Przejdź do treści
cuzco

Najciekawsze atrakcje stolicy Imperium Inków. Co warto zobaczyć w Cuzco?

Cuzco jest jednym z głównych, historycznych miast zamieszkiwanych przez starożytną cywilizację Inków. Położona powyżej 3 tysięcy metrów n.p.m. peruwiańska osada posiada wiele architektonicznych zabytków i pozostałości kultury dawnej społeczności, przedstawiających, jak wyglądało tu życie. Wycieczka do tego miejsca to podróż w czasie do stolicy Imperium Inków – miasta, stanowiącego centrum wydarzeń kulturalnych i religijnych, gdzie wciąż można poczuć obecnego ducha tutejszych przodków.

Cuzco Peru – historia stolicy Inków

Miasto Cuzco to jedna z najstarszych miejscowości Ameryki Południowej, która zamieszkiwana jest od ponad trzech tysięcy lat, choć dopiero w XIII wieku nastąpił jej znaczny rozwój, w związku z zamieszkaniem na tym terenie Inków. Historycy nie są w stanie określić dokładnego roku, w którym miejsce to zostało zasiedlone, choć przyjmuje się, że pierwsza ludność pojawiła się na tych ziemiach około 1000 lat p.n.e. i należeli do niej pierwsi działający tu rolnicy i pasterze. Jak podaje mitologia Inków, w 1200 roku powstało Cuzco, które założył Ayer Manco wraz z żoną. Wybraniec bogów Inka został w to miejsce wysłany, a jego misji towarzyszyło polepszenie warunków życia tutejszej ludności. Według legend miejsce to wskazała mu złota laska, która miała zapaść się w ziemię w miejscu, które będzie najbardziej odpowiednie do założenia imperium.

Więcej o Peru przeczytasz w naszym artykule: Kraj powstały na gruzach Inków. Poznajmy dzisiejsze Peru!

Następnie Ayer Manco stał się pierwszym władcą Inków i przyczynił się do bardzo szybkiego rozwoju miasta i zwiększenia granic jego obszaru. Mimo toczonych wojen z okolicznie grasującymi plemionami, Cuzco w czasie 50 lat stało się potęgą i religijno – gospodarczym centrum całego inkowskiego imperium aż do 1532 roku. Wojska Hiszpanii wkroczyły wówczas na teren Peru, doprowadzając wcześniej do powstania wojny domowej. Jako pierwszy do miasteczka dotarł Francisco Pizarro, który oniemiał gdy jego oczom ukazało się 12 milionowe, bardzo dobrze rozwinięte imperium Indian z Cuzco. Podobno do jego zamiarów nie należało masowe ludobójstwo mieszkańców tych ziem i większość mieszkańców ocalała podczas najazdów, jednak po śmierci dwóch kolejnych władców Inków, miasto przejęli Hiszpanie, wprowadzając nowe porządki. Obecne Cuzco jest miejscem tego, co przetrwało w wyniku konfliktu, a ludność Peru i okolicznych państw to potomkowie żyjących tu dawniej Inków.

peru cusco
Plaza de Armas

Atrakcje Cuzco i okolic

Wielu podróżujących po Ameryce Południowej przybywa właśnie do Cuzco, które odwiedzane jest rocznie przez niemal dwa miliony osób z całego świata. To podobnie jak Machu Picchu jedna z większych turystycznych atrakcji na tym regionie, jak i w całym Peru. W centrum miasta, na jego obrzeżach oraz pobliskich miejscach nie brak atrakcji, które koniecznie należy odwiedzić, by poznać bliżej świat i kulturę jednej z pierwszych cywilizacji.

Święta dolina Inków

Mianem Świętej Doliny Inków określa się obszar pomiędzy Cuzco a Machu Picchu, znajdujący się w dolinie rzeki Urubamba, który stanowił jedno z ważniejszych miejsc należących do imperium. Teren ten obfitował w świetne warunki do uprawy rolnictwa, a także znajdują się tutaj ruiny świętych budowli i zabytków, pochodzące z okresu największej świetności cywilizacji. Głównym punktem wycieczki w to miejsce powinno być odwiedzenie Pisac – miasteczka, które stanowi archeologiczny park z pozostałościami odnalezionego miasta. Następnie można podziwiać Chimero oraz Moray i Salineras de Maras – miasta słynące z pięknie zachowanych tarasów uprawnych i solnych.

Moray

Moray to archeologiczny kompleks, znajdujący się niecałe 40 kilometrów na wschód od Cuzco w Świętej Dolinie Inków. Miejsce to wyróżnia ciekawe zagospodarowanie terenu, ponieważ utworzono tu wiele piętrowych tarasów, służących do upraw i eksperymentowania ze zmieniającymi się warunkami pogody. Tarasy składają się z czterech poziomów o półkolistej formie, których kształt można porównać do wnętrza krateru. Prawdopodobnie służyły do uprawy kukurydzy – głównego żywnościowego produktu Inków.

cuzco peru
Moray

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán to wzniesiona w okolicach Cuzco konstrukcja, zbudowana z kamiennych bloków, przypominająca fortecę. Niezwykłe jest, że kamienie pozyskane do wybudowania zabudowy pochodziły z odległego kamieniołomu i nie jest znany sposób, w który cywilizacja poradziła sobie w ówczesnych warunkach z transportem tak ogromnych skalnych bloków. Zadziwia również idealne dopasowanie do siebie kamiennych elementów, które w niemal nienaruszonej formie przetrwały do dziś. Forteca służyła w czasie obrony przed najazdem hiszpańskich wojsk.

Coricancha – świątynia Słońca w Cuzco

Ważnym miejscem kultu Imperium Inków była Świątynia Słońca, która stanowiła sanktuarium oraz miejsce koronacji i pochówku panujących władców. Coricancha poświęcona była słońcu, bowiem Inkowie uważali się za potomków tej gwiazdy i czcili ją ponad swoich bogów. Poza miejscem kultu, świątynia była także wyznacznikiem czasu, gdyż posiadała astrologiczny kalendarz i kosmogram.

Tambomachay

Na obrzeżach miasta Cuzco znajduje się archeologiczne stanowisko, które prawdopodobnie odkrywa uzdrowisko inkaskiej społeczności, miejsce wojskowe lub ceremonialne. Funkcja budowli nie jest do końca znana, lecz Tambomachay to konstrukcja, którą koniecznie należy zobaczyć. Na kompleks składają się trzy kamienne tarasy, posiadające nisze wbudowane w boczne ściany. Istotą funkcjonowania jest to, że obiekt powstał na naturalnym źródle, które doprowadza wodę do mniejszych kanałów, stanowiących część tarasów. Dla Inków woda stanowiła święty żywioł, więc możliwe że miejsce to było przeznaczone kultowi tego żywiołu.

cusco
Tambomachay

Archikatedra w Cuzco

Jedną z atrakcji w mieście Cuzco jest monumentalna Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NPM, pochodząca z XVII wieku. Za czasów Imperium Inków w miejscu tym posiadali oni swoją świątynię, zwaną Kiswankarcha, jednak po przejęciu miasta przez Hiszpanów utworzyli oni na jej miejscu kościół katolicki. Katedra powstała w nawiązaniu do renesansu i gotyku, posiada wiele artefaktów i ozdobnych grafik. Położona jest przy głównym placu Plaza de Armas, a od 1983 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Cuzco (Cusco) – praktyczne porady

Do stolicy Imperium inkaskiego można dostać się na wiele sposobów, ale najwygodniejszym rozwiązaniem jest dojazd wynajętym samochodem lub skorzystanie z ofert wewnętrznych linii lotniczych Peru do lotniska w Cusco, ewentualnie możliwe jest, by cała podróż rozpoczęła się właśnie z tego portu po przylocie do Peru. Transport z lotniska nie jest skomplikowany i najlepszą opcją jest przejazd taksówką do centrum. Cuzco to miejscowość turystyczna więc nie brakuje noclegowych ofert, wśród których można wybierać między apartamentami o wyższym standardzie i hotelowymi pokojami, zarządzanymi przez peruwiańskie rodziny. Miasteczko położone jest na dużej wysokości, więc warto mieć ze sobą cieplejsze wierzchnie okrycia i wygodne buty. Warto przed rozpoczęciem zwiedzania zaaklimatyzować się w mieście, by uniknąć występującej wśród turystów choroby wysokościowej.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.