Search The Query
Search

Pasta guacamole – najlepszy dodatek do wszystkich meksykańskich potraw!

guacamole

Guacamole to niesamowicie udana mieszanka smaków i aromatów, którą robi się bajecznie prosto. Pasta z awokado choć jest głównym składnikiem tradycyjnej meksykańskiej kuchni, gości na stołach całego świata. Doceniana jest nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również zdrowotne. Poznaj historię oraz pyszny i prosty przepis na guacamole!

Guacamole – co to jest?

Guacamole to meksykańska przystawka w postaci pasty, której głównym składnikiem jest awokado. Ta klasyczna salsa (sos) składa się z zaledwie sześciu niezbędnych składników, które razem tworzą piekielnie uzależniającą mieszankę, która zadowoli każdego. Salsę guacamole cechuje intensywnie zielony kolor oraz gęsta konsystencja z bogactwem odżywczych składników.

Czy guacamole ma swoją historię?

Historia guacamole sięga czasów azteckich – nazywano je wtedy „ahuaca-mulli”, co oznacza sos z awokado. Początkowo awokado było rozcierane z sokiem z dojrzałych pomidorów oraz solą w kamiennych moździerzach, które do dziś są chętnie wykorzystywane w meksykańskiej kuchni. 

Zobacz także: Czym charakteryzuje się kuchnia meksykańska?

Po przybyciu Hiszpanów do Ameryki Centralnej pasta zyskała nową nazwę oraz kilka nowych, opcjonalnych dodatków. Listę składników poszerzono między innymi o cebulę, kolendrę i limonkę – dziś są one mocno kojarzone z meksykańską kuchnią, choć tak naprawdę sprowadzone zostały dopiero przez Hiszpanów. Hiszpanie mieli problemy z uprawą awokado w swoim kraju, przez co guacamole stało się popularnym meksykańskim produktem żywnościowym w obu Amerykach.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaczęli się nim zachwycać dopiero w II połowie XX w., a w ślad za nimi poszli tłumnie Europejczycy. Owa fala popularności miała wyraźny związek z dość nagłym, masowym zainteresowaniem zdrową żywnością. Dziś guacamole jest modyfikowane na wiele sposobów w zależności od kulinarnych wariacji kucharza i indywidualnych preferencji smakowych. 

Jak smakuje pasta z awokado – guacamole?

Samo awokado z początku może zniechęcać – ni to owoc, ni warzywo. Są tacy, którzy je uwielbiają, inni przechodzą obok niego obojętnie, inni znów go nie cierpią. Z początku wydaje się tłuste, śliskie i nieco mdłe, lecz zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu. 

Idealnie dojrzałe awokado zapewnia oleistą, maślaną bazę, a wyciśnięta limonka dodaje kwaskowości, która równoważy tłustość owoców. Papryczki chilli dają mile widzianą dawkę ciepła, a każdy rodzaj cebuli (biała, czerwona) zapewnia dodatkowy, pikantny kąsek. Pomidor urozmaica smak salsy, a świeża kolendra – choć, nielubiana przez wielu – nadaje ostateczny wyraz i mocny aromat guacamole. 

Czy guacamole jest zdrowe?

Zdecydowanie tak! Guacamole zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, a większość z nich wynika z samego awokado: w szczególności z jego jednonienasyconych tłuszczów. Jest również wytwarzane z naturalnych, pełnowartościowych produktów spożywczych, które mają własne właściwości prozdrowotne (takie jak błonnik z dodanych warzyw).

Badania sugerują, że zastąpienie pokarmów bogatych w węglowodany awokado poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi. Zarówno błonnik, jak i tłuszcz pomagają spowolnić trawienie, utrzymując poziom cukru we krwi pod kontrolą.

pasta z awokado
Historia guacamole sięga czasów azteckich

Właściwości awokado

Awokado to owoc drzewa awokado, naukowo znanego jako „Persea americana”. Ten owoc jest ceniony za wysoką wartość odżywczą i jest dodawany do różnych potraw ze względu na dobry smak i bogatą konsystencję. Istnieje wiele rodzajów awokado, które różnią się kształtem i kolorem – od gruszkowatych po okrągłe, zielone i czarne. Awokado jest bardzo pożywne i zawiera szeroką gamę składników odżywczych, w tym 20 różnych witamin i minerałów. Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, witaminy z grupy B niezbędnej dla zdrowia komórek i DNA oraz witaminy K, która jest kluczowa dla zdrowia kości, serca i mózgu.

Guacamole – kalorie

Guacamole może również być świetną przekąską odchudzającą. Podczas gdy wysoka zawartość tłuszczu w awokado może powodować problemy, gdy jest spożywana w nadmiarze, wysoka zawartość błonnika w rzeczywistości sprzyja sytości i pomaga zachować to uczucie do następnego posiłku. Pokarmy bogate w błonnik są powiązane z utratą wagi i zarządzaniem nią, a także obniżeniem poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i stanów zapalnych.

Zawartość odżywcza guacamole będzie się nieznacznie różnić w zależności od przepisu. Pasta w ¼ objętości szklanki to ok. 125 kalorii. 

Guacamole jest również pełen fitoskładników (prozdrowotnych składników odżywczych występujących w roślinach) z awokado, w tym przeciwutleniaczy luteiny i zeaksantyny oraz jest dobrym źródłem kwasu foliowego i potasu.

Jak zrobić idealne guacamole z awokado?

Najlepsze są często najprostsze rozwiązania. Idealne guacamole, to klasyczna pasta składająca się z 6 składników takich jak:

  • 2 awokado,
  • 1 pomidor,
  • 1 cebula, 
  • 1 zielone (lub czerwone) chilli,
  • ½ pęczka kolendry,
  • 2 szczypty soli,
  • sok z ½ limonki.

Jak zrobić pastę z awokado? Pasta jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Niezbędnymi przyrządami będzie deska do krojenia, średniej wielkości miska, dobry nóż oraz łyżka. Najlepiej zacząć od wyciskacza łez jakim jest cebula – należy ją obrać i pokroić w drobną kostkę. Następnie czas na pomidora, po umyciu również kroi się go w niewielką kostkę. Najostrzejszy składnik jakim jest chilli, trzeba przekroić na pół, wykroić pestki (to właśnie one są najostrzejsze) i pokroić w bardzo małą kostkę. 

Czas na główny składnik guacamole – awokado. Należy przeciąć je wzdłuż na pół, wyciągnąć pestkę i w łupince ponacinać w dużą kostkę. Następnie za pomocą łyżki, przełożyć miąższ do miski. Świeżą, posiekaną kolendrę dorzucić do reszty składników, dodać dwie szczypty soli oraz sok z wyciśniętej limonki. Całość zamieszać – im dłużej miesza się awokado, tym bardziej zaczyna się ono rozpadać, a guacamole zaczyna przypominać pastę. Składniki należy mieszać więc do uzyskania pożądanej konsystencji. 

pasta guacamole
Guacamole z nachosami to jedna z najpopularniejszych przekąsek w Meksyku

Na co zwracać uwagę podczas przygotowywania pasty z awokado?

  • Do prawdziwego meksykańskiego guacamole nie dodaje się czosnku! Choć Polacy często namiętnie wciskają ten składnik do pasty, jest to bardziej „wariacja” na temat salsy, niż oryginalny sposób jej przyrządzania. 
  • Kuchnia meksykańska charakteryzuje się ostrością potraw, a w szczególności sals do nich dodawanych. Najlepiej więc chilli dodawać partiami, sprawdzając przy tym ostrość pasty, aby dopasować ją do swoich preferencji smakowych. 
  • Papryczka jest niezwykle ostra, najlepiej kroić ją przez rękawiczkę lub pamiętać, aby po każdym kontakcie z tym składnikiem dokładnie umyć dłonie mydłem.
  • Osoby, które nie przepadają za kolendrą nie muszą się martwić – mogą po prostu pominąć ten składnik, a smak guacamole wciąż będzie wyjątkowy. 
  • Twarde awokado nie nadaje się do guacamole dopóki nie zmięknie. Polecaną odmianą do przygotowania idealnej pasty jest awokado hass, łatwo dostępne w Polsce i zazwyczaj od razu nadaje się do salsy.

Salsa guacamole jest niezwykle prostą i szybką do przygotowania przekąską – zajmuje ok. 10 minut, a ilość składników podanych w przepisie wystarcza dla ok. 3 osób.

Z czym jeść guacamole?

Guacamole to kwintesencja meksykańskiej przekąski z więcej niż jednego powodu. Jest nie tylko wytwarzane z jednych z najbardziej popularnych składników kuchni narodowej, ale zawiera również oficjalną paletę kolorów tego kraju. W Meksyku guacamole je się jako dodatek do wielu potraw, najczęściej z nachosami lub jako dodatek do tacos. 

Jakie są inne sposoby na jedzenie guacamole? Popularnym sposobem na jedzenie guacamole są tosty, które można podawać z kiełkami, plastrami pomidora oraz jajkiem w koszulce jako sycące i zdrowe śniadanie. Zwykłe kanapki z guacamole mogą być ciekawym zastępstwem dla szynki czy sera. Ta pyszna meksykańska salsa idealnie komponuje się również z grillowanym mięsem oraz rybami. Pasta z guacamole może posłużyć również jako świetny dodatek do tortilli. Imprezową formę przyjmuję gdy jest podawana z solonymi chipsami lub w bardziej zdrowej wersji – z pokrojonymi w słupki warzywami.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds