Przejdź do treści
Davos

Davos (Szwajcaria) – raj dla fanów sportów zimowych

Davos to stosunkowo mała, urokliwa miejscowość w szwajcarskich Alpach, która dzięki swemu położeniu i zagospodarowaniu zyskała miano kurortu narciarskiego. Jest ona zlokalizowana pomiędzy pnącymi się wysoko szczytami gór, które gwarantują niecodzienne widoki wzbudzające zachwyt. To wyjątkowe miejsce każdego roku odwiedzają setki tysięcy turystów, dla których jest ono niezmiennie zachwycające. Kurort ten oferuje bowiem mnóstwo atrakcji przez cały rok.

Davos — najwyżej położone miasto w Europie

1560 m n.p.m. – na takiej wysokości położone jest miasteczko Davos. Taka lokalizacja wpływa na mikroklimat tam panujący, który zapewnia efektywny proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Z tego też powodu w XIX wieku miasto zaczęło słynąć z leczenia chorób płuc i zyskało miano uzdrowiska. Świadczyć o tym może m.in. obecność sanatorium w Davos w książce Thomasa Manna „Czarodziejska Góra”, wydanej w 1924 roku. Wraz z upływem kolejnych lat zaczęto odkrywać nowe możliwości zagospodarowania tego terenu, który w efekcie stał się również kurortem narciarskim. Wykorzystane zostały bowiem otaczające Davos góry, których szczyty sięgają nawet powyżej 2500 m n.p.m. Na zboczach utworzono liczne trasy narciarskie, wybudowano punkty widokowe, zagospodarowano jezioro i otwarto restauracje serwujące lokalne przysmaki, będące miejscem odpoczynku podczas zimowego szaleństwa i letnich wędrówek.

Ponad 300 km tras narciarskich i 57 wyciągów

Davos to raj dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Kurort ten oferuje bowiem m.in. ponad 300 km tras dla narciarzy, 57 wyciągów i 75 km tras dla biegaczy narciarskich, dostępnych od grudnia do maja. Ponadto turyści mogą wybrać się również na przejażdżkę bryczką po okolicy, czy też pooddychać świeżym powietrzem podczas spacerów specjalnie wyznaczonymi trasami, które łącznie liczą aż 150 km długości.

Davos, Szwajcaria

Do największych ośrodków narciarskich należy tam Davos Klosters. Oferuje on aż 5 głównych baz narciarskich zlokalizowanych na wysokościach od 800 m do 2840 m, z których rozpościera się około 300 km tras o różnych stopniach trudności. Mogą się tam więc wybrać profesjonaliści, ale także rodziny z dziećmi zaczynającymi swoją przygodę z nartami. Davos Klosters posiada również lodowisko, będące ciekawą alternatywą dla deski snowboardowej i nart.

To również doskonałe miejsce dla osób praktykujących wyprawy górskie. W pobliżu znajduje się bowiem kilkadziesiąt szczytów górskich, których wysokości sięgają 2900 m n.p.m. Zimą turyści mogą także skorzystać z tras przeznaczonych na zjazdy sankami, które dla rodzin z dziećmi stanowią ważny punkt na mapie Davos.

Ponadto Davos oferuje także hale, w których znajdują się m.in. boiska do tenisa, ściana wspinaczkowa, hala do jazdy konnej i boisko do squasha. Jest to więc doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek, bogate w różnorodne atrakcje sportowe.

Ceny karnetów

Wykupienie karnetu narciarskiego polega na opłaceniu czasowym korzystania z wybranego obszaru tras. W ośrodku Davos Klosters obowiązuje podział na 5 stref: Parsenn, Jakobshorn, Madrisa, Pischa i Rinerhorn. Ceny karnetu całodniowego w Parsenn wynoszą: 73 CHF (osoba dorosła), 51 CHF (młodzież 13-17 lat), 29 CHF (dzieci 6-12 lat). Koszt karnetów na pozostałych obszarach waha się między 40 CHF, a 60 CHF. Bez wątpienia warto zdecydować się na zakup, by móc z radością korzystać z urokliwych tras zjazdowych położonych w otoczeniu malowniczych wzniesień i szczytów.

Stoki narciarskie Szwajcaria

Co jeszcze robić w Davos — atrakcje

Atrakcyjne turystycznie tereny szwajcarskich Alp oferują nie tylko rozrywki narciarskie. Davos jest bowiem bogate w oryginalne koncepcje spędzania wolnego czasu, odpoczynku, relaksu i poznawania tamtejszej kultury.

Wąwóz w Zügen

Nieopodal Davos czeka na turystów nieprzeciętny widok, który można podziwiać dzięki wąwozowi w Zügen. To wgłębienie górzystego terenu ma około 4,5 km długości. Prowadzi przez nie ścieżka spacerowa, która pozwala na podziwianie uroków tamtejszej natury. Co jakiś czas przejeżdża nad nią pociąg, który porusza się przez tunele i wiadukty, co jest dodatkową gratką dla zwiedzających. Wąwóz ten został stworzony przez ludzi, którzy dawniej w zboczach gór wydobywali złoża rudy, zatem jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również namacalny dowód historii kultury i życia naszych przodków.

Browar Monstein

Poznanie szwajcarskiej kultury jest również możliwe dzięki browarowi w małej, górskiej miejscowości Monstein, w pobliżu Davos, którą zamieszkuje około 200 osób. To właśnie tam produkuje się lokalne piwo, bazujące na chmielu i jęczmieniu pochodzącym z okolicznych upraw. To miejsce ma bogatą historię, ponieważ browar funkcjonuje już aż 20 lat! Dodatkowo wszystkie produkty wytwarza się tam w budynku mającym 100-letnią historię. To kwestia nie bez znaczenia, ponieważ dogłębnie poznać obcą kulturę możemy tylko poprzez odwiedzanie miejsc z bogatą przeszłością. W Monstein zwiedzający mają m.in. możliwość degustacji lokalnych piw rzemieślniczych, a także ich kupna. Może być to zatem doskonała pamiątka z wycieczki do urokliwego Davos.

Alpejski Ogród Botaniczny Alpinum Schatzalp

Gdy pojedziesz do Davos brak śniegu za oknami i wysokie temperatury nie są zmartwieniem. Latem olśniewa tam bowiem jeden z najpopularniejszych ogrodów botanicznych, który nasycony jest wielobarwnymi i pochodzącymi z różnych części świata roślinami. Gatunków kwiatów, które znajdują się na opisywanym terenie, jest około 3500. Kwitną one od czerwca do września. Zwiedzając, niepotrzebna jest specjalistyczna wiedza i znajomość roślin, gdyż każdy z kwiatów posiada załączoną karteczkę z nazwą i opisem.

Letnia, alpejska zieleń wzbogacona o kwieciste kolory, unosząca się w powietrzu woń świeżego powietrza i kwitnących roślin, to znakomite połączenie! Alpinum Schatzalp to jednak nie tylko kwiaty, ale także lasy, potoki górskie, mokradła rozpościerające się na obszarze 2 hektarów. Jest to więc opcja turystyczna na kilkugodzinny spacer.

Alpejski Ogród Botaniczny

Jezioro Davosersee

Okolica Davos bogata jest też w liczne potoki górskie, które dodają temu miejscu alpejskiego klimatu. Inną atrakcją wodną jest jezioro Davosersee zlokalizowane w kotlinie, pomiędzy monstrualnymi górami stanowiącymi nietuzinkowe tło dla malowniczego jeziora. Można w nim wędkować, pływać, nurkować, żeglować, surfować, lecz należy być ostrożnym, gdyż jego głębokość sięga ponad 50 m. Na plaży znajduje się nawet boisko do siatkówki plażowej! W górach możemy więc poczuć namiastkę nadmorskiego klimatu. W pobliżu zlokalizowane są liczne restauracje i noclegi — bez problemu można więc odpocząć i posilić się po rozrywkach wodnych, górskiej wędrówce lub zwiedzaniu miasteczka.

Letnie atrakcje

Oprócz wspomnianych wcześniej spacerów wąwozem zwiedzania ogrodu botanicznego i relaksu nad jeziorem, Davos latem umożliwia m.in. latanie paralotnią nad kotliną, przejażdżki rowerowe, górskie przeprawy koleją linową, wycieczki piesze, do których przeznaczone szlaki mają łącznie około 700 km długości. Bez wątpienia to miejsce odpowiednie na wypoczynek o każdej porze roku.

Ekspres Bernina

Dla miłośników podroży, Szwajcaria przygotowała coś specjalnego. Kursuje tam bowiem tzw. Ekspres Bernina, który w 4 godziny pokonuje 144-kilometrową trasę z Chur do Tirano (Włochy). Przejeżdża on przez miejscowość oddaloną o 30 km od Davos, dzięki czemu odwiedzenie tego miasta umożliwia tę podróż. Podczas niej pasażerowie przejeżdżają przez tereny górzyste, tunele i wiadukty oraz w odległości kilkudziesięciu metrów mijają bajkowe i urokliwe jeziora, zbocza i góry. Ceny biletów zależne są od wybranej długości trasy. Koszt całej podróży to około 500 zł, jednak warto śledzić ofertę, gdyż zdarzają się także ceny promocyjne.

Ekspres Bernina, Davos

Światowe Forum Ekonomiczne

Davos słynie także z corocznej organizacji Światowego Forum Ekonomicznego, na którym spotykają się przedstawiciele rządów różnych państw, wpływowi inwestorzy i właściciele korporacji. Na tych spotkaniach omawiane są kwestie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Jest to więc niejako stolica europejskich spotkań na szczycie.

Szwajcarski kurort to punkt na mapie popularny wśród turystów z wielu krajów. Odwiedzanie tego miejsca to relaks w czystej postaci. Podziwianie natury, spacery w towarzystwie zjawiskowych widoków, oddychanie uzdrowiskowym powietrzem, wielogodzinna jazda na nartach, podróże koleją, czy też atrakcje wodne — to tylko kilka z mnóstwa atrakcji, które oferuje Davos. To miejsce trzeba zobaczyć!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.