interlaken

Interlaken w Szwajcarii – piękna kraina dwóch jezior

Szwajcaria, choć nie posiada dostępu do morza, jest bardzo pięknym krajem. Przeważają tam krajobrazy górzyste, z majestatycznymi szczytami Alp na południu. To środkowoeuropejskie państwo niewielkich rozmiarów zawiera ogrom atrakcji i pocztówkowych widoków. Na północy kraju, na Wyżynie Szwajcarskiej zamieszkuje więcej ludności, ta część jest bardziej uprzemysłowiona w porównaniu do górzystego południa, gdzie ludność utrzymuje się głównie z turystyki i rolnictwa. Szwajcaria kryje wiele malowniczych miejsc. Jednym z nich jest miasto Interlaken.

Interlaken – położenie

Interlaken to miasto położone w środkowej Szwajcarii na terenach równinnych, liczące około 6 tysięcy mieszkańców. Jego położenie jest niesamowite, ponieważ znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami – Thun i Brienz, co czyni krajobraz tamtego regionu niezwykłym i rajskim. Nazwa Interlaken wzięła się właśnie od położenia tego miasta (Inter – między, laken – jeziora). Warto wspomnieć, że to za sprawą rzeki Aare i nanosów rzecznych pierwotnie istniejące duże jezioro podzieliło się na dwa. Rzeka Aare to najdłuższy dopływ Renu na terenie tego państwa, mierzy 295 km. Przepływa przez wiele jezior, wodospadów i miast, w tym przez stolicę Szwajcarii – Berno. Ale dosyć już faktów geograficznych, teraz czas na informacje, dlaczego warto pojechać do Interlaken.

Interlaken – atrakcje

Interlaken jest znanym i bardzo ruchliwym ośrodkiem turystycznym. Oprócz podziwiania zachwycających widoków, można spędzić tu mnóstwo czasu w otoczeniu pięknej przyrody.

Interlaken – zimą

Top of the Ice Magic to ogromne lodowisko zlokalizowane zaraz przy parku Hohematte. Główna tafla ma aż 750 m2, są jeszcze mniejsze tafle oraz ślizgawka dla dzieci. W Interlaken bardzo popularne są spacery po śniegu. Zakłada się wtedy rakiety śnieżne i spaceruje wśród drzew podziwiając widoki, czasami można spotkać nawet lisa czy zająca.

Stoki wraz z ogromnym terenem narciarskim znajdują się w odległości zaledwie 20km od miasta. Do dyspozycji turystów pozostaje darmowy autobus kursujący po całym terenie narciarskim, wystarczy zakupić odpowiednią kartę. Najpopularniejsze obszary znane z zimowego szaleństwa to Grindelwald i Kleine Scheidegg.

interlaken szwajcaria
Rejs statkiem po jeziorach Thun i Brienz

Interlaken – latem

Latem przy pięknej pogodzie miasto to zaskakuje turystów różnorodnością atrakcji. Oprócz długich spacerów czy jazdy na rowerze najbardziej popularne są spływy kajakowe, rafting i jetboaty.

Na miejscu można wypożyczyć tradycyjne kajaki i udać się na spływ, dla początkujących można wybrać spokojne trasy, a dla bardziej zaawansowanych – bardziej ryzykowne spływy.

Bardzo popularny jest również rafting, czyli odmiana spływu rzecznego, podczas którego wykorzystuje się tratwy, łodzie czy pontony. W Interlaken występuje dużo różnorodność nurtów rzecznych, więc spływy mogą być idealną rozrywką nawet dla rodzin z dziećmi.

Jetboaty to szybkie łodzie, które zabierają turystów w rejs pełen adrenaliny i euforii, podczas którego można podziwiać piękne widoki.

Z brzegów obu jezior kursują również statki wycieczkowe, dla tych mniej odważnych, które zapewniają spokojne, ale pełne wrażeń rejsy z cudnymi widokami na jeziora z turkusową wodą i pobliską przyrodę.

Adventure Park Interlaken to rodzaj leśnego parku linowego, zapewniającego rozrywkę wszystkim członkom rodziny. Do wyboru łatwe trasy lub te z większą dozą adrenaliny. Park ten jest polecany zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych.

Dla młodszych zwiedzających, lubiących zwierzęta intersujący może być Wild Park, gdzie można obserwować majestatyczne koziorożce oraz stada świstaków. Park otwarty jest codziennie.

Dla szukających mocnych wrażeń jest coś specjalnego – loty paralotnią! To niezapomniane wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Można wybrać klasyczny lot, trwający 5-10 minut. W trakcie lotu miasto Interlaken i Eiger ma się jak na dłoni, można również podziwiać piękne i krystaliczne wody jeziora Thun. Nieco dłuższy lot – 12-30 minut oferuje widoki na słynną panoramę alpejską – Eiger, Mönch, Jungfrau, Schilthorn, Titlis oraz na jeziora Thun i Brienz. Dla tych osób, które kochają wschody słońca jest coś specjalnego – lot o wschodzie słońca. Trwa 8 – 10 minut. Czy można lepiej zacząć dzień?

W Interlaken nie ma zbyt wielu znanych zabytków, ale można bez końca przechadzać się urokliwymi brukowanymi uliczkami miasta. Warto odwiedzić TURISMUSEUM, gdzie odwiedzający mogą poznać historię turystki alpejskiej, od odkrycia Alp po powstające linie kolei i przemysł pamiątkowy.

Po długim spacerze ulicami miasta można odetchnąć w pięknym parku w centrum miasta. Park Hohematte to otwarta zielona przestrzeń z kwiatami, drzewami i widokiem na ośnieżone szczyty gór.

augstmatthorn szwajcaria
Widok z punktu widokowego Harder Kulm

Wodospady Trummelbach

Około 15 km od miasta Interlaken znajduje się zespół malowniczych wodospadów, których wody pochodzą z lodowców w rejonie szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te podziemne wodospady można oglądać dzięki systemowi wind, platform oraz tuneli. Zwiedzanie tego pięknego kompleksu przyrody trwa około 4 godzin.

Trekking na Augstmatthorn

Długość pieszej wycieczki trekkingowej to ok. 16 km, a czas jaki trzeba na to przeznaczyć to 8 -10 godzin, licząc przerwy i postoje na zdjęcia. Najlepiej zacząć szlak od punktu widokowego Harder Kulm, dojść do Augstmatthorn i skończyć na Habkern, skąd można wrócić autobusem do centrum miasta.

Punkt widokowy Harder Kulm

To piękny punkt widokowy, na który można wjechać kolejką lub iść pieszo. Położony jest na wysokości 1322 m n.p.m. Czas wjazdu kolejką to zaledwie 10 minut. Na miejscu czeka taras widokowy z zabójczym widokiem na panoramę miasta i otaczające ją góry. To tutaj można zacząć pieszą wycieczkę do Augstmatthorn.

Interlaken to niewielkie miasteczko, ale zdecydowanie jest co tutaj robić. Czy w zimę, czy w lato – atrakcji jest sporo, każdy znajdzie swój sposób na obcowanie z piękną przyrodą Szwajcarii.