temppeliaukio church

Temppeliaukio — poznaj historię skalnego kościoła

Kościół Temppeliaukio, inaczej zwany Skalnym Kościołem, to jedna z najpopularniejszych atrakcji w stolicy Finlandii. Helsińska budowla dzięki swojej nietypowej konstrukcji stała się rozpoznawalnym elementem miasta i najczęściej odwiedzanym zabytkiem. Dowiedz się, co przyciąga ludzi do tego kościoła.

Kilka słów o kościele w skale

Kościół Temppeliaukio to nowoczesna budowla, będąca efektem pracy dwójki braci-architektów, którzy w 1961 roku wygrali konkurs na projekt architektoniczny tego sakralnego budynku. Ostatecznie powstały w 1969 roku kościół, zbudowany został wewnątrz masywnych, granitowych skał. Wnętrze luterańskiej świątyni ma owalny kształt, a ścianami są nagie kamienie. Jedynym elementem budynku widzianym z zewnątrz jest kopuła, wystająca ponad ziemię. Dzięki niej do budowli wpadają promienie słoneczne, stanowiące jedyne oświetlenie kościoła w skale. Całość stanowi ogromny kompleks, który może pomieścić nawet 750 osób.

Kościół jest dostępny do zwiedzania we wszystkie dni robocze od 10 do 16.50. Bilet kosztuje nieco ponad 18 złotych. Ze względu na to, że w niedzielę odbywają się msze, można wtedy wejść do kościoła za darmo. Pamiętajmy jednak, że przychodząc na mszę, zjawiamy się w roli wiernego, a nie turysty. Nie powinno się więc wtedy wykonywać zdjęć ani przeszkadzać w obrządku religijnym.

Poza zainteresowaniem turystów i zagranicznych pism dotyczących architektury, kościół zyskał także aprobatę artystów muzycznych. Niezwykła akustyka modernistycznego budynku wpłynęła na to, że często organizowane są w nim koncerty.

temppeliaukio

Gdzie znajduje się Kościół Temppeliaukio?

Świątynię Temppeliaukio można zlokalizować w helsińskiej dzielnicy Töölö. Dzięki niesamowitemu krajobrazowi, jaki mają Helsinki, kościół w skale znajduje się pośrodku zwyczajnego placu z zabudowaniami mieszkalnymi. Kościół powstał akurat tam ze względu na kamienne wzniesienie, które niespodziewanie wyrasta pomiędzy blokami. Dokładny adres helsińskiego kościoła to Lutherinkatu 3.

Ciekawostki o okolicy

Ciekawym jest fakt, że dzielnica, w której znajduje się nietypowa budowla, jest nieformalną dzielnicą Helsinek. Choć nazwa Töölö jest popularna, to nie nosi jej żadna z części administracyjnych miasta. 

Kościół Temppeliaukio dzieli dzielnicę z kilkoma ważnymi dla Helsinek elementami. W Töölö zanjdują się m.in. gmach parlamentu, stadion olimpijski, a także Finlandia Talo — wielofunkcyjny budynek mieszczący salę koncertową czy też siedziby Filharmonii Helsińskiej i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia. Oprócz tego przez dzielnicę przebiega jedna z ważniejszych helsińskich dróg — ulica Mannerheimintie, która nazwana jest na cześć wodza, który pokonał komunistyczne wojska w wojnie zimowej.