Search The Query
Search

Suomenlinna – twierdza położona na 6 wyspach

suomenlinna, finlandia

Nie od dziś wiadomo, że Skandynawia słynie z wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Helsinkach jest położna na sześciu wyspach twierdza Suomenlinna. Jakie tajemnice skrywa ta forteca? Kto stoi za jej powstaniem? Dlaczego nazywana jest „Gibraltarem Północy”? Dowiedz się najważniejszych informacji o tej nietypowej warowni!

Historia Twierdzy Szwedzkiej

Suomenlinna została zbudowana w 1757 w okolicach Helsinek, na terenach ówczesnej Szwecji. Budowla miała służyć jako zabezpieczenie przed agresywną ekspansją Rosji. O jej powstaniu zadecydował przebieg wojny szwedzko-rosyjskiej (1741-1743), w której to ofensywa niebiesko-żółtej armii szybko przerodziła się w okupację ziem fińskich przez wojska Piotra I Wielkiego. Zdruzgotany przebiegiem starć rząd szwedzki postanowił ufortyfikować granicę, zapobiegając dalszym stratom. Według kilku źródeł historycznych, nad budową warowni mogło pracować przez dziewięć lat od dwóch do siedmiu tysięcy robotników! Początkowo została ochrzczona nazwą Sveaborg, czyli „Szwedzka Twierdza”. Od tamtej pory twierdza służyła jako ważny punkt obronny zarówno w późniejszych wojnach pomiędzy Szwecją a Rosją, jak i podczas I wojny światowej. Dopiero w 1917 w wyniku rewolucji rosyjskiej forteca trafiła w ręce Finów, którzy przemianowali ją na obecną nazwę. Dziś Suomenlinna nie pełni żadnych funkcji obronnych. Na jej terenie znaleźć można kilka muzeów, ostatnią ocalałą fińską łódź podwodną, jak i… obóz pracy. Więźniowie, aby do niego trafić, muszą dobrowolnie zgłosić się do pomocy w utrzymaniu i renowacji obiektu oraz podpisać umowę zakazującą użytku substancji odurzających. Co więcej, w 1991 z racji na swoją niebywałą historię i położenie, twierdza została wpisana na międzynarodową listę zabytków UNESCO!

helsinki co zobaczyć

Zwiedzanie i atrakcje

Twierdza Suomenlinna jest otwarta dla turystów przez cały rok, a do jej zwiedzania (oprócz lokalnych muzeów) nie potrzeba żadnych biletów! Obejście warowni może zająć nawet do dwóch godzin, dlatego koniecznie zabezpiecz się w wygodną odzież i obuwie. Wyspy najlepiej odwiedzać jest w lecie, ponieważ wtedy rozpoczyna działalność większość puntów gastronomicznych, wycieczek z przewodnikiem i innych atrakcji. Większość informacji o dostępnych aktywnościach można znaleźć w położonym w centrum twierdzy Visitor Center.

Suomenlinna jest szczególnie interesującym miejscem dla pasjonatów historii i militariów. Na wyspach znajdziesz baraki rosyjskich żołnierzy, muzea opowiadające historię zarówno fińskich wojaków, jak i samej twierdzy. Zdecydowanie najciekawszym z nich jest Muzeum Militarne, w którym zwiedzić można dwudziestometrową łódź podwodną – jeden z ostatnich ocalałych fińskich okrętów II wojny światowej. Turyści mogą wejść na pokład statku i sami przekonać się jakie warunki panowały podczas służby na nim. Dla nieco młodszych zwiedzających Suomenlinna ma do zaoferowania Muzeum Zabawek, w którym znaleźć można maskotki sprzed XIX wieku. Oczywiście, każde muzeum wymaga zakupu biletu, jednak jego koszt nie przekracza pięciu euro.

Unikatowa twierdza to nie tylko historia. Kolejnym argumentem przeważającym za zwiedzaniem Suomenlinny w lecie są jej niezwykłe krajobrazy. Niesamowicie zielone wyspy są skontrastowane z chłodem kamieni warowni i błękitem Morza Bałtyckiego. Uskoki, łąki, skały, zatoczki – Twierdza Fińska naprawdę potrafi zachwycić i wyciszyć. Jest tu jednak także coś dla tych pragnących adrenaliny. Przez całą długość fortecy ciągną się tunele, które można zwiedzać wyłącznie na własną odpowiedzialność!

helsinki zwiedzanie

Suomenlinna – jak się tam dostać?

Jedyny sposób na dostanie się do Suomenlinny to podróż drogą morską. Z Helsinek co dwadzieścia minut odpływa prom skierowany na wyspy. Koszt biletu wynosi około siedmiu euro, a cała podróż trwa mniej więcej kwadrans. Sama przeprawa także potrafi być nie lada atrakcją. Mury twierdzy wynurzające się zza horyzontu potrafią zrobić naprawdę duże wrażenie. Jeśli Twój pobyt w Suomenlinnie się wydłuży, to bez większego problemu będziesz mógł wynająć pokój w hostelu znajdującym się w centrum.

Jeśli potrzebujesz odpoczynku od gwaru miasta lub jesteś pasjonatem historii i wojskowości, to Suomenlinna jest idealnym miejscem dla Ciebie. Przekonaj się o tym sam! Koszta podróży nie należą do najwyższych, a wspomnienia, które zabierzesz ze sobą do domu, pozostaną bezcenne!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds