jamajka

Jamajka – zaplanuj wakacje w rytmie reggae

Jamajka należy do tych miejsc na Ziemi, które przez cały rok przyciągają turystów wysokimi temperaturami, gwarancją słońca, piaszczystymi plażami i świetnymi warunkami do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Czy na wyspie jest bezpiecznie? Co warto zwiedzić? Poznaj historię i najważniejsze atrakcje Jamajki!

Historia Jamajki

W ciągu całej swojej historii Jamajka doświadczyła wielu trudności i niesprawiedliwości. Niewiele wiadomo o pierwszych mieszkańcach wyspy – indiańskich Arawakach, którzy pozostawili po sobie czerwoną ceramikę. Prawdopodobnie zamieszkiwali Jamajkę, kiedy Krzysztof Kolumb podczas swojej drugiej wyprawy do Indii Zachodnich w 1494 roku odkrył wyspę. Celem tej podróży było odkrycie nowej, bezpiecznej drogi do Indii oraz znalezienie lądów bogatych w złoża takie jak złoto i srebro. Jamajka nie posiadała bogactw, których szukał Kolumb, za to miała coś innego do zaoferowania – była idealnym miejscem do rozwoju rolnictwa. Za czasów panowania korony hiszpańskiej na wyspie zajmowano się hodowlą zwierząt oraz uprawiano m.in. maniok, bawełnę i kakao. Początkowo prace na plantacjach wykonywali zniewoleni rdzenni mieszkańcy.

Choroby przywiezione z Europy oraz niewolnicza praca szybko wyniszczyły populację Indian, co doprowadziło do poszukiwania nowej siły roboczej w Afryce. W 1655 r. Jamajka została napadnięta i przejęta przez Brytyjczyków. Skoncentrowali się oni na uprawie trzciny cukrowej, dlatego na wyspę zaczęto przywozić coraz liczniejsze grupy niewolników. W ten sposób stała się ona centrum handlu niewolnikami na Karaibach. Dopiero w 1962 r. Jamajka odzyskała niepodległość. Wyspa do dziś zmaga się z wieloma problemami ekonomiczno-gospodarczymi. Wciąż jest częścią dawnej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w związku z tym głową państwa na Jamajce jest królowa Elżbieta II.

Jamajka – przewodnik praktycznych informacji

Jamajka przyciąga wspaniałymi krajobrazami i najpiękniejszymi zachodami słońca na świecie. Krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego, które z każdej strony opływa wyspę to raj dla miłośników sportów wodnych. Przed wyjazdem warto zasięgnąć kilku praktycznych informacji.

Jamajka – kiedy jechać?

Jamajka wyspa tropikalna, na której wysokie temperatury utrzymują się przez cały rok. Wahania w zależności od regionu wynoszą zaledwie ok. 2°C. Jednak optymalnym czasem na podróż są miesiące od grudnia do kwietnia. Jest to najsuchszy okres w ciągu roku. Między czerwcem, a listopadem na Jamajce nasilają się opady. Są one zwykle nagłe i obfite, wzrasta również wilgotność powietrza. W lipcu, sierpniu i wrześniu pojawiają się huragany. Minusem są też komary, których najwięcej jest jesienią.

jamajka atrakcje
Wakacje na Jamajce to uczta dla oczu i dla duszy!

Jamajka – czas lotu

Jamajka jest niewielkim państwem leżącym na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli – od północy sąsiaduje z Kubą, a od zachodu z Haiti. Wyspa jest oddalona od stolicy Polski o prawie 9 tysięcy km. Najszybszą i najbardziej komfortową opcją na dostanie się na Jamajkę jest oczywiście podróż samolotem. Niestety z żadnego polskiego lotniska nie ma bezpośrednich lotów. Najszybsze możliwe połączenie przewiduje dwie przesiadki – jedną w Europie, a drugą w Stanach Zjednoczonych. Na Jamajce znajdują się dwa międzynarodowe lotniska, jedno z nich obsługuje stolicę kraju Kingston (Norman Manley International Airport), a drugie Montego Bay (port lotniczy Sangster) – obie miejscowości dzieli 130 km, więc warto upewnić się, na którym lotnisku ląduje dany samolot. Z Warszawy do Kingston cały przelot trwa od 17 do ponad 24 godzin (dużo zależy również od tego, w jakim miejscu jest przesiadka i ile należy na nią poczekać). Wykupując wycieczkę na Jamajkę za pośrednictwem biura podróży można spodziewać się lotu czarterowego, który nie wymaga przesiadek i może trać ok.13 godzin.

Ile kosztują loty na Jamajkę?

Ze względu na odległość i fakt, że Jamajka leży w Ameryce Północnej i aby się do niej dostać z Polski należy przebyć prawie cały Ocean Atlantycki, nie jest to tania podróż. Na cenę biletu wpływ mają różne czynniki. Ważnym jest czas, w którym ma odbyć się podróż – w sezonie ceny będą znacznie wyższe. Ceny proponowane przez przewoźników, aktualne promocje i oferty na różnych stronach internetowych zmieniają się prawie codziennie. Dziś można kupić bilet za 1500 zł, następnego dnia w tym samym terminie cena może wzrosnąć do nawet 5000 zł. Natomiast według statystyk najtańszym miesiącem, aby polecieć na Jamajkę jest wrzesień.

Jamajka a bezpieczeństwo

Planując wyjazd na Jamajkę należy pamiętać, że jest to niestety kraj „Trzeciego Świata”. Choć oficjalnie nie ma ograniczeń w podróżowaniu, tak będąc turystom nie należy zwiedzać wyspy na własną rękę. Wskaźnik przestępczości na Jamajce jest jednym z najwyższych na świecie. Przebywając na terenie hotelu nie ma realnego zagrożenia dla życia i zdrowia, nie należy natomiast poruszać się po kraju bez lokalnego przewodnika czy kierowcy. Na hotelowe plaże często wchodzą tutejsi sprzedawcy, którzy oferują zakup różnych gadżetów. Marihuana jest jednym z często oferowanych towarów i występuje w różnych postaciach, należy więc uważać. W niektórych rejonach Jamajki, szczególnie w Kingston należy zachować szczególną ostrożność.

Decydując się na podróż na wyspę można spodziewać się, że będzie się takim trochę „ptaszkiem w klatce”, ponieważ miejsca noclegowe dla turystów znajdują się za wysokimi murami otoczonymi drutem kolczastym – często są również pilnowane przez ochronę lub policje. Odwiedzający często spotykają się również z rasizmem. Tak – działa on w dwie strony, także w kierunku do „białych”. Ma to swoje korzenie w trudnej historii Jamajki i jej mieszkańców. Szczególnie Kingston to miasto kontrastu, od skrajnej biedy na obrzeżach do luksusowych jachtów czy rezydencji bogatych „białych”. Przed wylotem należy sprawdzić wytyczne i zalecenia dotyczące aktualnej sytuacji w kraju.

Jamajka – ceny

Walutą obowiązującą na Jamajce jest dolar jamajski (JMD), ale w większości miejsc zapłacić można również dolarami amerykańskimi (USD). Nie jest to najtańsza destynacja na urlop. Ceny u lokalnych sprzedawców często zależą od nich samych (jeden turysta zapłaci 5, a drugi 10 dolarów za ten sam produkt u tego samego sprzedawcy). Należy się więc targować, aby uzyskać możliwie najniższą cenę. Niestety turysta zawsze zapłaci więcej niż Jamajczyk. Ceny hoteli sięgają nawet kilkuset złotych za noc. A budżet dwutygodniowego wypoczynku może wynieść nawet 10-15 tysięcy zł.

kuchnia jamajska
Będąc na Jamajce koniecznie trzeba spróbować lokalnych owoców

Jaka jest kuchnia jamajska?

Jamajskie jedzenie to uczta dla kubków smakowych. Pyszne sezonowe owoce pełne smaku, ziemiste przyprawy i tygiel kulinarnych tradycji sprawiają, że Jamajka jest rajem dla smakoszy. Czego trzeba spróbować na wyspie?

Ackee and codfish (ackee i dorsz)

Jest to jamajska potrawa narodowa. W jej skład wchodzi owoc ackee, który został sprowadzony na wyspę z Ghany w Afryce, obecnie rośnie na całej wyspie i jest podstawą tutejszej kuchni. Co ciekawe nieprawidłowo przygotowany owoc może być potencjalnie trujący. Poza Jamajką świeże ackee nie jest sprzedawane, można je dostać jedynie w puszkach w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. To, co czyni to danie oryginalnym i zaskakującym, to to, jak dobrze te dwa bardzo różne składniki łączą się, tworząc posiłek, który jest jednocześnie subtelny i odważny. Ackee ma miękką konsystencję i delikatny orzechowy smak, wystarczająco neutralny, by wchłonąć aromat wszystkiego, z czym jest gotowany; łagodzi to ostrą, słoną i jędrną, suchą konsystencję solonej ryby.

Jerk chicken/pork/fish

Gotowanie w stylu Jerk to gwiazda kuchni jamajskiej. Ma swoje korzenie na wyspie już od XVII wieku. Jerk chicken i jerk pork to najpopularniejsze dania, które można dostać wszędzie, od eleganckich restauracji po metalowe bębny przy ulicy. Aby uzyskać autentyczny smak przygotowuje się go na drewnie używanym do wędzenia mięsa. Składniki marynaty zawierają dużo soli, szkockiej papryki i ziela angielskiego. Dodaje się również cebulę, tymianek, czarny pieprz, cynamon i gałkę muszkatołową. Przyrządza się je na otwartym grillu, często nawet na rozżarzonych węglach.

Beff Patty

Jamajski pasztecik wołowy to kolejna słynna potrawa wyspy, której trzeba spróbować. Wołowina jest doprawiona curry, cebulą, czosnkiem i szkocką papryką. Następnie zawijana jest w maślane ciasto w kształcie półksiężyca i pieczona. Dostępne są też paszteciki z innymi nadzieniami, znajdą się również wersje wegetariańskie.

Popularne miasta na Jamajce

Na Jamajce mieszka ok. 3 mln osób. Co ciekawe, większość z nich to rdzenni mieszkańcy – na wyspie znajduje się oczywiście kilka mniejszości narodowych, ale stanowią one niewielki procent. Dwoma największymi miastami Jamajki są Kingston i Montego Bay.

Jamajka – Montego Bay

Montego Bay jest najpopularniejszym miejscem turystycznym Jamajki. Stolica parafii św. Jakuba, została założona w XVI wieku przez Hiszpanów i dziś jest domem dla wielu chętnie odwiedzanych kurortów. Montego Bay oferuje fantastyczny tropikalny klimat, wspaniałe złote plaże i czyste, turkusowe wody, które są idealne do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Miłośnicy nurkowania nie będą zawiedzeni, krystalicznie czysta woda kryje bajkowe, podwodne królestwo, które zachęca egzotyczną florą i fauną.

Kingston – Jamajka

Kingston to stolica i największe miasto Jamajki, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Słynie z pięknego naturalnego portu, który jest chroniony przez Palisadoes, wąski półwysep, który został rozwinięty jako ośrodek rekreacyjny i turystyczny. Miasto jest obowiązkowym punktem wycieczki szczególnie dla fanów reggae i Boba Marleya. Właśnie w Kingston znajduje się muzeum legendarnego muzyka.

jamajka kiedy jechać
Kingston – stolica Jamajki

Jamajka – atrakcje

Na Jamajce są miejsca, których przegapić nie można. Warto wynająć taksówkę, minibus lub katamaran i sprawdzić jakie skarby skrywa wyspa. Wyjazd na jamajkę to nie tylko piękne plaże i wylegiwanie się w hamaku – choć i ten „sport” ma wielu zwolenników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą na Jamajce moc atrakcji.

Dunn’s River Falls

Dunn’s River Falls jest żywym świadectwem naturalnego piękna Jamajki i najpopularniejszym ze wszystkich wodospadów na wyspie, przyciągając co roku miliony turystów z całego świata. Dunn’s River Falls to również historyczne miejsce bitwy o hiszpańskiej nazwie „Las Chorreras”, stoczonej między Hiszpanami i Anglikami w 1657 roku o własność Jamajki. Atrakcja oferuje wspięcie się na szczyt wodospadów. Można to zrobić spacerując ścieżką wzdłuż nich, lub wspinając się przez skały i wodę. Wybierając drugą opcje konieczne jest zabranie ze sobą odpowiednich butów do wody lub ich wypożyczenie na miejscu. Wodospady zapewniają wiele godzin rozrywki i są wyjątkowym miejscem na mapie Jamajki.

Black River Safari

Safari nad Czarną Rzeką to kolejna warta uwagi atrakcja na wyspie. Mająca ponad 53 km długości rzeka Black River zawdzięcza swoją nazwę ciemnym warstwom roślinności i jest domem dla złożonego ekosystemu, który rozwija się w wilgotnym, tropikalnym klimacie. Great Morass (Wielkie Bagno) to największy zachowany teren podmokły Jamajki, najlepiej jest wybrać się na wycieczkę łodzią po głównej drodze wodnej bagna. Black River Safari na Jamajce obejmuje 90-minutową przejażdżkę widokową w górę i w dół rzeki z lokalnym przewodnikiem przedstawiającym prawdziwe piękno wyspy. Główną atrakcją wycieczki jest wypatrywanie żyjącego na tych terenach krokodyla amerykańskiego, który jest zagrożony wyginięciem. Na mokradłach dostrzec można również ponad sto gatunków egzotycznych ptaków.

wycieczka jamajka
Uwaga na krokodyle 🙂

Błękitna Laguna

Błękitna Laguna znajduje się ok. 11 km na wschód od Port Antonio, otoczona jest stromymi wzgórzami i gęstą roślinnością. Niektórzy twierdzą, że „nie ma dna”, ale eksperci wiedzą, że w najgłębszym miejscu ma około 61 m. Przez cały dzień, gdy zmienia się kąt padania słońca, woda wydaje się mieć różne odcienie niebieskiego. Błękitna Laguna jest mieszanką słonej i słodkiej wody zasilanej przez pobliskie źródło mineralne. Wycieczki łodzią lub tratwą po lagunie zazwyczaj obejmują postój na pobliskiej wyspie Monkey Island. Większość wycieczek wyrusza z Port Antonio, a całodniowe z Montego Bay i Ochos Rios. Niektóre wycieczki łodzią wypływają z plaży San San, położonej około 1,5 km na wschód od Błękitnej Laguny.

Muzeum Boba Marley’a

Bob Marley jest prawdopodobnie najsłynniejszym Jamajczykiem, jaki kiedykolwiek żył, a jego muzyka wciąż odbija się echem na całej wyspie. Muzyka, którą stworzył, jest esencją jamajskiej kultury. Muzeum znajduje się w domu Boba Marleya w Kingston. W tym skromnym drewnianym budynku na Hope Road znajduje się jedna z największych i najlepszych kolekcji pamiątek po Bobie Marleyu. Od jego oryginalnych złotych i platynowych płyt, które zdobią ściany domu, po ubrania Marleya, w tym kultową dżinsową koszulę, którą nosił podczas wielu swoich występów – to wszystko i wiele więcej zobaczyć można w tym wyjątkowym miejscu.

Rejs katamaranem

Rejsy katamaranem na Jamajce cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających wyspę turystów. Rejsy odbywają się zarówno w ciągu dnia jak i wieczorami. Można w nie popłynąć prywatnie, z grupą znajomych czy rodziną, ale także z innymi turystami. Jest to doskonała opcja na zwiedzanie wyspy, ale także bogatego, podwodnego świata Morza Karaibskiego. Wybierając się na wycieczkę katamaranem można dopłynąć do największych atrakcji turystycznych Jamajki lub po prostu zrelaksować się na słonecznym pokładzie popijając pysznego drinka. Wieczorny rejs katamaranem to dobra okazja na naukę ruchów tanecznych i poznanie kultury muzycznej Jamajki.

jamajka bezpieczeństwo

Jak poruszać się po Jamajce?

Na Jamajce się nie chodzi, po niej się jeździ – głównie ze względów bezpieczeństwa. Samotne piesze spacery po ulicach stwarzają niepotrzebne ryzyko. Jak więc najlepiej zwiedzić wyspę? Jest kilka opcji.

Taksówka lub minibus

Jest to najlepsza i najbezpieczniejsza forma transportu dla turystów dostępna na wyspie. Należy jednak poruszać się tylko oficjalnymi taksówkami, które są obsługiwane przez Stowarzyszenie Jamaica Union of Travellers (JUTA) lub Jamaica Co-operative Automobile & Limousine Tours (JCAL). Taksometry w taksówkach często są uszkodzone, więc najlepiej ustalić cenę za przejazd na samym początku wycieczki. Należy pamiętać także o zostawieniu napiwku dla taksówkarza w wysokości ok. 10-15% ceny biletu – więcej, gdy podróżuje się w nocy.

Autobus

Ze względów bezpieczeństwa lepiej unikać środków transportu publicznego. Jednak jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z tej opcji będzie musiał uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie ma pewności czy autobus przyjedzie o planowanej godzinie. Złe warunki drogowe sprawiają, że nie jest to najwygodniejsza forma transportu. Jest jednak zdecydowanie najtańsza – ceny zaczynają się od 100 jamajskich dolarów.

Samochód

Wypożyczenie samochodu to zazwyczaj dobry pomysł, na Jamajce ma to swoje wady i zalety. Niezaprzeczalnie największą zaletą jest zwiedzanie wyspy według własnego harmonogramu, niestety poruszanie się po wyspie autem nie jest proste. Nierówne drogi, nerwowi kierowcy i lewostronny ruch to nie lada wyzwanie nawet dla kierowców z długim stażem. Na wyspie funkcjonuje kilka wypożyczalni takich jak Hertz, Budget lyb Island Car Rentals. Można również wypożyczyć samochód przy lotniskach.

Kilka rad dla kierowców

  • Ograniczenia prędkości wynoszą 50 km/h w miastach i na mniejszych drogach, 80 km/h na głównych drogach i autostradach.
  • Jamajska policja często ustawia blokady drogowe, aby sprawdzić, czy w samochodzie nie ma nielegalnej broni palnej lub narkotyków. Często przeprowadza także kontrole prędkości.
  • Jamajscy kierowcy mają nieformalny system migania światłami innym kierowcom, aby wskazać obecność policji.
  • Należy pamiętać, że zapinanie pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu samochodu jest obowiązkowe, a jazda z niezabezpieczonym dzieckiem może skutkować mandatem.
  • Po zatrzymaniu przez policję należy być uprzejmym i w pełni współpracować z funkcjonariuszami.