Search The Query
Search

Ogród Japoński we Wrocławiu – poczuj się jak w Kraju Wschodzącego Słońca

ogrod japonski wroclaw

Czasami wcale nie musimy jechać do innego kraju, aby poczuć się jakbyśmy już w nim byli. Jednym z takich miejsc jest Ogród Japoński we Wrocławiu, o którym z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest namiastką Japonii w sercu Wrocławia. Przy jego rewaloryzacji brali udział japońscy specjaliści, którzy zadbali o to, aby nawet najmniejszy szczegół odpowiadał japońskiej sztuce ogrodowej. Nasz artykuł zabierze Cię w podróż po tym wspaniałym miejscu.

Namiastka Japonii we Wrocławiu

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przy odbudowie ogrodu brali udział Japończycy, którzy bardzo skupili się o dokładnym odwzorowaniu ogrodów japońskich we Wrocławiu. Z tego też powodu, każdy element tego ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie. Często jest to zupełnie niewidoczne dla Europejczyków. Nawet ryby w stawie nie zostały tu wybrane przypadkowo! Karpie Koi to stali lokatorzy ogrodów japońskich. Co więcej, znajdują się tu między innymi dwie kaskady wodne, które są szczególnie warte uwagi. Jedna z nich jest żeńska, zachęcająca do zadumy, druga natomiast męska – gwałtowna, jak w przypadku sztormu na morzu. Ich strumienie spotykają się w stawie, do którego prowadzi drewniany mostek. Spora część z elementów wystroju pochodzi z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku.

Ponadto, w Ogrodzie znajduje się około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii.

Zobacz także: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!

Dojazd do Ogrodu Japońskiego

Do Ogrodu można się jak najbardziej dostać komunikacją miejską. Dojeżdżają tu tramwaje linii 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia) oraz 9, 17, 33 (do przystanku 8 maja). Obydwa przystanki są zlokalizowane w niedalekiej odległości od Ogrodu, przy czym Hala Stulecia jest minimalnie bliżej. Możesz też przyjechać tutaj autobusem linii 145 oraz 146 i wysiąść również przy przystanku Hala Stulecia.

Do Ogrodu możesz również dojechać samochodem, w pobliżu znajduje się parking. Ogród Japoński we Wrocławiu zlokalizowany jest w Parku Szczytnickim, między Pergolą a ul. Mickiewicza.

ogrod japonski wroclaw

Historia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Ogród Japoński położony jest w rejonie Hali Ludowej we Wrocławiu. Jest jedną z niewielu pozostałości po Wystawie światowej z roku 1913. Inicjatorem budowy był hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej, który zaangażował japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po imprezie zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, układ alejek oraz staw. W latach 90. miały miejsce prace konserwacyjne w ogrodzie, które za cel obrały jego odbudowę.

Atrakcje Ogrodu Japońskiego

Główne wejście do Ogrodu Japońskiego jest wyznaczone przez bramę Sukya. Spod bramy wychodzi ścieżka, kierująca do centralnej części ogrodu, w której naczelną atrakcją jest most zwieńczony ozdobnym dachem. Służy on połączeniu ze sobą dwóch znajdujących się w ogrodzie stawów. Innymi, węższymi ścieżkami można dotrzeć do wspominanej już wcześniej kaskady męskiej oraz żeńskiej, herbaciarni Azumaya, latarni i mis kamiennych, studni czy mostku japońskiego.

Ogród Japoński we Wrocławiu – cennik i godziny otwarcia

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października, w godzinach 9.00 – 19.00. Cennik wygląda następująco:

  • bilet normalny – 10 PLN
  • bilet ulgowy – 6 PLN
  • bilet wielokrotny (10 wejść) normalny – 65 PLN
  • bilet wielokrotny (10 wejść) ulgowy – 40 PLN
  • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe oraz 2 i więcej dzieci w wieku szkolnym) – 25 PLN
  • bilet specjalny (sesje fotograficzne i filmowe, opłata obejmuje wyłącznie wejście profesjonalnego fotografa lub kamerzysty z pomocnikiem oraz nowożeńców, lub dzieci komunijnych) – 125 PLN
ogród japoński wrocław

Atrakcje w okolicy

W pobliżu Ogrodu Japońskiego znajduje się Hala Stulecia, która jest zdecydowanie miejscem wartym uwagi. W jej wnętrzu często odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturowe. Na zewnątrz znajduje się ogromny plac, którego centralną częścią są fontanny multimedialne. W sezonie turystycznym (od maja do października), zawsze o pełnych godzinach od 10 do 21 fontanny dają specjalny, muzyczny pokaz. Blisko też stąd do popularnego i uwielbianego Zoo Wrocław z Afrykarium.

Booking.com

Poza tym, w okolicy jest również Park Szczytnicki, w którym jest niezwykle zielono, a spacer po nim na pewno należy do przyjemnych czynności. Jest to największy park w stolicy dolnego śląska oraz idealne miejsce na piknik czy przejażdżkę rowerem.

Jak już wiesz, Ogród Japoński jest niezwykle ciekawym i barwnym punktem na mapie Wrocławia. Liczymy, że nasz artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia tego magicznego miejsca!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds