Search The Query
Search

Zwiedzamy Wielki Pałac Królewski w Bangkoku oraz Świątynie szmaragdowego buddy

W samym sercu Tajlandii – Bangkoku, nad brzegiem rzeki Chao Phraya wznosi się wielka budowla, która wzbudza zachwyt mieszkańców i odwiedzających miasto turystów – Grand Palace, czyli Wielki Pałac Królewski. Miejsce to stanowiło dawniej rezydencję tajlandzkiego króla i siedzibę rządu państwa, a cechą charakterystyczną jest niezwykle orientalna architektura zabudowań samego obiektu, jak i pozostałych budowli, które wchodzą w skład pałacowego kompleksu.

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Wielki Pałac Królewski – historia powstania

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku to struktura, którą tworzą licznie wybudowane obiekty, świątynie, pawilony, sale oraz otaczające całość ogrody i dziedzińce na terenie 218 400 m2. Budowa rozpoczęła się w 1782 roku za czasów rządów dynastii Chakri, a dokładnie z polecenia Ramy I – króla, który wywołał zamach stanu i pozbawił rządu poprzedniego władcy Taksina, przenosząc stolicę Tajlandii do Bangkoku z położonej niedaleko Thonburi. W ramach tego czynu zmienił swój przydomek i od tego momentu nazywał siebie King Buddha Yodfa Chulaloke (Rama I). Celem wzniesienia kompleksu było przeniesienie w nowe miejsce królewskiego dworu z poprzedniej stolicy.

Zobacz także: Stolica Tajlandii to światowa metropolia. Sprawdź nasz przewodnik po Bangkoku

Początkowo Pałac posiadał jedynie drewnianą konstrukcję, ale następnie została ona wzmocniona poprzez zamurowanie. Materiały potrzebne do wzniesienia i wzmocnienia obiektów pobierano z miejscowości Ayutthaya – dawnej stolicy przy górnym biegu rzeki. Budowa trwała niemal do końca XIX wieku, a z czasem miejsce to stało się dworską siedzibą królewskiej dynastii Chakri. Dworska rodzina zamieszkiwała pałac przez 150 lat, do roku 1925, tworząc z tego miejsca główną bazę rządu i wszystkich państwowych urzędników.

Do dziś w królewskich wnętrzach odbywają się ważne wydarzenia i ceremonie, stanowiąc jednocześnie jedną z większych turystycznych atrakcji tajlandzkiej stolicy. Obecnie na Wielki Pałac składają się cztery obszary, oddzielone od siebie bramami i murami – Dziedziniec Zewnętrzny, Dziedziniec Wewnętrzny, Dziedziniec Środkowy oraz Świątynia Szmaragdowego Buddy lecz nie wszystkie z nich udostępniono dla odwiedzających pałac turystów.

Wielki Pałac Królewski – zwiedzanie

Co można zwiedzić na terenie Wielkiego Pałacu Królewskiego? Poza najsłynniejszą Świątynią szmaragdowego buddy jest tu kilka ciekawych obiektów, które mogą zabrać w kulturoznawczą podróż po obszarze królewskiej rezydencji! W pierwszej kolejności warto omówić, co znajduje się na poszczególnych placach. Pierwszy – Zewnętrzny Dziedziniec stanowił miejsce dla wszystkich rządowych zabudowań, szczególnie tych, które angażowały króla w życie państwa, jak główna administracja oraz pawilony cywilne, wojskowe lub skarbce. Po drugiej stronie – na Dziedzińcu Wewnętrznym znajdowały się sale dworskie, świątynie i rezydencje królewskiej rodziny.

Jedną z bardziej okazałych atrakcji Wielkiego Pałacu i wyjątkowa, gdyż drzwi do niej otwierają się jedynie raz w roku – 6 kwietnia podczas obchodów święta Chakri jest Królewski Panteon. Początkowo to tutaj miała się mieścić popularna świątynia, ale w wyniku pożaru obiekt przemieniono w mauzoleum dla królów. Znajdują się tu posągi członków dynastii.

Wielki Pałac Królewski Bangkok

Bogato zdobiony budynek to biblioteka Phra Mondop, która stanowiła miejsce przechowania najważniejszych dokumentów i dekretów. Co interesujące, w jej wnętrzu znajdował się także tripitaka – jeden z wcześniejszych zbiorów spisanych prawd buddy. Z zewnątrz budynku ustawiono złote pomniki na cześć królów Chakri.

Obowiązkowym punktem jest wizyta w skarbcu Pra Vihran, w którym można oglądać zachowane z dawnych epok skarby. Atrakcją wnętrza jest znajdujący się w nim kamienny tron króla Ramkhamhaenga – założyciela Tajlandii, pochodzący z XIII wieku.

Na Centralnym Dziedzińcu znajduje się wiele królewskich sal, między innymi Sala Balowa, Sala Tronowa a także Sala audiencyjna. Do dzisiaj w niektórych z nich odbywają się ważne wydarzenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na wyróżniający się w niektórych obiektach styl inspirowany europejską kulturą, ścienne malowidła i potężne murale oraz posągi i rzeźby.

Wat phra kaew czyli Świątynia szmaragdowego buddy

Największą atrakcją Wielkiego Pałacu Królewskiego jest znajdująca się w środku Świątynia szmaragdowego buddy – Wat Phra Kaew, zwana także Świątynią nefrytowego buddy. Jest to najbardziej strzeżony z wszystkich obiektów, ponieważ w środku są złożone relikwie słynnego religijnego przywódcy, takie jak kości, zęby i włosy oraz inne cenne artefakty z życia duchownego. Budynek powstał na styl architektury tajskiej, podobnie do świątyń w Sukhotai wzniesionych 800 lat temu.

We wnętrzu mieści się kaplica Prha Ubosot, w której znajduje się cenny posąg szmaragdowego buddy. Przywilej dotykania posiada jedynie król, a trzy razy w roku zmieniane są szaty posągu, co stanowi bardzo ważny rytuał. Jest to najważniejszy obiekt tego rodzaju w całym państwie, a wyznawcy tej religii przybywają z całego świata na pielgrzymki do tego miejsca, by oddać cześć świętej figurze. Całość świątyni jest bardzo bogato zdobiona, jednocześnie wywołując odczucie spokoju i szczęścia. Podczas zwiedzania nie można fotografować obiektu.

Świątynia szmaragdowego buddy

Wielki Pałac Królewski Bangkok – praktyczne informacje

Zwiedzanie kompleksu możliwe jest we wszystkie dni tygodnia, w godzinach: 08:30 – 15:00. Wstęp podlega zakupowi biletu, który stanowi wydatek 500 bahtów. Aby nie czekać w kolejkach do biletowych kas, można dokonać zakupu biletu przez Internet. W cenie dostępne są wycieczki z przewodnikiem w różnych porach dnia, o godzinie: 10:00 i 10:30 oraz 13:30 i 14:00. Dostępne są także audio-przewodniki w językach: francuskim, angielskim, niemieckim, mandaryńskim, hiszpańskim, rosyjskim lub japońskim do wypożyczenia przy wejściu za 100 bahtów.

Kompleks mieści się na Prha Land Roud, tuż nad brzegiem rzeki Chao Praya. Do pałacu można dostać się bezpośrednio taksówką lub skorzystać z kolejowych linii lub wynajęcia ekspresowej łodzi. W związku z tym, że jest to jedno z bardzo ważnych i świętych miejsc dla Tajlandczyków, należy pamiętać o stosownym ubiorze i zachowaniu. Na teren nie można wejść boso, więc wszyscy miłośnicy klapek i sandałów muszą mieć przy sobie skarpetki. Jeśli ubiór pozostawiał będzie wiele do życzenia, przy wejściu znajdują się czuwający pomocnicy z odzieżą, która będzie adekwatna do wstępu na teren kompleksu Wielkiego Pałacu Królewskiego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Strona zawiera odnośniki do produktów jednego lub większej liczby naszych reklamodawców. Możemy otrzymać wynagrodzenie za kliknięcie linków do tych produktów lub usług.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds