Przejdź do treści
wioska świętego mikołaja

Rovaniemi – stolica Laponii. Wioska świętego Mikołaja, oraz pozostałe atrakcje

Na kole podbiegunowym w małej wiosce o nazwie Rovaniemi, możemy zobaczyć gdzie mieszka Święty Mikołaj. Marzenie każdego dziecka jest do zrealizowania i co ważne zorganizowanie takiej wycieczki do Laponii nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. To właśnie w małej urokliwej wiosce — Rovaniemi, na własne oczy możemy zobaczyć, jak wyglądają renifery i sanie Mikołaja.

Gdzie jest Laponia?

Wioska Mikołaja znajduje się w Finlandii, krainie zwanej Laponią, która leży w północnej części Europy. Zasłynęła głównie z siedziby Mikołaja i co roku na adres: Rovaniemi 96930, Laponia, dzieci z całego świata wysyłają listy z życzeniami na święta.

Jak dotrzeć do Laponii

Wycieczkę do Laponii można zorganizować na różne sposoby. Jeśli lecimy z Polski, musimy się nastawić na przesiadkę w Helsinkach, nie ma bezpośrednich lotów z Warszawy do Rovaniemi. W Helsinkach mamy również kilka opcji transportu. Wynajmując auto mamy komfort i wygodę, ale musimy się przygotować na trudne warunki pogodowe, droga często jest zaśnieżona i w niektórych miejscach nieprzejezdna. Drugą opcją jest przelot samolotem z Helsinek do wioski Mikołaja. Lotnisko w Rovaniemi jest oddalone od wioski o kilka kilometrów, kursują tam oczywiście taksówki i autobusy przez cały dzień. Z Helsinek możemy również przejechać autobusem, około 11 godzin lub pociągiem 8 godzin. Opcji przyjazdu jest wiele, w zależności od środków i dostępności każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje w Laponii

Laponia to kraina słynąca nie tylko z wioski Mikołaja. To rozległy region leżący na terenach czterech państw, takich jak:

Laponia charakteryzuje się mroźnym klimatem ze względu na swoje umiejscowienie, liczba ludności przekracza 180 tysięcy osób, a powierzchnia to prawie 100 tysięcy km2. Krainę mrozu i reniferów co roku odwiedza tysiące ludzi z całego świata, głównie są to rodziny z dziećmi, których marzeniem jest zobaczenie gdzie tak naprawdę mieszka Święty Mikołaj.

Kilpisjärvi

To miasto o najwyższych wzgórzach w kraju, z miejscami o dziewiczej przyrodzie, szklistych jeziorach. Kilpisjarvi to mieścina licząca poniżej stu stałych mieszkańców, która przyciąga turystów przez cały rok. Ten legendarny region jest położony w pobliżu Oceanu Arktycznego, gdzie spotykają się trzy kraje skandynawskie. Wioska Kilpisjärvi położona jest na północno-zachodnim krańcu Laponii w gminie Enontekiö. Kilpisjärvi to najbardziej wysunięta na północ wioska gminy i ostatnia wieś przed granicą norweską. To tylko 50 km jazdy do Oceanu Arktycznego, graniczy z jeziorem Kilpisjärvi, jest malowniczym miejscem, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Laponii.

laponia finlandia
Zorza polarna nad Laponią

Rovaniemi – wioska świętego mikołaja

Rovaniemi to fińskie miasto kojarzone ze Świętym Mikołajem, umiejscowione w Laponii. Wioska jest niewielka, a do większości miejsc dojdzie się pieszo. Jeden dzień w zupełności wystarczy na eksplorowanie terenów. Wejście do wioski jest bezpłatne, lecz wszelkie atrakcje już są płatne, dlatego przed wejściem warto poczytać o cennikach i godzinach otwarcia konkretnych obiektów. Zwłaszcza w okresie świątecznym wielu turystów organizuje wycieczki do Rovaniemi, dlatego musimy być nastawieni na czekanie w kolejkach i dość duże tłumy. Mimo to warto odczekać swoje, bo zwłaszcza w okresie zimowym w miasteczku można poczuć prawdziwy, magiczny klimat świąt.

Dom Świętego Mikołaja

Dom Świętego Mikołaja to główny punkt wycieczkowy w Laponii, otwarty jest przez cały rok, ale zdecydowanie w czasie świąt jest najliczniej oblegany. Biuro Mikołaja znajduje się na wieży, miasteczko jest małe a budynek dość charakterystyczny, więc bez problemu go znajdziemy. Warto wybierać godziny popołudniowe, gdyż z rana liczba osób jest zdecydowanie większa. Po wejściu do środka witają nas elfy, które jako jedyne mogą robić zdjęcia. Robienie zdjęć samemu jest zabronione. Rozmowa z Mikołajem trwa chwilę, potem jest czas na pamiątkową fotografię lub zakup pamiątek. Miejsce samo w sobie ma magiczny klimat i nawet dorośli czują się jak dzieci.

Centrum nauki Arktikum

Arktikum to centrum nauki i muzeum, które pozwala z bliska poznać północną przyrodę, kulturę i historię. Centrum Arktyczne Uniwersytetu Laponii i Muzeum Regionalne Laponii, pobudzamy do myślenia, zachęcamy do debaty i zapewniamy głębsze zrozumienie Arktyki. Muzeum jest dostosowane dla dzieci, posiada wiele interaktywnych atrakcji, które w łatwy sposób objaśniają trudne zagadnienia. Duża powierzchnia i nowoczesne ekspozycje przyciągają turystów z całego świata.

Rovaniemi atrakcje

Miasteczko, mimo że nie należy do dużych, ma kilka ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić, będąc na miejscu. To nie tylko siedziba Mikołaja Rovaniemi słynie również z aktywności na powietrzu, zimowe sporty cieszą się tu wielką popularnością.

Santa Park

To park, który znajduje się w sieci hoteli Arctic TreeHouse, jest obowiązkową atrakcją koła podbiegunowego. Miejsce posiada wiele atrakcji dla całej rodziny, to kompleks wypoczynkowy z miejscami noclegowymi, spa i basenami. Idealnie miejsce na ogrzanie się po całym dniu śnieżnych aktywności na zewnątrz.

Muzeum Sztuki Korundi

Muzeum Sztuki Rovaniemi koncentruje się głównie na fińskiej sztuce współczesnej i sztuce północnej. W swoim corocznym programie wystawowym muzeum prezentuje prace artystów, którzy pracują na północy lub tam się urodzili. Działania muzeum oparte są na interakcji sztuki z nauką, kulturą, lokalną społecznością wielokulturową i Uniwersytetem Laponii.

święty mikołaj laponia
Zaprzęg reniferów w Laponii

Aktywny wypoczynek

Rovaniemi oferuje mnóstwo atrakcji przez cały rok. Laponia to odległa kraina, dlatego po przyjeździe tutaj warto zostać kilka dni dłużej by poczuć ten prawdziwy klimat okolicy. Sporty zimowe są popularne, oczywiście wszystko za sprawą uwarunkowań pogodowych. Do popularnych atrakcji zaliczyć możemy:

  • Wycieczki za zorzą polarną, Rovaniemi to jedno z najlepszych miejsc na świecie, aby zobaczyć zorzę polarną.
  • Kuligi reniferów i wizyty na farmach. Będąc tutaj, warto wybrać się na kulig reniferów lub odwiedzić farmę, gdzie z bliska można zobaczyć, jak wygląda ich utrzymywanie. W Laponii miejscowi pasterze reniferów mieszkają ze swoimi zwierzętami, głównie utrzymują się z hodowli zwierząt.
  • Skutery śnieżne to popularne hobby w Finlandii — to także prawdopodobnie najbardziej tradycyjny sposób transportu na dzikich obszarach Laponii. Różnorodność usług na skuterach śnieżnych obejmuje zarówno krótkie przejażdżki dla początkujących, jak i wielogodzinne trasy na długich dystansach.
  • Morsowanie, to kolejny ekstremalny sport, który jest popularny w Laponii. Polega na zanurzeniu się w lodowatej wodzie, poprawia krążenie i hartuje nasze ciało. Zimą wchodzimy do zamarzniętego jeziora, latem możemy popływać w jeziorze i podziwiać piękne widoki górskie.
  • Narciarstwo alpejskie, biegówki czy snowboard — bez względu na styl, Finowie uwielbiają ślizgać się po śniegu w zimowym sprzęcie — narciarstwo biegowe jest nawet nazywane sportem narodowym Finlandii. Na miejscu można wykupić prywatne lekcji narciarstwa biegowego dla początkujących lub wypożyczyć sprzęt i samemu pokonywać szlaki.

Rovaniemi to fińskie miasto kojarzone głównie ze Świętym Mikołajem, miejsce, które co roku zwłaszcza w okresie świątecznym odwiedzają dzieci z całego świata. To właśnie tu mają niepowtarzalną możliwość spotkania Mikołaja, zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia i pogłaskania reniferów. To atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.