Przejdź do treści
płaskowyż w peru

Dlaczego rysunki z Nazca są jedną z największych tajemnic Peru?

Płaskowyż Nazca od ponad osiemdziesięciu lat nieustannie fascynuje, gdyż jego historia po dziś dzień owiana jest tajemnicą. Dla współczesnych badaczy rysunki w Peru są jednym z najbardziej zagadkowych miejsc na świecie. Kto jest ich autorem i w jakim celu powstały? Czy linie Nazca są dziełem kosmitów? Sprawdź!

Czym są rysunki z Nazca?

Rysunki z Nazca to ogromne geoglify, czyli piktogramy na płaskowyżu Nazca w Peru. Są one jednymi z najbardziej intrygujących szkiców jakie kiedykolwiek zostały wykonane przez człowieka. Składają się z setek geometrycznych obrazów przedstawiających głównie zwierzęta, geometryczne kształty i rośliny. Zajmują około 450 km2 powierzchni równiny w Peru. Rysunki Nazca są przykładem tradycyjnego świata starożytnych społeczeństw, które żyły w Ameryce Południowej między 200 r. p.n.e. i 600 r. n.e. Najdłuższa linia ma ponad 12 km, zaś największa figura – pelikan – około 285 m długości. Zostały stworzone przez człowieka poprzez staranne usunięcie ciemnej, zewnętrznej warstwy gruntu, odsłaniając jaśniejsze podłoże. Zobaczyć je w całości można jedynie z góry.

Więcej o Peru przeczytasz w naszym artykule: Kraj powstały na gruzach Inków. Poznajmy dzisiejsze Peru!

Linie z Nazca – jak i w jakim celu powstały?

Znajdujące się w południowo-zachodniej części Peru, linie Nazca są jednymi z najbardziej intrygujących szkiców. Skrywają jedną z najciekawszych zagadek Ziemi i do dziś spędzają sen z powiek archeologom. Na ich temat istnieje wiele mniej lub bardziej zagadkowych hipotez związanych ze sposobem ich wykonania, celem czy techniką stworzenia tak ogromnych dzieł.

Za jedną z prawdopodobnych teorii przyjęto, tą stworzoną przez Johana Reinharda, który w latach 80. XX wieku ogłosił, że rysunki Nazca mają związek z kultem bóstw, które są powiązane z wodą. Dawne kultury Peru czciły wodę jako synonim utrzymania upraw i płodności – rejon Nazca to wyjątkowo sucha pustynia, gdzie spadało mało deszczu. Według tamtejszych wierzeń bóstwa miały władzę nad deszczem, uznaje się więc że linie w pewnym sensie są elementem modlitw i ofiar składanych przez andyjskie ludy.

Kolejną popularną i prawdopodobną hipotezą jest ta, która głosi, że linie Nazca stanowią elementy kanałów wodnych, przez które doprowadzano wodę do najbardziej suchych miejsc uprawnych w tamtych czasach. W obecnych czasach jest to bez wątpienia piękny element starożytnej kultury ludzi Nazca i kolejne miejsce, które warto poznać i zobaczyć.

Rysunki z Nazca a kosmici

Teorie o pozaziemskiej ingerencji w tworzenie napędzają najróżniejsze dyskusje. Fani teorii spiskowych mają w tym temacie wiele do powiedzenia. Erich von Däniken – szwajcarski pisarz i publicysta zajmujący się paleoastronautyką twierdził, że geometryczne kształty to lądowisko kosmitów, oraz że autorami wzorów na płaskowyż w Peru są przybysze z odległych galaktyk. Jeden z geoglifów przedstawiający postać przypominającą astronautę lub według niektórych kosmitę, jest kartą przetargową w dyskusji dla fanów tej teorii. Przecież społeczności w tamtych czasach nie znały takich kształtów? Wielu doszukuje się w tym rysunku podpisu artysty. I choć zagadka nigdy nie została oficjalnie rozwiązana naukowcy raczej nie skłaniają się do potwierdzenia prawdopodobieństwa tej teorii. Nie da się jednak zaprzeczyć, że fantastyczne hipotezy o kosmicznych lądowiskach rozsławiły płaskowyż w Peru bardziej niż pozostałe.

rysunki z nazca
Wieże widokowe umożliwiające podziwianie rysunków w Nazca

Płaskowyż Nazca

Będąc w Peru i nie przelecieć nad liniami Nazca, to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Pustynny płaskowyż Nazca leży na Pampie Jumana w południowo-zachodniej części Peru, w paśmie Kordyliery Nadbrzeżnej. Jest oddalony od stolicy kraju – Limy o ok. 400 km. Na Pustynnym płaskowyżu, przy drodze nr 1 – Panamericana – mniej więcej w połowie drogi z Limy do Arequipy, położone jest miasteczko Nazca. Tuż przy przecinającej pustynię Panamericanie znajduje się wieża widokowa imienia Marii Reiche – niemieckiej matematyczki, która poświęciła życie na zgłębianie tajemnicy rysunków, ich dokumentacji i ochronie. Z jej szczytu zobaczyć można dwa najbliżej znajdujące się rysunki. W odległości kilometra od wieży, również przy drodze jest niewielkie wzgórze, z którego także można podziwiać linie. Ci, którzy czują niedosyt obcowania z rysunkami, mogą wybrać się na lot nad płaskowyżem. Miejscowe lotnisko zapewnia loty widokowe awionetkami, których pilot na bieżąco informuje, w którym miejscu jakiego rysunku wypatrywać.

Najsłynniejsze linie świata odkryto dopiero w 1926 roku. Peruwiański archeolog Mejia Xesspe przypadkowo przelatywał nad tym terenem prywatnym samolotem. Po upływie lat dokonał publikacji własnej teorii istnienia nietypowych rysunków na płaskowyżu. Uznał, że stanowiły one drogi religijnych przemarszy dawnych mieszkańców regionu.

Zadanie dla sztucznej inteligencji

Japońscy archeolodzy z Uniwersytetu Uamagata, w ramach badań prowadzonych od 2004 roku, odkryli kolejne 143 geoglify na płaskowyżu w Peru. Poszukiwanie nieznanych rysunków było trudnym zadaniem, szczególnie w połączeniu z ogromną przestrzenią regionu. Dlatego też, naukowcy skorzystali z pomocy sztucznej inteligencji. Wśród odszukanych geoglifów są różne geometryczne kształty przypominające kota, lisa, rybę, papugę czy dwugłowego węża połykającego ludzi.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.