puerto plata

Puerto Plata (Dominikana) — wszystko, co musisz zobaczyć w bursztynowym mieście

Dominikana cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, nie tylko z Polski. To słoneczny wyspiarski kraj z rajskimi piaszczystymi plażami i pogodą, która na pewno nie zawiedzie. Jakie miasto Dominikany obrać za cel swojej podróży? Świetnym wyborem może okazać się Puerto Plata, tropikalny raj znany jako bursztynowe miasto. Co trzeba odwiedzić w Puerto Plata? O czym należy pamiętać przed wyruszeniem? Dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie jest Puerto Plata?

Jeśli Twoim celem wakacyjnych podróży jest Dominikana — Puerto Plata powinno być jednym z pierwszych miejsc pobytu na Twojej liście. Puerto Plata to największe miasto północnego wybrzeża Dominikany. Jest także stolicą prowincji zwaną Puerto Plata, znaną na całym świecie z białych plaż i kokosowych palm.

Podstawowe informacje

Nadmorskie miasto Puerto Plata  służyło niegdyś jako ostatni przystanek na trasie statków przewożących towary do Starego Świata. U stóp góry Pico Isabel de Torres rozpływa się gęsta sieć hoteli, restauracji, barów, ośrodków wypoczynkowych, wśród których turyści i mieszkańcy bawią się wspólnie. Liczne plaże są zaś miejscem wypoczynku i podziwiania tropikalnej przyrody Dominikany. W Puerto Plata nie sposób się nudzić — w krajobraz miasta wpisują się liczne karnawały oraz festiwale, których najbardziej barwnymi elementami są gwarne parady i towarzyszące im tańce oraz śpiew. Takie wydarzenia świadczą o bogatej i wesołej kulturze Dominikańczyków.

puerto plata dominikana

Nazwa miasta

Nazwę miastu miał nadać sam Krzysztof Kolumb, który przybył na wybrzeże Dominikany w 1493 roku i zachwycił się jej urokiem. Puerto Plata w tłumaczeniu oznacza Srebrny Port lub Srebrne Miasto. Wielki podróżnik nadał miastu to imię ze względu na połyskujący srebrzysty kolor zatoki i długie białe plaże ciągnąć się wzdłuż wód oceanu. Nazwa miasta może mieć też związek z bursztynem, którego wydobycie od lat trudzą się tutejsi mieszkańcy. Bursztyn to symbol Dominikany, a na ulicach Puerto Plata i na każdym dostępnym straganie można zakupić pamiątki z tamtejszym bursztynem.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróż do Dominikany może okazać się najwspanialszym wyjazdem Twojego życia, który na długo zapadnie Ci w pamięci. Aby jednak to się stało, przed wylotem warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy na temat tego kraju, między innymi jak oraz kiedy zaplanować wyjazd.

Kiedy najlepiej jechać?

Klimat Dominikany jest stały i rzadko kiedy zaskakuje. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi około 30 stopni Celsjusza i nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Jadąc na wakacje na Dominikanę, nie musisz więc martwić się o słoneczną pogodę. Dla wielu idealnym czasem na odwiedzenie Dominikany jest okres od grudnia do lutego, kiedy to pogoda nie jest upalna i jest mniej deszczowo. Pora deszczowa w Puerto Plata przypada na okres od maja do czerwca, co rodzi okazje w biurach podróży dla potencjalnych turystów. Nie należy się jednak obawiać ulew od rana do wieczora. Pora deszczowa w Puerto Plata rzadko jest stale deszczowa.

puerta plata

Dominikana — bezpieczeństwo

Jak w każdym dużym mieście nastawionym na turystykę, tak w Puerto Plata należy zachować szczególną czujność. Choć przestępczość na terenach hotelarskich jest tam rzadkością, najlepiej nie podróżować samotnie i unikać mało zaludnionych miejsc. Warto również zapoznać się z lokalnymi zwyczajami. Częstymi przypadkami na Dominikanie, które rodzą przykre dla turystów sytuacje, jest negocjowanie każdej ceny. Standardem jest tam targowanie się. Nieznajomość obowiązujących tam cen sprawia, że turysta może słono zapłacić za najbardziej podstawowe oferty i usługi, takie jak słynne Guagua. Guagua, czyli minibusy dla kilku pasażerów, to główna forma transportu, z której korzystają mieszkańcy Puerto Plata. Trasy, którymi podążają pojazdy, nie są odgórnie ustalone, kierowcy podążają wzdłuż najbardziej uczęszczanych ulic i zatrzymują się w miejscach wyznaczonych przez turystów. Cena za przejazd jest negocjowana bezpośrednio z kierowcą. Aby mieć pewność, jakie ceny panują w Puerto Plata i nie przepłacić, najlepiej zapytać hotel lub gospodarza. Dla bezpieczeństwa warto także pić wyłącznie wodę butelkowaną, ponieważ picie wody z kranu w Republice może być ryzykowne.

Najpiękniejsze plaże

Popularna opinia głosi, że na Dominikanie są najpiękniejsze plaże na świecie. Nie jest więc tajemnicą, że Puerto Plata przyciąga turystów przede wszystkim swoimi rajskimi plażami, na których cieniem kładą się palmy, a turyści ciesz się słońcem. Mów się wręcz, że w Puerto Plata uświadczyć można najpiękniejsze plaże w całej Dominikanie. Oto kilka z nich.

Playa Sosúa

Ta tętniąca życiem plaża to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego ten dominikański kurort. Niezapomniane turkusowe widoki na ocean tłumaczą, dlaczego jest to najliczniej uczęszczane miejsce w regionie. Wprawne oko dostrzeże także w oddali słynną górę Isabel de Torres. W Playa Sosúa łatwo trafić na barwne stragany z jedzenie oraz zimnymi napojami.

Playa Alicia

Jeśli zamiast popularnych turystycznych miejsc wolisz cieszyć się spokojem i cichym szumem fal, udaj się na plażę Alicia. To mniej uczęszczana przez turystów oraz tubylców plaża, dlatego można tam poczuć się bardziej prywatnie. Twojego spokoju nie zakłóci także hałas ze straganów czy plażowych barów. To wyjątkowe miejsce na mapie Puerto Plata, w którym możesz zostać tylko Ty i egzotyka tego miejsca.

Playa Alicia

Cabarate

Plaża Cabarate to centrum sportów wodnych. To ośrodek windsurfingu i kitesurfingu na Karaibach. Częstym widokiem są tam surferzy. Jeśli więc lubisz aktywnie spędzać czas nad wodą, ta plaża jest idealnym miejscem dla Ciebie! Wolny czas możesz spędzić, niedaleko nadbrzeża przy tamtejszych barach i restauracjach, podziwiając widoki lub biorąc udział w szkoleniach ze sportów wodnych.

Playa Punta Rucia 

To jedna z najbardziej spektakularnych plaż Puerto Plata, ale nie ze względu na to, co widać z poziomu piaszczystej plaży. Na jej wyjątkowość wpływa tu bogactwo podwodnego życia. Punta Rucia słynie z tego, że jest wymarzonym miejscem do nurkowania. Obecność różnokolorowych tropikalnych ryb, obfitość zapierających dech w  piersi raf koralowych sprawia, że podwodne widoki będą niezapomniane.

Atrakcje w Puerto Plata

Puerto Plata to nie tylko plaże. To także niezapomniane górskie widoki, wyjątkowa architektura i bogata kultura Dominikany. Zapoznaj się z największymi atrakcjami turystycznymi Puerto Plata.

La Glorieta

Historia Dominikany wiąże się mocno z historią kolonializmu. Po odkryciu wysp przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku Dominikana weszła w skład hiszpańskich oraz francuskich kolonii. W dzisiejszej niepodległej Dominikanie wciąż jednak można natrafić na zabytki wspominające dawnych kolonizatorów. Spacerując ulicami Puerto Plata, można natrafić na zabytkowe kolonialne budynki. Jednym z symbolicznych obiektów jest malownicza La Glorieta — rekonstrukcja dawnej kolonialnej estrady z XIX wieku wybudowanej w Belgii. Jej smukła budowa idealnie wpisuje się w urokliwy pejzaż miasta.

Plaza de Independencia

Museo de Arte Taíno

Nie zapomnij jednak o latynoskim klimacie tego miasta. Oprócz sztuki pokolonialnej warto się w Puerto Plata zaznajomić z kulturą rdzennych mieszkańców Dominikany. Museo de Arte Taíno to muzeum sztuki Tainów, rdzennych prekolumbijskich mieszkańców tamtejszych wysp. Wizyta w tym muzeum to dobry sposób, by poznać i podziwiać kulturę oraz dziedzictwo indiańskich ludów Dominikany.

Bursztynowa Dominika

Północny region Republiki Dominikańskiej zwany jest Costa de Ámbar, czyli Bursztynowe Wybrzeże. W tamtejszych górach zaś kryją się skarby złotej żywicy. Jej najrzadszym przykładom poświęcono słynne muzeum znajdujące się niedaleko od miejskiego Parku Centralnego.

Muzeum Bursztynów

Bursztyn pochodzący z Dominikany uznawany jest za jeden z najczystszych oraz najstarszych na świecie. Na pewno więc nie jedna osoba zauważy różnicę, porównując dobra z Dominikany z bursztynem nadbałtyckim. W wielu wyjątkowych okazach prezentowanych na muzealnych wystawach można dostrzec zatopione w żywicy rośliny, owady schwytane przez lepki sok i skamieniałe. Muzeum Bursztynu oprócz wystawiania na pokaz zwiedzającym najrzadszych przykładów złotej żywicy umożliwia także sprzedaż przepięknej biżuterii z żywicy oprawionej w metale szlachetne. Choć znajdą się tam towary luksusowe, w sklepie z pamiątkami łatwo znaleźć biżuterię na każdą kieszeń. Warto także wspomnieć, że w Muzeum Bursztynu znajduje się wyjątkowy okaz — bursztyn, który wystąpił w słynnym filmie Park Jurajski.

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres

Wznosząca się dumnie nad Puerto Plata góra Isabel de Torres zapewnia niezapomniane widoki na miasto, okolice oraz Ocean Atlantycki. To must see Puerto Plata, a dostanie się na szczyt góry umożliwia popularna kolejka linowa. Jest to jedyna taka kolejka na całych Karaibach. To dodatkowa atrakcja dla turystów, którzy robią zdjęcia już na etapie wjeżdżania na górę. Jest jednak opcja również dla bardziej aktywnych gości, którzy nie chcą tracić czasu i wykorzystywać każdą okazję na poznawanie dominikańskiej przyrody, samodzielnie wspinając się na sięgający prawie 800 metrów szczyt. Na samej górze na turystów czeka posąg Chrystusa Odkupiciela, który na wzór słynnego posągu z Rio de Janeiro czuwa nad miastem z góry.

Dominikana i Puerto Plata czekają na Ciebie ze swoimi spektakularnymi krajobrazami, plażami oraz wszechobecną egzotyką. Dokładnie zaplanuj wycieczkę oraz atrakcje, aby Twoja wizyta w bursztynowym mieście była niezapomniana.