zurych atrakcje

Zurych – co zobaczyć w największym mieście Szwajcarii?

W jednym momencie metropolia bankierów i ciężkiej, biurowej pracy w wieżowcach. W drugim – nieskończona impreza, kluby i bary otwarte do późnej nocy. A pomiędzy tymi dwoma sprzecznościami, spokojne miejsce, z duszą urokliwego miasteczka. Zurych to miasto wielu twarzy, często nazywane „metropolią doświadczeń”. Nic dziwnego, potrafi zaskoczyć o każdej porze dnia i nocy. Czy zaskoczy też Ciebie? 

Najważniejsze informacje o Zurychu 

Zurych jest największym miastem w Szwajcarii oraz jego głównym centrum gospodarczym i finansowym. Nie brakuje w nim wysokich biurowców, lecz pomimo swej ragi nie utraciło swojej autentyczności i małomiasteczkowego, sielankowego klimatu. Zurych jest położony w północnej części kraju, nad rzeką Limmat oraz Jeziorem Zuryskim. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wielokulturowa atmosfera oraz różnorodność miejsc, w których można spędzać czas wolny to główne cechy tego miasta. W ciągu dnia możesz popływać w rzece w środku miasta, oddając się kultywowanego tu „urban swimming”. Później, możesz wybrać się na zakupy na Banhofstrasse, ulicę ociekającą złotem i srebrem.

Wieczorem jest czas na zabawę, więc najlepiej wybrać się na Langstrasse – niegdyś dzielnicę czerwonych latarni, dziś miejsce głośnej muzyki, kolorowych drinków i kul dyskotekowych. Zurych ma najwięcej klubów w Szwajcarii, które każdej nocy przyciągają wiele zainteresowanych nimi osób. Najsłynniejszym z nich jest Mascotte, czyli najstarszy klub w mieście. W czerwcu Zurych przyciąga festiwalem salsy i samby, a w sierpniu lgną do niego fani muzyki techno. Street parade to jedna z największych imprez techno na świecie. Odbywa się ona od 1992 roku. W Zurychu możesz się też udać na rejs statkiem lub wybrać się w góry, wchodząc na lokalny szczyt – Uetliberg. Nie musisz się martwić, jeżeli żadna z tych atrakcji Ci nie odpowiada, ponieważ Zurych ma w zanadrzu jeszcze ponad 50 muzeów i więcej niż 100 galerii sztuki i przepyszne, szwajcarskie wino oraz sławne na całym świecie słodycze. Możesz nam zaufać, w Zurychu nie da się nudzić!

zurych noca

Historia miasta

Początki osadnictwa w okolicach współczesnego Zurychu sięgają neolitu. Około 2000 lat temu, Rzymianie założyli na szczycie wzgórza, nad rzeką Limmat, posterunek celny zwany Turicum. Do powstania tego, co dziś nazywamy Zurychem, doszło dopiero w średniowieczu, kiedy miasto otrzymało prawa miejskie. Stało się tak ze względu na to, że  stało ono się centrum wyrobu tkanin jedwabnych, wełnianych oraz lnianych. Zurych w tamtych czasach był ośrodkiem myśli liberalnej i z tego powodu przyciągał wielu sławnych ludzi, takich jak Goethe, Wagner, Tomasza Mann, czy nawet Einsteina i James Joyce. Ponadto to właśnie Zurych jest miejsce, w którym narodził się dadaizm. W 1877 roku w Zurychu powstała giełda, która sprawiła, że miasto stało się najważniejszym ośrodkiem finansowym w Szwajcarii. 

Jak dostać się do Zurychu?

Jeżeli chciałbyś odwiedzić Zurych, możesz się tu dostać niemalże w każdy możliwy sposób. Na pewne nie będzie problemu z podróżą samolotem. W Zurychu znajduje się lotnisko, będące największym portem lotniczym w całej Szwajcarii. Natomiast, jeżeli odpowiada Ci podróż pociągiem również możesz się tu dostać taką drogą. Samolotem bez problemu możesz dolecieć do Zurychu z prawie każdego lotniska w Polsce. Natomiast, w przypadku podróżowania pociągiem możesz to zrobić podróżując przez: Berlin, Drezno, Wiedeń lub Czechy.

Zurych – atrakcje 

Nie musimy chyba po raz kolejny wspominać, że Zurych jest wielowymiarowym miejscem i każdy znajdzie tu coś dla siebie, wcale nie musząc długo szukać. W tej szwajcarskiej miejscowości zakochają się zarówno miłośnicy czekolady, przepięknych zabytków lub muzeów, jak i również ci, którzy kochają przepych i ekskluzywne zakupy. Poniżej, specjalnie dla Ciebie wymieniliśmy żelazne punkty na mapie Zurycha, które musisz zobaczyć!

szwajcaria zurych

Jezioro Zuryskie 

Promenada, która otacza całe Jezioro Zuryskie ma ponad 5 km i otacza cały jego północny fragment. Jest opasane od południa krajobrazem pagórkowatym Albis i Zimmerberg. Nad jeziorem panuje iście sielankowa atmosfera, znacznie różniąca się od klimatu panującego w centrum miasta. Trawniki okupowane są przez piknikowiczów, a w samym jeziorze pływają ludzie, nierzadko też na żaglówkach. Czas spędzany tutaj jest czasem odpoczynku – samemu lub z rodziną i przyjaciółmi. 

Na wschodzie jeziora leży „Miasto róż” Rapperswil. W publicznych ogrodach i parkach kwitnie 15.000 róż 600 gatunków. Jest to jeden z popularniejszych celów wycieczek. Nic dziwnego, Miasto Róż jest niesamowicie malownicze, znajduje się tam przepiękna starówka, średniowieczny zamek oraz kawałek wspominanej promenady wzdłuż jeziora. 

Na dole jeziora znajduje się słynny „Złoty Brzeg” (Goldküste). Nazwa wskazuje nie tylko na  wysokie nasłonecznienie tego obszaru, ale na bardzo zamężną część społeczeństwa, która go zamieszkuje. Charakterystyczne dla tego regionu są przepiękne lokale oraz wysokie, nowoczesne wille. 

Zurych – starówka

Nie zdziwisz się pewnie, jeżeli napiszemy, że starówka w Zurychu również jest mieszanką kulturową i historyczną. Znajdziesz tutaj największą ilość nocnych klubów w całej Szwajcarii, słynną ulicę handlową oraz bogatą ofertę kulturalną. Jednocześnie, wszystko to jest postawione w średniowiecznej, urokliwej scenerii. Przechodząc się starówką, na pewno zachwycą Cię starodawne kamienice, uliczki pełne zakątków, oraz przepiękne renesansowe budynki i postawny ratusz. Charakterystycznym elementem w Zurychu są podwójne wieże kościoła Grossmünster. Ponadto, znajdziesz tutaj również zabytkowy kościół św. Piotra z największym cyferblatem w Europie oraz kościół Fraumünster, który słynie z kolorowych witraży Giacomettiego i Chagalla.

Aczkolwiek to nie wszystko, w Zurychu ogromny kontrast jest dostrzegalny właściwie wszędzie. Można to zauważyć również będąc na starówce. W jednym momencie spacerujesz zabytkowymi uliczkami, aby za chwilę dostać na najsłynniejszą ulicę handlową w Szwajcarii zwaną Bahnhofstrasse.

Bahnhofstrasse

Jest to najsłynniejsza i na pewno najbardziej elegancka ulica w Zurychu. Łączy ona dworzec kolejowy z brzegiem jeziora. Znana jest z przede wszystkim z funkcjonujących na niej luksusowych sklepów. Jest tutaj wiele sklepów z drogimi zegarkami i biżuterią, a także butików słynnych projektantów, no. Louis Vuitton, Gucci, Prada czy Chanel. Istnieje również przekonanie, że to właśnie pod jej powierzchnią ukryta jest część szwajcarskiego złota. A informacja nigdy nie została dokładnie potwierdzona, jednak gdzie indziej miałoby ono zostać ukryte, jak nie w sercu miasta bankierów? Pod powierzchnią ulicy, która już sama w sobie opływa złotem? Jest to najważniejszy argument zwolenników skarbców w Bahnhofstrasse. Kto wie, być może mają rację!

Bahnhofstrasse

Plac Bellevue 

Jak już sama nazwa wskazuje, jest to miejsce warte zobaczenia. Francuskie słowo bellevue oznacza „piękny widok” i zdecydowanie zostało idealnie dopasowane do tego miejsca. Bellevueplatz jest rynkiem miejskim w Zurychu, zbudowanym w roku 1856. Został nazwany na cześć dawnego Grandhotelu Bellevue. Jest jednym z istotniejszych punktów mieście, również z powodu tego, że jest ważnym węzłem transportu. Bellevueplatz z przystankiem tramwajowym graniczy od południa z innym placem – Sechseläutenplatz, który jest oddzielony od Bellevueplatz przez Schöckstrasse.

Fraumünster 

W Zurychu znajdują się 4 główne kościoły, a Fraumünster jest jednym z nich. Należy on do  ewangelicznego kościoła reformowanego. Poza witrażami Giacomettiego i Chagalla, kościół słynie z fresków, wieży oraz krypty z muzeum. Świątynia została zbudowana na pozostałościach dawnego opactwa dla arystokratów, założonego w 853 roku przez Ludwika Niemieckiego dla córki Hildegard. Dla wielu zwiedzających miasto, kościół jest słynnym punktem orientacyjnym i wielu z nich właśnie od Fraumünster rozpoczyna zwiedzanie.

Üetliberg 

Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć to malownicze miasto z góry, wystarczy, że po prostu udamy się na Üetliberg. Jest góra na szwajcarskim płaskowyżu, z której doskonale można zobaczyć cały krajobraz Zurychu, Jezioro Zuryskie oraz Alpy. Na szczyt można dostać się leśnym szlakiem, pieszo lub rowerem (ok. 2 h) lub dojechać tam pociągiem S-Bahn S10, który wyjeżdża z Dworca Głównego. Na szczycie znajduje się punkt oraz wieża widokowa.  Znajduje się tutaj również hotel, w którym można napić się gorącej czekolady. Üetliberg jest szczególnie popularny latem oraz jesienią. W listopadzie wygląda szczególnie wyjątkowo, ponieważ najczęściej znajduje się ponad mgłą, która pokrywa miasto o tej porze roku. Latem natomiast można zobaczyć znacznie więcej, ponieważ pogoda sprzyja wędrówkom. Szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe są bardzo dobrze oznakowane i warto się na nie udać będąc o tej porze roku w Zurychu.

największe miasto w szwajcarii

Grossmünster 

Kolejnym kościołem znajdującym się na zuryckiej starówce jest właśnie Grossmünster. Ten ewangelicko-reformowany kościół powstał ok.1100 roku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany oraz restaurowany. W przypadku tej świątyni, szczególnie wartościowe są okna witrażowe autorstwa Sigmara Polke, okna w chórze zaprojektowane przez Augusta Giacometti oraz wrota z brązu autorstwa Otto Müncha. Szczególną uwagę warto poświęcić też romańskiej krypcie oraz Muzeum Reformacji na dziedzińcu krużgankowym, gdzie oferowane jest zwiedzanie tego miejsca z przewodnikiem. Wieża Karola jest jedną z dwóch wież katedry Grossmünster. Z platformy widokowej na wieży roztacza się wspaniały widok na miasto, jezioro oraz aplejskie szczyty. 

Swiss National Museum 

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, w Zurychu nie brakuje muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Narodowe, które na pewno warto zobaczyć. Znajdują się w nim bowiem największe w całym kraju zbiory dotyczące historii Szwajcarii. Muzeum pozwala Ci w namacalny sposób zobaczyć, jak życie w tym kraju z biegiem lat się zmieniało i w jaki sposob żyły poprzednie pokolenia. Jakie konkretnie przedmioty znajdują się w Muzeum Nardowym? Jest ich tutaj ogromna rozpiętość – od pozostałości po rzemiośle artystycznym, aż po przedmioty użytku codziennego. Budynek muzeum znajduje się pomiędzy dworcem głównym a parkiem Platzspitz i przez różnice w stylu budownictwa, przypomina zamek z bajki.

Lindenhof

Na zuryckiej starówce znajduje się plac Lindehof, do którego prowadzą strome schody. Z samego placu jest idealny widok na rzekę oraz płynące po niej statki wycieczkowe. Na placu jest usytuowana fontanna, która upamiętnia odwagę oraz pomysłowość zuryckich kobiet. Dzięki temu uratowały one miasto, gdy było oblegane przez oddziały habsburskie w roku 1292. Kobiety wpadły wtedy na pomysł, żeby ukazać się wrogowi w pełnym odzieniu bojowym, wywołując wrażenie, że cała ludność miasta również jest uzbrojona po zęby. Swoją sprytną sztuczką, skutecznie odwiodły napastników od pomysłu napaści na miasto. Zostali oni utwierdzeni w przekonaniu, że wobec takiej siły, ich atak będzie nieskuteczny. Fontanna na placu Lindehof przedstawa dokłądnie jedną z kobiet, uzbrojoną po pas, dumnie trzymającą broń w dłoni. 

Lindenhof

Co zjeść podczas wizyty w Zurychu? 

Chyba wszyscy zgodzą się z tym, że ważnym punktem zwiedzania każdego miasta, jest spróbowanie lokalnej potraw. Bez tego ciężko byłoby mieć siłę na dalszą wyprawę! Szwajcaria historycznie była krajem rolników, w związku z tym  tradycyjne, szwajcarskie potrawy są przygotowywane z podstawowych składników, takich jak np. ziemniaki oraz ser. Oczywiście, nie można zapomnieć o szwajcarskiej czekoladzie! Szwajcaria jest pionierem w produkcji czekolady, to właśnie ona jest jednym z pierwszych państw na świecie, w którym zaczęto masowo produkować czekoladę. 

Szwajcarskie raclette 

Ser jest jednym z głównym produktów, wykorzystywanych w Szwajcarii do produkcji tradycyjnych dań. Jednym z nich jest szwajcarskiego raclette, które jest wytwarzane ze specjalnego gatunku sera. Jest on podgrzewany nad ogniem w specjalnie do tego przygotowanych, małych patelenkach. Pierwotnie to potrawa była przygotowywana przez szwajcarskich pasterzy, którzy przygotowywali ją na gorących kamieniach ułożonych wokół paleniska. Słowo raclette jest niezwykle uniwersalne, bowiem oznacza aż 3 różne rzeczy: ser produkowany w Szwajcarii, sposób przyrządzania sera oraz urządzenie, służące do przygotowywania raclette. 

Founde 

Niektóre szwajcarskie dania są bardzo popularne także w innych krajach, np. we Włoszech i w Niemczech. Przykładem takiej potrawy jest founde, które również tworzone jest z sera w połączeniu z białym winem. Początkowo było ono przygotowywane przez szwajcarskich górali, jako sposób na wykorzystanie suchego sera zimą. Na czym polega founde i jak się je robi? Otóz wymaga to roztopienia sera w specjalnym garnku, zwanym   caquelon i zanurzania w nim kawałków pieczywa lub warzyw nabitych na widelec do foundee. Składniki, jakie są potrzebne do przygotowania samego sosu to ser (najczęściej ementaler, gruyère, appenzeller), kieliszek białego, wytrawnego wina oraz kirszu.

Fondue

Czekolada i praliny 

Mówiąc o najpopularniejszych daniach w Szwajcarii, na pewno nie można zapomnieć o szwajcarskiej czekoladzie. Ze względu na to, że Szwajcarzy słynną z bycia bardzo dokładnym w tym, co robią, również w przypadku czekolady nie odpuszczają z najwyższą jakością. Istnieje nawet specjalna komisja, sprawdzająca jakość czekolady. Nazywa się ona Chocosuisse i składa się z 18 przedstawicieli  firm, którzy sprawdzają między innymi, czy czekolada nie jest zbyt twarda i czy nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku na języku. Szwajcarzy są najlepszą reklamą swoich produktów, ponieważ jak się okazuje, przecięty Szwajcar zjada rocznie od między 11 a 12 kg czekolady.

Jaka jest więc najlepsza szwajcarska czekolada? Czy można jej spróbować przy okazji zwiedzania Zurychu? Okazuje się, że jak najbardziej! Zurych jest stolicą tego czekoladowego królestwa. Niemal na każdej ulicy tego miasta możesz znaleźć miejsce, w którym możesz kupić przepyszne, czekoladowe wyroby. Bahnhofstrasse poza tym, że opływa złotem i kosztownością, jest przesiąknięta czekoladą. W sklepie Markus możesz również zobaczyć, w jaki sposób przygotowuje się szwajcarskie praliny. Tak samo w przypadku sklepu Merkur, w którym możesz znaleźć szeroki wybór czekolad oraz pralin. Nie można nie wspomnieć o Sprüngli – zuryskiej sieci czekolad, słynącej z 175-letniej tradycji produkcji czekolady. Zurych jest prawdziwym rajem dla czekoladoholików, dlatego będąc tam można również skorzystać z przejażdżki Czekoladowym Pociągiem. Wyrusza on z Montreux i prowadzi do regionu Gruyère, skąd pochodzi wspaniała, delikatna czekolada Callier i ser gruyère. W Broc, w fabryce Callier możesz zobaczyć, w jaki sposób produkowana jest czekolada. Gwarantujemy Ci, że zapewni Ci to zarówno piękne widoki, jak i doznania smakowe. 

Chcielibyśmy, aby nasz artykuł dał Ci możliwość zrozumienia w pewien sposób specyfiki tego miasta. Liczymy, że poprzez dokładny opis jego najpopularniejszych zabytków, skutecznie zachęciliśmy Cię do odwiedzin. Wiesz już, że w Zurychu każdy jest w stanie znaleźć coś specjalnie dla siebie. Mamy nadzieję, że i Tobie udało się to znaleźć!