cytadela kairska

Cytadela Saladyna w Kairze – średniowieczny symbol miasta

Będąc w Kairze nie można ominąć Cytadeli Saladyna. Jest to wręcz obowiązkowa atrakcja historyczna. Majestatyczna, średniowieczna twierdza będąca jednym z symboli miasta przyciąga miłośników historii. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych i rozpoznawalnych zabytków miasta. Poznaj historię Cytadeli Saladyna i dowiedz się dlaczego warto ją zwiedzić!

Cytadela kairska – historia

Średniowieczna Islamska Cytadela jest symbolem Kairu i jedną z najwspanialszych budowli w historii średniowiecza. Zbudowana została w latach 1176-1183 na polecenie egipskiego władcy w celu ochrony przed krzyżowcami. Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Od XIV wieku prawie wszyscy kolejni władcy – a nawet najeźdźcy – przyczynili się do powstania Cytadeli, rozbudowując ją i budując kultowe pałace i meczety. Wszyscy Ajjubidzi, mamelucy, władcy osmańscy i sułtani używali Cytadeli Kairskiej jako swojego królewskiego domu. Przez prawie 700 lat, aż do śmierci Muhammada Alego w 1849, Cytadela była siedzibą władców Egiptu. W 1976 roku UNESCO ogłosiło ją miejscem światowego dziedzictwa i częścią historycznego Kairu. Armia egipska zdecydowała się otworzyć Cytadelę Kairską dla odwiedzających w 1983 roku.

Więcej o Kairze przeczytasz w naszym artykule: Przewodnik po Kairze. Czy znajdziemy tutaj coś równie ciekawego jak piramidy?

Cytadela kairska – lokalizacja

Cytadela Kairska została zbudowana na wzgórzu Mukattam w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Górująca nad miastem forteca początkowo miała na celu utrudniać ataki na miasto. Do XIX wieku pozostawała sercem egipskiego rządu. Dziś na terenie Cytadeli znajdują się m.in. muzea. Najważniejsze z nich to:

  • Muzeum Policji – można w nim zwiedzić pokoje poświęcone najsłynniejszym morderstwom i zabójstwom politycznym.
  • Muzeum Powozów – a w nim 6 królewskich karet.
  • Muzeum Wojska – największe z wymienionych cieszy szczególnie miłośników wojskowych klimatów. Znajdują się w nim najróżniejsze przedmioty z czasów wojny od broni wojskowych przez amunicje aż po czołgi.
Cytadela Saladyna

Meczet Muhammada Alego (Meczet Alabastrowy)

Muhammad Ali Pasha to najsłynniejszy i najbardziej znaczący władca Egiptu we współczesnej historii. Był Albańczykiem wyznaczonym przez Imperium Osmańskie w 1805 r. do przywrócenia porządku w Egipcie po okupacji francuskiej. Dokonał najważniejszych zmian i konstrukcji w Cytadeli oraz zbudował kultowy meczet Muhammada Alego, który jest najbardziej widocznym meczetem w Kairze. Zwiedzając Kair, z łatwością można go zlokalizować, ze względu na wyróżniające się cechy: jego kopuła wznosi się na 52 metry wysokości, a dwa minarety po wschodniej stronie sięgają nie mniej niż 84 metry. Został zbudowany w latach 1830-1848 przez architekta Yousefa Bushnaka na prośbę Mohameda Ali Paszy.

Plan tego meczetu został wykonany na wzór meczetu sułtana Ahmeda w Stambule. Meczet Mohameda Ali jest również nazywany Meczetem Alabastrowym ze względu na błyszczący marmur, który pokrywa jego wewnętrzne i zewnętrzne ściany. Meczet ma kształt prostokąta i składa się z dwóch części: wschodniej – głównej oraz zachodniej. Część wschodnia jest częścią przeznaczoną na modlitwę, obejmuje również Grobowiec Mohameda Alego, podczas gdy część zachodnia to duży otwarty dziedziniec o długości około 54 m i szerokości około 53 m.

Ciekawe fakty dotyczące Cytadeli w Kairze:

  • Cytadela w Kairze była domem władców Egiptu przez 700 lat.
  • Cytadela Kairska uważana jest za jedną z najbardziej eleganckich twierdz, które zostały zbudowane w średniowieczu.
  • Kair został najechany przez Francuzów w 1798 roku. Cytadela odegrała ważną rolę w ochronie miasta, ale armia Napoleona Bonaparte ostatecznie przejęła kontrolę.
  • Od XIX wieku Cytadela Kairska przeszła sześć dużych projektów odbudowy.
  • Ze wszystkich pomników nie związanych z faraonem w Egipcie, Cytadela Kairska jest jednym z najpopularniejszych.
  • W Cytadeli w Kairze znajdują się trzy meczety: Meczet Al-Nasira Muhammada, Meczet Sulejmana Paszy i Meczet Mohameda Alego.
  • Cytadela w Kairze uważana jest za jeden z największych pomników średniowiecznej wojny.