Przejdź do treści
jezioro bodeńskie

Jezioro Bodeńskie (Bondesee) – niezwykły akwen otoczony alpejskimi szczytami

Jezioro Bodeńskie znajduje się na terytorium trzech państw: Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Ze względu na bliskie położenie malowniczego niemieckiego miasta Konstancja, akwen jest nazywany Jeziorem Konstanckim. Właściwie w zależności od państwa, ten zbiornik wodny nazywany jest inaczej. Wspólne jest natomiast to, że obywateli wszystkich krajów równie wielce zachwyca! Bondensee to idealne miejsce na wycieczkę rowerową lub spacer po przybrzeżnych alejkach z możliwością podziwiania Alp w oddali. Czy istnieje piękniejsze miejsce na weekendowy wyjazd?

Garść faktów o Jeziorze Bodeńskim

Bondesee, czyli oryginalna nazwa jeziora, pochodzi od nazwy jednej z miejscowości, która leży właśnie nad tym jeziorem. Wieś Bodman znajduje się po zachodniej stronie Überlinger See. W starożytności jezioro było nazywane „Lacus Brigantinus” od miasta Bregencja. W innych językach nazywane jest Jeziorem Konstanckim, ponieważ największe miasto, jakie leży nad tym jeziorem to właśnie niemieckie miasto Konstancja.

Główny akwen Jeziora Bodeńskiego jest tworzony przez trzy inne i mniejsze zbiorniki, które są połączone strumieniem – Obersee, Untersee oraz Überlingen See. Samo Bodeńskie Jezioro leży zaś na terenie trzech państw, są to Niemcy, Austria oraz Szwajcaria.

  • Wody Obersee pływają właściwie po wszystkich trzech krajach. Jest to największy zbiornik całego Jeziora, więc nazywa się je główną częścią akwenu. Na powierzchni tworzą się ogromne fale, przez co Obersee sprawia wrażenie, jakby było morzem, a nie jeziorem.
  • Überlingen See w całości znajduje się po niemieckiej stronie. Nad wodą utworzona jest promenada, gdzie zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy mogą napić się kawy, piwa lub zjeść ulubioną potrawę.
  • Untersee leży zaś na granicy Niemiec i Szwajcarii. Z Obersee jest połączone przez Seerhein. Samo Untersee jest podzielone na kilka części: Gnadensee, Zell See i Rheinsee. Ostatni z nich to część, gdzie do wód jeziora wpadają alpejskie pływy z jeziora Ren.

Długość linii brzegowej wynosi 273 km. 173 km znajduje się na terenie Niemiec, 72 km w Szwajcarii, zaś pozostałe 28 km w Austrii. Pod względem wielkości jest trzecim jeziorem w Europie. Większe jest jedynie Balaton na Węgrzech oraz Jezioro Genewskie, które leży na granicy Francji i Szwajcarii.

Jezioro Bodeńskie – atrakcje

Jezioro Bodeńskie to miejsce, które stało się turystyczną stolicą całego regionu. Jeżeli wolisz spędzać wakacje aktywnie, a nie jedynie wylegiwać się na brzegu jeziora, to sprawdź poniższe atrakcje, które sprawiają, że zapamiętasz wycieczkę na długi czas! Wiele miejscowości i wysp oferuje rozrywki, które wspaniale sprawdzą się również podczas podróży z dzieckiem. Od którego miejsca zaczniesz zwiedzanie?

Lindau

Lindau to miasto w południowych Niemczech, jest jednym z ważniejszych portów międzynarodowych oraz ośrodkiem turystycznym, które jest szczególnie chętnie odwiedzane przez ludzi z różnych zakątków świata. Od 1951 r. co roku zjeżdżają się tam laureaci nagrody Nobla. To jedno z popularniejszych miast w Bawarii.

„Linde” to po niemiecku lipa – drzewo stało się symbolem tego miasta, a władze umieściły je nawet w herbie. Lindau nazywane jest również miastem-ogrodem. Jest tam mnóstwo parków historycznych oraz innych terenów zielonych, które wpływają na atrakcyjność całego regionu.

Co można zobaczyć w Lindau? Do najważniejszych zabytków, które znajdują się w okolicy Jeziora Bodeńskiego, można zaliczyć między innymi Gotycki Stary Ratusz (Altes Rathaus), którego fasada jest ozdobiona pięknymi freskami, a sama budowla powstała w 1422 r.

W 1655 r. zapoczątkowano tam świetne wydarzenia, które trwają do dziś! Co roku odświętnie ubrane dziewczynki i chłopcy maszerują do Ratusza, trzymając flagi i tańcząc do muzyki. Inicjatywa nosi nazwę Festiwal Dziecięcy w Lindau. Dzieciom rozdaje się wtedy kupony na festiwal folkloru oraz słodkie ciasta, które są wypiekane według tradycyjnych przepisów. Można tam zwiedzić również pochodzący z VIII wieku Kościół św. Piotra, wieże Diebsturm i Mangturm oraz dworzec kolejowy i port, które pochodzą z początków XIX wieku.

bodensee
Latarnia morska w Lindau

Bregencja

Bregencja nazywana jest miastem festiwali. Dlaczego? Co roku odbywa się tam Festiwal Bregencki, podczas którego na tafli jeziora prezentowane są najlepsze opery w reżyserii wybitnych reżyserów i reżyserek. Inscenizacjom towarzyszy również orkiestra Filharmoników Wiedeńskich. Na czas trwania festiwalu, miasto zamienia się w stolicę muzyki. Na ulicach miasta odbywają się imprezy towarzyszące, konkursy oraz występy teatralne i koncerty. Warto wybrać się również na międzynarodowy festiwal tańca „Bregencka wiosna”.

W części miasta, która znajduje się bezpośrednio nad jeziorem, czeka na Ciebie moc atrakcji i nowych zdarzeń. Jeżeli lubisz sporty ekstremalne, możesz wypróbować rowery górskie, paralotniarstwa, a także wielu sportów wodnych. Piesza wędrówka na wzgórze Pfänder to świetna sprawa, jeśli podróżujesz z dziećmi! Możesz również wjechać na szczyt kolejką górską, a przy okazji przyjrzysz się pięknym szwajcarskim górom oraz austriackiej architekturze.

Warto zajrzeć też do Kunsthaus, czyli Domu Sztuki, który mieści się naprzeciw portu. Zbiory muzeum to głównie przedmioty związane z architekturą oraz sztuką współczesną, szczególnie austriacką. Publikowane są dzieła zarówno młodych artystów, jak i tych już doświadczonych. Specjalne miejsce w muzeum jest poświęcone rysunkom projektowym Pera Kirkeby oraz projektowi biurowca Donalda Judda.

Konstancja

Miasto Konstancja, lokalnie znane głównie jako Konstanz, to największa miejscowość leżąca nad Jeziorem Bodeńskim. W historii świata zasłynęło jako miejsce, gdzie zakończyła się wielka schizma zachodnia – w XV wieku odbył się tam sobór.

Spacerując po mieście, można dostrzec wiele zabytkowych budynków, które pochodzą nawet z czasów średniowiecza, jest to na przykład katedra Najświętszej Marii Panny, której wieża mierzy 78 m oraz Kościół pod wezwaniem świętego Szczepana. W Konstancji znajduje się zachwycająca starówka, gdzie można znaleźć liczne kluby nocne, restauracje, kluby oraz inne miejsca, które oferuje różne wydarzenia kulturalne.

Co warto zobaczyć w Konstancji? Zdecydowanie jest to akwarium Sea Life. To kolorowy podwodny świat, gdzie można zobaczyć ponad 3500 zwierząt morskich, które są ulokowane w 35 basenach. Organizowane jest również widowiskowe karmienie zwierząt oraz wycieczka do lasu z piraniami. Świetnym punktem docelowym wycieczki jest również port. Na promenadzie jest mnóstwo miejsc, gdzie oferują aromatyczną kawę, a lokalni mieszkańcy sprzedają własnoręcznie robione produkty. Z tego miejsca widać dobrze Alpy, co może dodać wycieczce zupełnie innego wymiaru!

jezioro bodeńskie atrakcje
Średniowieczna wieża w Konstancji

Friedrichshafen

Miasto otrzymało swoją nazwę na cześć pierwszego króla Wirtembergii, czyli Fryderyka I. Wśród najważniejszych wydarzeń z historii miasta można wyróżnić zapoczątkowanie budowania sterowców przez Ferdinanda von Zeppelina oraz założenie fabryki ekskluzywnych samochodów marki Maybach, co miało miejsce w 1918 r.

W Friedrichshafen znajduje się najdłuższa promenada Jeziora Bodeńskiego. Klimat, jaki panuje w okolicy, uznaje się za nadmorski lub wakacyjny. Obok promenady otworzono wiele restauracji i kawiarni, dzięki czemu można się tam świetnie zrelaksować i złapać siłę na dalsze zwiedzanie. Niedaleko jest również wieża widokowa, która mierzy 22 m. Z jej szczytu rozciąga się widok na całe miasto, a także na piękne sady, jezioro oraz przede wszystkim Alpy.

Schlosskirche to zabytkowy zamek-kościół, który stanowi symbol miasta. Jeżeli zapytasz o niego lokalnych mieszkańców, z pewnością od razu opowiedzą Ci jego historię lub wskażą drogę, którą do niego dotrzesz. Przy budynku znajdują się dwie wieże, których wysokość sięga 55 m. Cała konstrukcja była wznoszona w 1702 r. – wtedy zamek stanowił największy barokowy kościół, jaki znajdował się nad Jeziorem Bodeńskim.

Trzeba odwiedzić również Zeppelin Museum, które prezentuje eksponaty i dzieła związane z historią całego południowo-zachodniego terytorium Niemiec. Dornier Museum to miejsce, gdzie poznasz najważniejsze wydarzenia minionego stulecia dotyczące lotnictwa, a w Muzeum Szkolnym będzie możliwość zwiedzania sal lekcyjnych z roku 1850 lub początków XX wieku.

Wyspa Mainau na Jeziorze Bodeńskim

Jezioro Bodeńskie z wyspą Mainau to najchętniej odwiedzane miejsce z całej okolicy. Szacuje się, że wyspę odwiedza rocznie ponad milion turystów. Ciepły i wilgotny klimat spowodował, że zaczęto tam hodować mnóstwo egzotycznych roślin. W pewnym momencie założono tam ogród, który prezentował największe rośliny. Wyspę zaczęto nazywać Wyspą Kwiatów.

Przy wejściu do ogrodu ustawione są wielkie kompozycje kwiatowe, które ułożone są w różne charakterystyczne kształty. Na pewno można rozpoznać kaczki, jednak czy uda Ci się odszyfrować pozostałe figury?

Największą atrakcją ogrodu jest motylarnia, gdzie te latające stworzenia są na wyciągnięcie ręki. Motyle można oglądać w ich naturalnym środowisku, całe pomieszczenie jest przygotowane tak, aby niczego im nie zabrakło. To świetna okazja, aby poznać nowe gatunki motyli, których na co dzień w Polsce nie ma zbyt wiele.

Jednak wyspa Mainau to nie tylko ogród. Centralnym punktem całej lokalizacji jest pałac, który został wzniesiony w XVIII wieku, jednak obecny wygląd zawdzięcza głównie renowacji z XIX wieku. Biała Sala, która jest najchętniej odwiedzana, to miejsce licznych koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych. Obok tej budowli znajduje się kościół St. Marien, który powstawał równoległe z zamkiem. Dzwon, który mieści się w wieży, powstał jeszcze przed wojną trzydziestoletnią, co czyni go jednym z najstarszych, jakie można znaleźć nad Bodeńskim Jeziorem. Waży ponad 150 kg.

Unteruhldingen

Unteruhldingen jest uznawane za najstarszy skansen archeologiczny w całej Europie. Na jego terenie można znaleźć 23 domy z epoki brązu i kamienia, które zostały zrekonstruowane specjalnie na potrzeby tego miejsca. To sprawiło, że wioska, która wcześniej została zatopiona, dostała nowe życie.

Pile Dwellings, czyli domy na palach, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie tego rejonu polega na poznawaniu kolejnych technik budowania domów, a także odkrywaniu sekretów życia codziennego ówczesnych mieszkańców. Oprócz domów, można obejrzeć również ponad 100 artefaktów, które przybliżają tradycje całego regionu.

Zwiedzanie skansenowego muzeum na świeżym powietrzu kosztuje 10 € dla osoby dorosłej oraz 8 € dla studentów i dzieci. Godziny otwarcia są zależne od sezonu oraz pogody, jednak jeżeli pojawisz się tam w przedziale godzinowym 10:00-16:00, nie powinno być problemu z dostaniem się na teren Pile Dwellings.

bodeńskie jezioro
Pile Dwellings, czyli domy na palach

Meersburg

Obiektem, który przyciąga do Niemiec najwięcej turystów zdecydowanie jest Zamek Meersburg. Budowla powstała w VII wieku, co czyni ją najstarszym zamieszkałym zamkiem w całym kraju. Mimo że z konstrukcji, która powstała pierwotnie obecnie prawie nie ma śladu, nadal uważana jest za jedną z najznamienitszych.

Wśród lokalnych mieszkańców budowla znana jest jako Stary Zamek (Alte Burg). Wewnątrz znajduje się ponad 30 pomieszczeń, w których można obejrzeć wiele zabytkowych eksponatów, które pochodzą nawet z początków istnienia zamku. Niedaleko znajduje się również Nowy Zamek – warto o tym pamiętać podczas rozmowy z kimś, kto mieszka w okolicy.

Samo miasteczko Meersburg nie jest zbyt duże, liczba mieszkańców wynosi 6 000, zatem śmiało można powiedzieć, że czasami znajduje się tam więcej przyjezdnych niż rdzennych mieszkańców. Co przyciąga tylu podróżników? Na pewno Markplatz, czyli urokliwy rynek, który znajduje się w samym centrum miasta. Znajduje się tam również Ratusz Miejski.

Meersburg podzielone jest na dolną i górną część. W dolnej znajduje się port, przystanie dla promów, a także promenada i ośrodki rekreacyjne. Górna część to przede wszystkim kultura – można tam znaleźć wiele muzeów, galerie sztuki, a także winnice i pensjonaty. Obie części są ze sobą połączone resztkami średniowiecznych murów oraz bramami. Z jednej części do drugiej można dostać się na przykład schodami.

Reichenau

Reichenau to niemiecka wyspa licząca prawie 5 000 mieszkańców, jest największą wyspą leżącą nad Jeziorem Bodeńskim. W 2000 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czym wyspa przyciąga turystów? Przede wszystkim dużą liczbą słonecznych dni, klimat zdecydowanie sprzyja wylegiwaniu się na plaży. Przemysł turystyczny to druga najlepiej rozwinięta gałąź gospodarki. Pierwszą jest rolnictwo – dzięki wysokiej bioróżnorodności oraz ciepłemu klimatowi, można tam skutecznie uprawiać wiele roślin.

Na wyspie znajdują się trzy stare kościoły, które stanowią główny punkt wycieczek turystycznych, są to: kościół św. Jerzego, gdzie można obejrzeć piękne malowidła ścienne, które powstały za czasów panowania Ottonów; kościół św. Marii wraz z piękną zakrystią oraz kościół świętego Piotra i Pawła. Budowle sakralne zostały wzniesione przez Charlesa Martela w 724 r. Są utrzymane w stylu wczesnoromańskim, co podoba się zwłaszcza architektom. Po północno-zachodniej stronie wyspy znajduje się Schloss Windegg – zamek z XVII wieku.

jezioro bodeńskie z wyspą mainau
Kościół św. Marii na wyspie Reichenau

Jak poruszać się między miastami leżącymi na brzegu Jeziora Bodeńskiego

Zdecydowanie najlepiej zdecydować się na wycieczkę rowerową wzdłuż wybrzeża jeziora. Taki sposób przemieszczania się pozwala na obejrzenie dużej liczby okolicznych zabytków oraz miast, które znajdują się blisko, a mają naprawdę fascynujące historie do opowiedzenia. Dla miłośnikó kolarstwa wokół jeziora zostały wytyczone specjalne ścieżki rowerowe (ich łączna długość to 300 km!). Dla bardziej wytrzymałych turystów są też trasy spacerowe, jednak wędrówka może trwać nawet ponad dwie godziny.

Niedaleko jeziora znajduje się lotnisko – Friedrichshafen w Niemczech. Można z niego przejść piechotą do jeziora, a przy okazji zwiedzić okolicę. Dobrym rozwiązaniem jest również wzięcie udziału w rejsie statkiem. Trasa wodna obejmuje wizytę w najważniejszych nadbrzeżnych miastach, z łatwością zaplanujesz więc zwiedzanie zabytków, muzeów oraz winnic z różnych państw. Główni operatorzy przejazdów wodnych to:

  • Bodensee-Schiffsbetriebe z Niemiec
  • Vorarlberg-Lines Bodenseeschifffahrt z Austrii
  • SBS Schifffahrt ze Szwajcarii

Zdecydowanie warto porzucić pomysł poruszania się autem po okolicy jeziora. Szczególnie w sezonie trasy są zatłoczone, tworzą się korki długie na kilkadziesiąt kilometrów. Z myślą o turystach powstały linie autobusowe oraz kolej. Największe węzły komunikacyjne znajdziesz w Radolfzell, Konstanz, Lindau czy Romanshorn. Warto zainwestować w Euregio Bodensee, czyli kartę turystyczną, która jest niejako biletem całodziennym, który można wykorzystać w komunikacji publicznej. Posiadaczom karty oferowane są zniżki na przejazdy oraz indywidualne promocje.

Ciekawym pomysłem na trasę zwiedzania jest przejście ścieżką winnic. Wokół Meersburga i Hagnau rozciągają się alejki dedykowane właśnie temu trunkowi. Niedaleko można przysiąść i chwilę odpocząć. Taki rodzaj wypoczynku sprawdzi się świetnie szczególnie w słoneczne dni. W oddali będzie widać Alpy!

Ciekawostki prosto znad Jeziora Bodeńskiego

Bodeńskie Jezioro jest uznawane za największy zbiornik wodny w Europie, odpowiada za wodę pitną dla niemal 4 milionów gospodarstw domowych.

Jezioro jest jednym z ważniejszych miejsc dla europejskich ptaków, które migrują. Zatrzymują się w okolicy jeziora, aby się napić. Jeżeli interesujesz się ptakami i lubisz je obserwować, koniecznie zatrzymaj się na dłużej w okolicy słynnego jeziora.

Jezioro Bodeńskie to również tytuł debiutanckiego dzieła Stanisława Dygata, które powstało w latach 1942-1943. Fabuła powieści opowiada o losach Polaka, który przebywał w niemieckim obozie w Konstancji. Książka została zekranizowana przez Janusza Zaorskiego w 1985 r. w filmie o tym samym tytule.

Jezioro Konstanckie bardzo rzadko zamarza. Mówi się, że zjawisko lodu na powierzchni zbiornika można obserwować średnio raz na 70 lat!

Na tafli jeziora można znaleźć wiele wysp. Która z nich jest największa? Zdecydowanie Reichnau w Untersee! Znajduje się tam stary klasztor, który został nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dobrze odwiedzić również Mainau leżącą w południowo-wschodniej części Überlinger See. Wyspa nazywana jest Kwiatową. Cały region, który otacza wyspę jest uważany za idealne miejsce do uprawy roślin, owoców czy warzyw, przez co można tam znaleźć wielu lokalnych sprzedawców.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.