Search The Query
Search

Kuchnia włoska – najpopularniejsze dania, ciekawostki i historia! Fenomen włoskich smaków

kuchnia włoska

Włoskie potrawy należą do najpopularniejszych dań na całym świecie. Dania kuchni włoskiej wyróżnia to, że są łatwe w wykonaniu i jednocześnie niezwykle smaczne oraz aromatyczne. Makarony, pizze, a także dania mięsne, ryżowe czy rybne zawdzięczają swoje walory smakowe świeżym składnikom, do których Włosi przywiązują dużą wagę. Poznaj najpopularniejsze włoskie przystawki, dania oraz desery.

Fenomen włoskiej kuchni – charakterystyka i historia

Kuchnia włoska to obok francuskiej sztuki gotowania jedna z najpopularniejszych kuchni europejskich. Jej korzenie sięgają czasów starożytnych. Już w VI w. p.n.e. zaczęły kształtować się zwyczaje żywieniowe spajające kultury ludów zamieszkujących ówczesne tereny dzisiejszych Włoch. W późniejszych epokach kulinaria stały się ważnym aspektem Półwyspu Apenińskiego. W okresie renesansu umiejętność gotowania podniesiono nawet do rangi sztuki. Włosi inwestowali w szkoły kulinarne, a także wydawali pierwsze drukowane książki kucharskie.

Bogata historia i żywe zainteresowanie kulinariami sprawiło, że Włosi stali się specjalistami w przygotowywaniu dań mącznych, a także ryb i owoców morza. Włoskie dania wyróżnia duża ilość warzyw, spośród których najczęściej używa się pomidorów, cebuli, czosnku czy oliwek. Potrawy z Półwyspu Apenińskiego cechuje również spora ilość przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek i rozmaryn. Do najpopularniejszych składników włoskiej kuchni należą również oliwa oraz parmezan i inne sery. Co ważne, Włosi przywiązują dużą wagę do jakości oraz świeżości produktów.

wloska kuchnia

Dlaczego cały świat tak kocha włoskie smaki?

Włoskie potrawy podbijają serca ludzi na całym świecie. Makarony, pizze i inne przysmaki Półwyspu Apenińskiego coraz częściej pojawiają się na zagranicznych stołach wielu domów oraz restauracji. Co wypływa na ogromną popularność, jaką cieszą się włoskie smaki? Głównymi atutami włoskiej kuchni są prostota dań oraz szybkość ich wykonania. Włosi nie używają wymyślnych technik gastronomicznych, a skupiają się raczej na doborze składników i odpowiednim przyprawieniu potrawy. Dzięki temu w prosty sposób uzyskują smaczne i aromatyczne dania.

Włochy — królestwo makaronów

Makarony włoskie stanowią grupę dań, które można zaliczyć jako jedne z najpopularniejszych i najłatwiejszych w wykonaniu. We Włoszech można spotkać się z niezliczoną ilością gatunków makaronów. Jednak każda potrawa składająca się z mącznych wstążek, nitek, rurek czy świderek, a także sosu oraz ewentualnych dodatków jest niezwykle łatwa w wykonaniu.

Spaghetti, tagliatelle, penne czy inne makarony można kupić w sklepie lub też wykonać je samodzielnie. Ciasto na makaron wymaga jedynie mąki, jajka i wody. Zagniecione oraz odstane ciasto wystarczy pokroić na wybrany kształt, a następnie ugotować. Do makaronu warto dodać sos, który nada potrawie smaku. Całym clou jego przygotowania jest użycie odpowiednich przypraw oraz aromatycznych dodatków pasujących do wykonywanego dania.

makaron włoski

Czy w całych Włoszech zjemy te same potrawy? 20 włoskich regionów!

Włochy to państwo o zróżnicowanych tradycjach kulinarnych. Odmienne zwyczaje gastronomiczne panują na północy i południu kraju. W północnym rejonie Włoch częściej jada się potrawy ryżowe, dania mięsne, zapiekanki, a także sery z mleka krowiego. Południe słynie natomiast z różnorodnych odmian makaronu, oliwy, serów kozich i owoców morza.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku włoskiej kuchni podział na kulinaria północne i południowe stanowi duże uogólnienie. We Włoszech znajduje się bowiem 20 regionów, a większość z nich ma swoje danie popisowe. Przykładowo Florencja słynie z befsztyka, mieszkańcy Turynu specjalizują się w przygotowywaniu kurczaka, a Bolonia jest ojczyzną znanego sosu mięsnego – bolognese. Neapolitańczycy szczycą się pomidorami i tradycyjną pizzą margheritą, a dumą regionu Valle d’Aosta jest fondue. W rejonie Emilia-Romania jada się faszerowane pierożki, a na Sycylii i w Sienie królują lokalne desery. Sardyńczycy znani są z rybnych rarytasów, a region Friuli zajada się polentą, czyli rodzajem mamałygi.

Pizza włoska i jej historia

Do najpopularniejszych włoskich dań należy pizza, czyli placek z ciasta drożdżowego (focaccia) zapiekany z sosem pomidorowym, serem, ziołami i ewentualnymi dodatkami. Focaccię z ziołami i serem jedzono we Włoszech już w czasach starożytnych. W późniejszych latach jej formę wzbogacano o kolejne składniki. Znana nam dzisiaj pizza z sosem powstała, gdy z Ameryki do Włoch sprowadzono pomidory.

Pierwsze pizzerie zaczęły powstawać w XVIII wieku w Neapolu. Do ich popularyzacji przyczynił się król Ferdynand II Burbon, który kierując się ciekawością, odwiedził jeden z takich lokali. Dzisiaj pizza znana jest nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów popularnego placka oraz jego dwie odmiany – neapolitańska i rzymska. Pizza neapolitańska ma cienkie ciasto o grubości 3 mm. Natomiast rzymski placek jest grubszy (1-2 cm) i ma bardziej podniesione brzegi.

pizza włoska

Dania z makaronem – TOP 5

Makarony włoskie dają kucharzom szerokie pole do popisu. Wielość rodzajów klusek oraz niezliczona ilość różnorodnych sposobów ich przygotowywania sprawiają, że dania z makaronem nie są w stanie się znudzić. Przedstawiamy najpopularniejsze przepisy na makarony, którymi zajadają się nie tylko Włosi.

Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara to danie z makaronem, które króluje na włoskich i zagranicznych stołach. Potrawa jest łatwa i szybka w wykonaniu, a jednocześnie bardzo smaczna. W spaghetti carbonara makaron łączy się z kremowym sosem jajecznym oraz boczkiem.

Wykonanie dania należy rozpocząć od ugotowania nitek spaghetti, tak aby były al dente. Następnie trzeba podsmażyć boczek do chrupkości. Zrobienie ostatniej części potrawy – sosu, wymaga wymieszania jajek, sera pecorino lub parmezanu oraz mielonego pieprzu, który stanowi obowiązkowy element carbonary. Niektórzy kucharze dodają do sosu jeszcze śmietanę, ale ta praktyka jest kwestią sporną.

Kiedy wszystkie części dania są gotowe, trzeba je jeszcze wymieszać. Ugotowany makaron dodaj do boczku, a następnie zdejmij patelnię z palnika. Wciąż gorący makaron i mięso wymieszaj z sosem.

Spaghetti bolognese

Kolejnym sposobem przyrządzania popularnych, długich nitek makaronu jest danie znane jako spaghetti bolognese. Oprócz makaronu na potrawę składa się mięsny sos bolognese, od którego pochodzi nazwa całego dania. Tradycyjnie sos boloński przygotowuje się z różnych rodzajów posiekanego mięsa mielonego, włoszczyzny, oliwy, pomidorów i czerwonego wina. Taką wersję sosu podaje się zazwyczaj z makaronami takimi jak tagliatelle lub pappardelle. Wynika to z tego, że bogaty w mięsiwo oraz warzywa sos jest ciężki i cienkie nitki spaghetti nie są w stanie go utrzymać.

Do przygotowania spaghetti bolognese używa się więc nieco innej wersji sosu bolognese, który przypomina neapolitański ragù (sos mięsny). Spaghetti podaje się z sosem pomidorowym, mielonym mięsem wołowym, winem, czosnkiem i przyprawami. Tę wersję od tradycyjnego sosu bolognese różni większa ilość pomidorów, a także mniejsza ilość mięsa i jego większe kawałki, które często dodawane są nawet w formie klopsów.

spaghetti bolognese

Lasagne

Makarony włoskie można zarówno gotować, jak i zapiekać, o czym dobrze wiedzą wszyscy fani lasagne. Jest to danie przygotowywane z dużych prostokątnych płatów makaronu o nazwie lasagne. Całą potrawę wykonuje się poprzez przekładnie plastrów makaronu farszem, na który składają się dwa sosy – pomidorowomięsny oraz beszamelowy.

Na dno naczynia żaroodpornego należy położyć pierwszą warstwę makaronu lasagne. Następnie trzeba pokryć go sosem, przełożyć kolejną warstwą makaronu i wysmarować drugim sosem. Sekwencję należy powtarzać do czasu wykorzystania wszystkich składników. Na ostatnią warstwę zapiekanki zetrzyj ser i całość wstaw do piekarnika.

Spaghetti aglio olio

Spaghetti aglio olio, czyli „spaghetti z czosnkiem i oliwą”, to tradycyjne neapolitańskie danie z makaronem, które zasługuje na tytuł najprostszej włoskiej potrawy. Przygotowanie tego rodzaju spaghetti jest bardzo szybkie i łatwe. Na patelni z rozgrzaną oliwą należy podsmażyć plasterki czosnku i ewentualnie ostrą papryczkę. Następnie zawartość patelni trzeba wymieszać z ugotowanym spaghetti. Makaron można uzupełnić świeżą, drobno posiekaną pietruszką i całość jest gotowa do jedzenia.

Tagliatelle frutti di mare

Tagliatelle frutti di mare to kolejny makaron włoski, który cieszy się dużą popularnością. Jest to lekkie danie bazujące na owocach morza takich jak małże, krewetki czy kalmary. Frutti di mare przygotowuje się na patelni z rozgrzaną oliwą, czosnkiem oraz dodatkiem białego wina. W końcowym etapie do całości dodaje się sos pomidorowy. Gotowy sos z owocami morza należy uzupełnić ugotowanym makaronem tagliatelle. Po wymieszaniu mącznych wstążek z dodatkami potrawę warto posypać świeżą pietruszką. Dzięki temu tagliatelle frutti di mare zyska dodatkowy aromat.

Tagliatelle frutti di mare

Co jeszcze znajdziemy w kuchni włoskiej?

Włoskie potrawy to nie tylko dania z makaronem. Kulinaria Półwyspu Apenińskiego są znacznie bardziej rozbudowane i oferują zróżnicowane przysmaki. Na włoskich talerzach nie brak potraw ryżowych, charakterystycznych pierożków, gulaszów i wielu innych rarytasów. Poznaj najciekawsze propozycje włoskiej kuchni.

Ravioli

Znakiem rozpoznawczym włoskiej gastronomii jest ravioli, czyli małe pierożki z serem ricotta, mięsem lub warzywami. Cechą charakterystyczną ravioli jest prostokątny lub kwadratowy kształt oraz wykończenie w postaci niewielkiej falbanki. Wykończenie, które można wykonać za pomocą radełka lub widelca, nie tylko nadaje pierożkom oryginalnego wyglądu, ale również zapobiega wydostawaniu się farszu.

Podobnie jak inne dania włoskie, ravioli jest łatwe w przygotowaniu. Do wyrobienia ciasta potrzeba tylko mąki, jajek, wody i soli. Dobrze wymieszane składniki powinny stworzyć elastyczną masę, którą należy podzielić na dwie części. Następnie każdą z nich powinno się rozwałkować na cienki prostokąt ciasta. Na jednym kawałku należy w odstępach układać farsz, który następnie zostanie przykryty drugą częścią ciasta. Z tak przygotowanej formy trzeba wyciąć kwadratowe pierożki. Następnie ravioli musi zostać umieszczone w osolonej i gotującej się wodzie na około 3 minuty. Po tym czasie włoskie pierożki są gotowe do serwowana.

Risotto

Risotto jest jedną z najpopularniejszych potraw pochodzących z północnych Włoch. Danie składające się z białego ryżu gotowane jest z dodatkiem bulionu do czasu uzyskania kremowej konsystencji. Oprócz krótkiego ryżu w risotto mogą znaleźć się m.in. grzyby, mięso, fasola, dynia czy też mątwa, która stanowi specjalność Wenecji. Dodatki uzupełniające ryżowe danie zależne są od rodzaju risotto oraz regionu jego pochodzenia.

Przygotowanie risotto należy rozpocząć od zeszklenia cebuli i wymieszania jej z ryżem. Następnym krokiem jest podlewanie ryżu winem oraz gorącym bulionem. Płyny należy dodawać stopniowo. Kiedy ryż wchłonie jedną porcję wina, partiami dolewaj bulion i również czekaj do jego wchłonięcia, jednocześnie cały czas mieszając zawartość garnka. Po około 15-20 minutach gotowania ryż powinien przybrać kremową konsystencję. Należy ściągnąć go wtedy z palnika oraz wzbogacić parmezanem, a także szczyptą pieprzu i soli.

Risotto

Bruschetta

Spośród różnorodnego menu Półwyspu Apenińskiego na wyróżnienie zasługują również bruschetty, czyli włoskie przystawki. Bruschetta ma formę grzanki, którą smaruje się oliwą oraz czosnkiem. Przekąskę serwuje się na różne sposoby, ale najpopularniejszą wersją podania jest ułożenie na chlebie świeżo pokrojonych pomidorów. Opcjonalnie do bruschetty można dodać również cebulę i ser kozi, mozzarellę lub gorgonzolę. Grzanki należy lekko zapiec i podawać ze świeżą bazylią, która zadba o aromatyczne walory przekąski.

Focaccia

Włoskie menu wzbogaca również focaccia będąca rodzajem pieczywa, które stanowi podstawę pizzy. Samodzielnie serwowana focaccia odgrywa rolę włoskiej przystawki lub dodatku do innych potraw. Od pizzy wyróżnia ją dłuższy czas wyrastania ciasta, a także brak sosu i minimalna liczba dodatków.

Warto wiedzieć, że w zależności od regionu focaccię przyrządza się na różne sposoby. W jednej wersji focaccia jest pulchnym ciastem, które wzbogaca się suszonymi pomidorami oraz oliwkami. Natomiast innym rodzajem focacci jest cienki placek z solą morską oraz ziołami takimi jak szałwia czy rozmaryn. Tego typu przekąskę jada się z oliwą.

Gnocchi

Gnocchi to rodzaj klusek, których we włoskim menu istnieje kilka rodzajów. Gnocchi mogą być wyrabiane z sera, mąki gryczanej, ziemniaków czy też warzywnego purée. Te popularne we Włoszech kluseczki smakiem i wyglądem przypominają polskie kopytka. Także sposób przygotowywania tych dwóch potraw jest bardzo podobny.

Aby zaserwować klasyczne gnocchi, należy ugotować ziemniaki i przepuścić je przez praskę lub maszynkę do mielenia. Gotowe pyry trzeba złączyć z mąką oraz jajkami, a następnie wyrobić ciasto. Ziemniaczaną masę podziel na mniejsze kawałki i uformuj z nich sznurek grubości ok. 1,5 cm. Z podłużnego ciast ucinaj liczące maksymalnie 2 cm kluseczki.

Powstałe gnocchi warto jeszcze przyozdobić za pomocą widelca, ponieważ oryginalne kluseczki mają na swojej powierzchni charakterystyczne wgłębienia. Gotowe kluski należy gotować w osolonej wodzie do momentu ich wypłynięcia. Całość można podawać na różne sposoby. Jedna z metod podania sugeruje, aby gnocchi polać roztopionym masłem z przyprawami, a całość przyprószyć startym serem. Inne przepisy zachęcają natomiast do wykonania sosu pomodoro, funghi czy pesto.

Gnocchi

Caponata

Najpopularniejsze włoskie dania wzbogaca również sycylijski przysmak, jakim jest caponata. Potrawa ma formę warzywnego gulaszu, który bazuje na bakłażanie, kaparach w słodko-kwaśnym sosie, selerze naciowym oraz occie. Caponata jest daniem lekkim i wegetariańskim. W niektórych wariacjach przepisu do gulaszu dodaje się jednak ryby czy też ośmiornicę. Inne rodzaje caponaty zawierają w sobie również karczochy, słodką paprykę lub pomidory.

Przygotowanie caponaty jest bardzo proste. Polega ono na odpowiednim przysmażeniu wszystkich składników dania, a także – jak zawsze we włoskiej kuchni – aromatycznym doprawieniu potrawy. Warzywa w caponacie muszą zachować różne właściwości. Główny składnik dania – bakłażan, powinien być mięsisty, a dodatki chrupiące. Gotowa caponata może być podawana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ta włoska potrawa sprawdzi się jako samodzielne danie lub też dodatek do mięsa.

Najpopularniejsze desery włoskie – TOP 5

Włoskie desery to przysmaki znane i lubiane na całym świecie. Słodkości podobnie jak włoskie śniadanie, obiad czy kolacja, zazwyczaj bazują na łatwym oraz szybkim sposobie wykonania. Desery z Półwyspu Apenińskiego przeważnie są też lekkie i podawane na zimno, co pozwala na spożywanie ich nawet w upalne dni. Przedstawiamy najlepsze desery z włoskiego menu.

Tiramisu

Do najpopularniejszych słodkości włoskiej kuchni należy tiramisu, czyli deser składający się z nasączonych kawą biszkoptów, masy z jajek i serka mascarpone oraz kakao. Przepisów na tiramisu jest wiele, a według niektórych z nich biszkopty można też dodatkowo moczyć w likierze amaretto lub włoskim winie marsala.

Przygotowanie tiramisu jest łatwe i nie wymaga pieczenia. Gotowe ciasto podaje się bowiem na zimno jako deser lub drugie śniadanie wraz z kawą. Pierwszym krokiem do wykonania tiramisu jest przygotowanie masy do przekładania biszkoptów. W tym celu należy oddzielić żółtka jaj od białek i ubić te pierwsze z dodatkiem cukru pudru. Następnie do żółtek należy stopniowo dodawać serek mascarpone. Całość trzeba ubijać, do momentu aż krem zgęstnieje.

Kolejnym krokiem z przepisu jest ubicie białek. Kiedy powstanie z nich sztywna piana, delikatnie wymieszaj ją z wcześniej zrobioną masą z żółtek i mascarpone. Następnie odstaw masę i zajmij się biszkoptami. Ciastka należy na moment zanurzać w ostygniętej kawie z ewentualnym dodatkiem likieru lub wina. Biszkoptów nie można nasączyć za mocno, ponieważ gotowe ciasto nie będzie dobrze związane. Połowę nasączonych biszkoptów ułóż w naczyniu, posyp je kakao, a następnie pokryj warstwą przygotowanej masy. Ponów tę czynność i gotowe ciasto wstaw do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Tiramisu

Panna cotta

Panna cotta, czyli w dosłownym tłumaczeniu „gotowana śmietanka”, to kolejny prosty, ale zaraz smaczny deser z włoskiego menu. Panna cotta wywodzi się z północnych regionów Włoch i przypomina nieco sernik podawany na zimno.

Do przygotowania deseru używa się śmietanki, mleka, laski wanilii lub cukru czy ekstraktu waniliowego, żelatyny oraz wody. Przygotowanie panna cotty należy zacząć od zalania żelatyny wodą. Powstałą mieszankę odstaw do napęcznienia i w międzyczasie zajmij się resztą składników.

Wlej do garnka mleko i deserową śmietankę 30% oraz wsyp wanilię. Całość podgrzewaj do momentu, w którym zawartość rondelka będzie prawie zagotowana. Gdy przy brzegach garnka mieszanka zacznie się gotować, ściągnij ją z ognia. Następnie do podgrzanego płynu dodaj żelatynę i mieszaj do momentu jej pełnego rozpuszczenia.

Gotową masę przelej do okrągłych foremek. Ostudź panna cottę, a następnie wstaw ją do lodówki na 3-5 godzin. Po tym czasie deser jest gotowy do jedzenia. Serwując panna cottę wyłóż ją z foremki do góry dnem oraz ozdób świeżymi owocami lub sosem czy musem owocowym.

Panettone

Nawet w najprostszej kuchni świata musi znaleźć się miejsce na nieco bardziej skomplikowane przepisy. Jedna z takich receptur dotyczy panettone, czyli włoskiej babki pochodzącej z Mediolanu i spożywanej zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Proces produkcji babeczki jest czasochłonny i trudny. Jednak dzięki odpowiedniemu przyrządzeniu i stosowaniu się do rad przepisu można uzyskać puszyste ciasto o kształcie przypominającym wysoką kopułę. Według tradycyjnej receptury do panettone dodaje się rodzynki oraz skórkę pomarańczy i cytryny, które dbają o niezwykły aromat wypieku.

Panettone kroi się na długie, pionowe kawałki i serwuje w towarzystwie serka mascarpone lub zabaglione, czyli tradycyjnego włoskiego deseru ubijanego z żółtek jaj, cukru i wina. Przy podawaniu panettone do picia nierzadko polewa się również likier, słodkie wino lub ciepłe napoje.

Panettone

Cannolo

Podejmując temat, jakim są najlepsze włoskie desery, nie sposób nie wspomnieć o przepysznym cannolo. Jest to słynny sycylijski przysmak składający się w kruchych rurek wypełnionych nadzieniem z serka ricotta. Podstawowy element cannolo, czyli rurki – przygotowywany jest z ciasta faworkowego, które smaży się na głębokim tłuszczu.

Do wyrobienia ciasta potrzeba mąki, cukru pudru, masła, żółtek jaj oraz białego wina. Wszystkie składniki należy wymieszać i zagnieść w spójną masę. Gotowe ciasto trzeba wstawić na godzinę do lodówki. Po wyciągnięciu ciasta należy je cienko rozwałkować (na grubość ok. 2 mm). Następnie musisz wyciąć z niego okręgi, które będziesz zawijać na metalowych foremkach w kształcie rurek. Jeśli nie posiadasz takich foremek, możesz wykonać jednorazowy zamiennik ze złożonej kilkukrotnie folii aluminiowej. Zawinięte ciasto włóż do wrzącego oleju i pozwól mu usmażyć się do jasnobrązowego koloru.

Gdy rurki są już gotowe, pozostaje jeszcze przygotować ich nadzienie. Prace nad kremem należy zacząć od ubicia deserowej śmietanki. Następnie trzeba dodać do niej mieszankę serka mascarpone, cukru pudru i skórki z limonki. Gotowy krem warto schłodzić przez około 20 minut. Po tym czasie nadzienie można nakładać do rurek za pomocą rękawa cukierniczego. Na sam koniec cannolo należy wzbogacić o siekane pistacje, orzechy laskowe lub kandyzowane owoce czy czekoladę.

Fenomen włoskich lodów

Włoskie lody, czyli tak zwane gelato, to charakterystyczny i niezwykle popularny przysmak Półwyspu Apenińskiego. Historia lodów we Włoszech została zapoczątkowana przez Arabów, którzy w IX wieku przybyli na Sycylię. Przybysze upowszechnili tam mieszankę wytwarzaną z soku owoców oraz śniegu lub kruszonego lodu pobieranego z wysokich partii gór – to właśnie tych tworów natury używano do produkcji zimnych deserów przed wynalezieniem zamrażalnika. Ówczesne lody bardziej przypominały jednak sorbet i nazywane były granitą.

Lody przypominającej dzisiejsze gelato zaczęły powstawać w różnych regionach Włoch w ciągu kolejnych lat. W północnej części kraju rozpowszechniła się receptura przywieziona z Chin przez Marco Polo. Od tamtego czasu zaczęto wytwarzać lody na bazie mleka i śmietanki. We Florencji również opatentowano nowy przepis, według którego lody należało wyrabiać z mleka, żółtka, miodu, cytryny, pomarańczy i bergamotki. Z czasem włoskie lody trafiły również do innych krajów, np. do Francji oraz Stanów Zjednoczonych. Późniejsze wynalazki takie jak chłodziarka czy nadająca lodom gładkości i puszystości maszynka do ich kręcenia, udoskonaliły produkcję oraz sprawiły, że gelato stało się jeszcze bardziej popularne.

Dzisiejsze gelato są przepysznym deserem i wizytówką Włoch. Co sprawia, że włoskie lody cieszą się tak dużym uznaniem? Zasadniczą różnicą pomiędzy gelato a tradycyjnymi lodami jest odmienna proporcja składników deseru. Bazy wszystkich lodów składają się z mleka, śmietanki i żółtek jaj. Gelato wyróżnia to, że w ich składzie znajduje się mniej śmietanki oraz żółtek, a więcej mleka. Dzięki temu lody są mniej tłuste i przyjemniejsze w smaku.

Dodatkowym atutem gelato jest ich naturalny skład. Zimne desery serwowane we włoskich lodziarniach przygotowywane są codziennie rano, a do ich produkcji używa się świeżych składników i sezonowych owoców. Oprócz składu ważny jest również proces wytwarzania lodów, który wpływa na ich smak i konsystencję. Gelato ubija się wolniej od lodów przemysłowych, dzięki czemu są one o wiele mniej napowietrzone. W związku z tym gelato są bardziej gęste i kremowe, a także bardziej intensywne.

włoskie lody

Ciekawostki na temat kuchni włoskiej

Włoska kuchnia jest nie tylko smaczna, ale i ciekawa. Warto wiedzieć, że mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego jadają skromne śniadanie oraz lunch, ale za to na kolację organizują wielką ucztę. Obfity włoski posiłek składa się z 4 części. Najpierw serwowane jest antipasto, czyli przystawka. Następnie na stole ląduje primo piatto, którym jest zupa lub jedno z mącznych dań. Trzecia potrawa – secondo piatto, to odpowiednik głównego dania, na które jada się mięso, rybę lub warzywa. Ucztę wieńczy słodki akcent, czyli włoski deser.

Do gastronomicznych ciekawostek warto dorzucić informację o najbardziej oryginalnym włoskim serze – casu mazu, który wytwarzany jest z owczego mleka i larw much. Wśród nietypowych tradycji kulinarnych należy wyróżnić natomiast zwyczaj serwowania chleba do każdego typu potrawy. Ten obowiązkowy dodatek umożliwia wytarcie pysznego sosu czy oliwy z talerza.

Włoska tradycja kulinarna oferuje szeroki wybór różnorodnych potraw. Dania włoskie zachwycają prostotą i łatwością wykonania, a także niezwykle aromatycznym smakiem, który uzyskiwany jest dzięki świeżym produktom o wysokiej jakości. Wszystkie te zalety sprawiają, że włoskie makarony, pizze, dania ryżowe, pierożki czy desery niezmiennie podbijają serca milionów ludzi na świecie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds