Search The Query
Search

Zamek Cisy – ruiny średniowiecznego zamku na Dolnym Śląsku

zamek cisy

Historyczne zamki od lat przyciągają rzesze zwiedzających zachwycającą architekturą i ciekawą przeszłością. Będąc w Książańskim Parku Krajobrazowym, przy okazji zwiedzania Zamku Książ nie można ominąć pięknych ruin średniowiecznego Zamku Cisy. Sam zamek jak i jego okolica to miejsce idealne do spacerów i rowerowych przejażdżek. W otoczeniu interesującej przyrody można poznać kawałek historii i wsłuchać się w dźwięki nieprzeniknionej natury, odkryć urokliwe zakątki w dolinach rzek lub po prostu posłuchać śpiewu ptaków.

Gdzie znajduje się Zamek Cisy?

Ruiny Zamku Cisy znajdują się w Książańskim Parku Krajobrazowym, w jego zachodniej części. Obok leży przysiółek wsi Cieszów – Cisów. Zamek położony jest malowniczo na wysokim wzgórzu, które jest dość strome, więc podejście w deszczową pogodę może być odrobinę problematyczne, ale nie niemożliwe do zdobycia.

Więcej na temat Książańskiego Parku Krajobrazowego przeczytasz w naszym artykule: Najlepsze atrakcje w Książańskim Parku Krajobrazowym

Ruiny Zamku Cisy – jak dojść?

Z Zamku Książ do ruin Zamku Cisy najlepiej dojść szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Jest to Szlak Zamków Piastowskich, który w sumie liczy aż 146 km i na jego długości leży aż 15 obiektów zamkowych. Rozpoczyna się na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, a kończy na Zamku Grodziec.

Trasa od Książa do Zamku Cisy jest raczej łagodna i zajmuje maksymalnie 75 minut, samo podejście pod ruiny zamku jest trudniejsze i bardziej strome. Zaczynając od Zamku Książ należy kierować się do pomnika przyrody – Cis „Bolko”, następnie odbić w prawo, dojść do ul. Długiej w Pełcznicy i wtedy kierować się na zachód. Dobrze oznaczony szlak zielony poprowadzi nas prosto do ruin Zamku Cisy.

Dla chętnych trasę można nieco wydłużyć. W tym celu z Zamku Książ najpierw należy skierować się na południe, iść szlakiem zielonym do ruin Zamku Stary Książ, a potem obrać kierunek na północ, podążając słynną ścieżką Hochbergów aż do Cisu „Bolko”, kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym. W ten sposób można zobaczyć wszystkie trzy zamki w Książańskim Parku Krajobrazowym.

Zamek Cisy – historia

Pierwsza wzmianka o istnieniu zamku, a raczej grodu lub warowni pochodzi już z 1242 roku. Budowę zamku zapoczątkował prawdopodobnie książę Bolko I Surowy, a jego rozbudowy dokonał wnuk księcia – Bolko II Mały. Zamek był ważnym budynkiem ze względów obronnych i handlowych, w XIII wieku chronił wschodnią granicę księstwa jaworskiego.

Zamek miał wielu właścicieli i dość burzliwą historię. W XV wieku podczas wojen husyckich został zdobyty i zniszczony przez powstańców. Jakiś czas później został częściowo odbudowany. W 1466 roku bracia Hans i Georg von Czettritz kupili zamek, który pozostawał we władaniu tej rodziny aż do XVIII wieku. W 1493 roku cały majątek objęli czterej synowie Hansa. Podczas wojny trzydziestoletniej całe Cisy zostały zniszczone przez wojska szwedzkie i popadły w ruinę. W 1655 roku zamek powrócił w ręce rodziny Czettritzów. W roku 1719 Christoph Friedrich, hrabia Rzeszy odkupił zamek, który później znowu zmienił właściciela na starostę wałbrzyskiego – Leopolda Karla. Ten władca próbował poprawić stan budowli, jednak przez kradzieże okolicznych mieszkańców, nie udało się polepszyć kondycji zamku.

W 1864 roku ruiny Zamku Cisy nabył kupiec Marcus Schottlander z Wrocławia, który sprzedał je kilka lat później. W 1912 roku Zamek Cisy stał się własnością Wilhelma Ledermanna, a następnie po paru latach Emanuela Aufrichta. W 1927 roku ruiny zamku, już doszczętnie zniszczone, zostały poddane renowacji, podczas której udało się odtworzyć część murów, zrekonstruowano bramę wjazdową, most i wieżę. Później dobudowano kilka elementów, w tym drewnianą kładkę, ułatwiającą dostanie się do zamku. W 1975 roku w ramach konkursu „Na szlaku zamek piastowski” oczyszczono obszar zamku z dzikiej roślinności oraz naprawiono prowadzący do zamku most.

Obecne ruiny Zamku Cisy

Ruiny Zamku Cisy leżą na skalistym zboczu o wysokości ok. 350 metrów, w sąsiedztwie doliny rzeki Czyżynki. Pierwotnie budowla składała się z masywnej wieży wbudowanej w budynek mieszkalny z kilkoma pomieszczeniami, niewielkiego dziedzińca, bramy wjazdowej, mostu oraz murów obronnych okalających cały teren.

Obecnie z pięknego i majestatycznego zamku pozostały głównie mury obronne, zrekonstruowana brama wjazdowa oraz część głównego zamku. Do ruin prowadzi drewniany most z tablicą informacyjną. Całość terenu zamkowego otoczona jest bujną roślinnością, co czyni to miejsce magicznym i tajemniczym.

cisy zamek
Ruiny zamku Cisy w pełnej okazałości

Zwiedzanie zamku

Ruiny Zamku Cisy nie są monitorowane, więc wstęp jest całkowicie darmowy. Zwiedzać można całą dobę i o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ po roztopach czy intensywnych opadach deszczu, grunt może być grząski i śliski.

Nieopodal zamku spotykają się dwa szlaki turystyczne: Szlak Zamków Piastowskich (zielony) i Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej (żółto – niebiesko – żółty).

Oprócz ruin zamku warto rozejrzeń się też po okolicy. Tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego bogate są w wiele gatunków roślin i zwierząt, na szczególną uwagę zasługują chronione płazy takie jak piękne traszki górskie oraz salamandry plamiste. Ze względu na różnorodność biotopów leśnych bardzo bogata jest fauna ptaków, których śpiew towarzyszy turystom w ich pieszych wędrówkach.

Cały park położony jest na skałach osadowych, głównie zlepieńcach i piaskowcach, a pobliskie potoki utworzyły piękne doliny. Urozmaicenie w rzeźbie terenu spowodowało, że występują tutaj gatunki roślin z różnych rodzin, zaczynając od mchów i paproci, przez chronione gatunki typu bluszcz pospolity czy storczyk purpurowy, a na ogromnych świerkach, lipach i grabach kończąc.

Wizyta w ruinach Zamku Cisy, jak i dwóch pozostałych zamkach jest doskonałym sposobem na spędzenie rodzinnego weekendu. Obszar Książańskiego Parku Krajobrazowego to ciekawe i pełne atrakcji miejsce. Po wyczerpujących leśnych wędrówkach, zawsze można udać się do Palmiarni, odpocząć w Dolinie Różaneczników albo odwiedzić urokliwy rynek w Wałbrzychu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds