Przejdź do treści
lima

„Miasto królów” czy mglista i deszczowa? Jaka naprawdę jest stolica Peru?

Lima – stolica Peru, nazywana dawniej Ciudad de Los Reyes, czyli Miasto królów to miejsce, w którym historia żyje na każdym kroku. Jest to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a przyjeżdżający turyści nie mogą tu narzekać na nudę, gdyż nie brakuje tu miejsc służących rozrywce, kulturze oraz zabytków, które można zwiedzać. Jest to miasto pełne kolorów i kontrastów, a w zachwyt wprawia lokalna kuchnia, której koniecznie trzeba spróbować podczas podróży w tym regionie.

Krótka historia stolicy Peru

Miasto Lima położone jest nad Oceanem Spokojnym i rzeką Rimac, u podnóża Kordyliery Nadbrzeżnej. Miejscowość ta posiada status stolicy od 18 stycznia 1535 roku i stanowi główny ośrodek przemysłu, handlu, kultury i gospodarki państwa Peru. Założone przez Francisca Pizzara „Miasto królów” było nazywane tak początkowo, jednak z czasem przyjęło nazwę „Lima”, co wiąże się z ze zniekształceniem nazwy rzeki, przepływającej przez nie.

Historia pokazuje, że Lima miała swoje momenty szczytów, jak i upadków, a w związku z działalnością sejsmiczną na tym obszarze została nie raz zniszczona i następnie ponownie odbudowywana. Dzięki temu, że mimo gorszych momentów w swoich dziejach, zawsze potrafiła wyjść z opresji, określono ją mianem „Perły Pacyfiku”. Obecnie mieszka tu ponad 11 milionów mieszkańców, z czego wynika duże przeludnienie tego obszaru, a miasto to gromadzi ponad 30% ludności całego kraju. Lima posiada bogatą ofertę turystyczną, ale wybierając się w jej zakątki należy uważać na niebezpieczeństwa związane z przestępczą działalnością.

Więcej o Peru przeczytasz w naszym artykule: Kraj powstały na gruzach Inków. Poznajmy dzisiejsze Peru!

Atrakcje w Limie

Lima to duże miasto, w którym jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, więc na zwiedzanie warto zaplanować minimum jeden dzień, a najlepiej dwa – tak, by wszystko móc na spokojnie zobaczyć. Przemieszczanie się po mieście nie należy do najłatwiejszych czynności, więc warto mieć zaplanowaną podróż do atrakcji. Wśród najważniejszych z nich można wymienić: budynki znajdujące się na placu Plaza De Armas oraz te umiejscowione wokół niego a także muzea, kościoły i kolorowe dzielnice.

Plaza De Armas

Plac Plaza de Armas to najważniejsze miejsce w całym mieście, które znajduje się w jego historycznym centrum. Posiada dużą powierzchnię i otoczony jest przez Katedrę w Limie, Pałace: Arcybiskupi, Rządowy, Miejski i Unii oraz liczne kolonialne budynki. Przez wiele lat, obszar ten pełnił funkcję targowiska oraz miejsca odprawiania religijnych obrzędów i uroczystości. Bardzo dobrze można odczuć w tym miejscu klimat miasta, ponieważ to właśnie tu mianowano Limę na stolicę państwa.

stolica peru
Plac Plaza de Armas

Casa de Pizarro

Pałac Rządowy w Limie powstał w roku założenia miasta – 1535, a od 1938roku stanowi siedzibę główną Prezydenta Republiki Peru. Budynek w swojej historii był kilkukrotnie przebudowywany, jednak zawsze nawiązywał do kolonialnego stylu. Posiada zarówno elementy nowsze i starsze, które wymieniane były przy renowacjach, po występujących trzęsieniach ziemi w tym regionie. Wnętrze jest bogato zdobione, a zwiedzanie obiektu można odbyć wraz z przewodnikiem.

Muzeum prekolumbijskie Larco

W Muzeum Larco można podziwiać kolekcję prekolumbijskiej sztuki, na którą składa się aż 45 tysięcy eksponatów. Instytucja powstała w 1926 roku, a do jej założenia przyczynił się peruwiański archeolog – Rafael Larco Hoyle. To świetna podróż po historii starożytnego Peru, której można doświadczyć w XVIII-wiecznej rezydencji, należącej do wicekrólestwa, która otoczona jest pięknymi ogrodami. Muzeum otwarte jest codziennie, a bilet wstępu to wydatek od 17 do 35 S.

Ruiny Huaca Pucllana

Huaca Pucllanna to piramida powstała z gliny, która znajduje się w centrum Limy – w dzielnicy Miraflores. Budowla powstała około 500 roku, ale jej dokładniejszego odkrycia dokonano dopiero w 1981 roku, a następnie miejsce to stało się historyczno-kulturowym parkiem. Piramida zbudowana jest z siedmiu pięter glinianych schodów i dawniej służyła za centrum rozwoju społeczno-kulturowego Limy, na terenie którego odprawiano wiele ważnych ceremonii. W to miejsce organizowanych jest wiele wycieczek, ale można zwiedzać tę budowlę również na własną rękę.

lima peru
Huaca Pucllanna

Katedra metropolitalna św. Jana Ewangelisty

Katedra w Limie to znajdujący się przy głównym placu kościół rzymskokatolicki. Budowę tego obiektu – podobnie jak innych, rozpoczął pochodzący z Hiszpanii Francisco Pizzaro. Katedra architektonicznie stanowi połączenie różnych stylów, w tym: gotyku, baroku, renesansu i plateresco, co wynika z jej licznej przebudowy. We wnętrzu znajduje się 14 bocznych kaplic, neoklasyczny ołtarz i grobowce, będące miejscem pochówki większości arcybiskupów miasta.

Plaza San Martín

Plaza San Martín to plac stanowiący bardzo reprezentacyjną część miasta, który stanowi częste miejsce odwiedzania przez miejscowych i turystów. Na środku znajduje się pomnik, poświęcony wyzwolicielowi państwa – José’owi de San Martín, przedstawiający jego sylwetkę na koniu. Plac został doskonale zaprojektowany – posiada granitowe chodniki i wykonane z marmuru ławki, które wraz z elementami zieleni nadają całej przestrzeni estetycznego wyglądu.

Twierdza Felipe

Jednym z historycznych zabytków miasta jest Twierdza Felipe – obiekt służący obronie miejscowości i portu, który szczególnie ważną rolę odegrał w trakcie bitwy morskiej w 1866 roku. Obecnie wewnątrz twierdzy znajduje się Muzeum Armii Peruwiańskiej, w którym udostępnione są eksponaty z tego okresu, do których należą: broń, mundury i wojskowe akcesoria.

peru stolica
Twierdza Felipe

Stolica Peru – praktyczne informacje

Międzykontynentalne połączenia lotnicze obsługiwane są przez lotniska w Limie, Cuzco oraz Arequipie. Najbliżej zdecydowanie jest to portu Lotniczego, który znajduje się około 10 kilometrów od centrum Limy. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia samolotowego i należy wybrać lot z przesiadką. Wiele połączeń lotniczych do Limy odbywa się z Barcelony, Madrytu, Brukseli lub Stanów Zjednoczonych.

Po mieście można swobodnie poruszać się, korzystając z komunikacji miejskiej. Co ciekawe w Limie nie ma wyznaczonych przystanków oraz rozkładu jazdy, a wszystko funkcjonuje według określonych miejskich zasad. Miejscy przewoźnicy wykrzykują najczęściej kierunek trasy, jeśli nie ma w autobusie tabliczki z lokalizacją. Miasto stanowi dobry węzeł komunikacyjny, z którego można wyruszyć w dalszą podróż. Wygodnym sposobem przemieszczania się są także taksówki, które stanowią wygodną i bezpieczną alternatywę dla miejskich wojaży.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.