Przejdź do treści
vinicunca

Vinicunca – tęczowa góra w Peru

Natura potrafi zaskoczyć, a jej piękno można odnaleźć w niezwykłych skalnych formacjach i różnych częściach świata. Jednym z zapierających dech w piersiach cudów ziemi jest górskie pasmo peruwiańskich Andów, a właściwie jeden wyjątkowy szczyt – Góra Tęczowa. Kraina Vinicunci zachwyca wzniesieniami powyżej 4 000 metrów n.p.m., które mienią się wielokolorowymi barwami, a wejście na jej szczyt stanowi wyprawę życia i podsumowanie podróżniczych wyzwań.

Góra siedmiu kolorów

Jedną z przyrodniczych atrakcji Peru, która znajduje się w niedalekiej odległości od Cusco – starożytnego miasta Inków jest Vinicunca nazywana Górą Tęczową. To wyjątkowe wzniesienie stało się popularne w ciągu ostatnich dekad i dziś jest miejscem trekkingu oraz przecierania szlaków wielu zagranicznych turystów, a to wszystko za sprawą niezwykłego zabarwienia skał, z których zbudowane jest jej geologiczne podłoże. Góra tęczowa wznosi się na wysokości 5200 metrów n.p.m. w pobliżu Pitumarca i należy do pasma Cordillera de Vilcanota. National Geographic umieściło ten szczyt w swoim rankingu 100 miejsc, które należy odwiedzić przed śmiercią, a to wszystko za sprawą topniejącego śniegu, który ukazał wzniesienie o wielu kolorach. Dawniej góra w całości była poddana zlodowaceniu, a stopniowa odwilż coraz bardziej zaczęła ujawniać jej prawdziwy wygląd, co miało miejsce na początku lat ‘90 XX wieku. Geologowie szybko zainteresowali się wyłaniającym się spod okrywy śnieżnej pięknem, doprowadzając do coraz większej popularyzacji tego miejsca. 

Dziś Góra Tęczowa stanowi jedno z częściej wybieranych przez turystów miejsc do odwiedzenia w okolicy Cusco i zrobienia instagram’owego zdjęcia. Zbocza pokryte są pasmami o tęczowych kolorach, a turyści przybywający w to miejsce, poza barwnymi fragmentami gór mogą podziwiać niezwykły krajobraz okolicznych szczytów i dolin z niewielkimi jeziorami. Wyprawa na szczyt Vinicunca stanowi dość angażujące fizycznie przedsięwzięcie, które wymaga wcześniejszego zaaklimatyzowania, nie mniej jednak majestatyczne widoki to cel warty podjęcia próby nawet przez mniej doświadczonych zdobywców górskich szczytów. 

tęczowa góra peru
Miejscowi uważają górę za dar od Bogów

Jak dojechać do Vinicunca?

Góra Tęczowa Vinicunca znajduje się w prowincji Canchis. Jest to szczyt Andów Środkowych (Cordillera Vilcanota), najwyższy szczyt w okolicy Cusco oraz czwarty pod względem wielkości w całym Peru. Najbliżej do malowniczego wzniesienia jest z położonego u podnóży miasta Cusco, skąd można rozpocząć swoją wędrówkę. Cusco jest dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami, szczególnie ze stolicą państwa – Limą i bez problemu można tę trasę pokonać, korzystając z usług lokalnych autobusów lub przemierzyć ją samolotem. W mieście Inków znajduje się niewielki port lotniczy, który obsługuje połączenia głównie z Boliwii i innych lotnisk na terenie kraju. Poza tymi dwoma środkami transportu międzymiastowego, Cusco posiada rozległą sieć linii kolejowych, więc wybierając się w tę okolicę można wybrać właśnie tą opcję transportu.

Następnym etapem wycieczki na szczyt Vinicunca jest rozpoczęcie górskiego trekkingu. W tym celu należy dojechać bezpośrednio do Pitumarca – dzielnicy Canchis, a następnie Quesoyuno – punktu położonego na wysokości 4518 metrów n.p.m., gdzie wyprawa ma swój początek. Najczęściej ten etap trasy znajduje się w ofercie lokalnych wycieczek, uczestnicząc w których możliwe jest zdobycie tęczowego wzniesienia. 

Boska ingerencja

Vinicunca uznawana jest przez miejscowych mieszkańców za cud natury, którym bogowie obdarowali ich ziemię. Niektórzy nazywają ją „Świętą Górą” i w podziękowaniu za wielokolorowe pasmo składają ofiary u jego podnóży. Prawdą jednak jest, że niesamowite zabarwienie posiada swoje wytłumaczenie w geologicznym ukształtowaniu terenu. Wszystko rozpoczęło się w procesie górotwórczym powstawania całego pasma Andów, gdy dwie płyty tektoniczne zostały poddane zjawisku subdukcji, czyli nakładania się na siebie. W wyniku tego procesu nasiliła się działalność wulkaniczna, prowadząca do pojawienia się różnorodnych i rzadkich minerałów na tym terenie. Kolejne wypiętrzenia spowodowały odsłonięcie warstwy skał osadowych, dzięki czemu ukazały się kolorowo zabarwione powierzchnie kształtujące się na przełomie kilkunastu tysiącleci. Dodatkowo za unikalne siedem kolorów odpowiada działalność wiatru, wody i wysoka zawartość minerałów. Podaje się, że aż 14 różnych surowców ma swój udział w tworzeniu kolorów, a wśród najczęściej występujących związków można odnaleźć tlenek żelaza, siarczek żelaza i chloryn. Barwy odpowiadają kolorom tęczy, co przełożyło się na nadanie nazwy kolorowemu szczytowi. 

Jak wygląda trasa na Vinicunca?

Przed zaplanowaniem wycieczki na szczyt Vinicunca trzeba wiedzieć, że zdobywanie góry wymaga odpowiedniego przygotowania się do przemierzania szlaku na dużych wysokościach, ponieważ trasa rozpoczyna się już na ponad 4 tysiące metrów n.p.m. i zakłada około trzech godzin intensywnej wędrówki. Dodatkowo czynnikami utrudniającymi mogą być zmienne pogodowe warunki, czyli niska temperatura powietrza i uporczywe promienie słoneczne. Trudność trasy ocenia się na umiarkowaną, choć przy takiej wysokości terenu każdy wysiłek jest odczuwany bardziej. Przede wszystkim nie należy rozpoczynać wędrówki bez wcześniejszego zaaklimatyzowania się w pobliskiej okolicy. 

Każda wycieczka startuje z Cusco, skąd wyjeżdża się do położonego znacznie wyżej Pitumarca. Trasa przejazdu zajmuje około 2 godzin. Szlak w swojej większej części stanowi łagodne podejście aż do momentu ostatniego odcinka, którym zdobywa się szczyt – tu jest dużo bardziej stromo. Cały odcinek liczy łącznie 7 kilometrów. Po drodze można cieszyć się spotkaniem ze zwierzętami futerkowymi jak lamy i alpaki, a po wejściu podziwiać rozległą panoramą Góry Tęczowej i pobliskiej Czerwonej Doliny. Niektórzy mogą odczuć objawy choroby wysokościowej i przy wystąpieniu takich dolegliwości, jak ból głowy, zawroty, duszność i zmęczenie odradza się kontynuację trasy. Warto wyposażyć się w wygodne buty, nakrycie głowy, kremy z filtrem, ubrania na każdą pogodę, przekąski oraz dużą ilość wody i można rozpoczynać podbój jednego z piękniejszych szczytów Peru. 

kolorowe góry peru
Trasa na Vinicunca jest piękna ale także niezwykle wymagająca

Kiedy najlepiej jechać? 

Najlepszym czasem na zdobycie Vinicunca jest okres od marca do listopada, choć zdecydowanie poleca się podróż w miesiącach: czerwiec – sierpień.  Właśnie w tym okresie w Peru występuje pora sucha – nie ma opadów, temperatury są przyjemne i panuje dobra widoczność. 

Tęczowe góry w Peru – komercyjnie, czy nie?

Najbardziej znaną opcją zdobycia Gór Tęczowych jest odbycie wędrówki z miasta Cusco na szczyt Vinicunca, który cieszy się największą sławą, a rzadko kiedy słyszy się o pobliskim szczycie – Palccoyo, wznoszącym się w tej samej wiosce. Na Palccoyo prowadzi trasa alternatywna – zdecydowanie mniej zatłoczona od popularnej wśród turystów drogi na Vinicunca i obfituje w bardzo podobne widoki. Szlak jest mniej wymagający, z kolei szczyt jest niższy o 300 metrów. Z  wierzchołka można zobaczyć aż trzy kolorowe wzniesienia, tworzące niezwykłą panoramę. Nie mniej jednak pokonanie tej trasy w związku z tym, że jest mniej popularna jest dużo bardziej kosztowne lecz stanowi świetną alternatywę dla osób, które gorzej radzą sobie z wysokimi wysokościami.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.