Search The Query
Search

Zaatar – przyprawowe wariacje Bliskiego Wschodu

zaatar

Kuchnia arabska pełna jest aromatów i smaków, które łączą w sobie ostrość, orzeźwienie i intensywne smaki ziół. Namiętnie do doprawiania dań stosuje się cynamon, kolendrę, czy tymianek, który jest głównym składnikiem zataru. Mieszanina przypraw potrafi odmienić niejedno danie i nadać zupełnie nowy wydźwięk dobrze znanym smakom. Sprawdź sam, czym zaskoczy Cię zatar!

Zaatar – kilka słów o pochodzeniu

Zaatar jest popularną przyprawą bliskiego wschodu i krajów arabskich. W tym języku słowo Za’atar oznacza tymianek i była niezwykle popularna w starożytności w krajach Lewantu i krajów śródziemnomorskiej części Bliskiego Wschodu. Zaatar jako tymianek pojawiał się od najwcześniejszych czasów także w Grecji oraz Palestynie; jest to region, który opisuje się jako „szczególnie związany z Za’atarem”.

Przyprawa zatar składa się z mieszaniny trzech przypraw i wyewoluowała w kuchni arabskiej, od tymianku, oregano i majeranku wymieszanych z dodatkowymi składnikami.

Zobacz także: Harissa – ciekawostki i historia. Przepis na słynną pastę arabskiej kuchni!

Historyczne wykorzystanie w medycynie

Według Palestyńczyków zatar ma właściwości pobudzające umysł, dlatego często podawano go dzieciom do śniadania przed zajęciami w szkole. Od starożytności, w krajach basenu Morza Śródziemnego utrzymywało się przekonanie, że zaatar może pomagać w walce z pasożytami wewnętrznymi, a także pozytywnie wpływa na stan zdrowia i odporność.

zaatar pochodzenie

Różne wariacje przyprawy

Trzema podstawowymi składnikami zaataru są tymianek, prażone nasiona sezamu oraz sumak, czyli owoce ze śródziemnomorskiego krzewu o cierpko-cytrusowym smaku. To cały przepis. Zatar uzyskasz poprzez rozdrobnienie w moździerzu wszystkich składników i ich połączenie – najprostszy zaatar do własnej kuchni gotowy!

Zaatar dostępny w sprzedaży może mieć podobnie prosty skład lub wzbogacany innymi przyprawami, zazwyczaj oregano, majerankiem lub kuminem, niekiedy bazylią, pszenicą czy papryką.

Zobacz także: Szakszuka – odkryj pyszną arabską potrawę zwaną wielkim „bałaganem”!

Do czego używamy mieszanki?

Dania z zatarem, zależnie od proporcji składników w przyprawie, mogą nadawać potrawie smak ziołowy, orzechowy, pikantny lub tostowy. Mieszanka jest wykorzystywana do marynowania mięs i warzyw z dodatkiem oliwy, może także posłużyć jako składnik kanapek – posyp nim hummus rozsmarowany na świeżym pieczywie i przekonaj się sam, jak szybko możesz odmienić smak dobrze znanych składników. Zatar świetnie sprawdzi się do doprawiania halloumi, koziego sera oraz dipów. Często służy do posypania wypiekanego pieczywa jak chleb, pita czy piadina. Zatar możesz wypróbować do orzeźwienia smaku Twoich zup kremów – przed podaniem posyp zupę niewielką ilością mieszanki i sam przekonaj się, czy to smak dla Ciebie!

Wprowadzanie orientalnych przypraw do kuchni to wyprawa, która może się spodobać wielu fanom gotowania. Poza odkrywaniem nowych smaków i zastosowań przypraw, jest to wspaniała szansa dla dobrze znanych dań, które możesz odświeżyć i stworzyć na nowo, tworząc tygiel kulturowy, zamknięty na talerzu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds