kontemplacji Księżnej Daisy, która była Panią Zamku Książ. Z czasem nieszczęśliwa upatrzyła sobie piękne w swej prostocie, zielone Jeziorko. Tak bardzo jej się tak spodobało, że zleciła przerobić jeden z pieców wapiennych na basztę. Dziś w ruinach baszty znajdziecie palenisko, a mimo to widok nadal zachwyca.

Więcej o tym miejscu przeczytasz w naszym artykule: Jeziorko Daisy – magiczne jezioro o zielonym kolorze

Łabędzi Staw

Nieistniejący już Staw był miejscem niewątpliwie atrakcyjnym w największych latach świetności Zamku Książ. Dziś oprócz kilku podmokłych terenów, które wyglądają na sporą kałużę i postumentu upamiętniającego zmarłe dzieci Hochbergów spacerujący nie znajdą tam wiele. Gdyby nie tablica informacyjna miejsce zostałoby zupełnie zapomniane.

Cis Bolko

W celu ochrony walorów lokalnej przyrody w 2000 roku został stworzony jeden z dwóch rezerwatów przyrody – „Przełomy pod Książem”. To właśnie na jego terenie znajduje się warty zobaczenia, pomnik przyrody Cis „Bolko”. Jego wiek szacuje się na 600 lat, a obwód jego pnia wynosi 292 cm. W lecie jego majestat kryje się wśród otaczających go liści bukowych drzew, trzeba podejść bliżej, by móc podziwiać go w pełnej okazałości.

park krajobrazowy sudety wałbrzyskie
Widok z punktu widokowego na Zamek Książ

Diabelski Mostek

Charakterystycznym miejscem na spacerowej trasie w Wąwozie jest tak zwany „Diabelski Mostek”. Został odbudowany w 2001 roku i przytwierdzony do skały, tak by jego najwyższy punt stworzył jeden z kilku tarasów widokowych, jego panorama przedstawia widok na Zamek Książ.

Punkt widokowy na Zamek Książ

Zamek Książ jest zdecydowanie perełką w wałbrzyskich okolicach, więc ilość punktów widokowych jest proporcjonalna do uroku tego zabytku. Najpopularniejszym z nich, który niejednokrotnie na pewno widzieliście na zdjęciach jest punkt widokowy „Skała Olbrzyma”, zdobył on uznanie odwiedzających już w XVIII wieku. Poniżej „Skały Olbrzyma” znajdziecie kolejny punkt widokowy, należący do szlaku edukacyjnego Hochbergów, to „Diabelska Ambona” i prowadzi do niej wyżej wspomniany Diabelski Mostek.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.