Search The Query
Search

Stolica Tajlandii to światowa metropolia. Sprawdź nasz przewodnik po Bangkoku

bangkok

Bangkok to największe miasto Tajlandii. Stanowi jeden z najpopularniejszych celów turystycznych. Nie powinno to dziwić, zważając na ilość atrakcji, które oferowane są podczas zwiedzania tego miasta. Jego historia sięga XV w. i od tego czasu stanowi potęgę. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić zakupy na pływającym targu, albo jak poruszać się po ulicach miasta? A może chcesz policzyć, ile pomników Buddy znajduje się we wszystkich świątyniach tego miasta? I najważniejsze – co zobaczyć w Bangkoku?

Bangkok – krótka historia miasta

Historia miasta Bangkok sięga okolic XV w. Znajdowało się w strategicznym położeniu przy ujściu rzeki Chao Phraya, dzięki czemu stopniowo zyskiwało na znaczeniu. Po upadku królestwa Ayutthayi, król Taksin założył na zachodnim brzegu nową stolicę Thonburi. Następca Taksina, Phutthayotfa Chulalok przeniósł stolicę na wschodni brzeg. Odbyło się to w 1782 r., wtedy też zmieniono nazwę na obecną tajską „Krung Thep Maha Nakhon”. Od tego czasu Bangkok przeszedł duże zmiany, zaczął szybko się rozwijać i w niedługim czasie stał się najbardziej znaczącym miastem Tajlandii.

W połowie XIX w. Bangkok zaczął być odwiedzany przez misjonarzy, wysłanników i kupców, którzy znacząco wpłynęli na modernizację, ale też na zagrożenie kolonializmem.

Król Mongkut, zwany Ramą IV, był otwarty na zachodnie idee, uznał ich potęgę i w 1855 r. podpisał traktat w Bowring. Za jego panowania w Bangkoku rozpoczęła się industrializacja – wprowadzono maszynę parową, przemysł stoczniowy oraz drukarnię.

Podczas II Wojny Światowej Bangkok został poddany licznym bombardowaniom przez aliantów, a także stał się przedmiotem okupacji japońskiej. W okresie powojennym Bangkok bardzo się rozrósł. Zbudowano międzynarodowe lotnisko Don Mueang oraz autostrady. Bangkok pełnił wcześniej rolę głównie wojskową, co zapoczątkowało rozwój przemysłu turystycznego. Nierównomierny rozwój miast wpłynął na narastające nierówności społeczne oraz migracje. Syn króla Ramy IV, Chulalongkorn skupił się na modernizacji kraju. Zniósł niewolnictwo, pańszczyznę oraz system feudalny. Scentralizował biurokrację i armię zawodową.

Stolica Tajlandii, która znany jest dzisiaj, powstała na mocy połączenia prowincji Thonburi i Bangkoku oraz ich administracji. Oficjalna data utworzenia przypada na 1975 r., a gubernator wydawany jest od 1985 r.

bangkok atrakcje
Bangkok to prawdziwa światowa metropolia

Lotniska Bangkok

W Bangkoku znajdują się 2 duże lotniska: Subarnabhami oraz Don Muang. Pierwsze jest międzynarodowym portem, a z drugiego organizowane są loty krajowe oraz czarterowe. Również z tego lotniska można przesiąść się na samolot linii Air Asia oraz Nok Air.

Aby poruszać się między lotniskami, warto skorzystać z shuttle busa, który kursuje od 5 rano do północy. Wsiadając do pojazdu, trzeba mieć bilet na lot odbywający się z docelowego lotniska. Sama rezerwacja nie jest uznawana, konieczny jest bilet. Po drodze nie ma żadnych przystanków, a sam kurs trwa nieco ponad godzinę.

Lotnisko Subarnabhami jest oddalone od centrum o ok. 35 km. Jest największym portem lotniczym w Tajlandii oraz jednym z największych na świecie. Obsługuje większość lotów międzynarodowych. Lotnisko Don Muang znajduje się na północy. Obsługuje ruch krajowy oraz część lotów międzynarodowych liniami AirAsia. Było pierwszym lotniskiem w Bangkoku. W 2006 r. opustoszało, a teraz od czasu przejścia renowacji, ponownie obsługuje loty.

Z głównego lotniska do centrum miasta można dostać się szybkim pociągiem Airport Rail Link, który dociera do stacji Makksan. Potem warto wybrać autobus lub taksówkę, aby dotrzeć do konkretnego punktu. Koszt przejazdu do końcowej stacji pociągu to 45 THB. Trasa trwa ok. 30 minut.

Z Don Mueang odjeżdżają specjalne autobusy A1 i A2. Aby dostać się do ich stacji, trzeba udać się do wyjścia nr 6. Autobusy są pomarańczowe i klimatyzowane. Cena na obu liniach wynosi 30 BHT za pasażera, niezależnie od miejsca, w którym się wysiada. Za bilet płaci się już wewnątrz autobusu. Warto mieć przy sobie banknoty 20-50 BHT, gdyż przy wyższych nominałach może być problem z wydaniem reszty. Stacją docelową w centrum jest Victory Monument – centralny punkt miasta w kształcie dużego ronda. Można tam złapać też minivana do okolicznych miejscowości – Ayutthaya, Cha Am, Hua Hin czy Saraburi.

Jak poruszać się po stolicy Tajlandii

Po Bangkoku można poruszać się różnymi sposobami. Ze względu na dużą liczbę mieszkańców, godziny szczytu są tam praktycznie o każdej porze. Warto poznać wszystkie możliwości komunikacyjne, aby jak najbardziej zoptymalizować swoją podróż.

  • Tuk-tuki – mimo że jest to najdroższy środek transportu, będąc w Tajlandii trzeba choć raz przejechać się w ten sposób po ulicach miasta. Ceny przejazdu ustalane są z góry, a płaci się po dotarciu na miejsce. Warto pamiętać, że należy targować się z kierowcami. Jeżeli chcesz dostać się do głównych zabytków, kierowcy mogą chcieć wozić cię do zaprzyjaźnionych sklepów jubilerskich lub z drogimi garniturami, aby zyskać procent od sprzedaży. Tuk-tuki nie mają taksometrów, przez co trzeba bardzo uważać na naciągaczy. Organizowane są też typowo turystyczne przejazdy tuk-tukami, gdzie w ciągu paru godzin można zwiedzić najważniejsze zabytki miasta. Mówi się, że póki tuk-tuk jedzie to stanowi naprawdę dobrą rozrywkę, można podglądać życie codzienne na ulicach miasta, a także poczuć wiatr we włosach, jednak kiedy tuk-tuk stoi, wydziela bardzo dużo spalin.
  • Taksówki – to stosunkowo tania opcja dotarcia do celu, są też bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców miasta. Warto pamiętać, że w taksówkach są taksometry, jednak kierowcy często chcą rozliczyć się indywidualnie i proponują wysokie ceny. Trzeba więc przypilnować kierowcę, żeby włączył taksometr i kontrolować naliczanie kwoty podczas całego kursu. Z taksówek szczególnie warto korzystać, jeżeli potrzebujesz bezproblemowo dostać się z hotelu na lotnisko. Przy recepcji można zamówić taxi na konkretną godzinę. Kierowcy lubią się spóźniać, zatem trzeba zamówić przejazd dużo wcześniej.
  • Autobusy – cena przejazdu autobusem zależy np. od tego, czy w pojeździe jest klimatyzacja. Najtańsze będą przejazdy starymi, czerwonymi autobusami. Najdroższy będzie przejazd klimatyzowanym, nowoczesnym pomarańczowym autobusem. Bilety kupuje się w środku, u specjalnie zatrudnionej do tego osoby. Sieć autobusów jest dość skomplikowana i nie ma oznaczeń w języku angielskim, więc korzystają z nich zazwyczaj jedynie mieszkańcy miasta. Nie ma też ustalonych godzin odjazdów – autobusy kursują w zależności od natężenia ruchu, więc na przystanku mogą pojawiać się co kilka lub kilkadziesiąt minut.
bankok
Przejażdżka tuk-tukiem jest obowiązkowym punktem wizyty w stolicy Tajlandii

W Bangkoku największe godziny szczytu rozpoczynają się ok. godziny 16. Wtedy najlepiej byłoby przemieszczać się pieszo. W mieście nie ma zbyt wielu ścieżek rowerowych, jednak w turystycznej części miasta, można wypożyczyć rower miejski. Będzie on służył jedynie za środek transportu, gdyż tereny odpowiednie do wycieczki rowerowej znajdują się głównie poza miastem. Jeżeli musisz przebyć dłuższy dystans, wybierz linie kolejowe.

  • MRT, czyli metro – są dwie linie: Purple i Blue. Cena przejazdu uzależniona jest od długości trasy, jaką zamierza się przejechać. Bilety kupuje się w automatach, przed wejściem do metra. Najlepiej wziąć ze sobą drobną gotówkę, bo nie każdy z nich obsługuje banknoty. Na każdej stacji umieszczone są okienka, w których można rozmienić pieniądze. Bilety wydawane są w formie czarnych plastikowych krążków, który trzeba zachować aż do momentu opuszczenia metra. Trzeba go zwrócić na bramce, która otwiera się dopiero po zwróceniu żetonu.
  • BTS, czyli kolej naziemna – są dwie linie: Silom i Sukhumvit Line. Zamiast żetonów, otrzymuje się kartonowy bilet, który rozmiarem przypomina dowód osobisty. SkyTrain to świetna opcja, żeby szybko dotrzeć do celu, a przy okazji podziwiać widoki i panoramę na całe miasto. BTS zrewolucjonizował transport publiczny, pozwalając na omijanie korków o każdej godzinie – kursy wykonywane są od 6 do północy. Bilet dzienny to koszt ok. 130 THB.

Ciekawym rozwiązaniem jest też transport wodny. Bangkok ma sieć kanałów, dzięki czemu jest sporo opcji poruszania się po mieście za pomocą promów, np. Chao Phraya Express lub Khlong Boat. „Crossing ferry”, czyli przeprawa z jednej strony na druga, to koszt 4 THB w jedną stronę. Chao Phraya Express, pływa po Menamie, ma 3 trasy, a ceny wahają się od 13 do 32 THB . Khlong Boat płynie kanałami, ma 2 trasy. Bilety w zależności od długości, kosztują 10 – 20 THB. Są też wodne autobusy, które po drodze mają kilka przystanków. Transport wodny to też Express Boat River Taxi. Jest aż 5 rodzajów – bez flag (do lokalnych marketów), z niebieską flagą (łódź turystyczna), z pomarańczową (staje na głównych stacjach), żółtą (kursuje tylko w godzinach szczytu) oraz zieloną flagą (łódki pospieszne).

Bangkok – kiedy jechać?

W Bangkoku panuje klimat tropikalny monsunowy z wpływami oceanicznymi. Stała temperatura utrzymuje się raczej przez cały rok, tak samo, jak nieregularne opady. Przez to w tym mieście można wyróżnić trzy pory roku: ciepłą i suchą, która przypada na miesiące od listopada do lutego; gorącą i suchą, która jest w miesiącach marzec-maj oraz porę deszczowa, która trwa od czerwca do października.

Pierwszy sezon to idealna pora na to, aby odwiedzić Bangkok. Opady deszczu występują rzadko, ich intensywność też jest niska. Styczeń i grudzień to szczególnie korzystny czas na odwiedziny – temperatura utrzymuje się na poziomie 24-28 stopni Celsjusza, a przyjemny wiatr pozwala na spokojne zwiedzanie najważniejszych miejsc stolicy Tajlandii. Warto pamiętać, że styczeń i grudzień to również sezon turystyczny w prawie całym kraju, więc ceny za wszystkie usługi mogą wzrosnąć.

W miesiącach od maja do października pogodne dni przeplatają się z tymi ponurymi i deszczowymi. W miesiącach od marca do maja, temperatury zazwyczaj przekraczają 33 stopnie Celsjusza – upał nie jest zbyt dobrym towarzyszem podróży, a Bangkok jest uznawany za jedno z najcieplejszych miast świata. Największe załamanie pogody występuje zazwyczaj w październiku.

Bangkok – co zobaczyć

Mimo tego, że niemal do każdego znanego miejsca prowadzi długa kolejka, warto się w niej ustawić. Azjatyckie budowle znacząco różnią się od tych znanych w Europie. Mieszkańcy Bangkoku utrzymują się w znacznym stopniu z turystyki, przez co na każdym kroku można natknąć się na lokalnych sprzedawców biżuterii czy regionalnych strojów. Ich ilość wzrasta, jeżeli jest się blisko ważniejszych budowli, które stanowią najciekawsze atrakcje Bangkoku. W mieście można zwiedzić m.in. Wielki Pałac Królewski, który pochodzi z XVIII w., Świątynię Świtu, obejrzeć Złotego lub Leżącego Buddę, a także park Lumpini z pięknym jeziorem, ścieżkami do porannego biegania czy świetlicą dla potrzebujących seniorów i dzieci. Wycieczka do Bangkoku nie może obyć się także bez wizyty w Marmurowej Świątyni, która w ciekawy sposób opowiada historię całej Tajlandii.

Bangkok – zwiedzanie

Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć w Bangkoku, koniecznie zwróć uwagę na poniższe atrakcje. Liczne buddyjskie świątynie przyciągają tłumy turystów każdego roku. Chcesz dowiedzieć się, gdzie leży posąg mędrca długi na 46 m? A może zastanawiasz się, gdzie można zobaczyć największego złotego Buddę?

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski służył jako oficjalna rezydencja króla Tajlandii do XIX w. Po śmierci króla Anandy Mahidola, król Bhumibol Adulyadjej zmienił posiadłość w pałac Chitralada. Kompleks pałacowy ulokowany jest na wschodnim brzegu rzeki Menam i zajmuje ok. 218 400 m2. Pałac otoczony jest obronnym murem, który ciągnie się na 1900 m. Najważniejszymi częściami pałacu jest Wat Phra Kaew, czyli świątynia szmaragdowego Buddy, w której jest słynny posąg z XIV w., do którego odbywają się liczne pielgrzymki oraz Chakri Mahaprasad Hall, czyli budowla przypominająca stylem włoskie odrodzenie.

stolica tajlandii
Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Turyści mogą zwiedzać jedynie wybrane budowle na terenie kompleksu. W Wielkim Pałacu zakazane jest robienie zdjęć. Wstęp jest płatny (500 THB) i możliwy jedynie w godzinach 8:30 – 15:30. Znajduje się pod adresem: Na Phra Lan Road, Old City (Rattanakosin). Za 100 THB może wypożyczyć audio-przewodnik ze słuchawkami.

Świątynia Świtu Wat Arun

Świątynia Wat Arun jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w Bangkoku. Leży na brzegu rzeki Chao Praya, a jej podobizna została uwieczniona na monecie 10 THB. Została wybudowana na kształt prangu, wyróżnią ją charakterystyczna kolba głównej iglicy oraz otaczające ją mniejsze kopuły. Główna wieża mierzy 70 m, a na szczyt można wejść za pomocą pochyłych schodów. Zdecydowanie warto zmierzyć się z tymi schodami, z góry jest przepiękny widok na rzekę i Wielki Pałac, który znajduje się niedaleko. Cztery mniejsze i jedna główna kolba przedstawiają 5 świętych gór, które były domem dla bóstw z wierzeń hinduskich czy buddyjskich. Główny prang symbolizuje centrum wszechświata, natomiast te mniejsze – kierunki świata. Dzięki zastosowaniu kolorowej ceramiki i porcelany przy budowie, cała konstrukcja pięknie błyszczy w słońcu.

Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie wnętrza świątyni, pamiętaj, że przebywając w środku, należy mieć zasłonięte ramiona i kolana.

Złoty Budda

W Bangkoku znajduje się jeden z największych na świecie posągów Buddy. Można go zobaczyć w świątyni Wat Traimit. Złoty Budda mierzy 3 m, a jego waga to ponad 5 ton. Posąg przedstawia Buddę w pozycji siedzącej, a palce jego prawej dłoni dotykają ziemi. Takie przedstawienie mędrca nazywane jest bhumisparśamudrą.

Prawdopodobnie wykonano go w XIII lub XIV w. Podczas zjazdu birmańskiego chciano zabezpieczyć go przed zniszczeniem i okryto gipsem. Na ok. 200 lat zupełnie o nim zapomniano. Dopiero na początku XX w. przypadkowo go odnaleziono. Początkowo posąg znajdował się na zewnątrz, gdyż w całym mieście nie można było znaleźć budynku, do którego się zmieści. W latach 50. XX w. wybudowano odpowiednią świątynię, w której Złoty Budda jest wystawiony do teraz.

bankog
Złoty Budda – największy na świecie posąg Buddy, zrobiony ze złota

Świątynia Wat Benchamabophit

Świątynia Wat Benchamabophit nazywana jest też „Marmurową Świątynią” ze względu na materiał, z którego jest wykonana. Mieszkańcy mówią o niej też „Świątynia Piątego Króla”, co odnosi się do władcy, który jest fundatorem budowli – Ramy V. Znajduje się w dzielnicy Dusit, niedaleko pałacu Chitralada, w którym mieszkają król i królowa Tajlandii.

Świątynia została zaprojektowana przez księcia Narisa, przyrodniego brata króla, zaś sama budowa rozpoczęła się w 1899 r. Wewnątrz znajduje się pomnik, pod którym przechowywane są prochy założyciela świątyni. Jednak to niejedyny posąg Buddy, jaki znajduje się na terenie budowli. Na dziedzińcu można zobaczyć 33 oryginały i 20 kopii posągów, pochodzących z różnych krajów i wykonanych w zróżnicowanym stylu. Przy wejściu na dziedziniec rośnie bodhi, czyli drzewo z tego samego gatunku, co to, pod którym Budda dostąpił oświecenia. Materiał, którego użyto to biały, włoski marmur Carrara.

Świątynia Leżącego Buddy

Wat Pho nazywana jest Świątynia Leżącego Buddy, jej powierzchnia zajmuje 80 000 m2, co czyni ją największą i najstarszą świątynią buddyjską w Bangkoku. Właściwie jest to cały kompleks świątynny, w którym najwięcej turystów przyciąga ogromny posąg leżącego Buddy – mierzy 46 m długości, 15 m wysokości i w całości pokryty jest złotem. Na podeszwach stóp są ilustracje wykonane z masy perłowej, które przedstawiają 108 wizerunków Buddy. Na ścianie jest 108 misek, do których można wrzucić satangi, co ma przynieść szczęście w życiu. Liczba nie jest przypadkowa – odnosi się do działań, które pomogły Buddzie osiągnąć perfekcję.

Wykonany z cegły posąg zajmuje niemal całe wnętrze budynku. Na szczycie posagu są ukryte prochy króla Ramy I, który odnowił i powiększył świątynię na początku XIX w. Na terenie kompleksu znajduje się również pierwsza tajska szkoła masażu oraz największa kolekcja posągów buddy, której elementy pochodzą z różnych etapów historii Tajlandii – wszystkich wizerunków Buddy jest tam ponad 1 000. Wat Pho powstało na przełomie XVII i XVIII w., co czyni ją starszą niż sam Bangkok.

Bangkok – atrakcje turystyczne

Oprócz znanych i cenionych budowli, w Bangkoku jest też mnóstwo atrakcji turystycznych, które pozwolą na spędzenie czasu aktywnie. Prawie na każdą z atrakcji warto poświęcić cały dzień. Zachwycający świat safari, wodny targ czy główne ulice handlowe to tylko jedne z naprawdę wielu atrakcji, które oferuje Bangkok. Korzystanie z nich pozwoli na poznanie miasta z zupełnie innej strony.

Ulica Thanon Khao San

To krótka ulica w centrum miasta. Jej nazwę tłumaczy się jako „zmielony ryż”, co przypomina o czasach, kiedy znajdował się na niej targ. Handlowano na nim głównie ryżem. Ostatnio stała się miejscem odwiedzanym głównie przez backpakerów – przy tej ulicy oferowane są jedne z tańszych noclegów w mieście. Ulica słynie głównie ze zgiełku, który na niej panuje. Jest siedzibą wielu salonów tatuażu i masażu, kawiarenek, barów oraz stanowisk z jedzeniem lub ubraniami. W okolicy znajduje się także dużo biur podróży, jednak to nie powinno dziwić, ponieważ ok. 1 km na północ od ulicy znajduje się Wielki Pałac Królewski oraz Świątynia Szmaragdowego Buddy.

Ulica Yaowarat

Ulica Yaowarat mieści się w dzielnicy Chinatown, w rejonie Samphanthawong. Mniej więcej 200 lat temu, stanowiła centrum handlu dla chińskich imigrantów, którzy wymieniali dobra z Tajami. Jest tam dużo alejek i małych straganów, na których można kupić praktycznie wszystko. Są też sklepy odzieżowe, jubilerskie, papiernicze, a także lokale gastronomiczne. Cała ulica jest bardzo kolorowa, rzadko zdarza się budynek, który ma tylko jeden kolor. Ziemie wokół tej ulicy są obecnie jednymi z najdroższych w całej Tajlandii.

tajlandia bangkok
Wizyta w dzielnicy Chinatown to także świetna okazja do spróbowania egzotycznych potraw

Park Lumpini

Lumpini to park, który zajmuje powierzchnię ponad 57 ha. Uznaje się go za pierwszy park publiczny w Bangkoku, ale też w całej Tajlandii. Ścieżki, które ciągną się wokół parku, łącznie mają ok. 2,5 km. Często można dostrzec na nich osoby, które uprawiają jogging. Na rowerze można tam jeździć jedynie w godzinach 10-15. Na terenie parku obowiązuje zakaz palenia oraz wyprowadzania zwierząt. Jest tam też sztuczne jezioro – przy brzegu można wypożyczyć łódź i przepłynąć się po jeziorze.

Oprócz terenów zielonych i mnóstwa roślin, w parku znajduje się też m.in. „Home of Hope”, które daje schronienie oraz zapewnia wsparcie bezdomnym dzieciom; miejska biblioteka, która w swoich zbiorach ma zarówno książki, jak i filmy na DVD; „Buddhist Dharma Activities”, gdzie wspólnie z mnichami można medytować; „Smiling Sun Ground”, które dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami – oferuje specjalne miejsca do parkowania, a także place zabaw dla dzieci oraz pomnik Vajiravudha, byłego króla Tajlandii.

Safari World

Wizyta w Safari World pozwala nie tylko na zobaczenie zwierząt, ale również na obcowanie z nimi. Można zrobić sobie zdjęcie z tygrysem na kolanach, obejrzeć koncert lub pokaz walki bokserskiej orangutanów, podglądać foki w ich uroczym miasteczku, przeżyć przygodę w tropikalnej dżungli oraz obejrzeć pokaz rodeo i zwiedzić wioskę w stylu western. Wycieczka po parku safari trwa ok. 45 minut, a trasa wynosi 8 km, jednak jeżeli chcesz wziąć udział w dodatkowych atrakcjach, obejrzeć wszystkie pokazy, a dodatkowo zrobić sobie zdjęcie z dzikimi zwierzętami, na wycieczkę zarezerwuj cały dzień.

Pływający targ Bangkok

Pływający targ, czyli Damnoen Saduak, znajduje się ok. 90 km od Bangkoku, podróż samochodem zajmuje mniej więcej 2 godziny. To najstarszy, ale też najpopularniejszy pływający targ w całej Tajlandii. Znajduje się na kanale, którego długość wynosi 32 km. Niedaleko targu znajdują się domy mieszkalne, więc płynąc przez kanał można obserwować codzienne życie Tajów i Tajek. Długie, drewniane łodzie, na których opiera się cały targ to „sampany”. Wiosłują w nich kobiety w charakterystycznych słomkowych kapeluszach. Dzięki garkuchniom, mieszkańcy mogą serwować na łódkach także tradycyjne dania narodowe – pad thai, green curry, a także wiele innych.

tajlandia stolica
Damnoen Saduak uważany jest za jeden z niewielu autentycznych pływających targów, które funkcjonują w Tajlandii

Train Night Market Ratchada

Train Night Market Ratchada to nocny market, który zlokalizowany jest niemal w samym centrum miasta. Można go odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach 17-24. Sam targ składa się z 3 sektorów: gastronomicznego, odzieżowego oraz typowo wieczorowego sektora z licznymi barami. Można w nich kupić wszystko: pamiątki, przekąski, regionalne dania oraz ubrania, które nie ustępują jakością tym z regularnych sklepów. W barach można napić się drinka, a także posłuchać ulubionej muzyki – dzięki dużej liczbie lokali, w głośnikach wybrzmiewa niemal każdy gatunek muzyki. Organizowane są również występy na żywo. Na targ można dotrzeć metrem, w tym celu należy wysiąść na przystanku metra podziemnego „Cultural Centre” i przejść wyjściem nr 3. Wejście na targ będzie oznaczone znakami, jednak po wyjściu ze stacji metra, na pewno od razu je zobaczysz.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds