Przejdź do treści
Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie w Rzymie – jedna z głównych atrakcji Wiecznego Miasta

Rzym jest jednym z najwspanialszych i najstarszych miast na świecie. Przesiąknięty jest wspaniałymi legendami i mitologią. Z biegiem czasu powstawały tu różne pomniki, pałace i budynki sakralne, które obecnie stanowią najważniejsze atrakcje turystyczne i przypominają o niesamowitej przeszłości miasta. Rzym jest stale uznawany za jedno z najlepszych miejsc turystycznych w Europie, a dzięki takim zabytkom, jak Schody Hiszpańskie, łatwo zrozumieć, dlaczego.

Schody Hiszpańskie w Rzymie – historia i architektura

Najbardziej uderzającym elementem architektonicznym placu – a właściwie jednym z najbardziej uderzających w całym Rzymie – jest słynna Scalinata della Trinità dei Monti, znana jako Schody Hiszpańskie. Chociaż ich nieco myląca nazwa może skłaniać do przypuszczenia, że jest inaczej, Hiszpańskie Schody nie były w rzeczywistości finansowane przez Hiszpanów, ale przez francuskiego dyplomatę imieniem Stefano Gueffiera. „Hiszpańska” część nazwy odnosi się natomiast do ambasady hiszpańskiej przy Stolicy Apostolskiej, która mieściła się na Piazza di Spagna (Plac Hiszpański) u podstawy pomnika. Na ich szczycie znajduje się kościół Trinita dei Monti, który jest bardzo malowniczym tłem dla Schodów Hiszpańskich. Na uwagę zasługuje również wnętrze kościoła.

Jednym z najbardziej znanych eksponatów jest posąg „Zdjęcie z krzyża”, wykonany przez ucznia Michała Anioła Daniela de Valtera. Od 1725 do lat 90-tych XX wieku schody w Rzymie nie przeszły żadnej poważniejszej przebudowy. Zniszczone stopnie i zżarte przez czas kamienie zniszczone przez deszcz i brud nie zachowały zbytniego romantyzmu. Dlatego też władze miejskie znalazły środki na renowację tego dziedzictwa. W 1997 roku odnowione i odświeżone wróciły na listę najpopularniejszych zabytków Rzymu. Ostatni remont rozpoczął się w 2015 roku i zakończył rok później. Dzięki temu znów tłumy podróżników przybywają do najbardziej majestatycznych i najpiękniejszych schodów w całej Europie.

Zakaz siadania na Hiszpańskich Schodach

Władze Rzymu uznały Schody Hiszpańskie za zabytek i zakazały siadania na nich. Kara za złamanie przepisu wynosi nawet do 400 euro. Początkowo obowiązywał tylko zakaz spożywania posiłków i picia na schodach. Zaostrzenie przepisów wynika z regulaminu ochrony zabytków i ma na celu zwalczać zachowanie uważane za brak szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa stolicy Włoch.

rzym schody hiszpańskie
Fontanna Barcaccia

Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański to jedno z tych miejsc w Rzymie, które zawsze tętni życiem. Jest on sławny za sprawą zabytku jakim są Hiszpańskie Schody. Łączą one plac Hiszpański ze stojącym na wzgórzu Pincio kościołem – Trinità dei Monti, który jest starszy od schodów o dwa wieki. Powstał dzięki królowi Francji Ludwikowi XI i jest jedną z głównych świątyń Francuzów w Rzymie. W Schodach Hiszpańskich podkreślona została symbolika Trójcy Świętej. Piramida trzech tarasów nawiązuje do trzech osób boskich. Najniższa i najszersza część kompozycji, która rozlewa się jak fala morska symbolizuje potęgę Ducha Świętego, a faliste linie podkreślają element ruchu czyli symbol życia. Na placu jak i w całym Rzymie na każdym kroku znaleźć można religijną symbolikę, dlatego że stolica Włoch uważana jest za papieskie „Wieczne Miasto”, którego piękno zawsze miało służyć kierowaniu umysłu do Boga. Plac Hiszpański, a zwłaszcza schody w Rzymie są o każdej porze dnia i nocy pełne turystów z całego świata.

Jak dojść do Schodów Hiszpańskich?

W Rzymie doskonale rozwinięta jest linia metra. Korzystając z tego środka transportu należy wysiąść na stacji Spagna. Prosto do Schodów Hiszpańskich prowadzi m.in. Via dei Condotti, ulica przy której znajdują się liczne butiki luksusowych marek. Żal jednak nie skorzystać z urokliwych uliczek Rzymu, więc do schodów najlepiej dojść spacerując i przy okazji odkrywać inne skarby tej czarującej stolicy.

Piazza di Spagna i fontanna Barcaccia

Plac Hiszpański (Piazza di Spagna) jest jednym z najsłynniejszych placów w stolicy Włoch. To właśnie przy nim znajdują się 137-stopniowe schody. U ich podnóża mieści się niewielka fontanna Barcaccia z XVII w., stworzona przez Pietro Berninirgo i jego syna Lorenzo. Stanowi ona pamiątkę po powodzi, która miała miejsce w 1598 roku. Zasilają ją wody doprowadzane akweduktem (kanałem wodociągowym).

Przy placu znajdują się dwa muzea, w których niegdyś mieszkały sławne do dziś osoby. Pierwsze poświęcone jest angielskim poetom romantycznym – Keats-Shelly Memorial House. W drugim – Casa de Chirico – znaleźć można ekspozycję książek i pamiątek po włoskim artyście, Giorgio de Chirico. Na placu znajduje się również kolumna z figurą Madonny, która pochodzi z XIX w. Tuż obok mieści się pałac, a w nim ambasada Hiszpanii, od której utworzono nazwę słynnych schodów i placu.

Kościół Trinità dei Monti

Renesansowy kościół Trinita dei Monti najbardziej znany jest dzięki swojemu położeniu, to właśnie do niego prowadzą słynne, majestatyczne schody. Niemniej jednak wewnątrz budowli znaleźć można również ciekawostki historyczne. Królują tam piękne malowidła, freski i rzeźby – autorstwa takich postaci jak Daniele da Volterry, czyli ucznia samego Michała Anioła. Wewnątrz kościoła znajdują się również obrazy z życia Jana Chrzciciela namalowane przez florenckiego artystę Giambattiste Naldini. Z kolei przy ołtarzu widnieje płótno z Ukrzyżowaniem Jezusa Chrystusa namalowane przez Cesara Nebbie. Kościół został zbudowany z kamieni z francuskiego miasta Narbonne, na wyraźne życzenie króla Ludwika XII.

piazza di Spagna
Zabytkowy kościół Trinità dei Monti

Schody Hiszpańskie – ciekawostki

  • Schody hiszpańskie zostały zbudowane w latach 1723-1725 według projektu mało znanego architekta Francesco de Sanctis. Pomysł połączenia kościoła z placem poniżej pochodzi z XVII wieku, kiedy to Francuzi zaplanowali także pomnik króla Francji Ludwika XIV na szczycie schodów. Ten plan nigdy nie został zrealizowany z powodu odmowy Papieża.
  • Fontanna della Barcaccia ma kształt tonącego statku i podobno jest oparta na ludowej legendzie, która głosi, że łódź rybacka została przetransportowana dokładnie w to miejsce podczas potężnej powodzi Tybru w XVI wieku. Projekt z tonącą łodzią pomógł również Berniniemu przezwyciężyć problem techniczny związany z niskim ciśnieniem wody.
  • 13 czerwca 2007 roku, młody, pijany mężczyzna próbował przejechać Toyotą po Schodach Hiszpańskich. Na szczęście nikt nie został ranny, ale kilka z 200-letnich stopni było wyszczerbionych i zadrapanych. Kierowca został zatrzymany.
  • 20 marca 1986 roku w pobliżu Schodów Hiszpańskich otwarto pierwszą restaurację McDonalds we Włoszech. Protesty przeciwko fast foodowi doprowadziły trzy lata później do założenia przez Carlo Petriniego międzynarodowego ruchu Slow Food.
  • Schody Hiszpańskie zyskały większą widoczność dla światowej publiczności dzięki przebojowemu filmowi „Roman Holiday” z 1953 roku, w którym zagrali Audrey Hepburn i Gregory Peck. Film dał amerykańskiej publiczności dogłębne spojrzenie na Rzym.
  • Po prawej stronie schodów znajduje się Tea Shop Babingtons – herbaciarnia założona przez dwie angielki w 1893 roku. Isabelle Cargill i Ann Marie Babington zebrały wszystkie swoje oszczędności i otworzyły to miejsce w anglosaskiej społeczności w pobliżu Schodów Hiszpańskich. W tamtym czasie herbata nie była popularnym napojem we Włoszech, a dostać ją można było jedynie w aptekach. Ponad 120 lat później herbaciarnia wciąż istnieje i ma się dobrze.

Co ciekawego zobaczycie w pobliżu?

Rzym to miejsce, w którym można spacerować bez celu, a z pewnością natrafi się na coś co przykuje uwagę. W pobliżu Schodów Hiszpańskich znajduje się mnóstwo atrakcji od parku Villa Borghese, w którym kwitną drzewa pomarańczowe i kwiaty, po Pałac Kwirynalski położony na najwyższym z siedmiu rzymskich wzgórz. Każda podróż do Rzymu byłaby niepełna bez wizyty w Fontannie di Trevi. Inspirujące barokowe arcydzieło opatrzone jest legendą, która głosi, że każdy, kto wrzuci monetę do fontanny, wróci do Rzymu. Koniecznym do zobaczenia jest też Forum Romanum i przespacerowanie się po pozostałościach Cesarskiego Rzymu. Po wizycie można udać się do Bocca della Verita i spróbować szczęścia w starożytnej kamiennej rzeźbie przedstawiającej twarz brodatego bóstwa, który zgodnie z mitem ugryzie rękę każdego, kto kłamie.

Więcej o Rzymie przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Nie można przegapić najbardziej rozpoznawalnego na świecie symbolu stolicy jakim jest Koloseum. Długa i krwawa historia tego miejsca przyciąga co roku miliony turystów z całego świata. W pełni eksponowaną sztukę barokową znaleźć można na jednej z najpopularniejszych przestrzeni publicznych w Rzymie jakim jest wspaniały, owalny plac Piazza Navona. Otoczony jest wieloma restauracjami, galeriami, sklepami z pamiątkami i Museo di Roma. Na placu znaleźć można również najpopularniejszy jego zabytek, jakim jest Fontana dei Quattro Fiumi Berniniego, przedstawiająca rzeźbione postacie symbolizujące cztery wielkie rzeki świata. Spędzając czas w stolicy Włoch, warto zarezerwować jeden dzień na zwiedzanie najmniejszego państwa na świecie – Watykanu.

Zwiedzanie można rozpocząć od Placu Świętego Piotra (Piazza di San Pietro), który Bernini zaprojektował tak, aby wyglądał jak wyciągnięte ramiona w objęciach. Oprócz Bazyliki św. Piotra obowiązkowym punktem programu są Muzea Watykańskie, w których znajduje się Kaplica Sykstyńska Michała Anioła. Inne atrakcje tego 1400-pokojowego pałacu to pokoje Raphaela, obrazy starych mistrzów i antyczne rzeźby. Na południe od Watykanu znajduje się Castel Sant’Angelo, gdzie papieże szukali schronienia podczas oblężeń. Ze szczytu można podziwiać wspaniałe widoki na Watykan i Tyber. U jego podstawy można zobaczyć Ponte Sant’Angelo z pięknie rzeźbionymi marmurowymi aniołami Berniniego.

Booking.com

Włochy to także wspaniała kuchnia. W Rzymie nie można być głodnym – jest tyle pysznych rzeczy do spróbowania! Jakie są najpopularniejsze rzymskie makarony?

  • Spaghetti alla carbonara – kremowy sos z surowego żółtka, czarnego pieprzu, guanciale i pecorino romano.
  • Bucatini all’amatriciana – ostry sos pomidorowy z peperoncino, guanciale (policzek świni) i pecorino romano.
  • Tonnarelli cacio e pepe – zwycięskie połączenie pecorino romano i czarnego pieprzu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.